Vizita.si

prekomerno

Duševne motnje 19. 12. 2019 08.14

Žalost ni edini simptom, ki kaže na depresijo

Za depresijo zboli kar 8 do 10 odstotkov ljudi. Marsikdo jo zamenjuje z žalostjo ali slabim razpoloženjem. Depresija je pravzaprav duševna motnja, ki lahko spremeni naše doživljanje, čustvovanje in vedenje. Gre za funkcionalne in strukturne spremembe v možganih, ki se ne kažejo zgolj in samo skozi žalost. Kateri so preostali simptomi depresivnega stanja?

POPovi zdravniki 17. 12. 2019 10.22

Zmanjšana aktivnost zaradi zdravil

Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.

Imunski sistem 09. 12. 2019 08.59

6 najboljših spodbujevalcev imunskega sistema

Ste v teh dneh nenehno prehlajeni in kar ne pridete na zeleno vejo? Potem preverite, kako lahko okrepite svoj imunski sistem, da boste bolj odporni in pripravljeni na nove izzive, ki jih prinaša novo leto.

Zdravje 27. 11. 2019 13.06

Decembra se Slovenci v povprečju zredimo za toliko kilogramov

V najbolj prazničnem mesecu leta se v povprečju zredimo za kar 2 kilograma, saj pojemo veliko več predvsem nezdrave hrane, sladkorja in popijemo več alkohola, so sporočili iz Lekarniške zbornice Slovenije. Prenajedanje v kombinaciji s stresnimi pripravami na praznike obremenjuje naše telo, predvsem želodec in jetra.

Bolezni 26. 11. 2019 08.48

Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice

Bolezni ščitnice so v porastu tako pri nas kot v svetu, na žalost pa imajo te precej neznačilne simptome, zaradi česar jih pogosto ne prepoznamo. Ker lahko dolgotrajne motnje delovanja ščitnice privedejo do srčno-žilnih bolezni in celo smrti, je pomembno, da se jih naučite prepoznati.

Imunski sistem 25. 11. 2019 08.54

5 nespametnih stvari, ki jih delamo, ko smo prehlajeni

Kihate, kašljate in imate glavobol – povsem ste obupani in storili bi vse, da bi se vaše počutje izboljšalo. Obiščete zdravnika in ga prosite, naj vam predpiše nekaj, kar koli, kar bo pomagalo odpraviti simptome. Morda boste imeli srečo in vam bo zdravnik lahko ponudil zdravilo, a običajno pri prehladih ni tako. Prav tedaj pa pogosto naredimo največ napak. Tu so nekatere.

Imunski sistem 22. 11. 2019 12.25

Ste tik na tem, da obležite v postelji?

Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi, vključujoč bakterije, glivice, parazite in viruse iz okolja. Še posebej v jesensko zimskem obdobju pa je pomembno, da dodatno okrepimo svoj imunski sistem in na ta način preprečimo nepotrebna virusna in bakterijska obolenja.

Bolezni 17. 11. 2019 10.48

Zakaj so bolečine hujše ponoči?

Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako poslabšali, da vam je bilo žal, da prej niste poiskali zdravniško pomoč. Preverite, zakaj se simptomi nekaterih bolezni poslabšajo prav ponoči.

Imunski sistem 11. 11. 2019 08.39

Med jemanjem antibiotikov se izogibajte naslednjih živil

Jogurti, zelena listnata zelenjava in kislo zelje so le nekatera izmed živil, ki lahko pomagajo pri ravnovesju prebave, ki je pogosto porušeno zaradi jemanja antibiotikov. Zakaj so ta živila dobra za našo prebavo, je razložila gastroenterologinja.

Imunski sistem 08. 11. 2019 08.29

Vedno hladne roke in noge so lahko znak za preplah

Če je pretok krvi oslabljen, telesu onemogoča hranljive snovi in energijo, ki pa so nujno potrebne za zdravje in normalno delovanje. Še posebej v zimskih mesecih telo, da bi privarčevalo čim več toplotne energije, upočasni cirkulacijski sistem.

Neplodnost 30. 10. 2019 13.44

'Odločila sva se, da otroka ne obdrživa. Nisem vedel, da je bila to moja edina možnost.'

"Ko sem imel 22 let, se mi je ''ponesečilo''. Takratna sveža ljubezen je zanosila po enem mesecu najine zveze. Bil sem obupan, strah me je bilo in nikakor nisem bil dovolj zrel, da bi lahko prevzel odgovornost za vzgojo otroka. Četudi sem že imel službo, sva se odločila, da otroka ne obdrživa. Da ni pravi čas, da je prehitro in da si še želiva ''življenja''. Kmalu za tem sva se razšla," nam svojo zgodbo začne pripovedovati zdaj 37-letni M. K. Ter doda, da si je "sicer vedno želel otrok – nekje v daljni prihodnosti. Vedel sem, da jih želim imeti. Ampak pač nekoč ..."

