Vizita.si

rak vratu

Simptomi in bolezni 07. 05. 2024 04.40

Kronična bolečina lahko močno zmanjša kakovost življenja

Kronična bolečina lahko močno vpliva na kakovost življenja posameznika. Kaj je kronična bolečina, kako si lahko pomagamo in, kar je najpomembneje, kako živeti z neznosno bolečino, ki vpliva na vse vidike življenja?

Simptomi in bolezni 05. 05. 2024 04.55

Zakaj se pojavijo ciste?

Cista je majhen 'žepek' tkiva, ki je lahko napolnjen z zrakom, tekočino, krvjo ali z drugo snovjo. Ciste so lahko posledica genetike, vnetja, okužbe ali drugih (bolezenskih) stanj. Običajno so ciste benigne, vendar včasih potrebujejo tudi zdravljenje, še posebej, če se pojavijo zapleti. Poglejmo vse, kar morate vedeti o cistah.

Simptomi in bolezni 09. 04. 2024 04.41

Kako prepoznati motnje ščitnice?

Ali doživljate nepojasnjene spremembe teže, utrujenost ali nihanje razpoloženja? Lahko gre za motnjo ščitnice.

Življenjske zgodbe 17. 02. 2024 04.44

Kaj do zdaj vemo o njegovi diagnozi?

Kralj Karel III. je zbolel za rakom. Medtem ko je že pričel zdravljenje, pa se je britanski časnik Hello s strokovnjaki pogovarjal o tem, kaj kralj prestaja.

Simptomi in bolezni 28. 11. 2023 05.00

Razlogi, zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk, so različni

Kdaj in zakaj pride do otekanja vratnih bezgavk?

Bolezni 24. 11. 2023 10.02

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?

Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Bolezni 01. 11. 2023 05.00

Kaj povzroča bolečino v prsnem košu?

Čeprav je bolečina v prsnem košu eden najpogostejših razlogov, da ljudje poiščejo zdravniško pomoč, ta ni nujno znak srčnega infarkta. Kaj vse povzroča to vrsto bolečine in kako nevarna je?

Zdravi zobje 17. 10. 2023 05.00

Kako lahko zobozdravnik prepozna raka ustne votline?

Rak ustne votline in ustnega dela žrela na začetku ne boli, zato je pomembno, da si redno pregledujemo ustno votlino za potencialne spremembe, ravno tako pa je pomembno, da se redno udeležujemo pregledov pri zobozdravniku, kjer lahko s temeljitim pregledom in tipanjem struktur zobozdravnik odkrije spremembe v zgodnjih fazah.

Življenjske zgodbe 02. 10. 2023 05.00

Življenje mu je rešil test za zgodnje odkrivanje raka

Hollywoodski igralec Ben Stiller je razkril, da so mu leta 2014 diagnosticirali raka na prostati in da mu je test za zgodnje odkrivanje rešil življenje.

Rakave bolezni 28. 09. 2023 05.00

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''

Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Žensko zdravje 26. 09. 2023 05.00

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice

Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Rakave bolezni 13. 09. 2023 05.00

Zato je priporočljivo cepljenje proti okužbi HPV

Več kot 30 sevov humanega papiloma virusa (HPV) lahko prizadene vaše genitalije. Sem spadajo neškodljive oblike HPV, kot so tiste, ki povzročajo genitalne bradavice. Nekatere vrste HPV pa veljajo za 'visoko tveganje', ker lahko napredujejo v raka materničnega vratu. Cepljenje proti HPV in reden odvzem PAP testov lahko prepreči raka materničnega vratu.

Koža 27. 03. 2023 05.00

Ste vedeli, da obstaja več vrst kožnega raka?

Ko je govora o kožnem raku, večina ljudi pomisli na melanom. A poznamo kar tri glavne vrste kožnega raka – bazalnocelični karcinom, ploščatocelični karcinom in melanom.

Prebava 31. 01. 2023 05.00

Katera pogosta stanja vplivajo na prebavni sistem?

Obstajajo začasna stanja in dolgotrajne ali kronične bolezni in motnje, ki prizadenejo prebavni sistem.

Rakave bolezni 25. 01. 2023 05.00

Zakaj naj bi moški zbolevali za rakom pogosteje kot ženske?

Moški imajo večje tveganje za večino vrst raka, tudi če so izključeni dejavniki, kot sta kajenje in uživanje alkohola.

Duševno zdravje 17. 01. 2023 05.00

Kaj je vagusni živec?

Vagusni živec ima pomembno vlogo v našem telesu, saj gre za enega najkompleksnejših živcev, ki ima izjemno velik vpliv na nas, pa naj si bo to fizično, čustveno ali mentalno. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Evo Štajner.

Ginekologija in porodništvo 15. 12. 2022 05.00

Prepoznajte simptome pogosto usodnega raka

Pri vsaki bolezni je najpomembnejše pravočasno prepoznavanje simptomov, da je zdravljenje mogoče oziroma čim bolj uspešno.

