Vizita.si

primarni

Duševno zdravje 29. 10. 2021 05.00

Kako komunicirati z osebo z demenco?

Demenca sčasoma poseže tudi na področje komunikacije, kar predstavlja poseben izziv zlasti svojcem bolnikov. Mnogi se znajdejo v stiski, saj naenkrat ne vedo več, na kakšen način in kaj se sploh z njimi pogovarjati ter kako sploh vzdrževati stik, kar lahko vodi v izgubljanje dragocene medosebne vezi. V nadaljevanju so predstavljena ključna vodila za komunikacijo z osebami z demenco.

Duševno zdravje 29. 06. 2021 06.00

Logoterapija: iskanje smisla in namena

Logoterapija je terapevtski pristop, ki ljudem pomaga najti življenjski namen in smisel. Metodo je razvil Viktor Frankl, potem ko je v 40. letih prejšnjega stoletja uspel preživeti holokavst. Na podlagi svojih izkušenj kot zdravnik, psihiater, nevrolog in študent filozofije je oblikoval svoj smiselno usmerjen pristop, ki spodbuja osebno odgovornost in svobodo izbire. Njegove izkušnje in teorije so podrobneje opisane v njegovi knjigi Človekovo iskanje smisla.

Nasmeh zdravju 17. 05. 2021 06.00

Se zavedate, kako pomembna je?

Samopodoba je naša lastna predstava o tem, kdo mislimo, da smo. Treba je poudariti, da se ves čas spreminja. ''Če samo pogledamo razliko med tem, ko smo slabe ali pa dobre volje, lahko vidimo, da imamo že v teh dveh situacijah različno predstavo o sebi,'' je povedala psihoterapevtka Brigita Chuuya v oddaji Nasmeh zdravju.

Naslovnica 25. 02. 2021 08.33

Novartis tudi v Sloveniji umika PVC iz sekundarne in terciarne ovojnine

Lek, ki je del Novartisa, je že trinajstič prejel mednarodni certifikat Program odgovornega ravnanja – POR za za skrbno ravnanje in stalne izboljšave pri varovanju zdravja, varnosti pri delu ter varstvu okolja.

Duševno zdravje 10. 11. 2020 08.10

Se zaradi nošenja mask počutite tesnobni?

Hočemo ali ne, obrazne maske so postale del našega vsakdana, in kot kaže, bodo z nami še kar nekaj časa. Čeprav so jih mnogi brez večjih težav sprejeli kot enega od preventivnih ukrepov v boju proti okužbi s koronavirusom, so tudi takšni, ki jim nošenje maske povzroča nelagodne občutke – tesnobo, ujetost, sram, celo paniko ... Izpostavljamo, kako se z njimi spopasti.

Rakave bolezni 27. 08. 2020 06.00

Rak jeter spada med manj pogosta rakava obolenja v Sloveniji

Po podatkih Europacolon Slovenija v naši državi za rakom jeter letno zboli nekaj več kot 200 ljudi. Najpogostejši jetrni tumor je hepatocelularni rak, ki se pojavlja predvsem pri moških nad petdeset let. Kakšni so simptomi, kako lahko ukrepamo, kakšna so pričakovanja, ko je govora o raku jeter?

Duševno zdravje 27. 08. 2020 05.30

Rešitelj izgubi svojo identiteto v globljih odnosih

Pretirana težnja do ugajanja drugim, za katere bi naredili vse, je lahko samo naš krik na pomoč, a se tega niti ne zavedamo. Kdo bo pomagal nam, če sami sebi ne moremo ali ne znamo, medtem ko rešujemo svet oziroma vse okoli nas.

Zlata leta 29. 07. 2020 05.00

Maša Bastarda: Demenca je bolezen, ne del zdravega staranja

Spominčica, Alzheimer Slovenija, je Slovensko združenje za pomoč pri demenci. Kot takšno je samostojno, nepridobitno, interdisciplinarno in strokovno združenje, katerega primarni namen in cilj je zagotavljanje strokovne in učinkovite pomoči osebam z demenco, njihovim svojcem ter skrbnikom. Z univ. dipl. soc. del. Mašo Bastarda smo se pogovarjali o tem, kako odreagirati, če na ulici srečamo osebo z demenco in o samem pomenu ozaveščanja ljudi o demenci.

