povečano

Živila, ki vam lahko škodijo, če jih jeste ob napačnem času
Različne raziskave so pokazale, da naj bi povprečen človek danes zaužil bistveno več kalorij kot naši predniki. Velikokrat tudi menimo, da lahko določena živila jemo kadarkoli, ker spadajo v tako imenovana 'zdrava živila', četudi temu ni tako.

Decembra se poveča tveganje za pojav putike. Kaj jo povzroča?
Putika se po navadi začne na spodnjih okončinah kot akutni monoartritis, če traja dalj časa, pa lahko preide v kronično poliartikularno obliko in prizadene tudi sklepe na zgornjih okončinah.

Pravočasno prepoznajte simptome
Limfni sistem je del imunskega sistema, ki telesu pomaga pri obrambi pred okužbami in boleznimi. Limfno tkivo najdemo po vsem telesu in limfom ali rak limfnega sistema se lahko razvije kjer koli v telesu.

Nezdravljena psoriaza – tleči plamen v telesu
Psoriaza oziroma luskavica je danes bolezen, s katero je mogoče kakovostno živeti, vendar pa je še vedno zelo stigmatizirana, zato jo bolniki pogosto skrivajo in ne poiščejo zdravstvene oskrbe. ''Ker pri nezdravljeni psoriazi v telesu lahko tlijo različne druge težave in ker danes lahko učinkovito pomagamo tudi bolnikom s hujšimi oblikami te bolezni, vsem toplo svetujem pravočasen obisk pri zdravniku,'' je na novinarski konferenci pred svetovnim dnevom psoriaze, ki ga obeležujemo 29. oktobra, poudaril dermatolog prof. dr. Tomaž Lunder z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

Pet pozitivnih učinkov rednega izvajanja joge
Če ste danes že preživeli nekaj dragocenih minut na vaši blazini za jogo, je to zagotovo zato, ker se dobro zavedate učinka joge na svoje počutje. Ne glede na to, ali ste izkušen jogi ali ste se z jogo srečali šele pred kratkim, smo prepričani, da se po le eni vadbi v svojem telesu počutite mnogo bolje.

To vpliva na vaše zdravje
Ljudje se med seboj razlikujemo po mnogo značilnostih, kar še dodatno vpliva na to, kaj resnično potrebujemo, da bi ostali v kar najboljši formi. Telo nam pogosto že samo sporoča, da je nekaj narobe. Danes imamo na voljo napredne diagnostične rešitve, s katerimi lahko že zelo zgodaj pridemo do ustrezne diagnoze in najdemo optimalno zdravstveno oskrbo za vsakega posameznika.

Virusne kožne okužbe: različne vrste bradavic in kako jih zdravimo
Virusne bradavice so zelo pogoste na koži, pojavijo pa se lahko tudi na sluznici. Najpogosteje jih povzročajo človeški papilomi in poksvirusi. Treba jih je zdraviti.

Kaj je komplicirano ali podaljšano žalovanje?
"Komplicirano žalovanje je oblika žalosti, ki obvlada človekov um in ga ne izpusti," pravi ena od misli. Posameznikom s to izkušnjo izguba močno poseže v življenje, zato si ne znajo predstavljati, kako bi se lahko počutili bolje. Žalost prevlada v njihovih mislih in občutkih, prihodnost brez ljubljene osebe pa se jim zdi mračna in brez pravega smisla.

7 potencialnih razlogov, zakaj niste zadovoljni s svojim življenjem
Življenje ima svoje vzpone in padce, za slednje pa vemo, da so nekoliko neprijetni. Večina ljudi se vsaj enkrat v življenju počuti zmedeno, negotovo in nezadovoljno s svojim življenjem ali samim s sabo, a za določene stvari smo, če si priznamo ali ne, odgovorni tudi sami.

Znamo zgolj 'poslušati' ali zares slišimo človeka?
Biti poslušan ali biti zares slišan … Razlika na prvi pogled morda ni tako zelo očitna, a je v resnici precej velika.

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno!
Sončarica je lahko usodno stanje, ki se pojavi zaradi pretirane in nezavarovane izpostavljenosti glave soncu in vročini. Zaradi neposrednega izpostavljanja soncu v najhujši vročini lahko namreč pride do razširitve krvnih žil okoli možganov in pregrevanja možganskega tkiva!

Se vaše noge potijo v sandalih? Pomagate si lahko s tem
Nekateri so komaj čakali, da sezujejo zimsko in spomladansko obutev ter skočijo v sandale, seveda pa radi pozabljamo na nekatere neprijetnosti. Potenje je ena izmed glavnih. Kako si lahko pomagate? Morda vam pridejo prav naslednji nasveti.

Medicinska hipnoza: z nezavednim do boljšega življenja
»Dovoli si videti, česar si ne dovoliš videti,« pravi znana misel priznanega hipnoterapevta Ericksona. Hipnoterapevtske metode postajajo vse bolj priljubljene, a izraz hipnoza pri nekaterih še vedno vzbuja številne pomisleke, dvome in napačna prepričanja. Čeprav obstaja več vrst hipnoze, se medicinska oziroma klinična veja izvaja v terapevtske namene, torej za lajšanje psihičnih in nekaterih fizičnih tegob, izvajajo pa jo le usposobljeni hipnoterapevti.

