pr

Se zavedate, kako pomembna je pravočasna obravnava?
Življenje je nepredvidljivo in kadar koli se lahko pojavijo določene težave ali bolečine, ki nam zagrenijo vsakdan. Ob tem pa si prej ali slej postavimo tudi vprašanje, ali je čas, da obiščemo zdravnika, ali si lahko pomagamo tudi sami doma in kako?

Rastlinska prehrana – kaj vsebuje in kje jo najdemo?
Ste že slišali za rastlinsko hrano in njene koristi za človeka, planet in živali? Danes je to tema št. 1 v svetu prehrane, zdravja in okoljevarstva, zato je pomembno, da razumete, zakaj in kako je ta prehrana postala pomembna.

Sodobne smernice in novosti na področju zdravljenja astme
Letošnje leto je postreglo s kar nekaj strokovnimi smernicami za boljšo obravnavo pljučnih bolnikov. Najbolj odmevne so vsekakor vnovič smernice GINA (Globalna iniciativa za zdravljenje astme), po katerih smo tudi v Sloveniji priredili naša navodila in strokovne smernice za to bolezen. Pogledali smo, kaj so največje novosti na tem področju in se o slednjem pogovarjali s prof. dr. Matjažem Fležarjem, dr. med., specialist pulmologom.

Vitamin D nadomeščajte vse leto
Dokazano je, da vitamin D pomembno vpliva na delovanje imunskega sistema, zato že vse od začetka epidemije covida-19 o njem potekajo številne raziskave in strokovne razprave. Ker večini slovenskega prebivalstva tega vitamina primanjkuje, strokovnjaki svetujejo, da ga nadomeščamo vse leto. Zaradi sodobnega načina življenja namreč tudi v toplejših mesecih na soncu ne preživimo tistega dela dneva, ko so sončni žarki dovolj močni za zadostno tvorbo vitamina D.

Fleksitarijanstvo – prehranjevanje brez odpovedovanja
Fleksitarijanstvo je način prehranjevanja, ki izboljšuje osebno počutje in ohranja planet. Temelji na rastlinski prehrani, vendar se ni treba popolnoma odpovedati živalskim izdelkom.

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine
Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

Testi na protitelesa za Covid-19 za domačo uporabo zaznajo tudi prisotnost protiteles po cepljenju
Pred časom so se v naših lekarnah pojavili testi na protitelesa za Covid-19 za domačo uporabo uglednega švicarskega podjetja LOMINA. Z njimi smo lahko preverili ali smo bili do sedaj že v stiku z virusom in ali se je naše telo nanj odzvalo s tvorbo protiteles. Po novem pa lahko z novo serijo testov, preverimo tudi ali je naše telo začelo tvoriti protitelesa po cepljenju.

To lahko naredite za svoje zdravje
Življenje je nepredvidljivo, ampak to ne pomeni, da ne moremo storiti ničesar, da bi nam bilo bolje, saj lahko prevzamemo odgovornost za svoje zdravje. Že res, da se boleznim, nesrečam in podobnim nevšečnostim ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa si zagotovimo hitro zdravniško pomoč – takrat, ko jo potrebujemo.

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne
Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Hitra pomoč pri bolečinah v želodcu in zgagi
Zgaga, spahovanje in občutek polnosti so nadloge, ki pestijo velko ljudi. Stres in neustrezna prehrana jih samo še poslabšata, a kaj, ko vsi radi kdaj pojemo kakšno jed, ki ni ravno »prijazna do želodca«, pa tudi vsem stresnim situacijam se ni mogoče izogniti. Tudi če niste posebej občutljivi, je lahko piknik ali družinski praznik za vas »boleč«. Da bi preprečili želodčne težave, je dobro poznati preventivne ukrepe. Če pa težave nastopijo, si vsak želi, da bi hitro minile.