Zdravje 30. 10. 2019 07.47

Kakšno kontracepcijo izbrati?

Širok izbor različnih metod kontracepcije omogoča individualno izbiro glede na zdravstveno stanje, želje in način življenja uporabnice oziroma uporabnika, ki je v današnjem času vse pomembnejši. Pomembno je, da se o izbiri kontracepcije pogovorite z zdravnikom in da svoje telo poleg tega, da ne pride do neželene nosečnosti, zaščitite tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Zato priporočamo, da uporabljate dvojno zaščito, kot je uporaba kontracepcijskih tablet in kondoma hkrati.

Lepota 23. 10. 2019 15.17

Zaščitite svoje lase pred jesenskimi temperaturami

Hladna jesenska jutra in večeri vplivajo na vašo kožo, ravno tako pa tudi na lase. Težave z lasmi se lahko v jesenskih dneh okrepijo, zato je pomembno, da jim posvetite dovolj pozornosti in nege.

Zdravje 23. 10. 2019 08.15

Naj vam smrčanje ne krati spanca

Smrčanje ne škodi le vam, temveč lahko ruši miren spanec vsem okrog vas. Zaradi smrčanja se lahko vsi zbujate utrujeni, kar lahko posledično vpliva na medsebojne odnose. Kaj sploh je smrčanje in kako si pomagati?

Zdravje 21. 05. 2019 10.37

Sadni sok povečuje tveganje za smrt

Pitje sadnih sokov je ravno tako slabo za vas kot pitje sladke gazirane pijače, je pokazala zadnja študija, ki je bila objavljena v strokovni reviji JAMA. Strokovnjaki so odkrili, da lahko prekomerno uživanje sadnih sokov poveča tveganje za prezgodnjo smrt za 24 odstotkov.  Vendar povečanega tveganja ni, če spijete le 1,50 dcl sadnega soka na dan.

Duševno zdravje 22. 10. 2019 08.46

Kako preseči strah pred telefonskimi pogovori?

Strah pred telefonskimi pogovori se morda sliši čudno, a še kako obstaja. Ker se komunikacija v današnjem času v večini odvija na spletu in postaja neosebna, vedno bolj izgubljamo suverenost pri telefonskih klicih. Pri tem velja pravilo, da manj kot telefonske pogovore prakticiramo, bolj strašni ti postajajo. V nekaterih primerih pa ima prste vmes tudi slaba izkušnja, ki ob vsaki uporabi telefona prikliče težke telesne senzacije.

Osebna rast 18. 10. 2019 13.14

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov

Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

Prehrana 15. 10. 2019 13.16

Se boste zaradi krompirja res zredili?

"To, da se med hujšanjem ne sme jesti krompirja, je neumnost," takoj jasno pove prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš, ki vsakodnevno ljudem pomaga do bolj zdrave teže. Preberite si, zakaj si ga lahko tudi, ko se trudite izgubiti odvečne kilograme, privoščite brez slabe vesti in z veliko užitka.

Duševno zdravje 14. 10. 2019 08.05

Vedenje, ki je lahko povezano z depresijo

Včasih je zmotno veljalo, da se osebo, ki trpi za motnjami razpoloženja, kamor spada tudi depresija, enostavno spozna že po zunanjem videzu. Dolgotrajna brezvoljnost, neurejen videz, otožen obraz, epizode joka, razdražljivost. A danes vemo, da ima depresija mnogo obrazov, in prav zaradi tega jo je včasih težko prepoznati – tako pri sebi kot drugih. Depresija se lahko skriva tudi za pretirano ambicioznostjo, željo po nadpovprečnih rezultatih, perfekcionizmu, občutku obvladovanja vsega okoli nas. Če pa sliko obrnemo, je vse našteto lahko tudi povod za dolgotrajno nezadovoljstvo, iztrošenost, kar lahko vodi v občutke kronične praznine.

Zdravje 14. 10. 2019 08.05

Je debelost mladih posledica genetskih dejavnikov?

Na razvoj debelosti, poleg vpliva genetske predispozicije, odločilno vplivajo tudi dejavniki okolja, kot so prehrana, telesna dejavnost, onesnaževalci okolja in med drugim tudi motnje spanja.