Imate boleče migrene? Sprožilci naj bi bili predvsem individualni
Ocenjuje se, da 2 % svetovnega prebivalstva trpi zaradi kronične migrene, to stanje pa prizadene več žensk kot moških. Migrena je zapletena bolezen, pri kateri ima genetika pomembno vlogo, nikakor pa ni edini dejavnik.

Prehrana, ki pomaga blažiti simptome policističnih jajčnikov
Težave s sindromom policističnih jajčnikov ima kar pet do deset odstotkov žensk, ki so v rodni dobi. Gre za najpogostejšo hormonsko motnjo žensk v rodnem obdobju in najpogostejši vzrok neplodnosti pri tistih, ki imajo moten menstrualni cikel. Kako si pomagati?

11 simptomov anksioznih motenj
Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi
Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

Kaj barva izcedka razkriva o ženskem zdravju?
Ginekologinja prim. dr. Ulla Marton razkriva, kaj vse vpliva na količino in videz izcedka iz nožnice ter opozarja, na kaj bi morale biti ženske pozorne. Največkrat ni razloga za preplah in paniko, a dobro je vedeti, kaj pomeni sprememba barve izcedka.

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva
Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

14 znakov, ki nakazujejo na upočasnjeno delovanje jeter
Jetra so eden ključnih organov, ki sodelujejo pri prebavi in iz našega telesa izločajo toksine. Če ta organ v našem telesu ne deluje pravilno ali pa deluje zgolj upočasnjeno, so to lahko kaže na različne načine.

Glavne prednosti in slabosti ketonske diete
Glavno načelo ketonske diete je zmanjšan vnos ogljikovih hidratov. Ko beseda nanese na njo, se zdi, da smo ljudje razdeljeni le na dva pola - tiste, ki nanjo absolutno prisegajo in jo priporočajo vsem ostalim, ter tiste, ki opozarjajo na njene bistvene pomanjkljivosti, ki se dotikajo predvsem zdravstvenega vidika in samega zdravja. Dejstvo je, da ima ketonska dieta, tako kot vse v življenju, svoje prednosti in slabosti, kot takšna pa tudi ni primerna za vse in za vsakogar.

Ste že slišali za 'naučeno nemoč'?
Pri naučeni nemoči gre za prepričanje, da ni nič v naših rokah, da svet obvladuje nas in ne mi njega in da ne moremo ničesar spremeniti, da bi nam bilo bolje. V tem primeru ponotranjimo vlogo žrtve in pasivnega opazovalca in se vedno znova sklicujemo na to, da »smo rojeni pod nesrečno zvezdo in da tako pač hoče usoda«. Naučena nemoč vpliva na duševno zdravje, odnose in številna druga področja življenja.

Kaj vaša krvna skupina pove o vašem zdravju?
Kri in krvne skupine lahko veliko povedo tako o nas kot o našem zdravju. Študije namreč kažejo, da ste zaradi svoje krvne skupine lahko nagnjeni k določenim boleznim.

Vse, kar bi ženske morale vedeti o miomih
Miomi so benigni tumorji iz gladkih mišičnih celic maternice. Pojavijo se pri najmanj 20 odstotkih žensk po 35. letu starosti. Po obliki so navadno kroglasti ali polkroglasti, dosežejo pa velikosti vse od večjega bisera do teniške žogice. Večina žensk z miomi nima težav, 15–30 odstotkov žensk pa občuti neprijetne in boleče simptome, zaradi katerih je potrebno zdravljenje.

Stanje, ki lahko nakazuje na težave z delovanjem ledvic ali srca
Otekle noge so lahko zgolj posledica, posebej če smo že nekoliko starejši, slabšega vremena ali pa dolgotrajne hoje ali sedenja. Včasih lahko nakazujejo na nekatere resne zdravstvene težave, zato se je vedno dobro posvetovati s svojim osebnim zdravnikom!

Kaj nam lahko pomaga pri raznoraznih virusnih obolenjih?
"Pri virusnih obolenjih, kot so na primer gripa, prehlad in tudi nova koronavirusna bolezen, za katera nimamo zdravila, se moramo za uspešno in čim krajše prebolevanje bolezni zanesti na svoj imunski sistem," je na družbenem omrežju svoj zapis začel Nacionalni inštitut za javno zdravje. Kaj nam še lahko pomaga pri zaščiti pred raznoraznimi virusnimi obolenji?

Kakšen je priporočen dnevni vnos vitamina D?
Veliko se govori o vitaminih, ki so pomembni za imunski sistem. Najbolj se izpostavlja vitamin C, pri čemer prevečkrat pozabimo na vitamin D, ki ga imenujemo tudi sončni vitamin. Ta pomembno prispeva k delovanju imunskega sistema. V nadaljevanju si poglejmo, kaj se zgodi, če nam ga primanjkuje, in kako lahko poskrbimo, da ga telo absorbira v priporočenih količinah.

Kaj morate vedeti o hormonskem nadomestnem zdravljenju?
Hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ) je najučinkovitejša metoda za lajšanje neprijetnih simptomov, ki so lahko povezani z menopavzo, hkrati pa zmanjšujejo tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj in osteoporoze. Če se odločate za tovrstno zdravljenje, si preberite vse informacije v povezavi z njim.

Zakaj je zdaj še bolj pomembno redno spremljati svoj krvni tlak?
Aktualne razmere od nas zahtevajo veliko prilagajanja tudi v komunikaciji z osebnim zdravnikom. Predvsem pa je pomembno, da sami spremljamo in odkrivamo morebitno zvišanje krvnega tlaka in o tem obvestimo zdravnika.