prehrana v starosti

Rak debelega črevesja in danke
Kolorektalni rak je izraz za maligne spremembe v sluznici debelega črevesa in danke.

Kolorektalni rak
Kolorektalni rak je izraz za maligne spremembe v sluznici debelega črevesa in danke.

V katerih državah ljudje najpogosteje umirajo zaradi nezdrave hrane?
Okoli 610.000 ljudi je umrlo leta 2016 zaradi prehrane, ki povzroča bolezni srca in ožilja. Prekomerno uživanje soli, bele moke in premajhen vnos zelenjave, oreščkov in polnozrnatih žitaric je vzrok za te smrti.

To je posledica telovadbe trikrat tedensko
Telovadba trikrat tedensko ter zdrava prehrana lahko pri starostnikih kognitivno nazadovanje zaradi staranja ne le upočasnita, temveč celo popravita. Povrneta ga lahko celo na stanje izpred desetih let, je ugotovila študija ameriškega univerzitetnega kliničnega centra Duke.

To je živilo z največ antioksidanti! In ne gre za borovnice
Antioksidanti so snovi, ki varujejo naše telo pred škodljivimi prostimi radikali, ki povzročajo oksidativni stres in povečajo tveganje za bolezni srca in ožilja, raka, sladkorno bolezen tipa 2 in kronične bolezni. A k sreči prehrana, bogata z antioksidanti, nevtralizira proste radikale in zmanjša tveganje za te bolezni. Tu so živila, ki imajo največ antioksidantov.

Kakšna naj bo prehrana šolarja?
Šolarji že dobro grejejo šolske klopi. A tako kot je pomembno, da se učijo novih stvari in se udeležujejo številnih aktivnosti, je pomembna tudi njihova prehrana, saj jim ta daje moč in energijo za opravljanje vseh aktivnosti. O tem, kakšna naj bi bila prehrana šolskih otrok, smo se pogovarjali z dietetičarko Marino Zakič.

Kako ohraniti mlade možgane?
Vas skrbi, da boste postali vse bolj pozabljivi? Da vaši možgani ne bodo več tako sposobni kot nekoč? Zadnje študije kažejo, da svoje možgane lahko ohranite mlade. In če ste najprej pomislili na reševanje zapletenih ugank in križank, raziskave kažejo, da v resnici najbolj pomaga telovadba.

So ogljikovi hidrati dobri za vas?
Zadnji hit so diete, pri katerih izločamo ogljikove hidrate z jedilnika. Ogljikovi hidrati so se tako pri mnogih znašli na seznamu živil, ki se jih ne želijo dotakniti. A znova – kot povsod v življenju – velja tudi tu pravilo zmernosti. Če zmerno uživate ogljikove hidrate, so ti dobri za vas! Uživanje kruha, testenin in riža v zmerni količini lahko celo zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt, je pokazala zadnja študija harvardske univerze.

Zaščitite se pred drugim najbolj nevarnim rakom
Rak na debelem črevesu je pri nas drugi najpogostejši rak. Na tem mestu je tudi po smrtnosti. Ker se lahko dolgo razvija brez simptomov, ga pogosto ne odkrijejo pravočasno. A kaj lahko naredimo, da bi se pred njim zaščitili? Študije kažejo, da lahko za preventivo veliko naredimo s pravo prehrano. In londonski raziskovalci so odkrili, da ta mora vključevati ohrovt, zelje in brokoli.

Ugotovite, kaj stara vaše možgane
Staranje ne pomeni samo čedalje bolj nagubane kože ali tankih las – spreminjajo se tudi možgani, ki počasneje reagirajo in si vse manj zapomnijo. Kaj spodbudi ta proces?

Kaj o vas razkriva vaš stisk roke?
Pravijo, da stisk roke o človeku veliko pove. In škotska študija je pokazala, da ima ljudska modrost včasih kar prav. To, kako močno stisnemo roko, naj bi namreč o nas povedalo, kako dolgo bomo živeli in kakšna so naša tveganja za nekatere razširjene in nevarne bolezni.