Novartis tudi v Sloveniji umika PVC iz sekundarne in terciarne ovojnine
Lek, ki je del Novartisa, je že trinajstič prejel mednarodni certifikat Program odgovornega ravnanja – POR za za skrbno ravnanje in stalne izboljšave pri varovanju zdravja, varnosti pri delu ter varstvu okolja.

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva
Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

Zakaj je pedikura tako pomembna za naše zdravje?
Redno negovane noge so pogoj za naše zdravje in lahkotnejši korak. Zaradi epidemije je morala počakati marsikatera storitev, ki nam izboljšuje kvaliteto našega življenja, pa vendar ne smemo pozabiti na naša stopala, ki so predvsem iz zdravstvenega vidika ključna za naše zdravje in počutje. Z nepravilnim striženjem nohtov, napačno obutvijo, zaradi pojava diabetesa in težavami s hrbtenico, kolki ter koleni, lahko pride do vnetij, vraščenih nohtov, okužb in celo do deformacij stopal, ki privedejo do močnih bolečin in onemogočenega normalnega gibanja.

Štiri donacije medicinskih naprav
V Krki zdravje postavljamo na prvo mesto.

Hitro in učinkovito razkužite površine in se zaščitite pred koronavirusom SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2 je močno posegel v naše vsakdanje življenje. Da bi preprečili širjenje okužb, je nujno upoštevanje navodil stroke in preventivnih ukrepov, med katerimi je zelo pomembno tudi razkuževanje prostorov, površin in predmetov. O tem so na današnji virtualni okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu, govorili priznani slovenski strokovnjaki.

Novost! Medexova D družina - za podporo imunskemu sistemu z dodanim vitaminom D3 naravnega izvora
Medex predstavlja novo družino izdelkov za podporo imunskemu sistemu, ki poleg drugih učinkovitih sestavin, vsebujejo tudi vitamin D3 naravnega izvora.

10 simptomov, ki jih ne smete ignorirati
Migrena je kompleksna nevrološka motnja, za katero so značilni ponavljajoči se glavoboli. Gre za tako močne glavobole, da zaradi njih ne zdržite naporov v službi, odklonite druženje s prijatelji ali pa se odmaknete od družinskega kosila. Včasih je težko na glas povedati, da se vse to dogaja zaradi migrene.

Največji garač v našem organizmu
Srce bo zdravo in srečno le, če bomo na življenje začeli gledati kot na vrednoto, kar med drugim pomeni tudi to, da ne bomo ignorirali zvišanega holesterola LDL. Višji, kot je, bolj strma in hitrejša je pot do bolezni srca in žilja, ki se lahko končajo usodno.

Zakaj je zdaj še bolj pomembno redno spremljati svoj krvni tlak?
Aktualne razmere od nas zahtevajo veliko prilagajanja tudi v komunikaciji z osebnim zdravnikom. Predvsem pa je pomembno, da sami spremljamo in odkrivamo morebitno zvišanje krvnega tlaka in o tem obvestimo zdravnika.

Jezik razkriva vaše zdravstveno stanje
Jezik razkriva stanje našega telesa. Ko smo zdravi, je ta gladek, mehak, rahlo vlažen, svetlordeče barve z zelo tanko prevleko. Ko pride do sprememb, pa lahko pomislimo na različne bolezni ali pa le na pomanjkanje nekaterih vitaminov.

Vaša ščitnica premalo deluje?
Ves čas ste utrujeni. Ne glede na to, koliko počivate, brezvoljnost enostavno ne mine. Že zjutraj se zbudite utrujeni. Pri delu se težko zberete in osredotočite. Stvari, katere ste si prej brez težav zapomnili, vam sedaj pogosteje uidejo. Pri delu se težko zberete.

Ko težave povzroča cvetni prah ...
Mnogi smo že dolgo težko pričakovali pomlad in prebujanje narave. A ljudje z alergijo na cvetni prah so v tem času bolj občutljivi in se lahko spopadejo z neprijetnimi simptomi. Seneni nahod ali alergijski rinitis je vnetje nosne sluznice, ki je posledica preobčutljivosti na alergen - za mnoge v tem času cvetni prah.

