pred

Redčenje las
Stara sem 47 let in pred nekaj meseci me je frizerka opozorila na redčenje las na začetku lasisca na desni strani(ob celu). Vecjega izpadanja las nisem opazila, so pa lasje ze nekaj casa tanjsi. Ob barvanju ali umivanju las se mi na zgornjem delu lasisca pojavi rdecica, ki se za kaksnih deset minut razsiri tudi na celo, kjer kasnje izgine, na lasicu pa ostane. Dermatolog mi je ob obisku zaradi neke druge tezave svetoval sampon Kelual,ki pa ne pomaga oziroma ne opazim bistvene razlike. Skrbi me, da se ne bi na tem mestu zacela plesa. Kaj lahko storim? Ali je smiselen ponoven obisk dermatologa, ki prvic zadevi ni posvecal pozornosti ampak le namignil, da gre morda za seboroicni dermatitis. Najlepsa hvalal za odgovor in lep pozdrav.

Moja punca noče imeti spolnih odnosov
Zanima me eno vprašanje, ki se tiče moje punce. Spoznala sva se pred kratkim in problem je v tem, da ona pravzaprav noče imeti spolnih odnosov oz. jo zelo težko prepričam v to. Pravi da ne čuti nobene potrebe po tem, ter tudi da jo pri odnosu boli oz. začne jo boleti čez nekaj časa in takrat pravi da morava odnehati. Tukaj pišem pa zato, ker noče obiskati zdravniške pomoči, jaz je pa tudi nikakor ne morem prepričati. Predvsem me zanima zakaj ji ni do sexa, obstaja mogoče kakšna rešitev glede tega in pa če poznate kakšne primere kjer si ženske ne želijo spolnih odnosev, ker po mojih izkušnjah jaz ne poznam prav nobene in mi ni jasno zakaj ravno ona noče, ko pa mi je zelo všeč in si želim ta problem rešit. Oba sva stara 20 let, jaz zdravstvenih težav nimam, nedolžnost je pa tudi že izgubila 3 leta nazaj tako da to mislim da ni problem. Mislim da je problem bolj psihične narave, vendar pišem vam, saj nevem na koga se naj obrnem. V naprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor!!

Menjava mostička, majavi zobje, proteza ali implantat
15 let imam mostiček na obeh straneh zgoraj zadaj - na vsaki strani 4 zobje. Mostiček mi je do zdaj vredu služil. Zdaj pa mi zobozdravnica pravi, da če ga ne bom v kratkem menjala, bodo zobje spodaj verjetno preveč majavi in bom potem mogla imeti protezo; česar pa si ne želim (stara sem 42). Mostiček mi je delala moja prejšnja zobozdravnica. Druga možnost naj bi bila implatant; pri čemer se bojim, da bi mi ga telo zavrnilo oz.se mi ne bi vrastel v kost. Potem bi samo vrgla denar, nazadnje bi bila pa še vedno brez zob. Hkrati mi je dr. dejala, da mi ne more garantirati koliko časa mi bo mostiček zdržal (cc.5-7 let). Zakaj tako malo, če imam pa tega že toliko časa? In po čem ona sklepa, da so spodaj zobje majavi? Ali postanejo majavi, ko se mostiček odstrani? Prosim za pomoč, ker res ne vem, kaj naj naredim. Najraje bi še nekaj časa obdržala tega. Razen seveda v primeru, da bi nazadnje morala dobiti protezo. Koliko let zdrži mostiček v najboljšem primeru? Hvala lepa vnaprej. Lp.

Gnoj, plomba, boleči zob
Imam boleci zob. Pred enim mescem mi je doktor odprel zob, zaradi bolecin. V zobu je bil gnoj in mi narocil naj to cuzam ven. Tako sem delal in ni je po enem mesecu se mali zavrtal v zob in rekel, daje se prisotno vnetje. V zob mi je vbrizgal dve substance in zaprel zob. Po treh dneh so se mi pojavile hude bolecine. Lahko to mehko plombo odstranim in probam vsebino izsesati ven iz zoba. Bo potem bolecina odjenala?. Hvala l.p.

