Vizita.si

pozitivna

Duševno zdravje 21. 07. 2022 05.00

Projekcija kot obrambni mehanizem

Projekcija je obrambni mehanizem, ki vključuje pripisovanje lastnih občutkov, želja ali lastnosti drugi osebi, skupini, živali ali predmetom. Ljudje uporabljamo obrambne mehanizme zato, da se zaščitimo pred tesnobo in notranjim neugodjem. Čeprav projekcija zanika ali izkrivlja resničnost, ni vedno problematična. V nadaljevanju si oglejte primere projiciranja in preverite, kdaj lahko ta obrambni mehanizem postane težava za duševno zdravje.

Duševno zdravje 02. 06. 2022 05.00

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti

Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

Duševno zdravje 01. 06. 2022 05.00

Zakaj sanjamo nekdanje partnerje?

Sanje ljudem že od nekdaj prebujajo mnogo vprašanj, na katera še vedno nimamo jasnih odgovorov. Čeprav znanost zagovarja svoje teorije, pa ljubitelji duhovnosti radi sanjam pripisujejo še dodatne ali celo globlje pomene. Podobno je s sanjami o nekdanjih partnerjih, ki spadajo med zelo pogoste sanjske vsebine. Zakaj torej sanjamo osebe, s katerimi smo bili nekoč v partnerskem odnosu in kakšna simbolika se lahko skriva zadaj?

Simptomi in bolezni 11. 05. 2022 05.00

Kateri alergeni so najpogostejši krivci za alergije?

Burne reakcije telesa na snov, torej alergije, so v tem letnem času največkrat povezane z vdihavanjem alergenov. Hkrati pa se lahko pojavijo tudi alergije na različna živila.

Naslovnica 22. 04. 2022 05.00

Sladica v manj kot pol ure

Kinder Country so mlečne čokoladice s hrustljavimi žiti, ki so ene izmed najbolj priljubljenih. Navdušujejo z okusom žita in kremnega mlečnega polnila! Za pripravo bomo uporabili polnozrnate riževe kosmiče, ki se po okusu zelo približajo tistim iz čokoladice. Edinstveno mlečno kremo dosežemo s kondenziranim mlekom, da bo sladica gosta in kremna.

Duševno zdravje 18. 03. 2022 04.45

Kdo so visokoobčutljive osebe?

Z izrazom "visokoobčutljiva oseba" označujemo posameznike, za katere se domneva, da imajo povečano ali globljo občutljivost centralnega živčnega sistema za fizične, čustvene ali socialne dražljaje. Čeprav so ti ljudje pogosto označeni kot preobčutljivi, je to osebnostna lastnost, ki prinaša tako prednosti kot izzive.

Naslovnica 04. 02. 2022 05.00

Je izguba las med prejemanjem kemoterapije res dejstvo ali obstaja rešitev?

4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, za katerim v Sloveniji vsako leto zboli več kot 15.000 ljudi. Ker bolezen ne izbira in bi lahko trdili, da že vsakdo od nas pozna nekoga, ki je za rakom zbolel ali pa je ta bolezen prizadela tudi vas, bi tokrat z vami želeli deliti pomembno novico, ki je, če lahko tako rečemo, pozitivna točka na poti trnovega zdravljenja.

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Duševno zdravje 28. 10. 2021 05.00

Zanimiva dejstva o sanjah

Približno eno tretjino svojega življenja prespimo, v tem času pa tudi sanjamo. Čeprav obstaja veliko teorij, ki pojasnjujejo, zakaj sanjamo, nihče od strokovnjakov ne razume povsem njihovega namena ali kaj točno sanje pomenijo. Nekateri raziskovalci menijo, da imajo simbolni pomen, drugi pa verjamejo, da so povezane z s tem, kar se nam dogaja, ko smo budni.

Osebna rast 14. 10. 2021 05.00

Kaj so moralna načela in zakaj so pomembna?

