Vizita.si

problem

Koža 09. 07. 2025 03.39

Tanka koža po 60. letu: vzroki, tveganja in vsakodnevna zaščita

Z leti se koža naravno stanjša, postane bolj krhka, suha in občutljiva. Po 60. letu je ta proces pogosto še bolj izrazit – koža se hitreje poškoduje, počasneje celi in lahko postane vir vsakodnevnih skrbi.

Prehrana 06. 07. 2025 03.39

9 živil, ki lahko naravno zmanjšujejo vnetja po napornih treningih

Po intenzivnem treningu telo ne potrebuje le počitka – potrebuje tudi prava hranila, ki pomagajo ublažiti mikro poškodbe mišic, zmanjšati vnetne odzive in pospešiti regeneracijo.

Zdrav Lajf 04. 07. 2025 03.20

Poletne poškodbe: kaj storiti pri urezninah, opeklinah in pikih insektov?

Poletje naj bi predstavljalo čas za zabavo na prostem. V resnici pa se pogosto ravno poleti zgodijo najmanj zabavne stvari; kamni, veje, žuželke, morski ježki in vroč žar.

Rakave bolezni 16. 06. 2025 03.51

Melanom: tihi morilec, ki ga večina odkrije prepozno

Poletje je čas sonca, sprostitve in lahkotnih oblačil – a je tudi čas, ko koža doživi največ poškodb. Ena najnevarnejših posledic izpostavljenosti UV žarkom je melanom, oblika kožnega raka, ki se lahko razvije hitro, neopazno in smrtonosno.

Zdravje 13. 06. 2025 03.09

Strupeni tamponi vsebujejo 40-krat več pesticidov v vodi, kot je dovoljeno

Tamponi, ki se prodajajo na glavnih ulicah Združenega kraljestva, so sprožili ogorčenje strokovnjakov.

Simptomi in bolezni 12. 06. 2025 03.51

Nadledvična izčrpanost: moda s TikToka ali resen zdravstveni alarm, ki ga zdravniki pogosto spregledajo?

V zadnjih letih je pojem "nadledvična izčrpanost" postal vse bolj priljubljen na družbenih omrežjih. Številni vplivneži jo opisujejo kot stanje, ki povzroča kronično utrujenost, meglo v glavi, hormonsko neravnovesje in nepojasnjeno pridobivanje teže.

Bolezni 08. 06. 2025 03.43

Imate rdeče oči brez razloga? Morda gre za to nevarno stanje

Rdeče oči pogosto pripišemo utrujenosti, alergijam ali pomanjkanju spanja. A kaj, ko se pojavijo brez očitnega vzroka – brez draženja, brez solz, brez bolečine?

Zdrav Lajf 08. 06. 2025 03.33

Ali je hoja lahko boljša od fitnesa?

Debata je razgreta: na eni strani izklesani fitneserji zagotavljajo, da samo s hojo nikoli ne bomo dosegli njihovih rezultatov (kar je res).

Prehrana 08. 06. 2025 03.18

Ta vsakodnevna pijača lahko obremenjuje ledvice bolj kot sol

Ko govorimo o zdravju ledvic, večina ljudi najprej pomisli na sol kot glavnega sovražnika. A strokovnjaki vse pogosteje opozarjajo na še en, pogosto spregledan vir škode – sladkane pijače, zlasti gazirane.

Zdravje 07. 06. 2025 03.52

Izpadajo lasje? Kriv je lahko ta hormon

Opazite več las na krtači, blazini ali v odtoku? Ste opazili redčenje las ob sencah ali temenu?

Zdrav Lajf 07. 06. 2025 03.33

Kaj se zgodi s telesom, če ves dan sediš?

Moderna doba, polna napredne tehnologije, je super; ni treba delati na polju, da bi ostali siti, niti ni treba pol ure hoditi po vodo, da bi se odžejali. Niti za užitek niti za resno delo se sploh ni treba premakniti več kot nekaj korakov.

Zdravje 07. 06. 2025 03.00

Nezadosten spanec tiho uničuje vaše telo: to so posledice, ki jih ne smete ignorirati

Želite izboljšati svoje zdravje in dobro počutje? Prvi korak je poglobljen v zgodbo o spanju. Posledice pomanjkanja spanca, kot so težave s koncentracijo, slab spomin, čustvena nestabilnost in vpliv na telesno težo.