Boleča osmica
Malo pred novim letom sem odšla k zobozdravnici zaradi bolečine v spodnji levi osmici, dala mi je anestezijo, ki pa prva ni prijela, tako, da je morala dati še eno, zob mi je odprla, sčistila. Popoldne je začela anestezija popuscati, bilo je vse ok, naslednji dan proti večeru pa bolečine v isti osmici, ter otrdevanje spodnje ustnice, ki pa na žalost traja že več kot en mesec. Ne moti me toliko otrdelost ustnice, kot pa bolečine v vseh spodnjih zobeh na isti strani. Osmico mi je zobozdravnica spulila ven brez vsakršnih težav, tudi celjenje poteka vredu. Po nasvetu zobozdravnice jemljem B-komleks, vendar kaj naj naredim, da bi vsaj malo omilila te bolečine, zbadanje, pekoč občutek in ko sem malo na mrazu, pa še kljuvanje. Hvala, ter lep pozdrav

Norovirozam podleglo že 270 ljudi - Kako preprečiti okužbo?
Nenadno in načeloma kratkotrajno bruhanje, slabost, driska in želodčne bolečine, so najpogostejši simptomi okužbe z norovirusom. Ti so navadno na pohodu predvsem v zimskih mesecih, a izbruhom noroviroz smo priča tudi v teh dneh: Tovrstnim virusom je (po do zdaj znanih podatkih) podleglo že 270 ljudi. Zakaj pa se tako hitro širijo ter kako učinkovito preprečiti okužbe?

Nepojasnjeno hujšanje
Zanima me, ali imate rešitev za izgubljanje telesne teže. Bila sem že pri osebnem zdravniku in na mnogih preizkavah in je vse v redu, jaz pa še naprej malo po malo izgubljam kilograme. Lep pozdrav.

Nočno potenje, nespečnost, nihanja razpoloženja, oblivi
Dala sem pregledati hormone iz krvi in imam naslednje vrednosti: S-Estradiol < 10 ng/L, S-Testosteron: 0.34 qg/L;S-Progesteron: 0,1 Qg/L. TSH:3.09;T4 prosti:11.69. Stara sem 53 let, zadnjo menstruacijo sem imela oktobra 2018. V letu 2018 je bilo skupno 5 menstruacij, ki pa so bile šipke. Celo obdobje sem imela vedno zelo močne in 7-10 dni trajajoče menstruacije in na 20 - 25 dni, tako, da sem imela menstruacijo včasih celo 2 x na mesec. Rodila sem enkrat, v starosti 21,6 let, splava ni bilo. Pred 4-5 leti nazaj so bile težave samo ponoči s potenjem in podnevi z razbijanjem srca, bila sem tudi skozi slabokrvna (Fe od 4,2 - 10.5).Sedaj imam Fe 27.1. Po zadnji menstruaciji so se začele težave s nočnim potenjem, nespečnostjo, z nihanjem razpoloženja, z oblivi tudi čez dan. Sem drobne postave, višina: 161, teža kg.Nikoli nisem imela več kot 55 kg, samo v nosečnosti 63 kg.Sedaj uživam Cimicifuga racemosa, B. vitamine, D vitamin, magnezij, razna olja:konopljino,laneno,oljčno.Se zdravo prehranjujem. Zanima me, ali bi morala glede hormonov kaj ukrepati, ker nisem pristaš NHZ in ne bioidentičnih hormonov. Zavedam se, da ženska v menopavzi pač nima več teh hormonov in da z leti vztrajno padajo. Upam, da se kmalu moje telo navadi na upad teh hormonov. Ali imam estrogene in progesteron v ravnovesju med sabo? Najlepša hvala za Vaše odgovore.

99 let ni vedela, da živi z vsemi organi na napačnem mestu
Rose Marie Bentley se je v zgodovino medicine zapisala po svoji smrti, ko so študentje medicine med obdukcijo odkrili, da je 99-letnica, ki je umrla naravne smrti, vse življenje živela z notranjimi organi na napačnem mestu.

Je sladkor lahko rešilna bilka, ko smo utrujeni?
Ste si kdaj privoščili čokolado, ker ste želeli več energije? Ali pa ste morda posegli po piškotih, ker ste želeli izboljšati svoje razpoloženje? To, da sladkor izboljša razpoloženje, je žal mit, pravijo raziskovalci dveh britanskih in ene nemške univerze. Skupaj so analizirali 31 do sedaj narejenih študij ter ugotovili, da se po zaužitju sladkorja ne počutimo nič bolje. Nasprotno. Smo le bolj utrujeni in se težje osredotočamo.

