Vizita.si

prekomerni

Bolezni 08. 04. 2025 10.44

Imate to na koži? Lahko je znak smrtonosne bolezni jeter

Zdravnik je razkril ne tako očitne znake, ki bi lahko nakazovali na simptome zastrupitve jeter.

Zdravje 18. 03. 2025 03.33

Kaj se zgodi, če sladkor nadomestimo z medom?

Med je lahko naravno sladilo, ima pa številne prednosti in slabosti. Kaj se zgodi, če ga začnemo uporabljati namesto sladkorja?

Simptomi in bolezni 17. 03. 2025 04.03

Kaj se zgodi, če pride do visokega krvnega tlaka?

Visok krvni tlak, znan tudi kot hipertenzija, je eden najpogostejših zdravstvenih problemov v sodobnem svetu. Čeprav pogosto nima očitnih simptomov, lahko vodi do resnih zdravstvenih težav, kot so bolezni srca, kap, ledvične bolezni in drugi zapleti. Razumevanje vzrokov za visok krvni tlak in sprejemanje ukrepov za njegovo preprečevanje sta ključna za ohranjanje zdravega srca in ožilja.

Simptomi in bolezni 13. 03. 2025 04.12

Kako prepoznati raka debelega črevesa in danke?

Mesec marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. Stroka in različne institucije opozarjajo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Rak debelega črevesa in danke je 4. najpogostejši rak pri ženskah in moških, piše Nacionalni inštitut Slovenije, a ga je mogoče ob zgodnjem odkrivanju popolnoma preprečiti. Kaj je ključno za preventivo, kaj pomaga pri zgodnjemu odkrivanju bolezni in navsezadnje, kako lahko prepoznamo znake te bolezni?

Vitamini in minerali 17. 01. 2025 04.25

7 napak, ki jih delamo pri uporabi vitaminskih dopolnil

Vitaminski dodatki so postali del vsakdanje rutine mnogih ljudi, ki želijo poskrbeti za svoje zdravje. Čeprav so lahko koristni, njihova nepravilna uporaba pogosto vodi v neučinkovitost, zapravljanje denarja ali celo tveganje za zdravje.

Prebava 17. 01. 2025 04.25

Tako vam prebava sporoča, da potrebuje pomoč

Prebavni sistem je ključen za naše splošno zdravje in počutje. Kadar deluje pravilno, hrano učinkovito pretvori v energijo in odstrani odpadne snovi. Vendar pa nas lahko opozori, ko potrebuje pomoč. Teh signalov ne gre ignorirati, saj lahko težave s prebavo vodijo do resnejših zdravstvenih stanj. Prepoznajte, kaj vam vaš prebavni sistem sporoča, in ukrepajte pravočasno.

Estetska medicina 09. 01. 2025 04.52

Najnovejši trendi v estetski medicini za pomlajevanje obraza

Estetska medicina se hitro razvija, saj želijo ljudje doseči mladosten videz brez invazivnih operacij. Tehnološki napredek omogoča varnejše, učinkovitejše in naravnejše rešitve za pomlajevanje obraza. Čeprav se osredotoča na izboljšanje videza, sodobna estetska medicina stremi k temu, da ohranja individualno lepoto in naravne poteze. Oglejmo si najnovejše trende, ki preoblikujejo področje estetske medicine.

Prehrana 03. 01. 2025 10.44

5 razlogov, zakaj je sarma zdrava

Sarma je priljubljena jed, ki jo mnogi povezujejo z domačnostjo, družinskimi obroki in prazniki. Čeprav velja za precej težko hrano, je ob pravilni pripravi lahko presenetljivo zdrava. Kombinacija zelja, mesa in drugih sestavin vsebuje številne hranilne snovi, ki blagodejno vplivajo na telo.

Imunski sistem 29. 12. 2024 04.57

Tako boste ohranjali zdrav imunski sistem tudi pozimi

Zimsko obdobje pogosto prinese več izzivov za naš imunski sistem. Mrzel zrak, nizke temperature in veliko zadrževanja v zaprtih prostorih lahko povzročajo tegobe, kot so prehlad, gripe in ostale neprijetnosti. Veliko pa vseeno lahko naredimo z zdravimi navadami!