Prehrana 11. 10. 2019 10.23

To se zgodi, če kavo pijemo vsak dan

Mnogi ljudje si niti zamisliti ne morejo pričetka dneva brez skodelice kave. Ne samo, ker ima aromatična kava odličen okus in prijeten vonj, a ker nam podari energijo, ki jo potrebujemo že takoj zjutraj. A preverite, kaj se zgodi, če kavo pijemo prav vsak dan.

Duševno zdravje 08. 10. 2019 08.35

'Zaslepljena slika o drugih nas lahko pahne v obup.'

Prepogosto in predolgo poseganje po elektroniki v največ primerih prizadene otroke in mladostnike. Poleg doseganja slabših ocen v šoli lahko privede prekomerno uporabljanje elektronskih naprav do razvoja motnje v pozornosti skupaj s hiperaktivnostjo.

Bolezni živčevja in možganov 04. 10. 2019 14.32

Pogosto spregledana bolezen povzroča hudo utrujenost

V Sloveniji še nimamo ocene, koliko ljudi ima nediagnozirano ter s tem nezdravljeno spalno apnejo, pove strokovnjakinja za motnje spanja izr. prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., specialistka nevrologije in klinične nevrofiziologije ter vodja laboratorija za motnje spanja v UKC Ljubljana. "Študije v drugih državah pa kažejo, da je zdravljen le majhen delež bolnikov, in sicer pod 10 odstotkov." To je zaskrbljujoče, saj spalna apneja poslabšuje kakovost življenja ter celo povečuje tveganje za tako hud dogodek, kot je srčni infarkt ali možganska kap.

Bolezni 26. 09. 2019 09.45

Kaj je spinalna mišična atrofija, ki jo ima Kris?

Zadnje dni v medijih odzvanja novica o 19-mesečnem fantku iz Kopra, z imenom Kris, ki se spopada z redko gensko mišično-žilno boleznijo, spinalno mišično atrofijo. Na trgu se je pojavilo izjemno drago, edinstveno zdravilo za omenjeno bolezen, ki stane kar 2,3 milijona evrov. Kris ima le še štiri mesece časa, da zdravilo prejme, zato so se starši obrnili na preproste ljudi, ki bi lahko pomagali pri zbiranju sredstev. Kakšna pa sploh je bolezen, ki jo ima Kris?

Bolezni 10. 09. 2019 07.33

Glavobol, nadloga današnjega časa. Kdaj k zdravniku?

Obstaja več vrst glavobolov, za katerimi v Sloveniji trpi kar 20 odstotkov ljudi, zato jih uvrščamo med najpogostejše zdravstvene težave. Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije približno polovica svetovnega odraslega prebivalstva vsaj enkrat na leto izkusi glavobol. Predstavljamo vam pet vrst glavobola po mednarodni specifikaciji, trije od tega spadajo med primarne, dva med sekundarne.

Zdravje 03. 09. 2019 14.23

Navada, ki poveča tveganje za srčni infarkt za 52%

Si nikoli ne vzamete dovolj časa za spanec? To je navada, ki lahko poveča tveganje za srčni infarkt za kar 52 odstotkov. A tudi prekomerno spanje ni dobro za vas. Ljudje, ki spijo več kot deset ur na dan, imajo kar dvakrat večje tveganje za srčni infarkt.

Dieta 29. 08. 2019 19.57

Ekstremna dieta, s katero debeli shujšajo že v štirih tednih

Strokovnjaki so preučevali novo, kot pravijo, izjemno učinkovito dieto, ki vključuje stradanje na vsak drug dan. Po njihovem mnenju je to precej podobno prehranjevanju človeka v pradavnini, ko hrana ni bila na voljo vsak trenutek, zato naj bi bilo naše telo prilagojeno na tak način prehranjevanja.

Duševne motnje 27. 08. 2019 08.15

Miti in resnice o paničnih napadih

Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

Duševno zdravje 23. 08. 2019 11.39

6 znakov, da dosegate skrajno točko izčrpanosti

Pred kratkim je Svetovna zdravstvena organizacija prepoznala izgorelost kot uraden sindrom, ki se lahko pojavi zaradi kroničnega stresa na delu. Naša kultura, kjer ves čas le delamo in delamo ter si postavljamo vse višje cilje, preprosto ne deluje več. Raziskave kažejo, da je izgorelost danes prisotna skoraj v vsaki industriji.

Zdravje 22. 08. 2019 10.43

Kaj v petih letih zmanjša tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov?

Celo ljudje, ki pokadijo veliko cigaret in to počnejo že vsaj 20 let, lahko, ko to razvado opustijo, v naslednjih petih letih zmanjšajo svoje tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov. Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so te bolezni tako v razvitem svetu kot pri nas najpogostejši vzrok prezgodnje smrti. Največ jih povzročita srčni infarkt in možganska kap.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996