Ste se že kdaj vprašali, na podlagi česa se v življenju odločate? Zakaj sprejemate prav takšne odločitve in ne drugačnih, zakaj se vam morda zdijo dejanja drugih neprimerna in zakaj imate v prsih neprijeten občutek, ko počnete nekaj, kar se vam ne zdi prav? Rdeča nit vsega navedenega so pogosto prav moralna načela, ki pa so lahko za vsakogar drugačna, saj so odvisna tudi od tega, kako je bil nekdo vzgojen in kaj mu je v življenju pomembno.

Duševno zdravje 30. 09. 2021 05.00

Racionalizacija kot obrambni mehanizem

Racionalizacija je eden od obrambnim mehanizmov, s katerim skušamo z logično razlago utemeljiti oziroma opravičiti čustva, odnose in vedenja, ki so sicer splošno nesprejemljivi. Gre torej za poskus utemeljitve nemoralnega in odstopajočega, kar lahko imenujemo tudi oblika samoprevare.

Duševno zdravje 14. 07. 2021 06.00

Kaj je radikalno sprejemanje?

Radikalno sprejemanje temelji na predpostavki, da trpljenje ne izhaja neposredno iz bolečine, temveč iz navezanosti na njo. Korenine segajo v budizem in v psihološko paradigmo Carla Rogersa, ki je trdil, da je sprejemanje prvi korak, ki vodi k spremembam.

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Osebna rast 25. 03. 2021 06.00

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?

Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Osebna rast 23. 03. 2021 06.00

Kaj je ego in zakaj je pomemben?

»Kako velik ego ima!« so najpogostejši stavki, ki jih slišimo v povezavi z vedenjem, ki nam pri drugih ni všeč. Poznamo tudi različne izraze, ki vključujejo ego, kot so denimo egoizem, ego obramba, egocentrizem, superego in podobno. A kaj v resnici pomeni ego in zakaj ima v medosebnih pogovorih vedno negativno konotacijo?

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Zdravje 22. 02. 2021 06.00

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?

Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

TOK 08. 01. 2021 06.00

Mladi upi 2020: glasujte za prejemnika finančnih sredstev

Vid Ibic je perspektiven mlad pianist, ki je več let samo sledil objavam Mladih upov, dokler njegovi cilji niso postali večji od njegovih finančnih zmožnosti. To je bil zanj pomemben trenutek, ko je moral narediti korak naprej. Ni imel samo sreče, ampak tudi talent, voljo in željo, da bi postal najboljši na svojem področju. »Uspehi na tekmovanjih tako doma kot v tujini, mednarodna povabila in prepoznavnost mojega umetniškega izražanja so izoblikovali nove želje in nove cilje, ki pa so dosegljivi le z dovoljšno finančno podporo. Starši so izredno veliko vložili v moje in sestrino izobraževanje in počasi je nastopil čas, da se tudi sam finančno znajdem – in tako sem se prijavil na razpis Mladi upi.«

Razstrupljanje 05. 01. 2021 06.00

5 nasvetov za boljše razstrupljanje

Razstrupljanje je eden od procesov, ki ves čas potekajo v našem telesu. Nič posebnega nam ni treba storiti, da bi se to dogajalo. Lahko pa z bolj zdravim življenjskim stilom poskrbimo, da bolj optimalno potekajo vsi procesi v našem telesu. In med njimi tudi odvajanje strupov.

Osebna rast 24. 11. 2020 05.45

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''

Živimo v času, ki od nas zahteva hitre odzive na najrazličnejše dražljaje. V tempu življenja, ki je vedno hitrejši, pri čemer naš vsakdan postaja vse polnejši, je pomembno, da se od časa do časa znamo tudi ustaviti in prisluhniti, kaj nam govori naše telo, navsezadnje pa naša duša.

