Vizita.si

priča

Duševno zdravje 09. 08. 2023 05.00

Psihološki vpliv naravnih katastrof

Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Novice 08. 08. 2023 05.00

Kaj storiti z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo?

Glede na razmere v preteklih dneh, ki so prizadele mnogo ljudi, se poraja nemalo vprašanj. Med drugim tudi, kaj storiti z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo. Zelo kratek odgovor je, da moramo takšna živila, žal, zavreči.

Prebava 29. 05. 2023 08.38

Simptomi, ki nakazujejo na težave z jetri

V zadnjih letih je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, ki naj bi se ga lotili zlasti po praznični hrani ali po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja ter pretiravanja z alkoholom, torej tudi po turneji spomladanskih in poletnih piknik zabav. Istočasno lahko beremo, da se je naše telo sposobno povsem samo očistiti toksinov in pri tem procesu ne potrebuje izdatne pomoči od zunaj. Je torej razstrupljanje zgolj modna muha sodobnega potrošništva?

Psiha 25. 05. 2023 05.00

Vrstniško nasilje ima dolgoročne in škodljive posledice na posameznike

Vrstniško nasilje, psihično, verbalno ali fizično, navsezadnje tudi ustrahovanje, ima dolgotrajne posledice za najstnike, vključno z depresijo, anksioznostjo in nizko stopnjo samozavesti.

Duševno zdravje 24. 05. 2023 05.00

Kaj je lažni spomin in zakaj pride do njega?

Pri spominjanju dogodkov iz naše preteklosti se lahko zgodi, da situacije in ljudi vidimo nekoliko drugače, kot so dejansko bile. Kaj so lažni spomini in zakaj pride do njih? Poglejmo si, kaj moramo vedeti.

Aktivno življenje 29. 03. 2023 08.00

Iščete zabaven način, da ostanete aktivni in uživate na prostem?

Nič več ne iščite! Vaša rešitev je SUP! V tem priročniku boste izvedeli vse, kar morate vedeti.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 08.55

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej

Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Alergije 15. 02. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o alergijah

Alergije so tegoba modernega časa. Upravičeno jih imenujemo bolezen sodobnega časa, glede na vedno večje število ljudi, ki trpijo za obremenitvami, ki jih povzročajo.

Zdrav Lajf 22. 12. 2022 05.00

Zdrava telesna samopodoba - osredotoči se na zdravje, ne zgolj kilograme

Čeprav je za mnoge samoumevna, je do zdrave telesne samopodobe težko priti. Posebej to velja v primeru, če se že vse življenje borimo z odvečnimi kilogrami, zraven pa gledamo podobe popolnih deklet, ki nam jih ponuja moderna družba. Kako v modernem svetu, v katerem preživimo veliko časa na družbenem omrežju, razviti zdravo telesno samopodobo? In če že ne ljubezni do svojega telesa, kako se lahko naučimo, da ga vsaj sprejemamo?

Zdravje 09. 12. 2022 05.00

Znake pomanjkanja je potrebno prepoznati takoj

Da je magnezij eden najpomembnejših mineralov, priča že dejstvo, da je ključen pri več kot 300 biokemičnih procesih v našem telesu. Telo nas začne hitro opozarjati, ko nam magnezija primanjkuje, zato je izjemnega pomena, da te znake prepoznamo in pravočasno ukrepamo.

Prehrana 30. 11. 2022 09.16

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami

Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Lajfstajl 19. 10. 2022 05.00

Kaj moraš vedeti o življenjskih prehodih?

Ta mesec se pogovarjamo o življenjskih prehodih. Življenje sestavljajo takšni in drugačni prehodi. Iz vrtca vstopamo v osnovno šolo, iz osnovne šole v srednjo, iz srednje na fakulteto, s fakultete v službo ... Ti prehodi, ki so sicer normalen del življenja, niso vedno enostavni.

Infekcijske bolezni 11. 10. 2022 13.21

Kaj je norovirus in kakšni so simptomi?