Lepota 23. 12. 2024 04.07

Visoke pete prinašajo to nevarnost

Visoke pete prinašajo nevarnost za naša stopala in noge. Morda so videti elegantno, a za kakšno ceno?

Žensko zdravje 20. 11. 2024 04.46

Najpogostejši razlogi za neplodnost

Neplodnost je opredeljena kot 'poskus zanositve s pogostimi, nezaščitenimi spolnimi odnosi vsaj eno leto brez uspeha'.

Zdravje 19. 11. 2024 03.55

7 preprostih načinov za povečanje vnosa železa in izboljšanje energije

Železo je ključni mineral za zdravje, saj pomaga pri tvorbi hemoglobina, ki prenaša kisik po telesu. Pomanjkanje železa lahko vodi do anemije, kar povzroči simptome, kot so utrujenost, pomanjkanje energije, bledica in celo težave s koncentracijo. Na srečo lahko preprosto povečate vnos železa z nekaterimi prehranskimi prilagoditvami in navadami.

Zlata leta 14. 11. 2024 03.11

9 prehranskih nasvetov za ohranjanje zdravja kosti

Zdrave kosti so ključnega pomena za naše splošno zdravje in mobilnost. Ko so kosti močne, omogočajo telesu podporo in zaščito notranjih organov ter gibanje. Kljub temu pa je pomembno, da kosti prejemajo ustrezne hranilne snovi skozi vse življenje, saj lahko s staranjem postanejo bolj dovzetne za bolezni, kot sta osteoporoza ali artritis. Dobra novica je, da lahko z nekaj enostavnimi prehranskimi spremembami močno pripomorete k zdravju svojih kosti.

Simptomi in bolezni 11. 11. 2024 04.16

Spremembe nohtov, na katere morate biti pozorni

Nohti so pomemben del našega telesa, ki pogosto odražajo splošno zdravje. Ker so narejeni iz keratina, so trdni in močni, vendar se lahko ob različnih zdravstvenih težavah ali nezdravih navadah pojavijo spremembe, ki nas opozarjajo na morebitne težave v telesu. Pomembno je, da smo pozorni na morebitne spremembe na nohtih, saj lahko te nakazujejo na pomanjkanje hranil, okužbe ali celo resnejše bolezni.

Preventiva 12. 10. 2024 04.45

Smo v epidemiji debelosti?

Svetovna zdravstvena organizacija poroča, da je leta 2022 eden od osmih ljudi na svetu živel z debelostjo. Debelost odraslih po vsem svetu se je od leta 1990 več kot podvojila, debelost med mladostniki pa se je početverila. Poglejmo si še nekaj ključnih ugotovitev in dejstev.

Zdravi zobje 19. 09. 2024 04.04

Zakaj pride do razbarvanja zob?

Zakaj pride do razbarvanja zob, kakšni so razlogi, kaj so rešitve in navsezadnje, kaj je preventiva?

Prebava 10. 05. 2024 13.59

Kaj storiti, če vas na pikniku začne tiščati za prsnico?

Na kaj pomislite ob besedi piknik? Verjetno na sočno in začinjeno meso, pečeno na oglju, ki se v spremstvu ajvarja, gorčice, paradižnika, čebule in kozarca piva zlije v slastno kulinarično poezijo, še posebej aktualno v toplih pomladnih in vročih poletnih dneh. A harmonično vzdušje lahko kaj hitro pokvarita neprijetno tiščanje za prsnico ter pekoč občutek v prsih in grlu. Kaj se dogaja?

Bolezni 14. 04. 2024 04.35

Kako se zdravi debelost?

Debelost je kompleksen in globalen javnozdravstveni problem, ki predstavlja enega izmed največjih izzivov sodobnega časa. Spremembe v življenjskem slogu, prehranjevalnih navadah ter okoljskih in genetskih dejavnikih so prispevale k dramatičnemu porastu debelosti po vsem svetu. Njeni vzroki so tesno povezani z življenjskim slogom in okoljem, medtem ko lahko posledice segajo od kroničnih bolezni do socialnih in ekonomskih izzivov.

Prebava 06. 03. 2024 04.45

Kako lahko s spremembami življenjskega sloga izboljšamo prebavo?

Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres. Navsezadnje pa je velikokrat lahko kriva naša prehrana, pa tudi sam življenjski slog.

Novice 27. 02. 2024 04.44

Astrološka znamenja, ki naj bi imela največ težav z zdravjem

Astrologija dejansko ne zagotavlja znanstvenih dokazov za povezavo med astrološkimi znamenji in zdravjem. Obstajajo pa prepričanja in tradicije, ki povezujejo določena astrološka znamenja z določenimi zdravstvenimi težavami ali nagnjenostmi. Predstavljamo pet astroloških znamenj, ki jih včasih povezujejo z zdravstvenimi težavami in slabim zdravjem.

Lepota 14. 12. 2023 05.00

Razlogi, zakaj lasje prezgodaj osivijo

Sive lase slej ko prej dobi večina ljudi. Pri tem pa se poraja zanimivo vprašanje. Vemo, da je je normalno, da s starostjo začnejo lasje siveti, zakaj pa nekateri, moški ali ženske, osivijo že v svojih dvajsetih letih? Kaj moramo vedeti o prezgodnjem sivenju las, kaj sploh je prezgodnje sivenje las in navsezadnje, zakaj je pomembno, da kljub vsemu sprejmemo sivenje?

Žensko zdravje 26. 09. 2023 05.00

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice

Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Prebava 12. 09. 2023 05.00

8 načinov za izboljšanje prebave

Domača 'zdravila', kot so spremembe prehrane in življenjskega sloga, lahko izboljšajo prebavo. Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres in mnogo drugega. Poglejmo si, kaj vse pomaga izboljšati prebavo in kako si lahko pomagamo tudi sami.

Žensko zdravje 28. 06. 2023 05.00

Ženske, bolje je preventiva kot kurativa

Vaginalne glivične okužbe s kvasovkami so pogosto stanje, ki ga mnoge ženske doživijo na neki točki svojega življenja.

Zdravje 23. 02. 2023 05.00

6 načinov, kako se znebiti maščobe na trebuhu

Dejstvo je, da je veliko odvisno od naše genetike, hkrati pa tudi od naših navad. Izgubljanje trebušne maščobe je lahko zato težaven proces. To vrsto maščobe je namreč veliko težje izgubiti kot maščobo na drugih delih telesa.

Ginekologija in porodništvo 17. 01. 2023 05.00

Kdaj govorimo o prolapsu maternice?

O prolapsu oz. zdrku maternice govorimo, kadar zaradi oslabljenih mišic medeničnega dna maternica zdrsne v nožnico. Kakšni so simptomi, kako si lahko pomagamo sami, ter navsezadnje, kako poteka zdravljenje?

Duševno zdravje 12. 12. 2022 05.00

Zimska depresija – mit ali resnica?

Zimska depresija je pogovorni izraz za sezonsko depresijo, ki se pojavi v zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in je manj sončne svetlobe. Stanje se natančneje imenuje depresija s sezonskim vzorcem, znana pa je tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD). Oseba, ki ima to motnjo, običajno doživlja ciklična depresivna obdobja, pri čemer se epizode pojavijo jeseni ali pozimi in izginejo v pomladnih ali poletnih mesecih.

Prehrana 23. 11. 2022 05.00

Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?

Upočasnjeno delovanje ščitnice ali hipotiroidizem zahteva posebno vrsto prehrane. Priporočljiva je hrana z nizkim do srednje glikemičnim indeksom, kot je denimo ovsena kaša z jogurtom in cimetom. Nutricionist Nenad Bratković ponuja dodatne informacije o prehrani za ljudi, ki se borijo z upočasnjenim delovanjem ščitnice.

Duševno zdravje 18. 11. 2022 05.00

Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo

Empatija pomeni iskati odmeve druge osebe v sebi, pravi misel Mohsina Hamida. Nedvomno gre za pozitivno lastnost, ki nam omogoča, da se povežemo z drugimi, pa tudi prepoznamo, razumemo in delimo široko paleto čustev in občutkov. Toda kaj se zgodi, ko empatija doseže skrajne ravni in postane nezdrava?

Zdravje 11. 10. 2022 05.00

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva

Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859