preiskave

Slovenska manekenka prebolela raka dojke
Rak dojke ne izbira in prizadene tudi mlada dekleta. Tako je za to boleznijo pri komaj 27 letih zbolela slovenska manekenka in modna oblikovalka Jana Koteska, ki ji je bolezen spremenila življenje.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Grozljivi medicinski poskusi na ljudeh
Čeprav nas danes ob misli na medicinske poskuse na ljudeh spreleti srh, so ameriški znanstveniki včasih menili, da ni nič narobe, če opravljajo eksperimente na invalidnih, duševno bolnih ljudeh in zapornikih. Tako so v imenu znanosti ljudi okužili s hepatitisom, virusom nove gripe in jim vbrizgavali rakave celice.

Prepoznajte znake kroničnega vnetja črevesja
Tako imenovana Crohnova bolezen je redka, a dolgotrajna vnetna bolezen črevesja. Najpogosteje se pojavi med 15. in 25. letom starosti, pri nas za njo boleha približno 1100 odraslih in 50 otrok. Bolezen za zdaj ni ozdravljiva, z zdravili se le lajša njene simptome.

Premagala levkemijo in postala manekenka
Scarlett Saunders je pri devetih letih zbolela za agresivno obliko levkemije. Čeprav je bila na robu smrti in jo je zdravljenje močno izčrpalo, se ni vdala. S pozitivnostjo in odločnostjo je bolezen premagala in danes se na enem od lepotnih tekmovanj poteguje za prvo mesto.

Simona kljub epilepsiji živi polno življenje
Simona Semenič, dramaturginja in mamica dveh otrok, je prvi epileptični napad doživela pri 11 letih, bolezen pa so ji dokončno diagnosticirali štiri leta pozneje, ko je tudi začela jemati zdravila proti epilepsiji. Zaradi napadov so se njeni vrstniki velikokrat šalili na njen račun, a so ji bili kljub temu v veliko oporo.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

9-letnica zaradi poljubčka pristala na vozičku
Danes 9-letno deklico je poljubček izpred sedmih let skoraj stal življenja. Oseba, ki jo je poljubila, je namreč nanjo prenesla herpes, na katerega se je njeno telo tako močno odzvalo, da ne more ne hoditi in ne govoriti.

8-letniku okulist odkril ogromen možganski tumor
Da je pregled oči lahko tudi življenjskega pomena, se najbolj zaveda Anna Edwards, mati 8-letnega Sama, ki mu je optometristka po pregledu očesne mrežnice diagnosticirala raka na možganih.

Pri dveh letih zbolela za rakom dojke
Ko je Melanie v hčerkini levi dojki zatipala bulo, je z deklico takoj odhitela k zdravniku. Ta jo je pomiril, da gre verjetno le za nenevarno limfno tvorbo, a nadaljnje preiskave so pokazale, da je komaj dve leti stara Aleisha zbolela za rakom dojke.

VIDEO: Prepoznajte znake črevesnih bolezni!
Med vsemi boleznimi so najpogostejše bolezni prebavil, med njimi refluks, žolčni kamni, hemeroidi, ki so bolezen moderne dobe in rak prebavil.

Mladeniču obraz iznakazila redka bolezen
26-letni Adam je bil zaradi iznakaženega obraza velikokrat tarča posmeha. Kljub temu je ostal močan, končal je študij, se zaposlil in si poiskal prijatelje, ki ga cenijo zaradi tega, kar je navznoter in ne zaradi videza. ''Z boleznijo sem se že zdavnaj sprijaznil,'' pravi.

'Hvaležna sem za limfom'
Kristina Modic se je pred šestimi leti, pri komaj 33 letih, soočila s šokantno diagnozo – limfomom. Svojo na prvi videz 'smrtno obsodbo' je uspela z obilico poguma in volje spremeniti v pozitivno izkušnjo, to pa ji je vlilo dodatnih moči v boju z rakom.

Pomurci dobili težko pričakovano magnetno resonanco!
Splošna bolnišnica Murska Sobota je bogatejša za novo magnetno resonanco, s katero bo dnevno pregledanih vsaj 13 bolnikov. Del denarja zanjo so pomagali zbrati tudi Pomurci in ljudje iz drugih delov Slovenije, za kar se vodstvo bolnišnice iskreno zahvaljuje.

Nekoč moški, danes ženska!
Matthew se je rodil z gensko napako, zaradi katere ni bil ne moškega ne ženskega spola. Čeprav je imel sicer moške genitalije deformirane in kar nekaj ženskih karakteristik, starša nista vztrajala pri genskih testih, temveč sta Matthewa silila, da živi kot deček.

