Vizita.si

prebavne

Zdravje 20. 04. 2020 08.03

Napitek, ki vam bo povrnil energijo in boljše počutje

Napitek, ki vsebuje indijsko začimbo s številnimi pozitivnimi učinki na zdravje, vas bo osvežil ter vam hkrati povrnil izgubljeno energijo. Zanj potrebujete zgolj tri ključne sestavine in mineralno vodo ter samo 15 minut svojega časa. Vaše telo pa se bo prebudilo in bo znova napolnjeno s potrebno energijo.

Zdravje 10. 04. 2020 07.58

Ta preprost napitek vam bo pomagal odplaviti toksine iz črevesja

Se spopadate z zaprtjem in s slabim počutjem zaradi nezdrave hrane, ki ste jo jedli? Potem vam bo pomagal napitek iz jabolčnega kisa in medu, ki bo pomagal prečistiti prebavni trakt in odplaviti toksine iz telesa.

Zdravje 10. 04. 2020 08.00

Kako preprečiti zgago in napihnjenost?

Praznični dnevi bi morali predstavljati prijetno popestritev. Toda marsikdo si jih žal zapomni po prebavnih težavah, ki jim sledijo. Prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš smo povprašali, kako praznovati, ne da bi nas kasneje mučila zgaga ali bi se počutili napihnjeni. Nasvet, ki ga je vedno dobro upoštevati, je, da ne pretiravamo.

Prehrana 08. 04. 2020 08.38

Veste, kako zdravilen je hren?

Hren je nepogrešljiv v času velike noči in je odličen kot dodatek k mesu. Lahko ga samo naribamo ali iz njega pripravimo omako. Hren je ena najbolj zdravih živil, ki se bodo med veliko nočjo znašle na vaši bogato obloženi mizi, zato si ga vsekakor privoščite.

Prehrana 06. 04. 2020 07.40

So živila po pretečenem roku še vedno užitna?

Po preteku roka uporabe, natisnjenega na embalaži živil, ni nujno, da morate živilo zavreči, ker naj ne bi bilo več užitno. Marsikatera živila lahko uživate še kar nekaj časa, če jih boste le pravilno shranjevali.

Zdravje 03. 04. 2020 11.30

Ali lahko dojite med jemanjem zdravil?

Dojenje predstavlja najbolj naraven, optimalen, preprost in najbolj zdrav način hranjenja dojenčka v prvih mesecih življenja in ima mnogo prednosti tako za dojenčka kot za mater. Vse od rojstva pa do zaključenih šestih mesecev starosti mu zagotavlja popolnoma vsa hranila, ki so potrebna za rast in razvoj, kasneje pa predstavlja pomembno dopolnilo mešani prehrani. Kako pa je z dojenjem med zdravljenjem matere in jemanjem zdravil?

Domače 03. 04. 2020 08.15

Andreja Roškar: 'Ob sestrini smrti testiranje sploh ni bilo več vprašanje.'

Osnovna značilnost raka dojke in drugih rakov je nenadzorovana delitev in razrast spremenjenih, rakavih celic. Natančni vzroki nastanka raka dojke niso znani. V razvitem svetu je najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. Pojavnost pa v zadnjih desetletjih narašča. Ravno zato se je Andreja Roškar odločila, da bo o tej temi spregovori na glas. Da bi ozaveščala o genetskem raku dojk in pozitivni samopodobi žensk, ki se odločijo za masektomijo brez rekonstrukcije dojk.

Prehrana 20. 03. 2020 07.36

6 živil, ki bi se jih morali izogibati, če želite ostati fit

Mnogi prehranski strokovnjaki trdijo, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva. To drži, ampak samo, če ga pripravite na pravi način oz. s pravimi živili. Zdrav in hranilen zajtrk lahko okrepi vaše zdravje in imunski sistem, medtem ko si lahko z nekaterimi živili, ki jih zaužijete zjutraj, naredite več škode kot koristi. Za katera živila gre?

Bolezni 06. 03. 2020 14.51

Kako si pomagati, ko se pojavijo hemoroidi?

Hemoroidi so nabrekla tkiva v steni danke in zadnjika, ki lahko privedejo do pekočega občutka, srbečice, bolečine med odvajanjem, krvi na toaletnem papirju ali v blatu, lahko pa tudi izstopijo. Ob vsaki krvavitvi iz črevesja, morate obiskati zdravnika, saj gre lahko tudi za kaj bolj resnega. Tudi hemoroide lahko prepozna in potrdi samo zdravnik, kljub vsemu pa po diagnozi hemoroidov marsikaj za odpravo le-teh lahko storite tudi sami.