Zdravje 05. 06. 2025 03.22

Vročina in srce: zakaj se poleti poveča tveganje za srčni infarkt

Poletje s seboj prinese več svetlobe, toplote in aktivnosti na prostem. A medtem ko številni uživajo v brezskrbnih trenutkih, se lahko v ozadju odvija tiha nevarnost – povečano tveganje za srčni infarkt.

Zlata leta 04. 06. 2025 03.03

Če po 50. letu ne slišite več šepeta, je lahko že prepozno

Kako in na kakšen način se sluh s starostjo spreminja?

Zdravje 02. 06. 2025 03.56

10 majhnih korakov za naše zdravje, s katerimi bomo ohranili tudi zdrav planet

Skrb za zdravje in skrb za planet pogosto dojemamo kot dve ločeni področji, a v resnici hodita z roko v roki. Naše vsakodnevne izbire vplivajo ne le na naše telo, ampak tudi na okolje, v katerem živimo. Od tega, kako se gibamo, kaj jemo, kako ravnamo z odpadki in kako razmišljamo o porabi energije, je odvisna kakovost našega življenja – danes in jutri. Dobra novica? Ni treba začeti z velikimi spremembami. Tudi majhni koraki štejejo.

Duševno zdravje 29. 05. 2025 03.11

10 simptomov, da vaše telo ne prenaša več stresa tako dobro kot nekoč

Stres je postal stalni spremljevalec sodobnega človeka – in čeprav se pogosto tolažimo, da "še zmoremo", telo v resnici misli drugače. Dolgotrajen stres ni nekaj, kar zgolj vpliva na razpoloženje ali energijo. Ko postane kroničen, začne dobesedno spreminjati način, kako delujejo naši hormoni, imunski sistem, prebava in celo srce. In najhuje – znaki, da nas stres prerašča, so sprva subtilni, a z vsakim dnem glasnejši. Pomembno je, da jih ne spregledamo.

Prehrana 27. 05. 2025 03.44

5 živil, ki v telesu tiho sprožajo vnetje (in 5, ki ga blažijo)

Vnetje je sicer naraven odziv telesa na poškodbe ali okužbe, a ko postane kronično, tiho razjeda vaše zdravje. Povezujejo ga z vrsto bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa 2, bolezni srca, revmatoidni artritis in celo rak. Ena najmočnejših obramb proti dolgotrajnemu vnetju ni v omari z zdravili, temveč na krožniku.

Rakave bolezni 27. 05. 2025 03.20

Evropski teden boja proti raku: ključna preventiva

Evropski teden boja proti raku, ki poteka med 25. in 31. majem 2025, se osredotoča na izboljšanje onkološke oskrbe v Evropi. Poudarek je na zgodnjem odkrivanju bolezni, dostopu do zdravljenja ter izboljšanju kakovosti življenja bolnikov in preživelih. Pomembno vlogo pri tem igra ozaveščanje javnosti in podpora evropskemu načrtu za boj proti raku.

Koža 27. 05. 2025 03.18

Melanom: dermatovenerologa o prepoznavanju sumljivih znamenj in zaščiti pred soncem

V sklopu Dermatološke šole, ki je potekala 16. in 17. maja na Bledu, sem se pogovarjala s prof. dr. Jovanom Miljkovićem in prof. dr. Igorjem Bartenjevom, dermatovenerologoma, ki sta razkrila ključne informacije o melanomu in drugih kožnih rakih.

Zdravje 25. 05. 2025 03.28

Nutricionistka: Ti znaki kažejo, da je raven stresnega hormona morda povišana

Nutricionistka Eli Brecher, voditeljica priljubljenega podkasta, nas opozarja na pomembnost prepoznavanja znakov povišanega kortizola, hormona, ki ga naše telo sprošča kot odgovor na stres.

Zlata leta 17. 05. 2025 03.24

Zakaj starejši težje vzdržujejo mišično maso (in kako jo obdržati kljub letom)

S staranjem telo prehaja skozi številne biološke spremembe, med katerimi je ena najopaznejših izguba mišične mase. Gre za proces, imenovan sarkopenija, ki se začne že po 30. letu, postopoma napreduje in se po 60. letu še pospeši.