Tako se živi kot kraljica!
Kraljica Elizabeta je aprila praznovala 92 let. Tudi pri tej starosti se še ni upokojila, temveč nadaljuje svoje delo, obiskuje različne dele države, se srečuje z ljudmi ... Tudi njena mati je živela dolgo. Ko je umrla, je imela 101 leto. Njun recept za dolgoživost bi se torej vsekakor izplačalo upoštevati.

Kaja izgubila 33 kg. Poglejte jo danes!
24-letna Kaja Wernig iz Notranjih Goric se je od majhnega spopadala z odvečnimi kilogrami, a ko je bila stara 15 let, je tehtala že 112 kilogramov. Zdravniki so jo opozarjali, da debelost prinaša številne bolezni in bila je celo na zdravljenju v Stični. Nič ni pomagalo, dokler se sama ni odločila za spremembo in je končno zdravje vzela v svoje roke.

Trumpova prehrana povečuje tveganje za raka debelega črevesa za 33 %
Uživanje preveč hitre prehrane in rdečega mesa, tako kot to počne ameriški predsednik Donald Trump, za tretjino povečuje tveganje za razvoj raka debelega črevesa.

Kdaj in kako v boj proti gubam?
Ah ja, to staranje. Žal mu ne moremo pobegniti, lahko pa se nanj pripravimo. Del procesa staranja so tudi gube in gubice, ki jih lahko s pravilno in pravočasno nego malce omilimo. Prve gube se začnejo pojavljati med 25. in 30. letom starosti, odvisno od tipa kože. Pri normalni do mastni koži je ta proces kasnejši, medtem ko se pri občutljivejši gubice pojavijo prej. Kdaj ukrepati? Z bolj kakovostno nego za kožo in gube je priporočljivo pričeti po 30. letu. Kako ukrepati? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Tudi v vročih dneh ostanite sveži tam spodaj
Neprijeten vonj intimnega predela, suha nožnica, beli tok, srbečica in boleči spolni odnosi so lahko znak, da je porušen pH nožnice. Sodobni način življenja, kjer uporabljamo sintetične materiale, tampone, antibiotike, pogosteje privede do teh težav, zato ni nenavadno, da se z njimi spoprijema že skoraj vsaka ženska vsaj enkrat v življenju. A rešitev obstaja preprosta – negovalno intimno olje Li Quandisa, ki pomaga znova uravnotežiti pH nožnice.

11 dejstev, ki jih morate vedeti o razdražljivem črevesju
Sindrom razdražljivega črevesja je motnja, pri kateri je bolečina v trebuhu ali nelagodje v predelu trebuha povezano s številnimi simptomi. Značilno je, da ti vključujejo občasne bolečine v trebuhu, ki jih spremlja kronična ali ponavljajoča se driska, zaprtje ali izmenično obdobje obojega. Prisotni so lahko tudi drugi simptomi.

Šest nasvetov za zdrave oči in dober vid
Predstavljamo vam šest preprostih korakov, s katerimi lahko preprečite bolezni oči in ohranjate dober vid.

Aluminijeva folija povečuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen
Aluminij v aluminijevi foliji povzroča Alzheimerjevo bolezen, je pokazala zadnja raziskava univerze Keele. Povezavo med aluminijem in Alzheimerjevo boleznijo strokovnjaki že dolgo poznajo, a šele zdaj so uspeli dokazati, da aluminij v resnici povzroča poslabšanje funkcije možganov.

Prehrana, če se spopadate z bolečinami v sklepih
Nemški strokovnjak za prehrano dr. Wolfgang Feil je razvil poseben program prehranjevanja, s katerim na povsem naraven način pomaga bolnikom, ki trpijo za artrozo ali obrabo sklepov. Metoda, ki sicer učinkuje tudi pri nekaterih drugih boleznih, je pomagala našemu motoristu Miranu Stanovniku.