Bolezni 06. 03. 2020 14.14

10 presenetljivih razlogov za zaprtje

Spoznajte glavne razloge za zaprtje. Nekaj najbolj očitnih je zagotovo prehrana s premalo vlakninami, nenehno ignoriranje potrebe po odvajanju, jemanje določenih zdravil in premalo gibanja. A tu je še nekaj razlogov, na katere morda niste pomislili.

Razstrupljanje 21. 02. 2020 07.56

Z glino lahko izločite strupe iz telesa

Glina: material umetnikov in staro ljudsko zdravilo. Že stoletja ljudje verjamejo, da glina veže strupe in jih odvaja iz telesa. To ni povsem dokazano, toda vsekakor vsebuje številna koristna hranila in vam ne more škodovati.

Prehrana 21. 02. 2020 10.07

5 živil, ki razstrupljajo telo in so na dosegu roke

Se vam zdi, da imate premalo energije, da se vas nekaj loteva ali vas pestijo prebavne težave? Potem je morda čas za razstrupljanje. A še preden se odpravite v nakup dragih prehranskih dopolnil, najprej premislite ali imate morda živila, ki lahko razstrupijo vaše telo, že v hladilniku.

Zdravje 14. 02. 2020 08.46

Preprosto se znebite napihnjenosti

Zdrav prebavni sistem je ključnega pomena za zdrav organizem in za to, da smo polni energije. Britanska nutricistka Robyn Youkilis pojasnjuje, kako se lahko na naraven način znebite napihnjenosti, bolečin zaradi prebave in neugodja v trebuhu.

Imunski sistem 15. 01. 2020 13.01

Veste, kdaj k zdravniku, ko se spopadete s prehladom ali gripo?

Prehlad in gripa sta virusni okužbi dihal. Praviloma bolezen izzveni sama. Vse, kar lahko storimo, je, da preprosto lajšamo simptome bolezni. Kljub vsemu je v nekaterih primerih tudi pri prehladu in gripi treba obiskati zdravnika. Preverite, kdaj.

Bolezni 11. 01. 2020 12.17

V Sloveniji zaradi parkinsonizmov trpi okoli 5000 ljudi

Parkinsonova bolezen je degenerativna bolezen, pri kateri odmirajo dopaminski nevroni v predelu možganov, ki nadzoruje fine mišične gibe, predvsem njihov začetek in tekoč potek. Posledično so simptomi bolezni tresavica in oteženo gibanje.

Ginekologija in porodništvo 09. 01. 2020 08.19

Zakaj v obdobju nosečnosti ni priporočljivo spati na hrbtu ali trebuhu?

Spanje v obdobju nosečnosti je lahko prav nemogoče, saj se skupaj s telesom spreminjajo tudi položaji spanja, na katere ste bili morda navajeni pred nosečnostjo. Nosečniški trebušček namreč ovira spanje na trebuhu, spanje na hrbtu pa iz zdravstvenih razlogov ni priporočljivo. Kako izbrati najbolj primeren položaj?

Zdravje 06. 01. 2020 08.07

Učinkovit je v boju proti bakterijskim in glivičnim vnetjem ter okužbam

Origanum minutiflorum ali divji origano je rastlina, ki raste v Sredozemlju. Iz njega izdelujejo olje, ki ima najmočnejše antibakterijsko in antiseptično delovanje ter je kot nalašč ustvarjen za hladne zimske dni.

Zdravje 24. 12. 2019 10.25

Tako preprosto se znebite napihnjenosti in napenjanja

Nezdrava prehrana, hiter tempo življenja, stres in uživanje antibiotikov lahko kaj hitro porušijo našo prebavo. Pojavijo se napihnjenost, napenjanje, bolečine v trebuhu in prebavne težave. Včasih smo te težave reševali s fermentiranimi živili, ki vsebujejo probiotike, a danes lahko preprosto posežemo po probiotičnih zdravilih, ki vsebujejo primerni sev zdravih bakterij za uravnavanje prebave.

Zdravje 11. 12. 2019 08.37

5 pozitivnih učinkov klinčkov

Klinčki ali nageljnove žbice so topla začimba, ki je zaradi tega še posebej primerna za ta letni čas. Ni pa le aromatična. Ima nekaj vitaminov, antioksidantov ter en pomemben mineral. Zaradi tega pa kar nekaj pozitivnih delovanj, ki se bodo pokazali, če bodo klinčki del zdrave, uravnotežene, raznolike prehrane.

