Vizita.si

presaditev

Simptomi in bolezni 28. 04. 2023 05.00

Okužba jeter, ki se prenaša preko krvi

Hepatitis C je resna in pogosto tiha okužba jeter, ki jo povzroča virus hepatitisa C. Je ena od petih glavnih vrst hepatitisa (ostale štiri so hepatitis A, B ter manj pogosta D in E).

Življenjske zgodbe 09. 03. 2023 05.00

36-letna Kaja: ''Ne moreš iti naprej z isto miselnostjo kot takrat, ko si zbolel''

Skleroderma, znana tudi kot sistemska skleroza, je skupina redkih bolezni, ki vključujejo otrdelost in napenjanje kože. Lahko povzroči težave z ožiljem, notranjimi organi in prebavnim traktom. Čeprav za sklerodermo ni zdravila, lahko zdravljenje olajša simptome, upočasni napredovanje in izboljša kakovost življenja. Pogovarjali smo se s Kajo, ki je diagnozo sistemske skleroze dobila leta 2015, danes pa je bolezen v mirovanju.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Srčno žilne bolezni 20. 12. 2022 05.00

Simptomi benignih tumorjev srca

Čeprav jih imenujemo benigni tumorji, njihov pojav v srcu nikakor ni nenevaren in ga ne smemo prezreti.

Rakave bolezni 07. 10. 2022 05.00

Prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med.: Prognoza bolezni se je dramatično izboljšala z uvedbo tarčnih zdravil

Kaj je kronična mieloična levkemija in kako jo zdravimo? Kaj je tarčno zdravljenje, o katerem se tako pogosto govori? O tej bolezni, možnosti zdravljenja in poteku le tega, smo se pogovarjali s prof. dr. Ireno Preložnik Zupan, dr. med., spec. internistka in hematologinja, iz Kliničnega oddelka za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana.

Tuje 19. 09. 2022 05.00

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?

Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Zdravje 01. 07. 2022 05.00

Kaj lahko storimo, da se rana hitreje zaceli?

Praske, ureznine in piki so rane, ki se pojavijo na koži in jih je treba ne glede na njihovo velikost ustrezno negovati. Da bi se izognili okužbi, je treba rano čim prej očistiti in nato razkužiti, ob večji krvavitvi ter kontaminaciji ran in ugrizov živali pa je treba poiskati zdravniško pomoč.

Simptomi in bolezni 01. 06. 2022 05.00

Kaj je primarna biliarna ciroza jeter?

Primarni biliarni holangitis, poznan tudi kot primarna biliarna ciroza, je bolezen, ki jo povzroči poškodba žolčnih vodov v jetrih. Ti majhni kanali prenašajo prebavno tekočino ali žolč iz jeter v tanko črevo. Kakšni so simptomi bolezni, zakaj sploh pride do nje in kakšna je prognoza?

Srčno žilne bolezni 26. 05. 2022 05.00

Redka bolezen, ki povzroča srčno popuščanje

Transtiretinska amiloidna kardiomiopatija je redka progresivna smrtno nevarna bolezen, ki je redko diagnosticirana, pogosto pa ostane neprepoznana ali pa je prepoznana prepozno.

Rakave bolezni 01. 03. 2022 05.00

Levkemija – kaj jo povzroča in kako jo zdravimo?

Mnogi ljudje menijo, da je levkemija rak krvi. Pravzaprav gre za raka kostnega mozga – 'tovarne' v kosteh, kjer nastajajo krvne celice. Kaj ga povzroča, kakšni so simptomi in kako jo zdravimo?

Zdravje 03. 11. 2020 05.45

Kako poteka presaditev organov v Sloveniji?

Presaditev organov je pogosto edini način, da bolniku rešijo življenje oz. vsaj poskrbijo, da je to bolj kakovostno. Le malokdo ve, da smo v Sloveniji pri tem izjemno uspešni – edina težava je v tem, da število darovalcev že več let stagnira. Več si lahko pogledate v prispevku Vizite.

