prepoznavanje

Uspeh je bolj kot od IQ-ja odvisen od naše čustvene inteligence
Kako opredeljujete uspeh? Vsak od nas ima številne taktike in strategije, za katere meni, da delujejo tako pri življenju samem kot pri različnih stvareh in v različnih situacijah v družbi. A ena stvar je pri uspehu enotna za vse – vse je odvisno zgolj od tega, kako sami definiramo uspeh.

Empatično poslušanje je temelj pristne interakcije
Ob nekaterih ljudeh se zazdi, da so se pravzaprav že rodili z veščino poslušanja. V pogovorih z njimi brez težav delimo svoje občutke in se počutimo razumljene ter cenjene. Ste že kdaj razmišljali, zakaj se nam nekateri zdijo tako zaupanja vredni? Odgovor se skriva v empatičnem poslušanju, ki se ga lahko tudi naučimo - a pozor, brez avtentičnosti tukaj ne gre.

8 najpogostejših obrambnih mehanizmov
Humor, zanikanje, regresija in projekcija je le nekaj obrambnih mehanizmov, ki nam pomagajo pri soočanju z neprijetnimi dogodki, mislimi in čutenji. Ideja obrambnih mehanizmov izhaja iz psihoanalitične teorije, ki osebnost vidi kot interakcijo med tremi komponentami: id, ego in superego. Obrambni mehanizmi so sicer naraven del psihološkega razvoja, njihovo poznavanje pa nam pomaga razumeti lastno vedenje in vedenje drugih. Preverite, zakaj nekateri vsako situacijo obrnejo na smeh in zakaj drugi zanikajo obstoječe stanje.

Branje mimike pod zaščitno masko
Čeprav je koronavirus, ki je letošnje leto svet obrnil na glavo, očem neviden, so eden od zelo očitnih znakov pandemije zaščitne maske. Marsikdo je mislil, da bo njihova uporaba kratkega veka, a vse bolj očitno postaja, da bodo z nami še precej časa. Ne preostane nam torej drugega, kot da jih sprejmemo kot del življenja in se naučimo potrebnih veščin, med katere sodi tudi branje mimike. Imate tudi vi težave, ker nikoli ne veste, kaj misli in kako se počuti oseba, s katero se pogovarjate, ko nosi masko? Predstavljamo vam nekaj namigov, na kaj je treba biti pozoren.

Kaj je Aspergerjev sindrom?
Aspergerjev sindrom je razvojna motnja, ki sodi v skupino motenj avtističnega spektra. Posamezniki kažejo primanjkljaje na področju socialne interakcije, komunikacije ter imajo zelo omejen izbor vedenja in interesov. Od drugih tipov avtizma se loči predvsem po ohranjenih kognitivnih in jezikovnih sposobnostih. Strokovnjaki menijo, da pri Aspergerjevem sindromu ne moremo govoriti o motnji, pač pa o vseživljenjskem stanju.

5 obdobij v partnerskem odnosu
Čeprav je vsak partnerski odnos unikaten, vedno obsega 5 ključnih obdobij oz. stopenj. Spajanje, dvom in zanikanje, razočaranje, odločitev in iskrena ljubezen so stopnje, ki se odvijajo ciklično in ne linearno. Velikokrat zmotno mislimo, da vsi romantični odnosi napredujejo od uvodnega spoznavanja, do vrtoglave zaljubljenosti, majhnih in večjih preizkušenj ter na koncu do blaženega stanja, ki obljublja večno srečo in ljubezen. A gre za utopično predstavo, ki nima veliko povezave z resničnim življenjem.

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami
Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Tematski portal Vizita.si predstavlja novo spletno mesto Vizita TOK
Vizita TOK je mesto, kjer mladi za mlade ustvarjajo v obdobju odraščanja uporabne informacije.

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo
Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Soodvisni odnosi: Zakaj lepa dekleta ljubijo barabe?
Odnosi z drugimi so že od nekdaj kompleksni, prežeti z najrazličnejšimi čustvi, vzdušjem, doživljanjem in igrajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje. Poznamo več vrst odnosov, ampak zagotovo je eden od najbolj »uničujočih« soodvisni odnos, v katerem bomo vedno znova podoživljali vso preteklo bolečino. Kako jo premagati?

Čustvena zanka preteklosti: Kako in zakaj jo pustiti za seboj?
Zakaj se včasih tako močno oklepamo preteklosti? Zakaj je tako težko izpustiti iz rok vse tisto, kar nam je povzročilo bolečino in trpljenje? Zakaj se še kar vračamo v zgodbe, ki so že zdavnaj minile? Odgovor je preprost.

8 nenavadnih simptomov stresa in tesnobe
Ko govorimo o tesnobi, nam običajno pridejo na misel tisti najbolj pogosti znaki in simptomi, ki vključujejo nerazložljiv strah in skrbi, vznemirjenje, izogibanje določenim situacijam ali krajem, tresenje, znojenje, vrtoglavico ter ostale čustvene, telesne in kognitivne pojave.

Žrtve samozaničevanja in občutki manjvrednosti
Življenje nam na poti postavlja nešteto ovir, izzivov in preizkušenj, a nobena ni tako velika kot tiste, ki si jih ustvarjamo sami. Samosabotaža se zgodi, ko se logični, zavestni um ne zmore ustrezno soočiti s podzavestjo. Slednja predstavlja tisti kritični notranji glas, ki nas zadržuje na mestu in otežuje naša prizadevanja. To vključuje vsa vedenja ali misli, ki nas oddaljujejo od tistega, kar si v življenju najbolj želimo. »Nisi dovolj dobra/sposobna/pametna/privlačna.« »Tega ne boš nikoli dosegel.« »To je prevelik zalogaj zate.« Se tudi sami kdaj zalotite, kako vam vztrajno prigovarja tihi glasek?

