Vizita.si

psihološka

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Simptomi in bolezni 02. 03. 2023 05.00

Bolečine v vratu, ramenih in rokah: vzroki in zdravljenje

Bolečine v vratu, ramenih in rokah so lahko izčrpavajoče. V nadaljevanju predstavljamo razloge za bolečine v vratu, ramenih in rokah, načine zdravljenja in preventivo.

Zlata leta 20. 10. 2022 05.00

Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar. Kako si pomagati?

Prehodi iz različnih življenjskih obdobij so pogosto povezani z določeno mero krize in nič drugače ni na prehodu v upokojitev. Čeprav jo marsikdo nestrpno pričakuje in morda celo leta dela načrte za obdobje, ko bo imel končno več časa zase, pa obstaja verjetnost, da se ob tem pomembnem prehodu pojavi določena psihološka kriza. Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar, ne glede na starost, spol in poklic.

Duševno zdravje 17. 10. 2022 09.04

To se skriva v ozadju vseh zasvojenosti

Od kod nagnjenost k zasvojenosti? Zakaj posameznik z odvisnostjo nima nadzora nad seboj? Kaj ga sili k zlorabi določene snovi ali kompulzivnemu vedenju? Zelo pogosto je zasvojenost odgovor na težave v zgodnjem življenju in gre za mehanizem spoprijemanja s stisko.

Duševno zdravje 14. 07. 2022 05.00

Kakšna je razlika med psihologom in psihiatrom?

Ko se opisi poklicev prekrivajo, jih je včasih težko razlikovati, kar še posebej velja za področje duševnega zdravja. Kaj dela psiholog in kaj psihiater? Koga naj obiščem, ko si želim strokovnega nasveta v težji življenjski situaciji, in koga, ko potrebujem dolgotrajno podporo, ki vključuje zdravila? Izraza psiholog in psihiater se pogosto uporabljata za opis osebe, ki nudi pomoč ljudem v stiski, pa vendar je treba poklica razlikovati, saj se ločujeta po vsebini, storitvah in obsegu dela.

Duševno zdravje 08. 06. 2022 05.00

Kako prepoznati posttravmatsko stresno motnjo?

Posttravmatska stresna motnja (PTSD) se pojavi po travmatskem dogodku in moti človekovo sposobnost delovanja. Če zaznate simptome PTSD, je pomembno, da pravočasno obiščete zdravnika, da lahko dobite pravo diagnozo in zdravljenje.

Moško zdravje 03. 06. 2022 05.00

6 potencialnih razlogov, zakaj prihaja do težav z erekcijo

Motnja erekcije pri moških ni tako redka, kot bi si predstavljali. Erekcija je odvisna od splošnega zdravja, vse od krvnega pretoka, delovanja moči srčne mišice, ravni hormonov v telesu, optimalnega delovanja živcev do celotnega delovanja možganov. Do motenj lahko tako pride predvsem zaradi fizične komponente, v ozadju pa se seveda lahko skriva tudi psihični razlog.

Zdravje 15. 05. 2022 05.00

Kajenje – psihična ali fizična odvisnost?

Poleg očitne fizične zasvojenosti, ki jo povzroča nikotin, je pri kajenju govora tudi o psihični odvisnosti. Cigarete torej prinašajo dvojno odvisnost, pri kateri se zdi, da je veliko težje ne prižgati cigarete ob kavi, kakor telo odvaditi od nikotina. Latinka Basara, prof. psihologije in spec. klinične psihologije, je eden od psihologov, ki govori o psiholoških vidikih odvisnosti od kajenja.

Simptomi in bolezni 24. 01. 2022 05.00

7 razlogov za bolečino in krče po spolnem odnosu

Če se bolečine v trebuhu in krči po spolnem odnosu pri ženski pojavljajo redko, ni nobenega razloga za paniko. Če se to dogaja pogosto ali celo redno, pa je dobro, da v prvi vrsti poznate razloge, dodatno pa, da v primeru resnejših bolečin obiščete svojega ginekologa.

Alternativa 10. 08. 2021 05.00

EFT – metoda, ki naj bi čustveno osvobajala

V zadnjem času pogosto naletimo na vse bolj priljubljeno EFT (emotional freedom technique) metodo čustvenega osvobajanja in posledično tudi zdravljenja, pri kateri gre za neke vrste psihološko oziroma čustveno akupresuro. Le z uporabo konic prstov in tapkanja stimuliramo energijske točke na telesu in s tem lajšamo različne vrste tegob. Filozofija, ki stoji za to enostavno tehniko, pravi, da je vzrok za vsa negativna čustva motnja v energijskem sistemu.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Psiha 03. 05. 2021 06.00

Na koga se lahko obrneš, če si v stiski?

V zadnjem času se vedno bolj opozarja na naraščanje stisk in duševnih težav otrok in mladostnikov. Kam se lahko obrneš po pomoč, kdo ti lahko pomaga in na kakšen način?

