rakave bolezni

Sistemsko zdravljenje raka
S sistemskim zdravljenjem raka so nekateri raki, kot so rak mod in limfomi, pa tudi nekatere druge vrste raka, postali visoko ozdravljivi ne glede na obseg in stadij bolezni. Hkrati se je zaradi sistemskega zdravljenja podaljšalo preživetje bolnikov/bolnic z razsejanim rakom dojk, debelega črevesa in jajčnikov. Več o njem nam je povedala doc. dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Letos s programom DORA odkrili 67 rakov dojk
V letu 2010 je bilo v okviru državnega presejalnega programa za raka dojk DORA na presejalno mamografijo vabljenih 11.716 žensk, slikanja se jih je udeležilo 9.974, kar predstavlja 85,13-odstotno udeležbo. Med slikanimi ženskami so pri 67 ženskah odkrili raka dojk.

'Tudi cepljenje varuje pred nekaterimi raki!'
Slovenci že 40. leto prvi teden v marcu obeležujemo kot teden boja proti raku. Letos poteka pod geslom 'Tudi cepljenje varuje pred nekaterimi raki!' in v skladu s tem želijo tokrat strokovnjaki še posebej opozoriti na pomen cepljenja kot del učinkovite preventive v boju proti nekaterim rakavim obolenjem.

Dejstva o raku, ki jih je dobro poznati
Vsako leto za različnimi oblikami raka zboli kar 12.000 Slovencev, umre pa jih nekaj več kot 5500. Tako se rakava obolenja uvrščajo med najpogostejše vzroke smrti pri nas. Več o tem, kako se izogniti rakavim obolenjem in kdo jim je najbolj izpostavljen, nam je povedala vodja Registra raka izr. prof. dr. Maja Primic Žakelj z Onkološkega inštituta.

Trije najpogostejši raki pri ženskah
Statistike kažejo, da je med ženskami pri nas še vedno najpogostejši rak dojke, na drugem mestu je rak kože, na tretjem debelega črevesja in danke. Pri uspešnem premagovanju bolezni pa je ne glede na tip rakavega obolenja ključnega pomena pravočasno prepoznavanje znakov in ustrezno zdravljenje.

Je Breast Scan metoda res čudežna?
Čeprav proizvajalci Breast Scan metode zatrjujejo, da lahko ta aparat za razliko od mamografije, odkrije sumljive spremembe v dojkah še pred nastankom raka, pa na Onkološkem inštitutu pravijo, da to ni res in da gre za zavajanje javnosti.

Kolorektalnemu raku se lahko popolnoma izognete!
Črevo, zadnjica in izločanje so tema, o kateri se v našem kulturnem okolju ne govori veliko, kar je najverjetneje eden od razlogov, da ljudje s tovrstnimi težavami v Sloveniji ne gredo k zdravniku, dokler niso težave zares hude.

Slovenska manekenka prebolela raka dojke
Rak dojke ne izbira in prizadene tudi mlada dekleta. Tako je za to boleznijo pri komaj 27 letih zbolela slovenska manekenka in modna oblikovalka Jana Koteska, ki ji je bolezen spremenila življenje.

Štirje najpogostejši raki pri moških
Med najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj pri moških se pri nas pojavljajo rak prostate, pljuč, kože in debelega črevesja. Kakšni so simptomi in kaj lahko moški preventivno naredijo, da zmanjšajo tveganje? Preverite!

Ste izpostavljeni kožnemu raku?
V zadnjih nekaj letih se je obolevnost za rakom kože močno povečala in danes je kožni rak pri Slovencih eno najpogostejših rakavih obolenj. Preverite, kako prepoznati nevarno kožno znamenje in kako zmanjšati tveganje za kožnega raka.

Grozljivi medicinski poskusi na ljudeh
Čeprav nas danes ob misli na medicinske poskuse na ljudeh spreleti srh, so ameriški znanstveniki včasih menili, da ni nič narobe, če opravljajo eksperimente na invalidnih, duševno bolnih ljudeh in zapornikih. Tako so v imenu znanosti ljudi okužili s hepatitisom, virusom nove gripe in jim vbrizgavali rakave celice.

Biopsija – strah in trepet mnogih ljudi
Čakanje na biopsijo je stresno že samo po sebi, saj se vedno bojimo najhujšega. Še huje pa je, če ne vemo, kaj je biopsija, kako poteka in katere vrste tega diagnostičnega postopka obstajajo.

Oralni seks povzroča raka na grlu
Ameriški raziskovalci pravijo, da se prek oralnega seksa prav tako kot prek vaginalnega med partnerjema prenaša virus HPV, ta pa povzroča ne le raka na materničnem vratu, temveč tudi na grlu. Njihove študije namreč kažejo, da je pri kar 64 odstotkih bolnikov z rakom grla za bolezen kriva okužba s HPV.

Odkrijte raka materničnega vratu pravočasno!
Umrljivost zaradi raka materničnega vratu se je v Sloveniji v zadnjih šestih letih pomembno zmanjšala. Če je v prvem desetletju za to obliko raka umrlo od 40 do 50 žensk, jih je v zadnjih letih od 30 do 40. Vendar pa se je mogoče tej obliki raka s presejalnimi testi popolnoma izogniti!

