prebavil

Sedem razvad, zaradi katerih se redite
V hitrem tempu življenja redkokdo najde čas, da je petkrat na dan, in malokdo skrbno pazi, kaj nese v usta. Tudi redna telesna aktivnost je nekaj, za kar marsikdo ne najde časa. Predstavljamo vam pet najpogostejših razvad, zaradi katerih se vedno bolj redite.

Z medom nad herpes
Ali veste, da lahko glivice preprečite tako, da si noge redno namakate v slani vodi? Da lahko nohtom sijaj in naravno barvo povrnete z limono? Da lahko z medom pozdravite herpes?

Ko se kri ne strdi ...
Hemofilija je redka genska bolezen, pri kateri je strjevanje krvi moteno. Ženske so večinoma le prenašlke, medtem ko moški obolevajo. V Sloveniji z boleznijo živi približno 200 ljudi.

7 zelišč za prvo pomoč!
Zelišča so odlični antibiotiki, sredstva za razkuževanje, celjenje, blažitev bolečin … Preverite, katera zelišča so najboljša pri nudenju prve pomoči in pri zdravljenju manjših okužb!

Palačinke z bučo
Tudi sladice so lahko del zdrave prehrane, če jih uživamo v majhnih količinah. Predstavljamo vam recept za palačinke z bučo za 6 ljudi.

Zakaj se ne moremo upreti sladkarijam?
Se vam je že zgodilo, da ste iz škatle hoteli vzeti le en piškot in se na koncu zalotili s prazno škatlo? Se težko uprete celi banjici sladoleda? Za to morda ni krivo pomanjkanje samodiscipline, ampak vrsta sladkorja!

Novo upanje za tiste, ki jecljajo
Raziskovalci že vrsto let ugotavljajo, kaj povzroča jecljanje, a pravih vzrokov te govorne motnje niso uspeli odkriti. Zdaj pa je, kot kaže, njihov trud obrodil prve sadove. Pravijo namreč, da bi za jecljanje lahko bila kriva okvara genov, ki povzroča tudi hude prebavne težave.

Kako jesti pri obolenjih prebavil
Prebavila morajo v času obolevnosti počivati, zato naj bo hrana lahka, sadje in zelenjava kuhana, obroki manjši. Hranimo se najpozneje 3 ure pred spanjem. Hrano uživamo počasi in dobro prežvečeno ter spimo z višjim vzglavjem.

Probiotiki, čuvaji našega imunskega sistema
Beseda probiotik izhaja iz grške besede pro bios, kar pomeni »za življenje«. Pojavila se je v sredini 20. stoletja, ko se je pokazalo, da nekateri mikroorganizmi pozitivno vplivajo na črevesno floro.

Očistimo telo s čaji
Praznične pojedine so marsikomu dodale kilogram ali dva. Veliko jedi je vsebovalo tudi škodljive nasičene maščobe in sladkorje, ki so se nakopičili v našem organizmu. Svoje telo bomo najhitreje očistili z zeliščnimi čaji.

Prebavne motnje
Strokovni izraz za prebavne motnje je dispepsija.

Klistiranje je lahko smrtno nevarno
Klistiranje, ki je še pred nekaj leti veljalo za tabu temo, je danes za marsikoga povsem običajno opravilo. Vse več ljudi se namreč v sklopu postenja in prečiščevanja telesa klistira doma. A nepotrebno, prepogosto in nepravilno klistiranje je lahko zdravju zelo škodljivo!

Nad rakave celice s curryjem?
Zadnja raziskava britanskih znanstvenikov je pokazala, da živo rumen začimbni prašek v curryju uničuje rakave celice. Strokovnjaki pravijo, da bi lahko odkritje pomembno prispevalo k iskanju novih, učinkovitih metod zdravljenja raka.

'Pajek' v prebavilih vam lahko reši življenje
Italijanski znanstveniki so izumili nov način pregleda prebavil, s katerim bodo veliko lažje in uspešneje odkrivali različne bolezni. Gre za „tableto pajek“, ki bi jo zdravnik vodil po pacientovih prebavilih in tako pregledal ves prebavni trakt brez kirurškega reza.

Ko zbolijo prebavila
Ne pozabite na osnovno načelo, ki pravi, da morajo prebavila v času obolevnosti počivati. Hrana, ki jo uživate, naj bo lahka, privoščite si lahko kuhano sadje in zelenjavo, pazite tudi na to, da bodo obroki skromnejši kot sicer.

Vas napenja? Preverite, kako si pomagati!
Gre za zelo razširjeno težavo, ki običajno nastane zaradi določene hrane, lahko pa tudi zaradi čustvene vznemirjenosti. V nekaterih primerih nas opozori na resnejša obolenja.

Vetrovi in napihnjenost
Vsakdo ima vsaj občasno težave z veterovi ali napihnjenostjo trebuha.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Nosečnice, izogibajte se pesticidom
Raziskava v Kanadi je pokazala, da imajo nosečnice v telesu prisotnih kar 15 snovi, ki so povezane s pesticidi.

Ali sanje res napovedujejo prihodnost?
Kaj sanje sploh so in zakaj sanjamo, nihče ne ve natančno. Zato razlage o tem nočnem fenomenu segajo od mističnih, kot je napovedovanje prihodnosti, preko sanj, pa vse do sodobnih teorij, ki menijo, da so sanje namenjene reševanju čustvenih problemov. Ali imajo sanje res poseben pomen, smo preverili pri psihologinji Andreji Pšeničny.

Z odprtjem kopališč se poveča število okužb
Poletje se bliža, 16. maja pa bo svoja vrata odpirlo kar nekaj kopališč. Spet boste lahko uživali ob vodi in seveda v vodi. Da pa se veselje ne bo spremenilo v nočno moro, morate poskrbeti, da ne staknete kakšne okužbe.

Sindrom razdražljivega črevesa
Sindrom razdražljivega črevesa je najpogostejša bolezen prebavil. Običajno se pojavi v zgodnji odrasli dobi in srednjih letih, pri ženskah dvakrat pogosteje kot pri moških.

Dojenje in umrljivost dojenčkov
Pričetek z dojenjem v prvi uri po porodu lahko v veliki meri prepreči umrljivost dojenčkov.

Doc. dr. Bojan Tepeš, dr. med.
Gastroenterolog, ki se ukvarja z zdravljenjem bolezni prebavil in pripadajočih žlez. Veliko se posveča boleznim, ki jih povzroča okužba z bakterijo Helicobacter pylori in bolnikom s kroničnimi vnetnimi boleznimi črevesja.