pri dojenčkih

Kaj se zgodi z našim telesom, ko smo dehidrirani?
Voda je esencialna in nujno potrebna za človekovo življenje. Predstavlja 50–70 % naše telesne teže in je ključnega pomena za večino telesnih funkcij. Ste se kdaj vprašali, kaj se dogaja z našim telesom, ko smo dehidrirani?

Vročina – znak osnovne bolezni ali okužbe?
Vročina je lahko znak osnovne bolezni ali okužbe. Zakaj se pojavi, kako si lahko pomagamo in kaj moramo vedeti o njej?

Kaj je hipotonija?
Hipotonija je pogosto zgodnji znak kroničnega stanja, kot je nevromuskularna motnja, genetska ali presnovna bolezen. V osnovi pa pomeni zmanjšan mišični tonus.

Nega atopijskega dermatitisa: Nežno božanje za srbečo kožo
Atopijski dermatitis ali atopijski ekcem je kronična bolezen kože, ki prizadene otroke in odrasle. Težava z atopijsko kožo, ki je zelo suha, razdražena in srbeča, je večinoma genetska, vendar lahko stanje poslabšajo tudi stres, okolje in nekatera živila. Za vas imamo skupaj z notino.si rešitev, kako atopijski dermatitis ublažiti in kožo čim prej povrniti v dobro kondicijo.

Respiratorni sincicijski virus (RSV) spet v porastu, Slovenija vodilna po pojavnosti okužb v Evropi
Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, včasih segajo celo do pomladanskih mesecev. RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih pa povzroča le blažja prehladna obolenja. Začetek kroženja RSV zaznamo le, če kužnine dihal testiramo na RSV, saj klinična slika okužbe z RSV nima značilnega poteka.

Kaj je heterokromija?
Heterokromija je stanje, ko ima oseba različno obarvane oči ali imajo njene oči več kot eno barvo.

Kakšni so simptomi astme pri otrocih?
Število primerov astme naj bi naraščalo. Je to povezano s porastom primerov alergije, v mestih z onesnaženostjo okolja ali pa je to posledica dejstva, da stroka še ne ve jasno, kako astmo preprečiti?

Hemofilija: Redka motnja, ki lahko ima resne posledice
Hemofilija je redka motnja, pri kateri se kri ne strdi na tipičen način, ker nima dovolj beljakovin za strjevanje krvi (faktorjev strjevanja krvi). Če imate hemofilijo, lahko krvavite dalj časa po poškodbi, kot bi, če bi se vaša kri pravilno strjevala.

Kaj barva vašega urina pove o vašem zdravju?
Barva vašega urina vam lahko pove, ali ste spili dovolj vode ali ne, kar je pomemben podatek v vročih poletnih mesecih. Urin je običajno v različnih odtenkih rumene barve. Bolj kot je rumen, bolj verjetno je, da ste dehidrirani. Kaj pa pomeni, če je vaš urin rdeč ali oranžen? Preverite.

Kateri alergeni so najpogostejši krivci za alergije?
Burne reakcije telesa na snov, torej alergije, so v tem letnem času največkrat povezane z vdihavanjem alergenov. Hkrati pa se lahko pojavijo tudi alergije na različna živila.

Kakšna je razlika med alergijo na hrano in intoleranco?
V družbi se pogosto zamenjujeta izraza 'alergija na hrano' in 'intoleranca na določeno živilo'. Gre za popolnoma različni bolezni.

Vse pogostejša bolezen, za katero ni zdravila
Atopijski dermatitis je pogosta kožna bolezen v otroštvu, prizadene pa tudi mnoge odrasle. Običajno se kaže v obliki suhe, rdeče in srbeče kože, a praskanje lahko vnetje le še poglobi, zato se ga je treba, če se le da, izogibati, kar pa je otroku težko dopovedati. Ker zdravila zanj ni, sta ključnega pomena razumevanje delovanja bolezni in učinkovita nega kože, ki ublaži simptome, pomiri kožo in zmanjša nelagodje.

Vitamin C: vse kar morate vedeti
V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi
Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Navade, ki vam lahko pomagajo do zdravega življenja
Dejavnosti, ki jih iz dneva v dan ponavljamo, slej ko prej postanejo navade, ki predstavljajo dobršen del našega vsakdana. Določene navade nas podpirajo, spet druge na nas delujejo zaviralno, nas omejujejo ter so pomemben vzrok za slabo voljo, pomanjkanje energije in bolezni. Življenje nam ponuja kopico navad, na nas pa je, da izberemo tiste, ki bodo pozitivno vplivale na naše zdravje ter počutje.

8 rastlin, ki lahko pomagajo pri virusnih okužbah
Zdravilne lastnosti eteričnih olj so že dolgo znane, zlasti v zimskih mesecih. Številna med njimi so se znašla pod lupo sodobnih znanstvenikov.

Kako se znebiti odvečne maščobe?
Najpomembnejše je razumeti, katere vrste maščob obstajajo in kako nanje vplivati z vadbo, prehrano in preprosto – z zdravo pametjo.

"Za preprečevanje širjenja je priporočljivo upoštevati tri enostavna pravila"
Gripa ali influenca je akutna, zelo nalezljiva bolezen, ki prizadene dihala. Največkrat se pojavlja pozimi v obliki večjih ali manjših epidemij. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so z rednim izvajanjem cepljenja proti gripi v ambulantah pričeli že 19. oktobra.

