program

Šok! Šla na rutinski poseg, domov odšla z diagnozo neozdravljiv rak
21-letna Natalie Britt iz mesta Sydney v Avstraliji je šla v bolnišnico na rutinski poseg zaradi endometrioze, nato pa doživela šok, ko so ji zdravniki povedali, da se spopada z neozdravljivim rakom.

Kar 411 Slovencev si je lansko leto vzelo življenje
V Sloveniji je v letu 2017 samomor storilo 411 ljudi. Samomor je v veliki meri možno preprečiti in pri tem lahko sodeluje vsakdo. To odraža tudi letošnji slogan svetovnega dneva preprečevanja samomora, ki se glasi: Skupaj za preprečevanje samomora.

Kronične bolečine: kaj zares pomaga?
Stres in kronične bolečine kot posledica današnjega tempa življenja ali poškodb so del našega vsakdana. A zakaj bi trpeli in upali, da se bo stanje kmalu izboljšalo?! Postavite sebe in lastno zdravje na prvo mesto ter si vsake toliko vzemite čas za oddih ali pa poiščite pomoč pri ustreznem terapevtu. V obeh primerih je dan, vikend ali teden v termah odlična izbira, saj boste deležni sprostitve, razvajanja in zdravstvene oskrbe v vseh pogledih.

En ukrep za mnogo boljše počutje
Redna športna aktivnost ne vpliva ugodno le na fizično, temveč tudi na duševno zdravje. Tisti, ki se s športom ukvarjajo večkrat na teden, imajo v povprečju z duševnim zdravjem manj težav kot tisti, ki se s športom sploh ne ukvarjajo. To je pokazala ameriška študija, ki je ugotovila, da je rezultat še boljši, če med športno aktivnostjo tudi ustvarjamo in krepimo odnose z drugimi ljudmi.

Zaščitite se pred drugim najbolj nevarnim rakom
Rak na debelem črevesu je pri nas drugi najpogostejši rak. Na tem mestu je tudi po smrtnosti. Ker se lahko dolgo razvija brez simptomov, ga pogosto ne odkrijejo pravočasno. A kaj lahko naredimo, da bi se pred njim zaščitili? Študije kažejo, da lahko za preventivo veliko naredimo s pravo prehrano. In londonski raziskovalci so odkrili, da ta mora vključevati ohrovt, zelje in brokoli.

Najbolj enostavna mogoča navada, ki lahko prepreči usodnega raka
Pri nas za rakom zboleva in umira preveč ljudi. Še posebej pa je številka prevelika pri moških. Pomemben razlog za to je tudi, da se preslabo zavedamo pomembnosti ene navade, ki jo v resnici lahko v svoje življenje vključimo prav vsi. Poglejmo, kaj to je.

To lahko poveča tveganje za raka dojk
Prenizka teža lahko poveča tveganje za raka dojk pri ženskah, ki še niso v menopavzi, je pokazala britanska študija. Ta bolezen je sicer najpogostejša med 50. in 69. letom, zaradi česar so takrat ženske tudi povabljene v program presejalne mamografije. Toda rak dojk se lahko pojavi tudi prej.

To je pokazatelj povečanega tveganja
Že nekaj časa se znanost zaveda, da imajo ženske z bolj gostim tkivom dojk povečano tveganje za pojav raka dojk. To je leta 2011 pokazala študija univerze Harvard, sedaj pa tudi norveška študija. Toda ne vedo še, ali je bolj gosto tkivo prav dejavnik tveganja ali je težava, da je tumor v bolj gostem tkivu težje odkriti in je zato pogosto odkrit, ko je že večji in nevarnejši.

Preprosto zmanjšajte tveganje za raka
Dovolj visoke ravni vitamina D v krvi zmanjšajo tveganje za pojav raka debelega črevesa in danke, je pokazala mednarodna študija, ki jo je vodila ekipa z univerze Harvard. V njej je sodelovalo več kot 20 kliničnih centrov in zdravstvenih organizacij iz ZDA, Evrope in Azije.