Duševno zdravje 28. 10. 2020 05.45

Branje mimike pod zaščitno masko

Čeprav je koronavirus, ki je letošnje leto svet obrnil na glavo, očem neviden, so eden od zelo očitnih znakov pandemije zaščitne maske. Marsikdo je mislil, da bo njihova uporaba kratkega veka, a vse bolj očitno postaja, da bodo z nami še precej časa. Ne preostane nam torej drugega, kot da jih sprejmemo kot del življenja in se naučimo potrebnih veščin, med katere sodi tudi branje mimike. Imate tudi vi težave, ker nikoli ne veste, kaj misli in kako se počuti oseba, s katero se pogovarjate, ko nosi masko? Predstavljamo vam nekaj namigov, na kaj je treba biti pozoren.

Nasmeh zdravju 22. 10. 2020 06.00

Kako najbolje izkoristiti upokojitev in leta v pokoju?

Prepričanje, da se življenje po upokojitvi konča ali pa da so starostniki vedno neaktivni ter betežni, ni le zmotno, temveč je tudi škodljivo. S sodobno medicino in razvojem sodobnega načina življenja so tudi med starejšimi takšni starostniki, ki so velikokrat še bolj aktivni kot številni mladi, hkrati pa imajo starostniki nekaj, česar se morajo navadno mladi še priučiti – resnično, če si le dovolijo, znajo izkoristiti čas, ki ga imajo na voljo, in cenijo vsako minuto svojega življenja.

Duševno zdravje 24. 09. 2020 05.45

Kdo je psihično bolj odporen na pandemijo koronavirusne bolezni?

Ljudje se zelo različno odzivamo na stresne razmere, kamor sodi tudi pandemija koronavirusne bolezni in z njo povezane spremembe življenjskega sloga. Vsak lahko opazi, da nekomu že najmanjša sprememba predstavlja veliko, neobvladljivo motnjo, drugi pa se z njo niti ne obremenjuje. Ob vsem tem se pojavlja vprašanje, kateri tipi osebnosti se najlažje spopadajo s pandemijo.

Osebna rast 17. 09. 2020 08.25

Čutite pretirano željo po ugajanju drugim?

Verjetno vsak med nami pozna ’people pleaserja’, kot s tujko imenujemo osebo, ki je nadvse prijetna, koristna in priljubljena med ljudmi. Nikoli ne reče ’ne’ in je vedno pripravljena pomagati. Vedno si vzame čas za druge, pri tem pa pogostokrat pozablja nase. Čeprav se vse skupaj sliši pozitivno, gre pri tem za pretirano željo po osrečevanju in ugajanju, kar je le simptom nečesa globljega.

Rakave bolezni 11. 09. 2020 08.05

Rakavo obolenje, ki je v Evropi v porastu med mladimi

Rak debelega črevesja je bolezen, ki je pogostejša pri ljudeh, starejših od 50 let, a zaradi vse bolj sedečega načina življenja in nezdrave prehrane postaja vse pogostejši tudi med mlajšimi. Simptome raka debelega črevesa lahko zamenjamo za simptome manj nevarnega obolenja – hemoroidov. Prav zato je pomembno, da ob vsaki krvavitvi iz črevesja obiščemo zdravnika.

Lajfstajl 10. 09. 2020 07.17

Kakšni so znaki, da se razmerje bliža koncu?

Nekateri znaki, ki kažejo, da z druge strani ni več zanimanja, so subtilne narave, drugi pa so očitnejši.

Duševno zdravje 20. 08. 2020 05.30

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo

Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Duševno zdravje 19. 08. 2020 06.00

Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?

Vez med človekom in živaljo je izjemno močna, zato ni nič čudnega, da obstaja pozitivna korelacija med hišnimi ljubljenčki in njihovim vplivom na duševno zdravje. Živali nam pomagajo pri razbremenitvi od stresnega vsakdana, anksioznih motnjah, depresiji, pa tudi pri številnih motnjah, ki se pojavljajo v otroštvu.

Duševno zdravje 06. 08. 2020 05.45

Kako čustva vplivajo na naše vedenje?

Čustva vplivajo na to, kako dojemamo življenje, kako živimo in, navsezadnje, kako komuniciramo z drugimi. Poznamo različne vrste čustev, ki jih v grobem ne bi smeli deliti na negativna ali pozitivna, temveč na osnovna in bolj kompleksna.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049