Novice 17. 11. 2022 14.14

Slovenija bi lahko med prvimi evropskimi državami odpravila raka materničnega vratu

17. novembra praznujemo drugo obletnico globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki se je zavezala odpraviti raka materničnega vratu. Govorimo o prvi odpravi katerega od rakov na sploh. Slovenija bi lahko postala ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspel ta podvig, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Novice 15. 11. 2022 05.00

'Čik pavza' vam lahko reši življenje

November je mesec ozaveščanja o pljučnem raku. V Sloveniji zaradi pljučnega raka vsak dan umrejo več kot trije ljudje. Možnost ozdravitve in uspešnega zdravljenja je največja, ko je diagnoza postavljena v začetnih stadijih.

Rakave bolezni 20. 10. 2022 05.00

Rak ščitnice: vzroki, simptomi in zdravljenje

Zdi se, da so bolezni ščitnice v porastu. Čeprav ima večina od njih odlično prognozo, rak ščitnice zahteva dolgotrajno spremljanje pod specialističnim nadzorom.

Rakave bolezni 13. 05. 2022 05.00

Pravočasno odkrijte simptome raka materničnega vratu

V Sloveniji zdravniki skoraj vsak drugi dan odkrijejo novo bolnico z rakom materničnega vratu. Vsaka četrta obolela ženska zaradi njega tudi umre. Med bolnicami, ki so izgubile bitko s to boleznijo, je bila tudi komaj 36-letna tekmovalka letošnjega šova Kmetija Ksenija Sešel. Zato je izjemnega pomena, da veste, kako se zaščititi pred rakom materničnega vratu in kaj storiti, če zbolite.

Žensko zdravje 14. 04. 2022 05.00

9 dejstev, ki bi jih ženska morala vedeti o svojem materničnem vratu

Mnogo žensk niti ne ve, kaj je maternični vrat, saj ga s prostim očesom ne morejo videti. Prav zato je tukaj nekaj informacij, za katere je dobro, da jih ženska ve o svojem materničnem vratu.

Žensko zdravje 21. 02. 2022 05.00

4 najpomembnejši pregledi za ženske, starejše od 40 let

Za svoje zdravje je pomembno skrbeti vse življenje, štirideseta leta pa so čas, ko ženske začnejo opažati določene spremembe na svojem telesu, a se morda še ne zavedajo, da bi morale opraviti preglede, o katerih prej niso razmišljale.

Rakave bolezni 14. 12. 2021 05.00

Pravočasno prepoznajte simptome

Limfni sistem je del imunskega sistema, ki telesu pomaga pri obrambi pred okužbami in boleznimi. Limfno tkivo najdemo po vsem telesu in limfom ali rak limfnega sistema se lahko razvije kjer koli v telesu.

Novice 13. 06. 2021 06.00

Tekmovalka Sanjskega moškega spregovorila o izkušnji z rakom

Čeprav tega sprva ni pokazala, je minula ceremonija vrtnic in dejstvo, da je vrtnico prejela prva, Nini Radi v šovu Sanjski moški pomenilo ogromno. Pred petimi leti je bila v precej slabši poziciji, saj je bíla bitko z rakom. Tokrat bo o tem v nedeljski epizodi šova odkrito spregovorila z Gregorjem Čeglajem.

Naslovnica 07. 04. 2021 06.00

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne

Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Zdravje 27. 10. 2020 06.00

Nasveti, ki vam bodo morda pomagali pri opustitvi kajenja

Opustitev kajenja je ena od najboljših odločitev, ki jih lahko napravite zase, če ne kar najboljša. A kako v to prepričati svoj um, telo pa spodbuditi, da mu sledi?

Rakave bolezni 22. 07. 2020 07.47

Ana Sajovic: Verjamem, da se je vse zgodilo točno tako kot se je moralo

Hodgkinov limfom je rak limfatičnega sistema. Po podatkih Slovenskega združenja bolnikov z limfomov in levkemijo za to obliko raka obolevajo ljudje vseh starosti, najpogosteje pa zbolijo mladi od 15. do 34. leta ter starejši po 50. letu starosti. Pogovarjali smo z 24-letno Ano Sajovic, ki lahko danes ponosno reče, da je Hodgkinov limfom že premagala.

Bolezni 29. 06. 2020 08.19

Melanom je lahko smrtonosen, če ga ne prepoznamo dovolj zgodaj

Obstaja več kožnih rakavih obolenj, a med njimi so tri najpogostejša. “Nemelanomska rakava obolenja predstavljajo tretjino vseh novotvorb, sem sodita bazalnocelični karcinom in ploščatocelični karcinom. Najbolj nevaren pa je melanom," razloži dermatologinja prim. mag. Metka Adamič, dr. med. "Je lahko ozdravljiv, vendar le pod pogojem, če ga odkrijemo in zdravimo dovolj zgodaj." Lahko je tudi smrtonosen, zato je pomembno, da vemo, kako ga lahko prepoznamo še pravočasno.

Okužbe in zastrupitve 19. 06. 2020 09.45

Z njim se okuži kar 50 % Slovencev

Okužba s HPV je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Vsaj 50 % ljudi, ki so spolno aktivni, se bo enkrat v življenju okužilo s HPV-virusi. Okužba je vseeno najpogostejša pri adolescentih in mlajših odraslih, pišejo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032