Dieta 08. 12. 2019 08.48

Diete, ki se jim v letu 2020 izognite

Izguba kilogramov zahteva veliko napornega dela in odrekanja, ne zahteva pa ekstremne diete ali tega, da bi se morali odpovedovati celim skupinam hrane, ki vsebuje potrebne hranljive snovi ter vitamine in minerale.

Imunski sistem 25. 11. 2019 08.54

5 nespametnih stvari, ki jih delamo, ko smo prehlajeni

Kihate, kašljate in imate glavobol – povsem ste obupani in storili bi vse, da bi se vaše počutje izboljšalo. Obiščete zdravnika in ga prosite, naj vam predpiše nekaj, kar koli, kar bo pomagalo odpraviti simptome. Morda boste imeli srečo in vam bo zdravnik lahko ponudil zdravilo, a običajno pri prehladih ni tako. Prav tedaj pa pogosto naredimo največ napak. Tu so nekatere.

Bolezni 08. 11. 2019 13.16

Kaj so vzroki krvavitev v prebavilih in kdaj do zdravnika?

Krvavitev v prebavila je lahko posledica povsem neznatnega vzroka, npr. draženja, lahko pa gre za odraz resnega stanja, kot je rak. Kadar je krvavitev obilna, lahko bolnik bruha kri, odvaja živo rdečo kri v blatu ali pa izloča črno, katranasto blato. Lahko so akutne krvavitve, ki nastanejo nenadoma ali pa kronične.

Bolezni 04. 11. 2019 12.08

Kako si pomagati pri težavah s prebavo?

Zdravje se začne v črevesju in dobra prebava je ključnega pomena, saj omogoča, da telo prejme hranila, ki jih nujno potrebuje in s katerimi si lahko pomaga, da optimalno delujejo tudi vsi preostali deli telesa.

Prehrana 15. 10. 2019 13.15

Kakšna je resnica o zloglasnem glutenu?

Obstaja celiakija. Avtoimunska bolezen, ki prizadene celo telo, je pa posledica preobčutljivosti na gluten. Bolniki se morajo celo življenje držati stroge brezglutenske diete. "A če celiakije nimate, vam odrekanje glutenu najverjetneje ne koristi," pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. Zakaj je torej gluten postal nekaj, česar se mnogi bojijo tako kot nasičenih maščob in sladkorja?

Zdravje 14. 10. 2019 12.35

Poznate kombučo? Tu je 6 zdravilnih učinkov, ki jih morate spoznati

Kombuča je starodavno dobro poznano ljudsko zdravilo, ki so ga dobro poznale naše babice. Gre za posebno ‘gobo’, ki se namaka na posladkanem čaju in proizvaja zdravilni napitek, ki koristi pri marsikateri težavi.

Bolezni 11. 10. 2019 08.39

Kaj storiti, ko na potovanju dobite drisko?

S potovalno drisko se sreča od 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo v tuje kraje, zlasti afriške, južnoameriške in azijske države. Kako se ji lahko izognete in kaj storiti v primeru bolezni?

Imunski sistem 27. 09. 2019 10.42

Prehlad: kaj pomaga, kaj škodi in kaj koristi

Zdravila, s katerim bi pozdravili prehlad, ni. Obstajajo pa načini, kako poskrbeti za boljše počutje, omiliti simptome in skrajšati potek bolezni. Preberite, kaj vam lahko koristi in kaj ne!

Duševno zdravje 23. 08. 2019 11.39

6 znakov, da dosegate skrajno točko izčrpanosti

Pred kratkim je Svetovna zdravstvena organizacija prepoznala izgorelost kot uraden sindrom, ki se lahko pojavi zaradi kroničnega stresa na delu. Naša kultura, kjer ves čas le delamo in delamo ter si postavljamo vse višje cilje, preprosto ne deluje več. Raziskave kažejo, da je izgorelost danes prisotna skoraj v vsaki industriji.

Bolezni 16. 08. 2019 13.53

Najhitreje naraščajoča razvojna motnja

Avtizem je najhitreje naraščajoča razvojna motnja - pogostost avtizma je v zadnjih dveh desetletjih narasla za več 10x, prizadene več kot 1 % populacije.

Prehrana 24. 05. 2019 13.49

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?

Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996