Norovirus je najpogostejši vzrok virusnega gastroenteritisa pri odraslih. Simptomi (bruhanje in driska) se pojavijo v 1–3 dneh od okužbe. Pri okužbi z norovirusi ste kužni od trenutka, ko se začnete počutiti slabo. Čeprav se po dnevu ali dveh začnete počutiti bolje, ste kužni še vsaj tri dni, podatki kažejo, da so nekateri kužni celo še dva tedna po izbruhu obolenja. Običajno so dlje kužni otroci.

Duševno zdravje 16. 09. 2022 05.00

Psevdobulbarni afekt: nenadzorovani napadi smeha ali joka

Psevdobulbarni afekt je nevrološko stanje, ki povzroča izrazite izbruhe nenadzorovanega smeha ali joka tudi v najbolj neprimernih trenutkih. Poznamo ga sicer tudi pod drugimi imeni, vključno s čustveno labilnostjo, patološkim smehom in jokom ter čustveno inkontinenco. Kot zanimivost – to motnjo naj bi odlično odigral glavni lik filma Joker, ki ga je upodobil Joaquin Phoenix.

Duševno zdravje 08. 06. 2022 05.00

Kako prepoznati posttravmatsko stresno motnjo?

Posttravmatska stresna motnja (PTSD) se pojavi po travmatskem dogodku in moti človekovo sposobnost delovanja. Če zaznate simptome PTSD, je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika, da lahko dobite pravo diagnozo in zdravljenje.

Psiha 25. 05. 2022 05.00

Moja starša se ločujeta!

Soočanje z ločitvijo staršev nikoli ni enostavno, v času odraščanja morda še toliko bolj, saj se ti v tem ranljivem obdobju naenkrat sesuje vse, kar ti je nekoč predstavljajo varnost. Če se ob tem srečuješ še z ostalimi izzivi najstništva in je razhod staršev le še pika na i vsemu stresu, ki ga doživljaš, ti bodo skozi to obdobje morda pomagali sledeči nasveti.

Prehrana 16. 05. 2022 08.51

To je resnica o hrani v bolnišnicah

Priprava bolnišničnih obrokov je vse prej kot enostavna, saj je treba zadostiti najrazličnejšim stanjem in terapijam ter striktno slediti splošnim prehranskim priporočilom. V naši največji bolnišnici imajo natančno opredeljene strokovne kriterije za izbor posameznega sklopa živil. Pozorni so na sestavo izdelka in hranilne vrednosti, prednost pa dajejo lokalnim pridelovalcem in proizvajalcem.

Duševno zdravje 06. 05. 2022 05.00

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?

Meditacija je koristna in zdrava dejavnost. Številnim ljudem pomaga pri soočanju s stresom in težkimi obdobji, pri določenih zdravstvenih stanjih in pri doseganju boljšega čustvenega počutja. Toda okoli meditacije se vrti veliko priljubljenih dogem, ki lahko nekatere odvrnejo od tega, da bi sploh poskusili meditirati, saj menijo, da 'kaj takšnega ni zanje'.

Imunski sistem 18. 03. 2022 04.45

Čaj iz peteršilja lahko lajša marsikatero tegobo

Čaj iz peteršilja ima sposobnost, da sprosti gladke mišice v telesu in lajša težave z glavoboli, astmo, krči v trebuhu in draženjem mehurja. Peteršilj spodbuja krvni obtok in dobro vpliva na živčni sistem ter pomirja živčnost.

Duševno zdravje 15. 03. 2022 04.45

Zakaj nas privlačijo čustveno nedostopni partnerji?

Čustveno nedostopni partnerji so tisti, ki se v razmerju ne morejo ali nočejo zavezati. Navadno si želijo ohranjati zgolj priložnostne in nedefinirane odnose, da bi se izognil soočenju s čustvenimi obveznostmi, brez česar pa v resnem in zavezujočem razmerju ne gre. Če v svoje življenje vedno znova privabljamo moške, ki ne zmorejo ali ne znajo oblikovati zrele partnerske zveze, je pomembno razmisliti o vsebinah, ki jih nosimo v sebi.

Duševno zdravje 25. 02. 2022 05.00

Kaj je v resnici ljubezen?