Prehrana z veliko mesa je lahko nevarna
Ženske srednjih let, ki se držijo Atkinsonove diete, imajo večje tveganje za odpoved srca, pravijo strokovnjaki. Po tej znani dieti se prehranjujejo tudi številne zvezdnice, med njimi igralki Jennifer Aniston in Gwyneth Paltrow.

Imate povišan holesterol? Ti ukrepi vam lahko pomagajo!
Ste ugotovili, da imate povišan holesterol? Niste edini. Povišano raven holesterola v krvi ima več kot 66 odstotkov Slovencev v starosti od 35 do 70 let (Slovenski Forum za preventivo srca in ožilja, Zbornik prispevkov 2012). Visoka raven holesterola je eden izmed dejavnikov tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja. Prav zato je pomembno, da raven holesterola redno nadziramo.

Zakaj je tako pomembno, da nahranite svoje sklepe?
Kolagen je ena najpomembnejših beljakovin v našem telesu. Ali ste vedeli, da kolagen predstavlja kar 90 % organske kostne mase? Kolagenska vlakna so tudi osnovni element hrustanca, njihova naloga pa je zagotavljati gibljivost sklepov.

Kaj vaše odvajanje pove o vašem zdravju?
Rak debelega črevesa je tretji najpogostejši rak in vsako leto v Sloveniji za njim zboli okoli 350 moških in 300 žensk. Kri v blatu je eden najpogostejših znakov, ki kažejo raka na debelem črevesu, lahko pa tudi na druge težave, kot so hemeroidi ali počena žilica. Kljub vsemu kri v blatu vedno zahteva posvet z zdravnikom.

5 najpogostejših in najbolj smrtonosnih rakov
Čeprav je rak že sam po sebi strah vzbujajoča beseda, je dobro vedeti vsaj približno, katere oblike raka so najpogostejše in kako lahko zmanjšamo tveganje. Tu je nekaj najpogostejših rakov, ki terjajo največ življenj.

Mlada gimnastičarka s srcem in pljuči 80-letnice se pripravlja na smrt
Zaradi cistične fibroze ima 22-letna Britanka Sonny Lang pljuča in srce 80-letnice. Zdravniki so ji povedali, da ponovna presaditev organov ni več mogoča, zato se 22-letnica pripravlja na smrt.

Nikoli ne bi uganili, da je stara 51 let! Njen recept je preprost
Mati dveh otrok in priznana britanska kuharica Anjula Devi je stara 51 let, a njena koža je napeta in sijoča kot koža 20-letnice. Velika ljubiteljica indijske hrane pravi, da je skrivnost njenega mladostnega videza zdrava prehrana, ki je močno začinjena.

Nekoč je veljala za debelušno dekle, danes pa ...
Med študijem se je 19-letna Elle Darby odločila, da bo opustila svoj lenobni stil življenja in svoje telo spravila v formo. Napredek je redno spremljala s posnetki na You Tubu, prejšnji mesec pa celo podpisala pogodbo z modno agencijo.

Ne boste verjeli, kaj preprečuje
Strokovnjaki so odkrili, da lahko špinača pomaga preprečevati razvoj bolezni oči, kot je očesna mrena. Po njihovih raziskavah uživanje živil, ki so bogata z vitaminom E, kot je špinača, pomaga zmanjšati tveganje za razvoj očesne mrene za kar 27 odstotkov.

Zdravnica pojasnjuje, zakaj športniki po vadbi pijejo beljakovine
Beljakovine oziroma angleški izraz proteini, so tisto makrohranilo, ki ga ljudje v svoje telo ponavadi vnašamo premalo. A ker so izjemno pomembni gradniki našega telesa, ki pomagajo pri regeneraciji telesa in ga potrebujemo za normalno delovanje organizma, je ključno, da vsak dan zaužijemo dovolj beljakovin, opozarjajo zdravniki.