Tanja iz Ljubljane: Rak je prišel prej, kot je običajno
Tanja Španić je imela samo 26 let, ko je dobila diagnozo raka dojk. To je veliko prej, kot je običajno. Sama pove, da je imela občutek, da so v bolnišnici vse ostale bolnice od nje trideset let starejše. Ta bolezen je res najpogostejša med 50. in 69. letom, kar pa ne pomeni, da se ne more pojaviti tudi prej. Zato Španićeva že mladim ženskam polaga na srce, da se začnejo redno samopregledovati.

To je še eden, manj znan učinek treninga za moč
Dvigovanje uteži lahko pomaga v boju proti depresiji, je pokazala irska študija. Že dlje časa strokovnjaki vedo, da je gibanje izredno pomembno za bolnike in da jim lahko pomaga, četudi se na začetku že misel, da bi šli na sprehod, zdi neuresničljiva. Tudi sicer tako aerobna vadba kot dvigovanje uteži vplivata na izboljšanje razpoloženja.

Sedaj jih boste imeli še raje!
Na dan si privoščite pest orehov. Tako boste ogromno naredili za to, da bi preprečili bolezni srca in ožilja, pa tudi raka debelega črevesa in danke, pravijo ameriški raziskovalci. V njihovi študiji se je že po šestih tednih uživanja orehov pokazalo izboljšanje pri holesterolu in žolčni kislini.

Zaljubila se je vanj kljub njegovi paralizi
Pred skoraj desetletjem so zdravniki takrat 18-letnemu športniku Chrisu Nortonu povedali, da najverjetneje ne bo nikoli več hodil. Življenje se mu je obrnilo na glavo in mislil je, da ne bo nikoli več našel ljubezni. A nato je prišla Emily Summers.

Mislila je, da ji je končno uspelo shujšati - a čez nekaj let je odkrila kruto resnico
V enem letu je Angležinja Cerys Head izgubila 50 kilogramov. Ni vedela, kaj se dogaja. Resda si je že dolgo prizadevala shujšati. A takšna izguba teže je delovala skorajda preveč sanjska, da bi bila resnična. Čez nekaj časa se je izkazalo, da je tudi res bila.

Odvajala so ji uničila življenje ...
Britanska manekenka Nia Marshalsay-Thomas se je pričela sramovati svojega telesa, ko so ji v manekenski agenciji dejali, da je predebela in da mora shujšati. Pričela je jemati odvajala, da bi izgubila kilograme in kmalu postala odvisna od njih.

Ivanu iz Velenja je na zdrav in preprost način v 1 letu uspelo izgubiti 44 kilogramov
Pred dvema letoma in pol je tehtnica Velenjčana Ivana Šafranića kazala 120 kilogramov. Danes je povsem drug človek. V enem letu je izgubil kar 44 kilogramov. In kar je še večji uspeh – novo težo je obdržal. Prav tako pa tudi vse zdrave navade, s katerimi jo je dosegel. Zaupal nam je svojo izkušnjo.

Ivan iz Velenja je izgubil kar 44 kilogramov! Zaupal nam je svojo zgodbo
Ivan je bil kot mladostnik zagnan športnik. Nikoli ni imel težav s težo. Pred 15 leti pa je moral zaradi zdravstvenih težav šport opustiti. Svet se mu je podrl že zaradi tega. Še toliko huje je bilo, ko se je začel rediti.

Z odvečnimi kilogrami se je borila celo življenje - danes je vse drugače
Anja Polajnar se je z odvečnimi kilogrami borila celo življenje. Zbadali so jo že kot otroka v vrtcu. Poskusila je nešteto diet. A 33 kilogramov je izgubila šele, ko je začela slediti navodilom osebnega trenerja Mihe Geršiča. Zbral jih je pod Formulo popolne postave. Z njimi pomaga dolgoročno spremeniti življenjski slog in tako doseči privlačnejše in bolj zdravo telo.

Trumpova prehrana povečuje tveganje za raka debelega črevesa za 33 %
Uživanje preveč hitre prehrane in rdečega mesa, tako kot to počne ameriški predsednik Donald Trump, za tretjino povečuje tveganje za razvoj raka debelega črevesa.

Starši so delili zadnjo fotografijo sina, da bi druge opozorili pred nevarnostjo
Obupani starši 6-letnega Oliverja Halla iz britanskega mesta Halesworth so še zdaj pretreseni zaradi nenadne smrti sina. Oliver je umrl samo 24 ur po tem, ko se je okužil z nevarno bakterijo, starši pa so zdaj delili njegovo zadnjo fotografijo, da bi druge opozorili na nevarnosti meningitisa.