VIDEO: Prepoznajte znake črevesnih bolezni!
Med vsemi boleznimi so najpogostejše bolezni prebavil, med njimi refluks, žolčni kamni, hemeroidi, ki so bolezen moderne dobe in rak prebavil.

Bomo raka odkrivali z enostavnimi krvnimi testi?
Enostaven krvni test bi v prihodnosti lahko nadomestil manj prijetne načine diagnosticiranja, kot so mamogrami, kolonoskopije in punkcije tkiv. Test, ki lahko prepozna eno rakavo celico med milijardo zdravih, razvijajo v ZDA, kjer bodo v štirih bolnišnicah že letos pričeli s kliničnimi preizkusi testa.

Matični mleček – vir življenja in plodnosti
O matičnem mlečku, kraljevi čebelji hrani, ne vemo prav veliko, saj nam niso znane niti vse njegove sestavine. Vemo pa, da je izjemno mogočna zdravilna učinkovina, ki povečuje plodnost, krepi imunski sistem in pomirja. Ne le to, znižuje tudi holesterol in pomaga pri zdravljenju neštetih bolezni.

Novo zdravilo za limfom učinkovito?
Preiskave, ki so jih genetiki opravili v Seattlu, so pokazale, da je novo zdravilo proti Hodgkinovemu limfomu učinkovito. Tretjina bolnikov je po prejemanju zdravila namreč popolnoma ozdravila.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

S kurkumo do dobre prebave
Zdravilne lastnosti kurkume dobro poznata indijska in kitajska medicina, ki njene učinkovine s pridom uporabljata že tisočletja. Še posebej učinkovita je namreč pri različnih težavah s prebavo, zmanjševala pa naj bi celo možnosti, da zbolite za multiplo sklerozo in Alzheimerjevo boleznijo.

Paradižnikov sok za zdrave kosti
Vsaka druga ženska in vsak peti moški po 50. letu starosti si do konca življenja zlomi kost zaradi neprepoznane osteoporoze. Strokovnjaki pa so ugotovili, da vam že dva kozarca paradižnikovega soka na dan lahko okrepita kosti in tako zmanjšata možnosti za osteoporozo.

Kdaj pri kašlju poiskati zdravniško pomoč?
Do kašlja pride, ko se posebne celice vzdolž dihalnih poti razdražijo ter povzročijo, da zrak iz pljuč pod močnim pritiskom zapusti telo. Tako se naše telo znebi odvečnih substanc v dihalih. Kaj pa povzroča kašelj in kako ga lahko odpravimo?

Katere bule na vratu so nevarne?
Ste se že kdaj vprašali, kaj so bule, ki jih imajo nekateri ljudje na vratu? Lahko gre za povsem nenevarno bulo, ki ostane ali sčasoma izgine, lahko pa gre za nevarnejšo bulo, morda celo maligno.

Povišan holesterol vas lahko ubije
Povišana vrednost holesterola povzroča bolezni srca in ožilja. Te pa so najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Prav zato je pomembno, da s pravilno prehrano poskrbimo za to, da bodo vrednosti holesterola normalne. Več o tem nam je povedala dr. Cirila Hlastan Ribič z Inštituta za varovanje zdravja.

Prepoznajte prve simptome raka limfe!
Limfomi so rakave (maligne) rašče limfnih vozličev, bezgavk in vranice, ki lahko prizadenejo tako otroke kakor odrasle in se kažejo s simptomi, ki spominjajo na gripo. Kako prepoznati limfom?

Vsaka bula še ne pomeni nujno raka!
Odkritje bulice ali otekline običajno vsi povezujemo z rakom. Čeprav je v primeru pojava neobičajne tvorbe več kot priporočljivo obiskati zdravnika, pa bule največkrat niso nevarne. Kateri so najpogostejši vzroki za nastanek bul?

S hrano proti raku: da ali ne?
Številne knjige in članki pišejo o hrani, z uživanjem katere naj bi se izognili ali pa celo premagali smrtonosno bolezen, kot je rak. Ali so dejstva o zdravilnih učinkih te prehrane resnična ali ne?

Razžiralo ji je notranje organe
Sandy je nekaj dni po porodu prihitela v bolnišnico, ker se ji je okoli rane, ki je bila posledica carskega reza, začela nabirati tekočina. Resnosti svojega stanja pa se je zavedla šele, ko se je zbudila iz anestezije, saj jo je mesojeda bakterija dobesedno požrla.

Jamiejev seznam nepogrešljivih živil
So nekatere začimbe in so določena živila, brez katerih v kuhinji Jamieja Oliverja preprosto ne gre. Zdaj je slavni britanski kuhar sestavil seznam hrane in začimb, ki pridejo prav pri pripravi skorajda vsakega obroka.

Rak ji je vzel skoraj vse
Lyndi je grozil rak dojke, zato je bila kirurška odstranitev obeh dojk zanjo edina rešitev. Takrat pa se ji še sanjalo ni, da bo le nekaj mesecev zatem enaka usoda čakala tudi njenega sina Cedrica.