Pekoče uriniranje? Tako si lahko pomagate
Pekoče in pogosto uriniranje je najpogosteje posledica okužbe sečil, ki jo povzročajo bakterije. Najpogosteje se pojavljajo pri ženskah, pri moških pogosteje po 55. letu. Preverite, kako si pomagati.

Znanilci pomladi, ki prečistijo naše telo
Špargljem pravijo tudi znanilci pomladi, saj se njihova sezona začne v začetku aprila, njihov vrhunec pa je med prvomajskimi prazniki. Šparglji so ena prvih vrst pomladne zelenjave, ki so odlični za naše telo, saj nam po dolgi zimi povrnejo minerale in vitamine, ki jih potrebujemo, da lahko v pomlad vstopimo polni energije.

Kaj lahko storite v primeru krčnih žil?
60 odstotkov odraslih se spopada s problemom krčnih žil, ki dvakrat bolj pogosto prizadenejo žensko populacijo. Ne le, da so videti neprijetno, povzročajo tudi druge nevšečnosti, kot so občutek težkih in utrujenih nog, krči v nogah ter otekanje. Kaj lahko storimo v primeru pojava krčnih žil?

Gre za eno najpogostejših težav v času covida-19
Situacija, v kateri smo se znašli, nas je vrgla iz vsakodnevnega ritma in nas prisilila, da se ustavimo. Med nas sta se naselili strah in negotovost. Skrbi nas, kaj bo z našo službo, financami in seveda z zdravjem ... Marsikdo se počuti tesnobno in nelagodno in ne ve, kako se soočiti s stresom. Zaradi tega se še dolgo v noč premetava in obrača v postelji ter stremi k stropu, zjutraj pa se prebuja še bolj utrujen, kot je odšel spat. Nespečnost je zagotovo ena od najbolj pogostih posledic stresa, s kakršnim nas je soočila epidemija covida-19, posledica neprespane noči pa ni le utrujenost, ampak tudi oslabljen imunski sistem.

Novartis Sloveniji podaril 500.000 ameriških dolarjev za pomoč pri obvladovanju pandemije COVID-19
Farmacevtska družba Novartis je v okviru svoje globalne pobude za odziv na pandemijo COVID-19 ustanovila sklad v vrednosti 20 milijonov ameriških dolarjev. Finančna podpora je namenjena državam in skupnostim po vsem svetu, ki jih je bolezen najbolj prizadela, tudi Sloveniji.

Pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda niti ne zavedate
Primerna in zadostna osebna higiena pripomore k preprečevanju okužb in širjenju bolezni, ravno tako vpliva na posameznikovo samopodobo ter samozavest in na ta način posredno tudi na njegovo uspešno vključenost v družbo. Gre za pomemben del človekovega življenja, ki pa se skozi časovna obdobja človeštva precej spreminja. Kakšni so današnji standardi in katere so pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda ne zavedamo?

Ah, spet ta cvetni prah!
Pomladno vreme in višje temperature so prinesle že prve alergijske reakcije na cvetni prah. Čeprav nas je večina nestrpno pričakovala lepe dni in pomladno cvetenje, pa le-to za kar skoraj vsakega tretjega človeka pomeni nadležno obdobje senenega nahoda. Če ste tudi vi med alergiki, preverite, kaj cveti, v katerih mesecih in kako lahko alergijo omilite!

Zelišče, ki lahko pomaga pri zaprtju, zgagi in krepitvi imunskega sistema
Že egipčanski papirusi izpred 3000 let pr. n. št. beležijo pelin kot domačo zdravilno rastlino. V tradicionalnem zdravilstvu pa ga lahko uporabljamo svežega ali posušenega. Znan je po svojem grenkem okusu in tudi po številnih zdravilnih učinkih na zdravje.