S torticami je v dveh mesecih shujšal 12 kg!
Strokovnjak za prehrano se je odločil, da bo shujšal tako, da bo deset tednov jedel le piškote, krofe in tortice. V nekaj več kot dveh mesecih mu je na ta način uspelo izgubiti 12 kilogramov!

’Koliko je zdravje vredno, ugotoviš, ko ga izgubiš’
Da ugotovimo, koliko je zdravje vredno šele takrat, ko ga izgubimo, je zagotovo ena izmed največkrat izgovorjenih trditev, ko beseda nanese na zdravje. Res se zdi, da je – če smo zdravi – omejitev le nebo, zato vsako leto obeležujemo tudi svetovni dan zdravja.

Znižuje krvni pritisk, holesterol, izboljšuje razpoloženje ...
Ste že slišali za okro? Okra je živilo, ki ni samo okusno, a je tudi izjemno zdravo. Jedilni oslez ali okra je odlična v enolončnici, juhi ali solati, bogata pa je s številnimi vitamini in minerali. Okra pomaga znižati krvni pritisk, holesterol, izboljšuje razpoloženje in krepi imunski sistem. Priporočljiva je tudi za diabetike, saj pomaga uravnavati krvni sladkor.

Niso ji dovolili na vlak smrti, a poglejte jo danes
Sofie Trewick je tehtala 150 kilogramov, ko so ji prepovedali vstop na vsak vlak smrti v največjem britanskem zabaviščnem parku Alton Tower. Dejali so ji, da je predebela in da se lahko zgodi nesreča. Sofie je bila tako ponižana, da je vedela, da je čas za spremembe. Shujšala je kar 63 kilogramov.

Zelo razširjena navada poveča tveganje za prezgodnjo smrt
Vse več študij razkriva, da preveč sedenja vodi v pojav kroničnih bolezni in prezgodnjo smrt. V nevarnosti so celo tisti, ki trikrat tedensko odidejo potelovadit za eno uro, če sicer veliko sedijo. Treba je obdobja sedenja prekinjati z vsaj nekaj minutami hoje in gibanja.

Pijete mleko? Polnomastnega ali posnetega?
''Zakaj se zaradi polnomastnega mleka ne boste zredili, zaradi posnetega pa,'' je v svoji kolumni zapisal dr. Michael Mosley. Kot pravi, so v njegovem otroštvu vsi pili polnomastno mleko in je bilo veliko manj težav z debelostjo kot danes, ko vsi pijejo posneto mleko. Navedel pa je kar nekaj razlogov, zakaj danes tudi sam pije polnomastno mleko.

Pomanjkanje spanja lahko privede do resnih težav
Pomanjkanje spanja ima lahko resne posledice na naše zdravje. Povzroča prekomerno telesno težo, visok krvni pritisk, bolezni srca in spremembe razpoloženja. Zaradi pomanjkanja spanja pa lahko celo resno zbolite, saj lahko poveča tveganje za bolezni, kot je rak, in vodi do prezgodnje smrti.

Pri komu je ta rak za kar četrtino smrtonosnejši?
Rak trebušne slinavke resda ni najpogostejši rak. Kot poroča naš Onkološki inštitut, pri nas predstavlja dva odstotka vseh obolenj. Toda gre za raka z eno najslabših prognoz. Ameriško združenje za boj proti raku pa je ugotovilo, da je smrtonosnejši pri tistih, ki so bili prekomerno težki pred 50. letom.

Deček 'volkodlak' kljub svojemu videzu izjemno priljubljen
13-letni Lalit Patidar iz Indije se je rodil z redko kongenitalno hipertrihozo, bolje poznano kot volkodlakov sindrom, zaradi katere je po obrazu poraščen z dlakami. Čeprav je Lalit izjemno priljubljen v svoji vasi, se spopada s številnimi težavami, ko gre v mesto.

Naraven način, da znižate krvni tlak
Če imate težave s povišanim krvnim tlakom, bi lahko poskusili jogo. Učinek bo še boljši, če boste zraven delali dihalne vaje in druge sprostitvene tehnike. To je ugotovila študija univerze v Connecticutu.

Odpravite razlog za preveliko željo po sladkem
Imate slabo vest, ker vas muči nenehna želja po sladkem? Morda si očitate, ker se ne uspete vedno zaustaviti. Četudi se to ne pozna na vaši teži, se bojite, da se kdaj bo. Oziroma si enostavno želite, da bi se prehranjevali bolj zdravo. Dejansko vas pri tem lahko ovira pomanjkanje spanja, je pokazala študija univerze v Michiganu.