Bolezni 15. 05. 2025 12.20

Zamaščena jetra: Tiha epidemija sodobnega življenjskega sloga

Zamaščena jetra, znana tudi kot nealkoholna zamaščenost jeter, postajajo ena najpogostejših presnovnih bolezni sodobnega časa.

Lajfstajl 12. 05. 2025 03.42

Stres: Kako ubežati digitalnemu svetu in obvladati tesnobo

Stres je neizogiben, soočanje z njim pa veščina, ki ti lahko pomaga živeti bolj sproščeno in zadovoljujoče življenje. Čeprav stresa nikoli ne bomo povsem "premagali", lahko z dobrimi strategijami občutno izboljšamo svoj odnos do dela in preprečimo negativne učinke, kot je izgorelost (link do članka). V prvem delu (link) smo govorili o organizaciji časa in uporabi učnih tehnik, tokrat pa se bomo dotaknili izogibanja dela, sploh v povezavi z digitalno odvisnostjo.

Rakave bolezni 11. 05. 2025 03.29

Ali vaš življenjski slog dejansko lahko spodbuja razvoj rakavih celic?

Rak se pogosto zdi kot nekaj, kar pride nepričakovano – kot nesreča brez jasnega vzroka. A znanost nas opozarja, da številni vsakdanji dejavniki bistveno prispevajo k povečanju tveganja za razvoj rakavih celic.

Psiha 09. 05. 2025 03.36

'Preveč stresno življenje imam' – kako se soočiti z njim?

V prejšnjem članku (link) smo ugotavljali, ali doživljaš pozitiven ali negativen stres; z drugimi besedami, ali te stres omejuje v življenju in pri soočanju z zahtevami okolja. Če doživljamo preveč negativnega stresa, to hitro postane hud problem, ki lahko vodi tudi v izgorelost (link). Čeprav stresa nikoli ne moremo povsem odpraviti, saj je globoko zakoreninjen in evolucijsko pogojen, lahko najdemo konkretne, učinkovite strategije, ki nam pomagajo pri razvoju boljšega odnosa do dela.

Prebava 08. 05. 2025 03.39

Kako zgraditi zdrav črevesni mikrobiom: korak za korakom do boljše prebave

Črevesni mikrobiom je ekosistem trilijonov mikroorganizmov, ki prebivajo v našem prebavnem traktu. Ti mikrobi – predvsem bakterije – niso le pasivni prebivalci, temveč ključni sodelavci pri prebavi, imunskem sistemu, presnovi in celo duševnem zdravju.

Psiha 08. 05. 2025 03.30

Kdaj je stres še normalen in kdaj postane nevaren?

Stres je naravni odziv, ki nas je pri življenju ohranjal tisočletja. Ko so se naši predniki še potikali po savani, je ravno stres – sploh pa odziv boja ali bega – omogočil, da smo se hitro odzvali na nevarnost in zbežali (ali pa se borili s situacijo). Sodobni svet pa je vse skupaj obrnil na glavo; kar je nekoč pomagalo, zdaj po nepotrebnem omejuje naše življenje in ogroža naše zdravje. Kaj je torej dober stres in kaj nevaren stres in, najpomembneje, kako se boriti proti njegovim škodljivim učinkom?

Psiha 07. 05. 2025 03.24

Zakaj najstniki izgorevajo?

Izgorelost med mladimi narašča; kar smo še nedavno povezovali s krutim korporativnim okoljem in nerealnimi službenimi pritiski, je danes realnost marsikaterega najstnika.

Duševno zdravje otrok 06. 05. 2025 13.42

'Otrokom je treba prisluhniti in jim privzgojiti občutek za empatijo, pripadnost in sodelovanje'

11. in 12. aprila je v Žalcu potekalo tretje srečanje pedagoških delavcev desetih osnovnih šol, ki sodelujejo v pilotni fazi projekta Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi.

Dieta 06. 05. 2025 03.54

Presenetljivo: pijača je največji krivec za neuspešno hujšanje

Ste si vedno želeli shujšati, a vam ne uspeva? Strokovnjak razkriva, da hrana ni edini krivec za pridobivanje teže. Glavni problem tiči v pijači, ki vsebuje ogromno skritih kalorij. Izvedite, kateri napitki ovirajo vaše cilje in kako jih nadomestiti z bolj zdravimi alternativami, ki vam bodo pomagale pri doseganju želene teže.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032