Zakaj so potovanja dobra za vas?
Sonce, morje, odkrivanje novih krajev in veliko počitka – poletni meseci, ki so pred nami, so idealni za regeneracijo telesa, duha in odnosov z najbližjimi. Ste vedeli, da že manjša sprememba okolja omogoča številne koristi za dobro psihofizično počutje? Če se počutite še tako utrujene, vam lahko že nekajdnevni oddih pomaga pri polnjenju energijskih zalog. Razkrivamo vam nekaj pomembnih razlogov, zakaj je dobro, da vsake toliko obiščete kakšen drug kraj – pa ne samo poleti, pač pa skozi vse leto.

3 temelji duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za srečno življenje
V zadnjih letih smo priča vse večji ozaveščenosti o pomenu duševnega zdravja. Veliko je govora o izgorelosti, čuječnosti, depresiji ter ostalih trendih in tegobah sodobnega časa. Rezultat tega je vztrajno rušenje tabujev in zavedanje, da smo predvsem sami odgovorni za svoje počutje. V povezavi s to temo izpostavljamo tri stebre duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za izpopolnjeno, kakovostno in srečno življenje.

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?
V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?
Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

"Govorili so, da sem simulant, da si bolezen izmišljujem"
Fabryjevo bolezen sta že leta 1898 prva opisala in poimenovala Johannes Fabry in Wiliam Anderson. Gre za redko dedno bolezen, vezano na kromosom x. Prvi bolnik s to dedno presnovno boleznijo je bil v Sloveniji odkrit leta 1991 v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec.

Atrijska fibrilacija je epidemija 21. stoletja
Atrijska fibrilacija je eden večjih problemov javnega zdravja, saj gre za najpogostejšo srčno aritmijo, katere najnevarnejši zaplet je možganska kap. Imenujejo jo tudi epidemija 21. stoletja, saj njena pojavnost izjemno hitro narašča. Imata jo več kot dva odstotka oseb, starejših od 50 let, in kar več kot devet odstotkov, starejših od 80 let.

Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes trikrat večja
Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga obeležujemo 16. oktobra, po vsej Sloveniji do konca meseca poteka več kot 60 brezplačnih dogodkov o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorjev, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Da je strah pred izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja odveč so na današnji novinarski konferenci pokazali tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so v družbi ambasadorja Svetovnega dneva oživljanja Jureta Koširja predstavili tri enostavne korake, s katerimi vsi lahko pomagamo.

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost
Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Otrokom privlačne embalaže še ne pomenijo zdravih živil
Inštitut za nutricionistiko je v ugledni znanstveni reviji Nutrients objavil rezultate nove raziskave, v kateri so raziskovali, kako zdrava so v resnici predpakirana živila, ki se ponujajo predvsem otrokom. Nezdravo prehranjevanje je še vedno eden izmed večjih problemov, ki močno vpliva na zdravje prebivalstva. Še posebej ranljiva in izpostavljena populacijska skupina so otroci, saj je dokazano, da prehrana v otroštvu zaznamuje tudi prehranske navade v odrasli dobi.

Bill Gates razkriva svoj naslednji veliki podvig
Miljarder, filantropist in soustanovitelj podjetja Microsoft Bill Gates je razkril, da bo njegov naslednji veliki korak v karieri pomoč pri odkrivanju zdravila za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, poroča Reuters. Sam osebno bo za raziskave te bolezni namenil 100 milijonov dolarjev (98 milijonov evrov).

Žalostna smrt 30-letne manekenke
Manekenka Elly Mayday je umrla zaradi raka jajčnikov, stara komaj 30 let. Elly je v letih, ko se je spopadala z rakom, povsem odkrito govorila in pisala o svojem boju z rakom, kljub temu pa ni opustila manekenstva. Pravzaprav je večkrat ponosno pokazala brazgotine, ki so bile posledica operacije. Prav zaradi njenega optimizma, so mnoge druge mlade bolnice v Elly videle navdih, da so se lahko tudi same borile, ko je bilo najhujše.

Socialna izolacija
Spoštovani, hči bo letos stara 20 let. Zaključila je šolanje na gimnaziji z mnogimi težavami (sedaj ko gledamo nazja niti niso bile tako velike). Problem je, ker nima cilja za prihodnost. Vpisala se j...

Motnje koncentracije pri sinu
Motena koncentracija v šoli Spoštovani, Imam sina ki obiskuje drugi razred, ima težave s koncetracijo. Se dobro uči, vendar problem je ker ne posluša, in skoraj vsak dan prinese sporočilo v beležki,...

Samo mazanje izrastkov na koži
Pozdravljeni, ali lahko namazem rjave izrastke kože (podobni so materinim znamenjem, samo da so kot majceni izrastki) z Verrumalom? Hvala za odgovor...

Utrujenost
Spoštovana dr. Pšeničny! Moja glavna težava je utrujenost. Vedno sem potrebovala le 5-6ur spanja za doseganje polne funkcionalnosti. Sedaj že več kot pol leta potrebujem 8-10ur spanja dnevno, poleg t...

Izgorelost-adrenalni zlom
Izgorelost-adrenalni zlom Sem privatnik že 20 let. V tem obdobju sem imel tri krize katere sem prestal z Laxaurinom 1/dan 14 dni. (pred 10 leti) Zadnje dve leti se zbujam utrujen, kot, da ne bi nič ...

Nebesedno izražanje na fotografiji
Pozdravljeni! Prosim, povejte mi, na koga bi se lahko obrnila, da bi mi na osnovi fotografije glede na izraz na obrazu, držo telesa in pozicijo obeh teles zapisal nekaj temeljnih značilnosti odnosa me...