Psiha 20. 04. 2021 06.00

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''

Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

POPovi zdravniki 30. 03. 2021 13.11

Sinova nejasna zdravstvena situacija

Obračam se na vas kot obupana mamica skoraj 10-letnega fantka. Naj vam opišem najine težave. A še pred tem naj vam povem, da je bil prej čisto normalen 9-letni fantek ...

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Duševno zdravje 13. 11. 2020 06.00

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe

Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Duševno zdravje 14. 04. 2020 08.07

Vsak lahko postane bolj psihološko odporen, to je recept za večjo srečo

Kaj pomeni, da smo bolj ali manj psihološko odporni? "S tem označujemo nekakšno prožnost, s katero se odzivamo na življenjske izzive, na težave in razne stiske, ki nas slej ko prej doletijo, saj je to del življenja," pojasnjuje Maja Bajt, psihologinja in specializantka integrativne psihoterapije. V življenju se ne dogajajo le lepe stvari. Ljudje, ki so bolj psihološko odporni, negativne trenutke lažje prebrodijo. Dobra novica je, da vsi lahko postanemo bolj psihološko odporni.

POPovi zdravniki 04. 03. 2014 12.11

SPLOŠNO

Spoštovani večkrat razmišljam, pa si ne znam sama razložiti, kaj pomenijo pari z zelo veliko razliko v ,recimo 20 let. V družini imamo namreč tak primer, on ima 50 ona pa 30 let, ona se mi zdi kot pom...

POPovi zdravniki 16. 04. 2013 11.40

Psihološka pomoč

Pozdravljeni! Zanima me ali je mogoče kje v mariboru dobiti psihološko pomoč kot družinski član mladoletne spolno zlorabljene deklice. Za dekle smo poiskali psihološko pomoč in ulrepali po črti zakon...

POPovi zdravniki 11. 08. 2012 22.08

Pretirano potenje

LP,rabim vašo pomoč in sicer,kako preprečiti potenje samo zaradi živcev,kako si naj pomagam, da ne bi ves čas razmišljal samo o tem,če grem na zabavo ali v kino mislim samo na to da se bom potil in na...

POPovi zdravniki 16. 02. 2012 22.01

Strah pred bolečino pred prvim spolnim odnososm

Spoštovani! Stara sem 20 let in imam težave pri spolnosti. Z fantom sva že večkrat poskusila vendar nama ni uspelo. Nekako se ne morem sprostit in me je strah pred bolečino. Bojim se, da se bi zara...

POPovi zdravniki 22. 12. 2010 15.05

Emphysema pulmonum

Poštovanje Vladimir iz Poreča 45g Evo mene opet imao bih još neka pitanja koja bi mi možda mogla pomoći Prije mjesec dana sam bio kod Dr Kopitovića u Sremskoj Kamenici i napravio pregled. "Pris...

POPovi zdravniki 06. 11. 2010 10.25

Pretiravanje z nutello

Lep pozdrav, pisem vam, ker imam tezavo s sladkarijami in sicer z Nutello. Drugace jem normalno in gledam, da vnasam v telo vse potrebno ampak kadar je v blizini Nutella se ji ne morem upreti, saj t...

POPovi zdravniki 15. 06. 2010 17.18

PSIHOLOŠKA POMOČ

Stara sem 34 let. V mojem življenju gre vedno slabše in mislim, da potrebujem strokovno pomoič .Kako lahko najhiterje pridem do kakega psihološkega pogovora oz terapij.

POPovi zdravniki 22. 03. 2010 21.09

Varanje

Mi lahko poveste kaj so prvi znaki varanja žene moža? v naprej se vam zahvaljujem

POPovi zdravniki 21. 03. 2010 10.25

Kleptomanija

Je kakšna pomoč za kleptomanijo

POPovi zdravniki 09. 03. 2010 17.19

Strah pred prvim spolnim odnosom

Pozdravljeni! Bojim se prvih spolnih odnosov, skrbi me, da bo preveč bolelo. Kupila sem si vaginalne dilatatorje s katerimi sem razširila nožnično odprtino. Uporabila sem dilatator premera38 mm, dolž...

POPovi zdravniki 08. 10. 2009 13.47

Odstopanja v otrokovem razvoju

Sinko že kot 2 leten otrok,se ni odzival tako,kot so se njegovi vrstniki...kmalu je postajalo bolje in le ni bilo videt vse tako črno,kot na začetku. Nekje do njegovega 6 leta,sva dala skozi "milijon...

POPovi zdravniki 16. 08. 2009 22.08

Pretirano potenje

Star sem 16 let in se zelo potim pa čeprav sem namiru. Ali je možno da sem psihični bolnik in je v zvezi s tem povezano da se potim ?

POPovi zdravniki 18. 04. 2009 10.58

Motnje hranjenja in motnje prebave

Dober dan, na vas sem se že obrnila pred dnevi, ko sem razložila težave s prebavo in da se zdravim od anoreksije in bulimije, ter da večinoma uživam le mleko in tekoče stvari... Sicer ste mi lepo razl...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996