primer

Lahko hoja nakazuje na različne bolezni?
Vsak od nas hodi nekoliko drugače, raziskave pa kažejo, da lahko sam slog in način hoje posameznika odkriva veliko skrivnosti o človekovem zdravju.

Iz česa je sestavljen uravnotežen obrok, zakaj so ta hranila pomembna in na kaj vplivajo?
Uravnotežena prehrana je ključni element zdravega življenjskega sloga. Sestoji iz uživanja raznolikega nabora hranilnih snovi, ki telesu zagotavljajo potrebno energijo, vitamine, minerale in druge snovi, potrebne za pravilno delovanje telesa.

Antioksidanti in njihov pomen za zdravje
Antioksidanti imajo sposobnost, da preprečijo ali upočasnijo poškodbe celic, ki jih povzročajo prosti radikali. Kaj sploh so antioksidanti, kaj so prosti radikali, kako delujejo eni in drugi ter kje in kako jih najdemo, si poglejmo v nadaljevanju.

6 blagodejnih učinkov vožnje s kolesom
Telesna aktivnost ima izjemen vpliv na naše telo, zato bi jo morali vključiti v svoj vsakdan in to brez prikladnih izgovorov, kot so na primer utrujenost, preveč obveznosti in premalo časa, zaradi česar se še toliko težje odločimo zapustiti udobje domačega kavča. Za mnogo težav, ne samo fizičnih, ampak tudi mentalnih, je namreč krivo pomanjkanje gibanja. Za vas imamo idealno rešitev, in sicer obrišite iz svojega kolesa prah, si ga izposodite ali pa kupite novega ter ga začnite uporabljati vsak dan. Kolesarjenje ima mnogo blagodejnih učinkov, o katerih si lahko več preberete v nadaljevanju.

Kdaj uporabiti vroče in kdaj hladne obkladke?
Toplotna terapija ali krioterapija? Katero izbrati? Po udarcu, pri različnih vnetjih ali otrdelosti delov telesa je lahko zelo koristen nanos mrzlih ali toplih obkladkov. Kljub temu pa je vendarle dobro vedeti, kdaj, kako in kaj izbrati za najboljši rezultat.

Vse zdravstvene koristi koriandra
Koriander je zelišče, ki ponuja pomembna hranila, kot so vitamini A, K in C ter antioksidanti za zdravje srca. Za kaj vse je (še) dober?

Navade, s katerimi lahko nadzorujete krvni tlak
Naslednje navade, ki so jih povzeli kardiologi za spletno stran The Healthy, naj bi pomagale nadzorovati krvni tlak in zaščititi naše srce.

Kakšen je vpliv alkohola na telesno aktivnost in pripravljenost?
Kako alkohol vpliva na fizično dejavnost – ima pozitivne ali negativne vplive? Kdaj in koliko alkohola je priporočljivo, če si želimo biti fizično aktivni in si želimo imeti primerno in ustrezno kondicijo? Vse v povezavi s tem v nadaljevanju.

Sladilo v gaziranih pijačah potencialno rakotvorno
Svetovna zdravstvena organizacija je v novih smernicah opozorila na dodajanje sladil brez sladkorja. Umetno sladilo, uporabljeno v tisočih izdelkih, naj bi bilo označeno kot 'morebitno rakotvorno za ljudi'.

Kako izbrati popolno zdravstveno zavarovanje zase?
Za kvalitetno življenje je najpomembnejše, da dobro poskrbite za svoje zdravje. To pomeni, da poskrbite tudi za najboljšo oskrbo v primeru nepričakovane bolezni ali nezgode. Izbira dobrega zdravstvenega zavarovanja je zato ena izmed najpomembnejših odločitev v vašem življenju.

Najpogostejše tegobe in rešitve med potovanjem
Začenja se sezona piknikov, kampiranja, kratkih in daljših potovanj ter izletov. Z vsemi temi radostmi pa pridejo tudi različne tegobe. Brez skrbi, imamo tudi rešitve. Pomembno je, da poskrbite za preventivo.

Ste že slišali za apikotomijo?
Apikotomija ali odstranitev vrška (apeksa) korenine je kirurški poseg, med katerim kirurg odstrani nekaj milimetrov vrhnjega dela korenine in okoliško vnetno tkivo. Po posegu tako v kostnini ostane prazen prostor, ki se med celjenjem zapolni z novim kostnim tkivom ali z brazgotino. Poseg navadno opravi specialist oralni kirurg, parodontolog ali endodont.