24-letna Danica razkrila realno podobo
24-letna Danica Jaldbert iz Kolumbije je pokazala realno podobo hudega izbruha ekcema. Na fotografijah je razvidno, kako je ves njen obraz prekrit s srbečimi in bolečimi izpuščaji, zaradi česar je mladostnica kasneje zapadla tudi v depresijo. Danica je danes prepričana, da je bilo za njeno grozljvo stanje krivo napačno zdravljenje, zato želi vse opozoriti na nevarnost steroidnih mazil.

Maščobe, ki morajo biti na vašem krožniku
Da vse maščobe niso slabe, vemo že dolgo. Trenutno je veliko govora o transmaščobah, ki jih najdemo v ocvrti hrani, čipsih, rogljičkih in piškotih in povzročajo srčno-žilne bolezni ter veljajo za ene najbolj nezdravih maščob. A hkrati obstajajo maščobe, ki so ključnega pomena za naše zdravje. Z njihovo pomočjo se v našem telesu absorbirajo v maščobi topni vitamini, prav tako nas lahko varujejo pred srčno-žilnimi boleznimi. Tu je nekaj zdravih maščobnih živil, ki jih morate vključiti na svoj jedilnik.

Zakaj je povsem v redu pojesti tudi malo čokolade?
Ste med tistimi, ki se trudijo jesti zdravo? Priporočljivo je imeti uravnoteženo prehrano, polno različnih sezonskih zdravih živil. A včasih se je povsem v redu tudi posladkati z malo čokolade. Tako vsaj pravijo newyorški raziskovalci.

Bi morali čez dan počivati?
Spočito telo je ključnega pomena za naše zdravje. Ko se zbudimo naspani in spočiti, smo polni energije, lažje se osredotočimo na svoje delovne naloge, lažje se soočamo s stresom in imamo več energije. Ali to pomeni, da je dobro tudi, da počivamo čez dan? Kdaj si počitek privoščiti in kdaj ne?

Po 12 letih se je zbudil iz kome in povedal, da je vse slišal
Martin Pistorius je kar 12 let preživel v komi. Zdravniki so bili prepričani, da se Martin ničesar ne zaveda in v to so prepričali tudi njegova starša. Ves ta čas pa je natanko vedel, kaj se dogaja, le odzvati se ni mogel. Bil je dobesedno ujet v svojem telesu. Slišal pa je tudi materino žalostno izpoved in besede, ki mu jih je izrekla, ker je mislila, da je ne sliši.

Navada, ki podvoji tveganje za raka požiralnika
Pitje zelo vročega čaja skoraj podvoji tveganje za raka požiralnika, je pokazala nova raziskava. Mnogi ljudje si v mrzlih dneh radi privoščijo vroč čaj, a pomembno je, da se ta dobro ohladi, preden ga spijete. Če ga pijete prevročega, lahko povečate tveganje za raka.

Pijače, ki povečajo tveganje za prezgodnjo smrt
Sladke pijače povečajo tveganje za prezgodnjo smrt iz katerega koli razloga, še posebej pa zaradi bolezni srca in ožilja, je pokazala študija, ki so jo izvedli na harvardski šoli za javno zdravje. V primerjavi s tistimi, ki so po takšnih pijačah redko posegli, je bilo tveganje večje, več kot so jih ljudje uživali.

Zlomila si je hrbtenico, nato pa spoznala ljubezen svojega življenja
Spoznajte navdihujočo žensko, ki je padla z motorja, si zlomila hrbtenico in svojo kruto usodo popolnoma spremenila, ko se je zaljubila v svojega fizioterapevta. Kmalu za tem sta se poročila, sedaj pa potujeta okoli sveta, 27-letna Giulia Lamarca pa sedaj želi ljudem pokazati, da je tudi invalidnost ne more ustaviti pred tem, da bi življenje zajemala s polno žlico.

Medicinska sestra, ki ob triizmenskem delu še pleše
Že takoj na začetku pove, da ni zvezda in da se niti ne počuti tako, temveč da je povsem navadno dekle, ki poleg zahtevne službe v bolnišnici pomaga še staršem na kmetiji s 17.000 piščanci, poleg tega skrbi za otroke in moža, a kljub vsemu je zdaj prišel čas za njo. ’Za oblekice in bleščice, česar se zelo veselim,’ pravi.