Novo odkritje o pozitivnih učinkih vadbe
Redna fizična aktivnost ima številne dolgoročne pozitivne učinke na telo. Pomaga krepiti moč mišic in kosti, izboljšuje razpoloženje, povišuje nivo energije in pomaga ohranjati zdravo telesno težo. Zadnja raziskava pa je pokazala, da lahko celo pomaga ljudem hitreje okrevati po poškodbi možganov.

Tu so vaje, ki jih uporabljajo zvezdnice z najbolj popolnimi trebuščki
Za lepo oblikovane trebušne mišice je treba prilagoditi prehrano in vadbo. A vadba je lahko različna in izberete lahko tudi tisto svojo najljubšo. Tako so storile tudi zvezdnice z najbolj popolnimi trebuščki, kjer si nekatere do izklesanega trebuščka pomagajo s plesom, jogo, spet druge z boksom.

Najprej je doživela psihični in fizični zlom - danes pa ...
Dr. Christine Walker je ameriška zdravnica, ki je specializirana za fizioterapijo. Sama je morala v svojem življenju doživeti zlom, da je lahko nanj pogledala drugače. Zaradi tega danes tudi svojim pacientom pomaga mnogo bolj celostno ter poglobljeno.

To bo upočasnilo staranje možganov
Ko se postaramo, se spopademo z upadom fizičnih in mentalnih sposobnosti. Ker se življenjska doba podaljšuje, se vse več ljudi spopada z demencami, kot je Alzheimerjeva bolezen. Dokazano je, da telesna aktivnost zmanjša tveganje za te bolezni, a še posebej je pri tem učinkovita ena oblika vadbe.

Nekoč predebela medicinska sestra izgubila 30 kilogramov in postala pravi zgled. Poglejte jo danes
Britanka Megan McGee je zaradi odvečnih kilogramov nekoč že popolnoma izgubila upanje. Bila je na dnu. Nesamozavestna, nezdrava. Ko je postala medicinska sestra, pa se je vse spremenilo.

Mož ji je pomagal, da je vzljubila svoje strije, nato pa ...
36-letna Avstralka Sharny Kieser je mislila, da se ne bo nikoli več počutila lepo v kopalkah, potem ko je rodila pet otrok in so ji po telesu ostale strije. A pri tem ji je bil v veliko pomoč mož, ki ji je ponudil popolnoma drugo perspektivo za njene težave.

To bo nova epidemija 21. stoletja
Demenca bo nova epidemija 21. stoletja, napovedujejo strokovnjaki. Danes se z njo spopada 32.000 Slovencev, zaradi staranja prebivalstva se bo to število v naslednjih 25 letih več kot dvakrat podvojilo. Najpogostejša demenca je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavja kar 70 odstotkov vseh demenc. Preverite, kakšni so simptomi demence in kako jo pravočasno prepoznati.

Anja iz Podljubelja: Kilograme je izgubila s preprosto formulo
Podljubeljčanka Anja Polajnar pravi, da se je z odvečnimi kilogrami borila večino svojega življenja. Zaradi teže so jo zbadali že v vrtcu. Lotila se je nešteto diet. A 33 kilogramov je izgubila, ko je začela slediti Formuli popolne postave, navodilom, ki jih je pripravil osebni trener Miha Geršič.

7 znakov, da vam težave povzroča stresni hormon kortizol
Ne morete shujšati, četudi se držite diete, še posebej se vam maščobe nabirajo na trebuhu, slabo spite ali težko zaspite, ste utrujeni že zjutraj ali že popoldne. Morda imate tudi težave z neplodnostjo ali menstrualnim ciklusom oziroma se borite s slabše delujočo ščitnico. Vse to so znaki, da vas muči hormon kortizol.

Težave z menstruacijo, višek kilogramov, pretirana želja po sladkem ...
Preobilne, prešibke in neredne menstracije. Njihov izostanek. Bolečine, višek kilogramov, pretirana želja po sladkem. Takšne težave so lahko posledica hormonskega neravnovesja. Postanejo lahko še hujše – miomi, ciste, težave s plodnostjo, policistični jajčniki, endometrioza, depresija ... Kaj je rešitev?