prej

Kaj pomeni, če sanjamo smrt?
»Razlaga sanj je glavna cesta do vedenja o podzavestnih aktivnostih našega uma«, je trdil avstrijski nevropsihiater Sigmund Freud v svoji knjigi Razlaga sanj. Spoznal je namreč, da so sanje pravzaprav simptomi za naše mentalne motnje ali frustracije v podzavesti.

VIDEO: V Evropi epidemija kožnega raka?
Rjava barva kože je preteklost. Bela koža je lepa in zdrava. Če ne drugače, naj vas prepriča zaskrbljujoča statistika, da se Evropa sooča s pravo epidemijo kožnega raka.

Zakaj ne bi kemije zamenjali z naravo?
Smrekovi vršički spet postajajo cenjeni kot učinkovito sredstvo za lajšanje kašlja, prehladnih obolenj pa tudi za odpiranje dihalnih poti. Če imate tovrstne težave, potem se čim prej podajte v gozd.

VIDEO: Recept Nuše Derenda za srečen zakon
V Sloveniji se po trinajstih letih zakona loči vsak tretji par. Nuša in Frenk Derenda pa sta skupaj že 23 let. Na njunem domu v Artičah smo izvedeli, kakšen je njun recept za uspešno zvezo.

JAGODA
Le kdo si v teh toplih dneh ne bi privoščil osvežilnih jagod?! Saj ta slasten sadež ni le okusen, ampak tudi zdravilen. Redno uživanje jagod namreč vrača koži sijaj, deluje odvajalno in čistilno ter krepi celoten organizem.

Rdeče spodbujevalke spolne sle
Osvežilne jagode s svojo živo rdečo barvo in mamljivim okusom kar vabijo, da ugriznete vanje. Ne glede na to, koliko jih boste pojedli, boste z njimi zaužili zelo malo kalorij in hkrati v organizem vnesli veliko vitaminov. A kljub vsemu ne smete pretiravati!

Piknik malce drugače
Topli spomladanski dnevi so kot nalašč, da se odpovemo kuhinjskim loncem in si privoščimo piknik v naravi. Da pa vas ob koncu dneva ne bo tiščalo v trebuhu, si privoščite še kakšno družabno igro, kot denimo partijo badmintona ali pa se zapodite za žogo. Ponujamo vam nekaj opozoril za bolj 'zdrav' piknik.

Prvo mesto na svetu, kjer en dan ne jedo mesa
Belgijsko mesto Gent je prvo na svetu uvedlo brezmesne dneve. 13. maja so uradno razglasili, da je četrtek dan brez mesa. Na ta način želijo zmanjšati količino toplogrednih plinov in postati bolj zdravo mesto.

Saj ni res! S kašljanjem izstrelite kar 20 000 virusov
„Roko pred usta,“ kot so nam govorili starši ni ravno dober nasvet, saj v njo izkašljate vse viruse. Te pa denimo z dotiki prenašate naprej. Najboljše je, če kašljate v robček ali v rokav. Tega se zagotovo spomnite naslednjič, ko boste kihnili ali kašljali. Pri tem namreč v zrak izstrelite kar 20 000 virusov.

VIDEO: Kako se zavarujete pred klopnim meningitisom?
Topli dnevi so na plan zvabili sprehajalce, pa tudi klope, ki vas lahko okužijo s klopnim meningitisom. Virusno vnetje osrednjega živčevja lahko pusti resne zdravstvene posledice, tudi paralizo. Pred njim se lahko zavarujete s cepljenjem in primerno zaščitno obleko ter repelenti, svetuje infektolog dr. Branko Šibanc.

Tekma: ženske proti moškim!
In zmagovalec je - ŽENSKE! V enem od angleških časopisov so preverili 12 trditev v katerih se ženske in moški najbolj razlikujejo. Zanimalo jih je kdo bo zmagal v kategorijah kot so denimo prag bolečine, pomanjkanje denarja, moč možganov, ...

Alkoholna bolezen jeter
Po dolgoletnem čezmernem uživanju alkohola najdemo v jetrnem tkivu maščobne kapljice.

Ste alergični na hrano? Nič hudega!
Vse več otrok ima alergije, še posebno veliko je takšnih, ki znake alergije razvijejo že v prvih nekaj mesecih življenja, običajno na jajca in mleko, mnogi na oboje. Prehrana družine se bistveno spremeni, ampak zato ne jedo nič slabše. Preverjeno.

Vlada spremlja prašičjo gripo
Slovenska vlada je ustanovila koordinacijsko skupino, ki se bo ukvarjala s prašičjo gripo. Sporočili so, da je tamifluja, zdravila, ki ne zdravi, le lajša simptome, za četrtino prebivalstva.

Privoščite si spomladanski afrodiziak!
Ste vedeli, da so šparglji, ki veljajo za eno od bolj zdrave zelenjave, tudi afrodiziak? Že stari Rimljani so sok špargljev mešali v ljubezenske napoje in verjeli, da kdor poje več špargljev, ima več ljubimcev. Če res deluje, pa lahko preverite sami med prvomajskimi prazniki!