Rakave bolezni 27. 08. 2020 06.00

Rak jeter spada med manj pogosta rakava obolenja v Sloveniji

Po podatkih Europacolon Slovenija v naši državi za rakom jeter letno zboli nekaj več kot 200 ljudi. Najpogostejši jetrni tumor je hepatocelularni rak, ki se pojavlja predvsem pri moških nad petdeset let. Kakšni so simptomi, kako lahko ukrepamo, kakšna so pričakovanja, ko je govora o raku jeter?

Zdravje 19. 06. 2020 08.15

Kaj se zgodi, če spite s kontaktnimi lečami?

Res ste si zaželeli popoldanski spanec, a se vam ne da odstraniti kontaktnih leč. Konec koncev, kaj hujšega bi se lahko zgodilo. Očesna kirurginja Irina Belinsky je za Business Insider razkrila, kaj se zgodi, če spite s kontaktnimi lečami.

Srčno žilne bolezni 21. 05. 2020 12.10

Edina bolezen srca in ožilja, katere pogostost v zadnjem času narašča

Srčno popuščanje ni ozdravljivo, vendar lahko napredovanje bolezni upočasnimo z zgodnjo diagnozo, uvedbo kar najboljše terapije in spremembo načina življenja ter tako še naprej počnemo stvari, ki so nam pri srcu.

Bolezni 23. 04. 2020 09.17

8 stvari, ki škodijo vašim jetrom

Ljudje poškodbe jeter običajno povezujejo z alkoholizmom, a obstajajo tudi drugi dejavniki, ki lahko poškodujejo ta pomemben organ v telesu. Tu je 8 izmed njih.

Življenjske zgodbe 27. 03. 2020 14.04

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni

Pogovarjali smo se s Kisovčanko, Romano Skrinjar Alauf, mlado samostojno podjetnico in mamo dveh hčera, kateri se je leta 2016 v trenutku sesul svet. Začelo se je meseca februarja, ko se je začela počutiti slabo, bila je brez energije, izgubila je menstruacijo, opažala je brezvoljnost, kar se ji je kot sicer energični ženski zdelo čudno, vendar je prve simptome pripisovala prekomerni obremenjenosti z delom in stresu.

Bolezni 26. 03. 2020 09.23

Koronavirus: kaj pomeni "zalitost" pljuč?

Primarij mag. Matjaž Turel, dr. med., je specialist internist pulmolog, vodja bolnišničnega oddelka na Kliničnem oddelku za pljučne bolezni in alergije UKC Ljubljana ter vodja internističnega dela programa presaditev pljuč. V posnetku spodaj je odgovoril na nekaj trenutno zelo pogosto zastavljenih vprašanj o zdravju pljuč. Znano je namreč, da gre za organ, ki ga prizadene okužba s koronavirusom.

Seks & razmerja 12. 02. 2020 12.30

10 mitov o virusu HIV, ki ne držijo

Za vas smo zbrali in razkrili 10 najpogostejših mitov in zmot o virusu HIV, ki še vedno krožijo med nami.

Rakave bolezni 27. 01. 2020 15.40

13-letni Nejc je prvi slovenski rakav bolnik, ki je ozdravel s pomočjo terapije CAR-T

Celična terapija CAR-T je ena izmed novejših metod zdravljenja dveh različic redkih oblik levkemije, ki pa je tudi precej uspešna. V Ljubljani si prizadevajo, da bi tudi v Sloveniji bolniki imeli dostop do tovrstne terapije.

Tuje 19. 12. 2019 11.07

V dunajski bolnišnici obudili mrtvo srce in ga presadili 61-letniku

Bolnišnica AKH na Dunaju, ki je po velikosti primerljiva z ljubljanskim kliničnim centrom, je dosegla nov medicinski uspeh. To, kar jim je uspelo doseči pri posegu presaditve srca, pomeni novo upanje za vse prejemnike.

Življenjske zgodbe 10. 09. 2019 13.32

Nove informacije o stanju Michaela Schumacherja

Nekdanjega svetovnega prvaka Formule 1 Michaela Schumacherja so sprejeli v bolnišnici v Parizu, kjer so mu skoraj šest let po nesreči pomagali z zdravljenjem s pomočjo matičnih celic, poroča francoski časopis Le Parisien.