Kakšen je priporočen dnevni vnos vitamina D?
Veliko se govori o vitaminih, ki so pomembni za imunski sistem. Najbolj se izpostavlja vitamin C, pri čemer prevečkrat pozabimo na vitamin D, ki ga imenujemo tudi sončni vitamin. Ta pomembno prispeva k delovanju imunskega sistema. V nadaljevanju si poglejmo, kaj se zgodi, če nam ga primanjkuje, in kako lahko poskrbimo, da ga telo absorbira v priporočenih količinah.

Kila običajno nastane v predelu, kjer mišice trebušne stene oslabijo
Hernija, ki ji pogovorno rečemo kila, je izbočenje dela črevesja skozi šibki del trebušne stene. Dejavnika tveganja sta predvsem debelost in dvigovanje težkih bremen. Delimo jih na podlagi mesta, kjer se pojavijo. Katere vrste poznamo in kako lahko ukrepamo?

Živila, ki vsebujejo veliko železa
Železo je eden od najpomembnejših mineralov v telesu, ki obenem igra ključno vlogo pri našem počutju. Gre za snov, ki je nujna za nastajanje hemoglobina v eritrocitih. Hemoglobin prenaša kisik po našem telesu, in če mu primanjkuje železa, se raven krvnega hemoglobina zniža, celice pa ne dobijo dovolj kisika, zato ne delujejo, kot bi morale. Kako si pomagati?

7 nevarnih bolezni, ki lahko prizadenejo tudi mlade ljudi
Ko smo mladi, mislimo, da smo nepremagljivi, a žal nismo. Nekatere bolezni, ki jih najpogosteje povezujemo z ljudmi v šestdesetih in sedemdesetih letih, lahko izbruhnejo celo dve do tri desetletja prej. Z rednimi pregledi in s pravimi ukrepi se lahko pred njimi zavarujete že danes.

Ali lahko dojite med jemanjem zdravil?
Dojenje predstavlja najbolj naraven, optimalen, preprost in najbolj zdrav način hranjenja dojenčka v prvih mesecih življenja in ima mnogo prednosti tako za dojenčka kot za mater. Vse od rojstva pa do zaključenih šestih mesecev starosti mu zagotavlja popolnoma vsa hranila, ki so potrebna za rast in razvoj, kasneje pa predstavlja pomembno dopolnilo mešani prehrani. Kako pa je z dojenjem med zdravljenjem matere in jemanjem zdravil?

Kdaj so spremembe na nohtih nevarne?
Spremembe na nohtih so lahko posledica slabe prehrane ali zunanjih dejavnikov, kot so poškodbe, delovanje kemikalij ali UV-sevanje. Včasih pa so tudi posledica bolj resnih bolezni. Več o tem nam je pojasnila dermatologinja Mateja Lisjak, dr. med.

So uši znak slabe higiene in nizkega standarda?
Ker so naglavne uši in garje jeseni pogosta nadloga, ki se pojavi med šolarji in še posebej med vrtčevskimi otroci, smo se o tej zajedavski okužbi pogovarjali z Matejo Avsec Jozić, dipl. m. s.

Kaj storiti, ko na potovanju dobite drisko?
S potovalno drisko se sreča od 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo v tuje kraje, zlasti afriške, južnoameriške in azijske države. Kako se ji lahko izognete in kaj storiti v primeru bolezni?

7 razlogov, zakaj bi morali uživati mandarine
Odkar se je na spletu pojavila Kristina, prodajalka mandarin, si najbrž mnogi želijo pobližje spoznati ta sadež in njegove zdravilne učinkovine. Zato vam predstavljamo sedem razlogov, zakaj bi bilo dobro v jesenskih dneh uživati mandarine.

Zakaj je plavanje koristno za otroke?
Slovenska dežela je polna zdravilnih voda, izvirov in vrelcev, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Na izlet ali počitnice se lahko odpravite v kompleks bazenov oz. termalne toplice, ki jih je pri nas na voljo kar nekaj, ali pa izkoristite svoj čas za oddih v naravi pri katerem izmed slovenskih naravnih ali umetnih jezer in rek. Vsekakor naj bo vaša destinacija nadzorovano kopališče, kjer kakovost vode spremljajo strokovnjaki in kjer so kopališča primerno urejena oz. dostopna. Tja se lahko odpravite tudi z vašimi najmlajšimi, saj ima plavanje številne pozitivne učinke.

Pijete mleko? Polnomastnega ali posnetega?
''Zakaj se zaradi polnomastnega mleka ne boste zredili, zaradi posnetega pa,'' je v svoji kolumni zapisal dr. Michael Mosley. Kot pravi, so v njegovem otroštvu vsi pili polnomastno mleko in je bilo veliko manj težav z debelostjo kot danes, ko vsi pijejo posneto mleko. Navedel pa je kar nekaj razlogov, zakaj danes tudi sam pije polnomastno mleko.

POGOSTI OTITISI DOJENČKA
Sinek, star je osem mesecev, ima že dva meseca kronično vnetje ušes (za bobničema je serozna tekočina). dobil je že dve dozi antibiotika 8Ketocef in Sumamed), a ni dobro. zanima me koliko časa lahko š...