preprečiti

Te 'neškodljive' navade na soncu lahko vodijo do raka
Sončni žarki imajo brez dvoma pozitivne učinke – izboljšujejo razpoloženje, spodbujajo tvorbo vitamina D in vabijo k aktivnemu preživljanju časa na prostem.

Visok krvni tlak: Kako prepoznati in obvladovati hipertenzijo?
Visok krvni tlak je resna zdravstvena težava, ki jo je pogosto mogoče preprečiti. Ključno je spremljanje krvnega tlaka in razumevanje dejavnikov tveganja. Spremembe življenjskega sloga in po potrebi zdravila so ključni za ohranjanje zdravega krvnega tlaka in zmanjšanje tveganja za srčno-žilne zaplete.

Zakaj starejši težje vzdržujejo mišično maso (in kako jo obdržati kljub letom)
S staranjem telo prehaja skozi številne biološke spremembe, med katerimi je ena najopaznejših izguba mišične mase. Gre za proces, imenovan sarkopenija, ki se začne že po 30. letu, postopoma napreduje in se po 60. letu še pospeši.

Sladkorna bolezen tipa 2: kako se ji približujemo nevede (in kako se obrniti stran)
Sladkorna bolezen tipa 2 se pogosto prikrade tiho, brez očitnih znakov, dokler ni že v napredovani fazi. Mnogi posamezniki desetletja živijo v stanju prediabetesa, ne da bi vedeli, da je njihovo telo v stanju kroničnega neravnovesja.

Zamaščena jetra: Tiha epidemija sodobnega življenjskega sloga
Zamaščena jetra, znana tudi kot nealkoholna zamaščenost jeter, postajajo ena najpogostejših presnovnih bolezni sodobnega časa.

Majhno mesto, ki ga je opustošila genetska motnja – skoraj vsi so bratranci in sestrične
V južnoameriškem mestecu Serrinha dos Pintos, kjer so številni prebivalci v sorodu, se pojavlja redka genetska motnja, imenovana Spoanov sindrom. Raziskava je razkrila, da motnja povzroča izgubo sposobnosti hoje pri otrocih. Sindrom je posledica genetske mutacije, ki jo prenašajo starši, ter poudarja zapletene posledice tesnih družinskih povezav in vpliv izolacije na zdravje skupnosti.

Vitamin D, kortizol in vaša prebava: nevaren trikotnik, ki vas spomladi izčrpava
Sonce nas spomladi končno pogosteje pogreje, dnevi so daljši, narava se prebuja – a kljub temu se marsikdo počuti utrujen, brezvoljen, razdražljiv in brez energije.

Ohranite zdrava jetra: kako prepoznati in preprečiti fibrozo
Jetrna fibroza, brazgotinjenje jeter, je resna zdravstvena težava, ki jo povzročajo različna stanja, kot so prekomerno uživanje alkohola, zamaščena jetra in virusni hepatitis.

Zakaj vas spomladi bolj boli glava? 6 razlogov, ki jih ne smete spregledati
Pomlad pogosto povezujemo z novim zagonom, daljšimi dnevi in več energije. A marsikdo v tem času doživlja nepričakovano nasprotje: več glavobolov, več utrujenosti in celo migren. Čeprav se zdi, da je to čas prebujanja narave, je za mnoge to tudi sezona, ko so glavoboli pogostejši, dolgotrajnejši in bolj moteči. Zakaj?

Ali vaš življenjski slog dejansko lahko spodbuja razvoj rakavih celic?
Rak se pogosto zdi kot nekaj, kar pride nepričakovano – kot nesreča brez jasnega vzroka. A znanost nas opozarja, da številni vsakdanji dejavniki bistveno prispevajo k povečanju tveganja za razvoj rakavih celic.

Nalezljiva kožna bolezen: preden se pojavijo simptomi, lahko mine osem tednov
Garje so nalezljiva kožna bolezen, ki jo povzročajo pršice. Simptomi se lahko pojavijo šele osem tednov po okužbi, kar otežuje zgodnje odkrivanje. Strokovnjaki razlagajo, kako prepoznati garje, obvladati bolezen in zmanjšati tveganje za širjenje. Pomembno je pravočasno ukrepanje in zdravljenje za preprečitev nadaljnjih zapletov.

Osteopenija in osteoporoza: vse, kar morate vedeti
Zdravje kosti pogosto postane tema pogovora šele, ko se pojavi bolečina, zlom ali diagnoza. A dejstvo je, da se izguba kostne gostote pri mnogih začne že v srednjih letih, popolnoma neopazno.

7 znakov pomanjkanja vitamina B12 pri starejših (in zakaj je nevarno)
Vitamin B12 je ključen za ohranjanje zdravja živčnega sistema, tvorbo rdečih krvničk ter normalno delovanje možganov. S staranjem pa se sposobnost telesa za absorpcijo tega vitamina pogosto zmanjša, kar lahko privede do resnega pomanjkanja.

Išias: Vzroki, diagnoza in možnosti zdravljenja
Ste v boju z bolečino zaradi išiasa? Članek vas opremlja z informacijami o tem, kaj povzroča to neprijetno stanje, in raziskuje različne načine zdravljenja in ukrepe za samooskrbo. Spoznajte simptome, odkrijte možnosti, ki vam bodo pomagale pri olajšanju bolečin, in izvedite več o preventivnih korakih, da zmanjšate možnost ponovitve.