Operacija sprednje križne vezi – ali je operacija res potrebna?
Povečanje športne aktivnosti in preseganje mej človeških sposobnosti v zadnjih desetletjih sta privedla do povečane incidence poškodb kolena in sprednje križne vezi (ACL).

5 fitnes nasvetov za začetnike
Ne veste, kje začeti s fitnesom? Morda vam pomagajo naslednji nasveti.

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?
Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Revma: Kako si lahko pomagamo sami?
Togost telesa, oteženo gibanje, otekli, pordeli in boleči sklepi, vse to povzroča revma. Poznamo več sto oblik revmatskih obolenj, prizadenejo pa lahko ljudi vseh starosti, tako moške kot ženske. Revmatične težave so pogost spremljevalec starejših ljudi, nekatere oblike revmatičnih obolenj prizadenejo kar do 80 odstotkov te populacije. Na srečo si lahko pri lajšanju težav pomagamo tudi sami.

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'
Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

Nevarni miti o spolno prenosljivih boleznih
V naši družbi še vedno obstaja preveč mitov, ki se dotikajo tudi spolno prenosljivih bolezni. Potrebno je poskrbeti za varno spolnost, to pa naredimo tako, da se seznanimo z nekaj dejstvi. Poglejmo si več v nadaljevanju.

Pevka spregovorila o boju z odvisnostjo
Avstralska zvezdica Sia je bila deležna številnih kritik zaradi filma iz leta 2021, v katerem je igrala osebo z avtizmom. Pravi, da je v tistih letih ostala popolnoma sama, zdaj, dve leti po tem, pa je objavila, da tudi sama sodi oz. spada v spekter avtizma.

Si že slišal za moč pozitivnih čustev?
Najprej naj povemo, da so vsa čustva normalna, sprejemljiva in dovoljena! To vključuje tudi jezo, bes, žalost in vsa čustva, ki jih običajno označujemo za 'negativna'. Je pa vsekakor dejstvo, da se moramo naučiti obvladovati, začutiti in spustiti svoja čustva, saj v primeru, da jih predolgo časa negujemo, postanejo velik del naše osebnosti.

Zakaj bolijo moda?
Moda so organi moškega telesa jajčaste oblike, ki se nahajajo tik pod penisom. Pogosto so področje prenesene ali refleksne bolečine iz okolice, ta prenesena bolečina pa lahko zajame tudi notranjo stran stegen.

Se borite z glivicami? To lahko pomaga
Preprečevanje in zdravljenje glivic na nohtih na nogah morda ni glavna prednostna naloga našega zdravja, vendar to ne pomeni, da lahko pozabimo na zdravje svojih nohtov.

Kaj se zgodi z našim telesom, ko smo dehidrirani?
Voda je esencialna in nujno potrebna za človekovo življenje. Predstavlja 50–70 % naše telesne teže in je ključnega pomena za večino telesnih funkcij. Ste se kdaj vprašali, kaj se dogaja z našim telesom, ko smo dehidrirani?

Vsi se sprašujejo, kakšna je njena skrivnost
Jennifer Lopez vzbuja ogromno pozornosti, kjer koli se pojavi, in priznajmo si, da je še vedno videti odlično, kljub temu da bo kmalu dopolnila 54 let. Ni skrivnost, da veliko ur preživi v fitnesu in da ogromno pozornosti nameni tudi svoji prehrani. Torej, kaj se najpogosteje znajde na njenem krožniku?

Znaki, da bolečine v mišicah niso nujno nedolžne
Bolečine v mišicah so velikokrat posledica pretirane vadbe, vadbe po dolgem premoru ali nenadnih ter sunkovitih gibov. Kdaj pa bolečina v mišicah ni nedolžna in kaj storiti, če je od treninga minilo že več dni, pa še vedno ne izgine?

Genetska bolezen, ki prizadene moške
Klinefelterjev sindrom je genetska bolezen, ki prizadene moške.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Kožne reakcije, ki so izjemno pogoste v tem času
Ljubitelji piknikov, rekreacije na prostem, morskih radosti in nasploh uživanja na svežem zraku, medtem ko vas božajo topli sončni žarki, ste končno prišli na svoj račun. Poletje je namreč skorajda tu in prav je, da ga zaužijete s polno žlico. Kljub temu pa ne pozabite, da ima tudi najbolj priljubljen letni čas svoje manj prijetne strani in skriva kup nevarnosti. V nadaljevanju preverite, o katerih nevšečnostih govorimo in kako se z njimi spopasti.