Odnosi in spolnost 20. 07. 2020 06.35

Dr. Andrej Perko: Moški naj bo v partnerskem odnosu še vedno moški

Kako se sodoben partnerski odnos razlikuje od odnosov nekdaj? V čem so danes moški drugačni od svojih prednikov, na kakšen način se današnje ženske razlikujemo od svojih mam? Kakor pravi eden najbolj priznanih psihologov pri nas, sta danes ''navadno oba partnerja zaposlena in prav je, da prav tako moški pomaga pri gospodinjskih delih, da previja otroke in jih tudi pazi, ko je treba. S tem ni nič manj moški. Moškost se meri in kaže z drugimi vatli.''

Zdravje 25. 05. 2020 08.15

Dr. Marija Pfeifer: 'Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se bolje počutimo.'

Ko pomislimo na hormone, se največkrat spomnimo na estrogen, testosteron ali kortizol, toda v našem telesu jih je še več. “Čisto v vsakem delu našega telesa delujejo,” pove prof. dr. Marija Pfeifer. "Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se tudi mi bolje počutimo." Kako pa dosežemo, da so naši hormoni v ravnovesju?

Zdravje 10. 04. 2020 10.13

Ste vedeli, da je topla kopel enako dobra za počutje kot telovadba?

Vsakdo izmed nas si rad občasno privošči toplo kopel v tišini, ki na nas deluje povsem sproščujoče in blagodejno. Raziskovalci pa so ugotovili, da ima topla kopel ne le pomirjujoče učinke, temveč na naše telo deluje tako kot polurni sprehod.

Duševno zdravje 06. 02. 2020 07.42

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja

Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Duševne motnje 29. 01. 2020 07.52

Tresenje rok kot posledica socialne anksioznosti

Ste že bili kdaj priča posameznikom, ki so jim drhtele roke, na prvi pogled brez pravega razloga. Tresenje rok pa tudi ostalih delov telesa je zelo pogosto znak socialne anksioznosti, ki se pojavi v trenutkih, ki jih posameznik dojema kot stresne. Gre za primarni odziv na nevarnost – boj ali beg. Če se tudi sami soočate s to težavo, naj vas malce pomirimo, v večini primerov drugi le redko opazijo tresenje. Seveda pa velja ukrepati, če imate tovrstne težave že dolgo ali vam te celo otežujejo vsakdanje delovanje.

Bolezni 03. 12. 2019 08.33

Kako hitro se lahko okužite z ošpicami?

Ošpice so zelo resna bolezen, ki še vedno prizadene in povzroča smrt številnih otrok v deželah v razvoju. V Sloveniji smo s skoraj 40-letnim programom cepljenja otrok dosegli veliko precepljenost in močno zmanjšali pojavnost bolezni. Žal pa se v zadnjem času v svetu pojavljajo ponovni izbruhi ošpic, ki so posledica nezaupanja v cepljenje proti ošpicami.

Osebna rast 08. 11. 2019 08.29

Poznate recept za dolgo in kakovostno življenje?

V številnih medijih lahko vsakodnevno zasledimo tako imenovane recepte za dolgo življenje. Zasuti smo z informacijami, kaj je idealen življenjski slog, kako se prehranjevati in na kakšen način razmišljati, da bi se čim bolj uspešno spopadali s stresom. A vprašanje, ki se pri tem poraja, je, kaj je res in kaj je le balast? Kako močno ste pripravljeni slediti vsemu, kar vam strežejo novodobni guruji zdravega življenja in nenazadnje – že imate svoj recept, s katerim jadrate skozi življenje?

Srčno žilne bolezni 16. 10. 2019 09.50

Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes trikrat večja

Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga obeležujemo 16. oktobra, po vsej Sloveniji do konca meseca poteka več kot 60 brezplačnih dogodkov o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorjev, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Da je strah pred izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja odveč so na današnji novinarski konferenci pokazali tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so v družbi ambasadorja Svetovnega dneva oživljanja Jureta Koširja predstavili tri enostavne korake, s katerimi vsi lahko pomagamo.

Zdravje 26. 09. 2019 12.59

Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje

26. septembra po vsem svetu obeležujemo svetovni dan kontracepcije. Ta dan je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih in je vrhunec vsakoletnih prizadevanj aktivnosti, ki želijo izboljšati spolno zdravje in oblikovati svet, v katerem je vsaka nosečnost zaželena.

Bolezni 10. 09. 2019 07.33

Glavobol, nadloga današnjega časa. Kdaj k zdravniku?

Obstaja več vrst glavobolov, za katerimi v Sloveniji trpi kar 20 odstotkov ljudi, zato jih uvrščamo med najpogostejše zdravstvene težave. Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije približno polovica svetovnega odraslega prebivalstva vsaj enkrat na leto izkusi glavobol. Predstavljamo vam pet vrst glavobola po mednarodni specifikaciji, trije od tega spadajo med primarne, dva med sekundarne.