Zgodnja menstruacija povezana z depresijo
Dekleta, ki so svojo prvo menstruacijo dobile pred 12. letom, imajo več možnosti za razvoj simptomov, ki kažejo na depresijo, so ugotovili britanski raziskovalci.

Težave v mali medenici vzrok neplodnosti
Kronična bolečina v spodnjem delu trebuha, ki ni vezana na menstrualni cikel ali spolne odnose in traja vsaj pol leta, lahko povzroči trajne okvare rodil ali neplodnost. Kdaj in kako ukrepati?

Novi gel proti okužbi s HIV 100-odstotno uspešen?
Novi gel, ki naj bi ščitil pred virusom HIV in aidsom ter je še v fazi preizkušanja, se je med testiranjem na opicah izkazal za 100-odstotno uspešnega.

Dveletnica, ki je videti kot šestmesečni dojenček
Mala Abbie je stara skoraj dve leti, a tehta le šest kilogramov, velika pa je malo več kot pol metra. Deklica namreč boleha za Russell-Silverov sindromom – redko gensko okvaro, ki zavira njeno rast in razvoj.

Zaradi napačne diagnoze so mu odrezali penis
Po letu in pol bolečin in težav z vnetji sečil ter spolnega uda, po številnih obiskih zdravnika in tuhtanjih, kaj bi lahko bilo narobe, je Šved končno dobil odgovor. Bolehal je za rakom penisa in edino upanje zanj je bila amputacija spolnega uda.

14-mesečni deček živi v grozljivih bolečinah
14-mesečni deček iz Kitajske trpi za redko motnjo, ki povzroča vnetje maščobnega tkiva. Na predelu vnetja se začne iz rane cediti gnoj, koža pa zaradi vnetja lahko odmre in pusti grozljive brazgotine.

VIDEO: Bodo imeli otroci prednost pri MRI?
Vse več je otrok, ki nujno potrebujejo slikanje z magnetno resonanco. Čakalne vrste za tovrstno preiskavo so zelo dolge. Minister za zdravje Dorjan Marušič je zato kliničnemu centru predlagal, naj imajo otroci pri slikanju z magnetom prednost.

VIDEO: Mladenič preživel grozljivo nesrečo
Mladi Brennan Eden je pri več kot 160 kilometrih na uro izgubil nadzor nad vozilom in se zaletel v železno ograjo. Avtomobil je poletel več metrov po zraku, treščil v betonski drog in ob tla. Od njega ni ostalo skoraj nič, a Brennan je nesrečo po čudežu preživel.

Pojedel črve iz iztrebka 11-letnice in ozdravel
29-letni moški je imel hudo kronično obolenje črevesja, zaradi katerega je moral tudi 15-krat na dan na boleče odvajanje blata. Ko mu je po številnih zdravljenjih zdravnik povedal, da je njegova edina možnost, da mu odstranijo debelo črevo, se je odločil, da poskusi nevarno zdravljenje s parazitskimi črvi.

Devetletnica imela po 1000 napadov mesečno
Danes devetletna Joni je nekdaj na mesec imela tudi po 1000 epileptičnih napadov in več, letos pa so ji zdravniki z eno samo operacijo odpravili popolnoma vse simptome epilepsije.

Novo zdravilo za limfom učinkovito?
Preiskave, ki so jih genetiki opravili v Seattlu, so pokazale, da je novo zdravilo proti Hodgkinovemu limfomu učinkovito. Tretjina bolnikov je po prejemanju zdravila namreč popolnoma ozdravila.

Skrivnostne bolečine lepotne kraljice
21-letna Camilla Chia, miss Oxford, se je celo življenje bojevala s trebušnimi bolečinami in slabostjo. Zdravniki so ji vedno znova diagnosticirali nove bolezni in jo na koncu celo odslovili kot nevrotično. Njena nočna mora se je končala pred dvema letoma, ko so zdravniki končno našli vzrok njenih neprestanih bolečin.

Vzroki za bolečine v hrbtu
Bolečine v hrbtu grenijo življenja številnih ljudi, saj se skoraj vsak enkrat v življenju sreča z njimi. A težava se pojavi, ko so te neznosne in nas priklenejo na posteljo tudi za več tednov. Preverite, kaj so najpogostejši vzroki za bolečine v hrbtu in kako si pomagati.

Deklici odstranili polovico možganov
Dveletna Katie Verdecchia trpi za redko nevrološko motnjo, zaradi katere je doživljala kar 50 napadov na dan. Edina rešitev je bila, da so ji odstranili polovico možganov.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.