Življenjske zgodbe 19. 07. 2019 10.45

Mislili so, da ima vneto grlo, a izkazalo se je, da gre za nekaj bolj resnega

32-letna londončanka Stacey Raymond je zaradi 'vnetega grla' pet dni jemala antibiotike, ki ji jih je predpisal zdravnik. A stanje se je le še poslabševalo in uživanje hrane in pitje tekočine je postalo še bolj boleče. Takrat jo je zdravnik napotil direktno na urgenco, saj je sumil, da gre za gnojni absces. A izkazalo se je, da se spopada z agresivno mesojedo bakterijo, ki jo je skoraj ubila.

Življenjske zgodbe 13. 05. 2019 15.24

Novoporočena 26-letnica izvedela tragično novico

Novoporočena 26-letna Julia Cullen se je vrnila iz medenih tednov, ko je izvedela tragično novico, da se spopada z rakom. Julia je ravno dve leti pred tem zaradi raka izgubila tudi svojo mamo.

Bolezni 26. 03. 2019 14.42

Povsem običajen kašelj se je sprevrgel v najhujšo nočno moro

18-letna Marlee Pincus je nekaj tednov po tem, ko je pričela svoj študij na Univerzi Cornell v New Yorku, začela močno kašljati. Takrat je v študentskem domu, v katerem je živela, ravno razsajala gripa, zato so vsi mislili, da se je le prehladila. A kmalu se je kašelj poslabšal, dobila je vročino in mrzlico. Izkazalo se je, da se spopada z levkemijo.

Rakave bolezni 20. 03. 2019 09.52

Rekli so ji, da gre za prehlad, a šlo je za raka

27-letno Meagen Beachtold so zdravniki kar trikrat odslovili, češ da ni nič narobe z njo in da se spopada le s prehladom ali alergijo, preden so ji postavili pravo diagnozo. Ko so jo le pričeli jemati resno, se je izkazalo, da ima 13 centimetrski tumor v diafragmi.

Življenjske zgodbe 12. 03. 2019 14.50

Lepotna kraljica s trikrat večjo desno nogo

Amy Rivera trpi za limfedemom, redko kronično boleznijo, ki povzroča otekanje noge. Njena desna noga je tako kar trikrat večja od desne, zaradi česar so jo v najstniških letih otroci klicali 'slonja deklica'. A da bi jim dokazala, da so se motili in da je lepa kljub svoji večji nogi, se je prijavila na Miss Jounior Amerika, Missouri in zmagala.

Bolezni 05. 03. 2019 09.05

Drugi pacient z okužbo HIV, ki so ga uspeli začasno pozdraviti

HIV pozitiven moški iz Britanije je poznan kot drugi odrasli na svetu, ki je premagal okužbo z virusom HIV, potem ko so mu presadili kostni mozeg darovalca, ki je odporen na virus HIV, pravi njegova zdravnik Ravindra Gupta in dodaja: ''Trenutno v njegovem telesu ni virusa, ki bi ga lahko izmerili. Ne zaznamo ga več.''

POPovi zdravniki 01. 04. 2013 20.12

Zgostitev las

Pozdravljeni! Mene pa zanima ali obstaja kakšno zdravljenje ali metoda za zgostitev las, če obstaja me zanima tudi koliko stane.

POPovi zdravniki 29. 05. 2012 17.55

Prenos tetiv

Dober dan. Zopet se obračam na vas za mnenje kaj narediti. Sicer sem vam že enkrat pisal in sem bil zadovoljen z vašim odgovorom. Članek je sicer na 12 strani pod naslovom presaditev tetiv. Tekom časa...

POPovi zdravniki 28. 05. 2012 14.46

Implantati pri parodontalni bolezni

Pozdravljeni, Stara sem 46 let in v začetku leta sem zaradi paradentoze izgubila leve zgornje zobe (4). Odločam se za implantate (kosti nimam), vendar me je zobozdravnik opozoril, da bodo zobje zelo ...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996