psiha

7 nasvetov za izboljšanje samopodobe in zaupanja v lastne sposobnosti
Samopodoba in zaupanje v lastne sposobnosti sta ključnega pomena za zdravje in dobro počutje, zlasti v najstniških letih.

Najbolj stresne vsakodnevne situacije. Se strinjaš?
Se tudi tebi zdi, da ti lahko ena majhna stvar, tista prav posebna, pokvari še tako dober dan? Kot kaže zadnja študija, nisi edini.

Spoprijemanje s fizičnimi odzivi žalovanja
Žalovanje je kompleksen pojem, pri katerem se prepletajo številna čustva, številni odzivi, navsezadnje pa pri njem ljudje potrebujemo različno dolgo časa, da se sprijaznimo z dejstvom, da ljubljene osebe ni več z nami.

Kaj morate vedeti, če sanjate o smrti?
Zagotovo ni nikomur prijetno, ko sanja o smrti družinskega člana, ljubljene osebe ali o lastni smrti. Vsekakor pa ne gre za neobičajne sanje in navadno, četudi prinašajo moteče in vznemirljive občutke, niso nič posebnega.

5 simptomov pomanjkanja vitamina D
Vitamin D je eden od ključnih vitaminov, ki skrbijo za optimalno delovanje našega telesa. Kako prepoznati simptome pomanjkanja in zakaj je vitamin D tako pomemben?

5 stvari, ki ti lahko pomagajo izboljšati razpoloženje
Tukaj je nekaj preprostih korakov, s katerimi se boste počutili bolj pozitivno.

Kaj pomeni nevrotipičnost in kaj je nevrodirevziteta?
Nevrotipičnost je opis, ki se nanaša na nekoga, katerega možganske funkcije, vedenje in procesiranje informacij veljajo za standardne ali tipične. Ljudje, ki so nevrotipični, se morda niti ne zavedajo, da so, če o tem še nikoli niso govorili.

Kam bežimo, ko se ustrašimo čustev?
Obrambni mehanizmi so del nas in zajemajo način delovanja. So nezdravi vzorci delovanja, h katerim se zatekamo, ko nismo sposobni sprejeti in/ali izraziti tistega, kar čutimo. Včasih in v določenih situacijah le-to ni mogoče, včasih pa si tega ne dovolimo sami.

Če želiš doseči novoletne zaobljube, potrebuješ sistem
Pa se je spet začelo novo leto. Verjeli smo, da bomo s prvim januarjem postali nova, boljša oseba. No, saj vemo, kako se to običajno konča – nekje med 15. in 20. januarjem, ko nam zmanjka zagona in se vrnemo k starim navadam. Ta datum se sicer hitro bliža, ni pa treba, da tudi letos naše zaobljube žalostno propadejo. Ne zato, ker bomo razkrili trik za neskončno motivacijo (ne obstaja), ampak zato, ker bomo bolje začrtali pot do dosege teh ciljev.

Zakaj tvoje novoletne zaobljube (spet) ne bodo uspele?
Tu je januar – decembra pa smo si rekli, da bomo z novim letom postali popolnoma novi ljudje. Pomagal naj bi dolg seznam novoletnih zaobljub, ki jih bomo letos pa res uresničili. Nočem biti negativen – ampak verjetno se to samo od sebe ne bo izšlo. Večina novoletnih zaobljub propade, ker smo že v osnovi naredili velike napake. Brez skrbi, še je čas, da jih popraviš.

Kako se spopasti z izzivi s samopodobo?
Na samopodobo najstnikov lahko vplivajo različni dejavniki, ki segajo od notranjih do zunanjih vplivov. Izzive s samopodobo je treba pravočasno nasloviti, da pozneje v življenju ni hujših težav z duševnim zdravjem.

Kaj je v razmerju OK?
Vsa razmerja so drugačna. Vsak je tudi drugačen, s svojimi individualnimi mnenji o tem, kako odnosi delujejo.

Novoletne zaobljube – ali jih resnično potrebuješ?
Ko se bliža konec leta, se mnogi od nas sprašujejo o svojih ciljih in željah za prihajajoče leto. Novoletne zaobljube so tradicionalno priložnost za nov začetek, vendar se pogosto pojavi vprašanje: ali so resnično potrebne? Še posebej za najstnike, ki se nahajajo v obdobju intenzivnih sprememb, razvoja in iskanja identitete.

Kako se soočiti s čustveno zavrnitvijo in ne izgubiti zaupanja vase?
Soočanje s čustveno zavrnitvijo je lahko eno najbolj bolečih in zahtevnih izkušenj v življenju. Ne glede na to, ali gre za romantično zavrnitev, izgubo prijatelja ali zavrnitev v poklicnem svetu, takšne izkušnje pogosto vplivajo na našo samozavest in zaupanje vase.

11 nasvetov, kako se s starši pogovarjati o zmenkih in ljubezenskih odnosih
Pogovori o zmenkih in ljubezenskih odnosih so lahko zahtevni, še posebej, ko gre za komunikacijo s starši. Mnogi najstniki se bojijo, da bi jih starši ne razumeli ali da bi bili preveč zaščitniški. Kljub temu pa so odprti in iskreni pogovori ključni za gradnjo zaupanja in razumevanja. Poglejmo si, kako lahko takšne in podobne debate odpreš tudi in predvsem s starši.