Okužbe in zastrupitve 06. 08. 2019 15.17

Okuženi s to bakterijo, tudi več let ne kažejo znakov okužbe

Marsikateri človek, okužen s sifilisom, tudi po več let ne kaže nikakršnih znakov okužbe. Vendar pa lahko večletno nezdravljenje sifilisa povzroči velike zdravstvene težave.

Življenjske zgodbe 12. 03. 2019 14.50

Lepotna kraljica s trikrat večjo desno nogo

Amy Rivera trpi za limfedemom, redko kronično boleznijo, ki povzroča otekanje noge. Njena desna noga je tako kar trikrat večja od desne, zaradi česar so jo v najstniških letih otroci klicali 'slonja deklica'. A da bi jim dokazala, da so se motili in da je lepa kljub svoji večji nogi, se je prijavila na Miss Jounior Amerika, Missouri in zmagala.

POPovi zdravniki 16. 02. 2015 13.24

Po ločitvi

Pozdravljeni redno berem vašo rubriko in sem se odločila da vam še sama zastavim vprašanje. Pred štirimi leti sem se razvezala od moža in se odselila iz družinske hiše. Mož mi je kupil svoje stanovanj...

POPovi zdravniki 02. 07. 2014 20.01

DEPRESIJA, PSIHOTERAPIJA IN OSEBNOSTNA REMODELACIJA

Lepo se vam zahvaljujem za odgovor glede strahu,zanima me pa še nekaj glede na vaše izkušnje.Moja zadnja diagnoza je psihotična depresija,zanima me koliko pomagajo pri tem tablete in koliko lahko stor...

POPovi zdravniki 09. 01. 2014 12.07

Okužba VHC

Pozdravljeni. imam res verjetno smesno vprasanje. stara sem 29 let. pri 17ih sem se okuzila s hepatitisom c, ki pa je v parih mesecih izvenel. rezultati so isti tudi danes. kaj pravzaprav to pomeni? s...

POPovi zdravniki 30. 05. 2013 17.10

Uhajanje blata

Pozdravljeni! Imam punčko staro 5 let, ki čez dan nosi spodnje hlačke, ponoči pa še nosi pleničko. Nobena težava ni glede lulanja na stranišče - večkrat tudi sama reče da gre lulat in nima sp. hlačk p...

POPovi zdravniki 28. 03. 2013 21.55

SAMOMEDIKACIJA Z ETANOLOM

Pozdravljeni! Moj partner je že 6 mesecev na tabletah Asentra zaradi depresije. Zraven popije kar ogromno alkohola, včasih 3 piva na dan in cca ,05 l vina zvečer. Trenutno je zaradi hujšanja opusti...

POPovi zdravniki 21. 02. 2013 07.49

Denga

Pred letom dni sem prebolela dengo vročico v zelo hudem stanju ( krvavitve, padec plazme v krvi na 10%, bruhanje, izliv krvi po nogah in rokah...). Preden sem dobila dengo je bilo moje zdravstveno sta...

POPovi zdravniki 30. 01. 2013 09.29

Prenašanje vzorcev iz staršev na otroke

Spoštovana, Prebrala sem si vaš intervju v zvezi z mejno osebnostno motnjo in si nekako šele zdaj, pri 30 letih razložila stanje,ki je del mene. Našla sem se v tretjem, shizoidnem tipu. Pred l...

POPovi zdravniki 12. 12. 2012 20.57

Mamografija

Na redni mamografiji (stara sem 50+) so mi odkrili na desni dojki "dve zgostitvi,ena z ostro omejenim robom (najverjetneje cista), druga velikosti 12 mm,nejasno omejena in lahko predstavlja pato...

POPovi zdravniki 20. 10. 2012 23.16

Strah pred bližino po prevari

Spoštovani, po prevari,kar je že 2 leti nazaj,z moškimi ne morem vzpostaviti čustvenega kontakta. Čeprav se zelo trudim in so mi všeč,ostajam hladna in brez čustev. Kaj naj naredim,da se odprem? Zelo...

POPovi zdravniki 16. 08. 2012 18.15

škodljivost amalgamskih zalivk

Spoštovani, Predvsem zasebni zobozdravniki imajo veliko slabega povedati čez amalgam. Od tega, da je izredno škodljiv za organizem, mnogo imajo povedati v zvezi s sivo barvo in obsežno pripravo kav...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996