ŠPARGELJ
Šparglji so ena od prvih vrst pomladne zelenjave, ki vam po dolgi in mrzli zimi povrnejo minerale in vitamine, ki jih potrebujete, da lahko v pomlad vstopite polni energije. Pravijo jim tudi znanilci pomladi, saj se njihova sezona začne v začetku aprila, na Primorskem že nekoliko prej, njihov vrhunec pa je prav med prvomajskimi prazniki.

Zasvojenost z igrami na srečo
V ZDA je vsaka četrta oseba, zasvojena z igrami na srečo, ženska, vendar se jih zdravi le od tri do sedem odstotkov. Pri nas se s problemom, kako uspešno pomagati zasvojenim z igrami na srečo in njihovim svojcem, ukvarjajo v Nacionalnem inštitutu za psihoterapijo.

Očistite telo s čemažem!
Čemaž je znan kot čistilec prebavnih in dihalnih poti, zelo dobro pa učinkuje tudi na delovanje žlez in krvnega obtoka. Ker bo sezone nabiranja kmalu konec, si ga čim prej privoščite. Lahko ga uporabite kot začimbo oziroma dodatek k jedi ali pa kot glavno sestavino.

Imate klopa? Kaj zdaj?
Predvsem ne zganjajte panike! Poiščite pinceto, klopa primite tesno ob koži in previdno izvlečite. Odstranjenega klopa ne zmečkajte, temveč ga odvrzite v koš za gospodinjske odpadke. Za odstranjevanje klopov ne uporabljajte mazil, krem, laka za nohte, petroleja ali česar koli drugega.

Recesija nam uničuje zdravje!
Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija opozarjata, da se bo zaradi finančne krize povečalo število obolenj. Ljudje bodo pogosteje zbolevali za različnimi oblikami raka, precej pa se bo povečao tudi število psihičnih bolezni. Kriza pa bo zaradi grozeče revščine in nezaposlenosti najverjetneje povzročila tudi povečanje mentalnih obolenj in samomorov. Kako se zaščititi in ukrepati, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Povej, kaj te boli, in izvedel boš, kakšno bo vreme
Ozračje nenehno vpliva na nas, nikoli se mu ne moremo povsem izogniti. Vremenski dejavniki močneje vplivajo približno na tretjino ljudi.

Orehova potica letos na bolj zdrav način
Kaj ko bi letos poskusili za velikonočne praznike jesti 'malce' bolj zdravo. Za vas smo poiskali recept za orehovo potico, v katerem smo beli sladkor nadomestili z medom in rjavim sladkorjem.

Kako znani Slovenci skrbijo za zdravje?
Danes je svetovni dan zdravja. Letos je posvečen opozarjanju na problem izrednih razmer in na pomembnost zagotavljanja učinkovitega zdravstvenega sistema. Nas pa je zanimalo kako za svoje zdravje skrbijo znani Slovenci. Večina jih prisega na zdravo prehrano in gibanje.

S hormonom nad žensko neplodnost
Znanstveniki so prepričani, da bi zdravljenje s hormonom kispeptinom učinkovito spodbudilo proizvodnjo spolnih hormonov in spolne organe pognalo v tek brez slabih učinkov na telo.

Jan Plestenjak sodeloval v akciji 'stekleničke upanja'
Stekleničke upanja, ki so jih izdelovali znani Slovenci, je ekipa portala zadovoljna.si odnesla malim bolnikom na Pediatrični kliniki in odraslim na Onkološkem inštitutu. Z njimi je bolnike obiskal tudi Jan Plestenjak.

Podarite si vitamin C!
Začnite svoj dan s sveže stisnjenim sokom iz pomaranč. Z njim boste v organizem vnesli veliko snovi, ki telo ščitijo pred različnimi obolenji.

FOTO: Kako preprečiti težave s hrbtenico in z očmi?
V današnjem času, ko za računalnikom presedimo včasih tudi več kot 10 ur, je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za svojo hrbtenico. Za vas smo pripravili nekaj vaj, dva strokovnjaka, otroped in oftalmolog pa sta nam pojasnila, zakaj in kako razgibamo hrbtenico ter poskrbimo za utrujene oči.

Jabolka ekološke ali integrirane pridelave?
Ko kupujemo jabolka, smo primorani slepo zaupati sadjarjem in trgovcem. Pa jim res lahko zaupamo? Na ministrstvu trdijo, da je integrirana pridelava naravi prijazna. Sanja Lonča iz koalicije Inštituta za trajnostni razvoj podeželja pa pravi, da ministrstvo zavaja javnost.

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.

Seks med nosečnostjo
Pri nekaterih ženskah je čas nosečnosti tudi čas povečane želje po spolnosti, druge so željo po spolnosti izgubile. Za resnično zadovoljujočo spolnosti v nosečnosti pa največ prispeva pozitivna samopodoba pričakujoče mamice in to, da jo njen partner sprejema, takšno kot je.