To so razlogi za bolečine v vratu
Vaš vrat je v 'službi' 24 ur na dan, vse dni v tednu, zato ne čudi, če občasno boli. Za bolečino v vratu stojijo številni razlogi, posledično pa tudi rešitve. Poglejmo si ene in druge.

Šolske obveznosti in druženje: Kako združiti to dvoje, ne da bi izgubil/-a živce?
Šolsko leto prinaša vrsto obveznosti, ki se lahko hitro naberejo in postanejo preobremenjujoče. Zelo težko je usklajevati učenje, naloge, izpite ter družabno življenje, ki je prav tako pomembno za tvoje duševno zdravje in socialno povezanost. Kako torej najti ravnotežje med šolskimi obveznostmi in druženjem, ne da bi izgubil/-a živce?

Do boljše samopodobe: biti svoj največji fen ni nujno slabo
Vsi si želimo čim boljšo samopodobo, jasno. Redkokdo pa jasno izpostavi, da je za dobro samopodobo velikokrat treba sebe vsaj malo oboževati. Ne govorimo o tem, da je treba postati od realnosti odmaknjen narcis, ampak o tem, da je dobro biti iracionalno optimističen. Gotovo poznaš koga, ki vedno vidi svetlo plat vsakega dogodka, tudi ko mu življenje servira res težke preizkušnje. Izkaže se, da se od takšnega človeka lahko marsikaj naučimo, če želimo razviti močno pozitivno samopodobo.

Na čem temelji tvoje samospoštovanje?
Vsak je že srečal koga, ki je na površju deloval neverjetno samozavestno, a se je zlomil ob najmanjši kritiki. Paradoks je enostavno pojasniti, če poznamo razliko med samopodobo in samospoštovanjem. Samopodoba ti pove, kako se vidiš; samospoštovanje ti pove, kako se vrednotiš oz. kakšno vrednost pripisuješ sebi.

Kako se pogovarjati o čustvih s starši ali prijatelji?
Pogovor o čustvih ni vedno lahek, še posebej, če se ti zdi, da te ne bodo razumeli ali da se boš ob tem počutil ranljivega. Vendar pa je izražanje čustev zelo pomembno za tvoje duševno zdravje.

Kako in kje najti podporo, če se počutiš osamljenega ali izoliranega v šoli?
Občutki osamljenosti ali izolacije v šoli so lahko res težki in neprijetni. Morda imaš občutek, da nimaš nikogar, s katerim bi se lahko pogovoril, ali pa si ne želiš biti v družbi svojih sošolcev.

Kako se spoprijeti s pritiskom na telesno podobo, ki ga ustvarjajo družbeni mediji?
V današnjem svetu so družbena omrežja del našega vsakdana. Instagram, TikTok, Snapchat in druga omrežja so polna slik in videov ljudi, ki izgledajo 'popolno'. A resničnost je pogosto precej drugačna.

Digitalni 'detoks' za boljše duševno zdravje
Se počutite preobremenjene s sporočili, obvestili in nenehnim preverjanjem družbenih omrežij? Čeprav tehnologija ponuja veliko zabave in informacij, je lahko tudi vir stresa in pritiska.

Si obremenjen s svojim videzom? Potem moraš vedeti naslednje
Bodimo iskreni – niste samo mladi obremenjeni s svojim videzom, vsekakor pa spadate v populacijo, ki je s tem obremenjena bolj kot drugi.

Kako lahko izboljšamo samopodobo?
Velikokrat preveč filozofiramo, kaj in kdo bi morali biti ter kaj bi morali narediti. Stvari so velikokrat precej bolj enostavne, kot si upamo priznati. Poglejmo si, zakaj.

So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?
Že dolgo časa je znano dejstvo, da so naši možgani in črevesje nenehno v povezavi. Zato niti ne preseneča dejstvo, da bi lahko bili tesnoba, stres in celo čustvo, kot je jeza, povezani s težavami v trebuhu, pa tudi obratno!

Konkretni načini, kako lahko zmanjšaš svoje skrbi
Najboljši nasveti in načini za karkoli v življenju, so tiste najbolj preproste stvari. Vsi imamo svoje skrbi, želje in hotenje, dobre in manj dobre občutke in čustva, zato je pomembno, da se zavedamo, da nismo sami.

Spremembe, ki jih morate narediti v svojih 30-ih
Trideseta leta so pravi čas, da prevzamete nadzor nad svojim zdravjem in življenjem. To je tudi pravi čas, da sledite svojim sanjam in odkrijete, kakšne so vaše prioritete.

Ne želiš v šolo zaradi ustrahovanja?
Ustrahovanje lahko povzroči nizko samozavest, zdravstvene težave, slabe ocene in celo samomorilne misli. Pomembno je, da o težavah spregovoriš, bodisi z učiteljem, svetovalnim delavcem in/ali staršem!

Veš, kako škodljivo je primerjanje?
Nekdo ima vedno več prijateljev, nekdo lepša oblačila. Vsekakor obstajajo posamezniki z boljšimi ocenami, na videz z boljšimi družinami ter takšni, ki jim zavidamo kaj drugega. Pa se zavedaš, kako zelo škodljivo se je primerjati s komerkoli?