Pomanjkanje kalcija: Znaki, ki jih ne smete prezreti
Hipokalciemija, stanje prenizke ravni kalcija v krvi, ima različne vzroke in se kaže z različnimi simptomi, od blagih mišičnih krčev do hudih nevroloških težav.

Boleči izpuščaji: Kako prepoznati pasovec in se z njim uspešno spopasti
Se sprašujete, kaj povzroča nenavadne bolečine in izpuščaje? Odkrijte, kaj je herpes zoster, pogosto imenovan tudi pasovec, in kako ga prepoznati.

Vsak tretji rak je posledica tega, kar jemo, pijemo in dihamo
Čeprav genetika igra pomembno vlogo, raziskave vse bolj jasno potrjujejo, da imajo tudi naše vsakodnevne izbire – kar jemo, pijemo, kako živimo in celo kako dihamo – bistven vpliv na tveganje za razvoj raka.

Nevroplastičnost: Neverjetna sposobnost možganov, da se spreminjajo
Odkrijte čudesa nevroplastičnosti, neverjetne sposobnosti možganov, da se spreminjajo in prilagajajo. Spoznajte različne vrste nevroplastičnosti, kako deluje in kako lahko to pripomore k boljšemu spominu, učenju in okrevanju po poškodbah. S temeljitim razumevanjem lahko izboljšate svoje možganske funkcije.

5 načinov, kako preprečiti prenajedanje med velikonočnimi prazniki
Velikonočni prazniki so za mnoge simbol družinske topline, tradicije in bogato obložene mize. A prav zaradi obilja hrane pogosto pride do prenajedanja, kar lahko povzroči tako fizično nelagodje kot občutek krivde. Dobra novica je, da se da prenajedanju uspešno izogniti – s pravimi strategijami in nekaj zavedanja.

Anksioznost in sindrom razdražljivega črevesa: kako sta povezana?
Skoraj vsi smo bili že vsaj enkrat v življenju pod stresom ali pa tako zelo živčni, da smo začutili tisto nekaj v želodcu. Naj si bo to pred izpitom, javnim nastopom ali kako drugo stresno, morda pomembno situacijo. Temu pojavu pravimo tudi živčni želodec.

Miran Križančič: Fizična podoba ne bo več kazala naših bioloških let
Nekirurški estetski posegi so v zadnjem desetletju doživeli izjemen razcvet. Tehnološki napredek, dostopnost postopkov in družbeni pritisk po ohranjanju mladostnega videza so povzročili, da danes lepotni posegi niso več tabu, temveč del vsakdanjega estetskega vzdrževanja.

Trebušne bolečine: Kaj jih povzroča in kako si lahko pomagate?
Ste utrujeni od trebušnih bolečin in iščete rešitev? Ne glede na to, ali vas pestijo prebavne motnje, stres ali kaj hujšega, vam bomo pomagali razumeti, kaj se dogaja v vašem telesu. Spoznajte pomembnost prepoznavanja znakov različnih stanj ter se seznanite s tem, kako ustrezno ukrepati, da si olajšate trpljenje in izboljšate svoje počutje. Bodite pozorni na zdravje svojega trebuha in poskrbite zase.

Prepoznajte in preprečite možgansko kap: 5 ključnih dejavnikov tveganja
Možganska kap je resna zdravstvena težava, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti s poznavanjem dejavnikov tveganja in zgodnjim ukrepanjem. Visok krvni tlak, ateroskleroza, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog ter genetski dejavniki so glavni krivci za možgansko kap.

Zgodnji simptomi raka želodca, ki jih spregleda skoraj vsak. Bodite pozorni na to
Rak želodca, čeprav manj pogost, predstavlja resno grožnjo zaradi pogosto pozne diagnoze. Poudarja se, da je pravočasen obisk zdravnika ključnega pomena za boljše možnosti zdravljenja.

Bistvenega pomena za vid, kožo in imuniteto: Katera živila vsebujejo vitamin A?
Vitamin A, pogosto spregledan, je ključni vitamin za številne telesne funkcije. Spoznajte, kako vitamin A podpira zdravje kosti in las ter v katerih živilih ga najdemo za optimalno prehrano.

Najboljši nasvet, ki ga potrebujete za preprečevanje napihnjenosti po jedi
Najboljši nasveti, ki vam bodo pomagali se izogniti napihnjenosti.

Če ste mlajši od 50 let in kadite, imate večje tveganje za možgansko kap
Phillip Ferdinand, raziskovalec na univerzi Keele, je za Healthline povedal, da bi nadaljnja prizadevanja javnega zdravja, namenjena preprečevanju kajenja, zlasti čezmernega kajenja, lahko pomagala zmanjšati število kapi med mladimi.

Zakaj se pojavijo povešene veke in kako jih odpraviti?
Ptoza je stanje, pri katerem se zgornja veka povesi, pokrije del očesa ali pade čez oko. Zakaj pride do tega in kakšne so rešitve?

Zakaj nekateri postanejo odvisni, drugi pa ne?
Odvisnost je kompleksen proces, ki ga oblikujejo različni dejavniki, od genetike in okolja do posameznikovih življenjskih izkušenj. Čeprav ni enostavnega odgovora na vprašanje, zakaj nekateri postanejo odvisni, drugi pa ne, raziskave kažejo, da kombinacija bioloških, psiholoških in socialnih dejavnikov igra ključno vlogo.

Kaj je SIBO?
SIBO (small intestine bacterial overgrowth) je okrajšava, ki v prevodu pomeni "prekomerno razraščanje bakterij v tankem črevesu".