Predstav o ljubezni in odnosih je toliko, kolikor je ljudi. Temeljijo lahko na družinskem okolju, v katerem smo odraščali, romanih in filmih, ki ponujajo različna sporočila o ljubezni, ter ostalih nezavednih dejavnikih. A ko je govor o pravi, resnični, usodni ljubezni, ne moremo mimo ideje o sreči do konca svojih dni, kar pogosto kvarno vpliva na oblikovanje zrelih in trajnih partnerskih odnosov. Prav je, da verjamemo v ljubezen, ki je najmočnejša sila življenja, a ne smemo pozabiti, da v partnerskem odnosu ne smemo iskati popolnosti …

Naslovnica 25. 02. 2022 05.00

Je posteljnina iz bombaža primerna za vse letne čase?

Kvaliteta spanca in počitka ni odvisna le od ležišča, temveč tudi od materialov, na katerih počivamo in s katerimi se pokrivamo. Med ležanjem, obračanjem in drugim premikanjem v postelji so odeje, rjuhe in vzglavniki pod številnimi obremenitvami. Kako dolgo bo zdržala posteljnina, je odvisno predvsem od njenega materiala in gostote tkanja.

Naslovnica 30. 12. 2021 05.00

Kako je pandemija vplivala na kronične nenalezljive bolezni in dejavnike tveganja?

Pandemija je vplivala na vse dele našega življenja, pomemben vpliv pa ima tudi na dejavnike tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni.

Naslovnica 05. 11. 2021 13.18

Največji slovenski medijski hiši RTV Slovenija in POP TV bosta združili moči v skupni oddaji o covidu-19

Splošna epidemiološka slika v Sloveniji se ne izboljšuje, ravno nasprotno, močno se povečuje število okuženih, priča smo tudi številnim neslavnim rekordom. Nebrzdano širjenje okužb in dozdajšnje pretekle izkušnje od nas zahtevajo strogo in dosledno upoštevanje zaščitnih ukrepov ter navodil strokovnjakov.

Novice 14. 10. 2021 05.00

'Bolela me je glava, temnilo se mi je pred očmi, videla sem pike...'

Teja Bajt je širni Sloveniji postala znana, ko se je s svojim inovativnim produktom, Innoboxom, s katerim želi znanost približati otrokom, predstavila v priljubljenem projektu Štartaj Slovenija. A življenjska zgodba molekularne in celične biologinje ni spisana zgolj iz zmag, najtežje pa ji je bilo, ko je po seriji profesionalnih uspehov zbolela za meningitisom. Ob tem je večkrat dokazala, da so težave zgolj postojanka, ki jo lahko preoblikuješ v priložnost.

Psiha 07. 09. 2021 05.00

Konkretni načini za obvladovanje stresa

Kaj dejansko in konkretno pomaga pri obvladovanju stresa? V naši družbi je veliko govora o taktikah in načinih, pomaga pa nam le malokaj. Glede na to, da se je začelo novo šolsko leto, z njim pa nove naloge in stari izzivi, ki smo jim priča, je Oskar v tokratnem videu zajel konkretne metode, ki ti bodo morda v pomoč. Preveri in poskusi!

Zdravje 14. 06. 2021 06.00

Tipi osebnosti in prilagajanje koncu pandemije

Čeprav mnogi čutijo neizmerno olajšanje in navdušenje zaradi postopnega vračanja v ’normalno’ življenje, vsi ne doživljajo enakega vznemirjenja pri prehodu v svobodnejše obdobje. Razlike v doživljanju so v veliki meri odvisne od tipa osebnosti.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2021 06.00

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''

Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Psiha 20. 04. 2021 06.00

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''

Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Alternativa 25. 02. 2021 05.30

Kaj je Theta zdravljenje in kako deluje?

Če radi berete, ste na knjižnih policah zagotovo že opazili delo ThetaHealing, ki v tujini, pa tudi pri nas, vedno bolj dobiva na pozornosti in veljavi. Kaj je ThetaHealing oz. thetazdravljenje, kako učinkuje na človeško telo in kakšna je filozofija v ozadju? Kot pri vseh drugih alternativnih oblikah zdravljenja je tudi pri tej tehniki bolj malo znanstvene podlage.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049