Vizita.si

rasti

Aktivno življenje 24. 03. 2022 05.00

5 korakov do zdravih navad

Vsi, ki nam ni vseeno za lastno zdravje, se trudimo v svoje življenje vključiti čim več gibanja, uravnoteženo prehrano in aktivnosti, ki nas veselijo in pomirjajo. A roko na srce, čeprav je recept za bolj zdrav življenjski slog sila preprost, nam ob kopici obveznosti in stresnih situacij pogosto spodleti in se hitro spet ujamemo v začaran krog starih navad, ki do našega zdravja niso najbolj prijazne. Se prepoznate? Čas je, da enkrat za vselej naredite konec nenehnim začetkom in poskrbite, da bodo zdrave navade postale del vašega vsakdana.

Prehrana 18. 03. 2022 04.45

3 divje rastline, ki jih že lahko naberete

Medtem ko se sodobni človek zanaša na gojeno zelenjavo, znanstvene raziskave govorijo o izjemnem prehranskem bogastvu divjih zelnatih rastlin, ki so bile v veliki meri dolgo časa zapostavljene. Seveda to ne velja za vse. Poglejmo si nekaj takšnih rastlin.

Duševno zdravje 25. 02. 2022 05.00

Kaj je v resnici ljubezen?

Predstav o ljubezni in odnosih je toliko, kolikor je ljudi. Temeljijo lahko na družinskem okolju, v katerem smo odraščali, romanih in filmih, ki ponujajo različna sporočila o ljubezni, ter ostalih nezavednih dejavnikih. A ko je govor o pravi, resnični, usodni ljubezni, ne moremo mimo ideje o sreči do konca svojih dni, kar pogosto kvarno vpliva na oblikovanje zrelih in trajnih partnerskih odnosov. Prav je, da verjamemo v ljubezen, ki je najmočnejša sila življenja, a ne smemo pozabiti, da v partnerskem odnosu ne smemo iskati popolnosti …

Prehrana 17. 02. 2022 05.00

Miti in dejstva o prehranskih dodatkih

Verjetno se je vsak izmed bralcev tega prispevka že poigraval z idejo ali potrebuje dodatke k prehrani in katera so tista prehranska dopolnila, ki mu lahko izboljšajo zdravje, morda pripomorejo k boljšemu počutju in močnejšemu imunskemu sistemu.

Seks & razmerja 14. 02. 2022 05.00

Zakaj je pomembno, da imamo ob sebi različne ljudi?

Velikokrat smo že vsi slišali rek 'da iste vrste ptic letijo v isti jati'. Ko je govora o prijateljstvu, pa tudi pri partnerskih odnosih, je to še kako res. Gre za princip, da enako privlači enako, toda pri tem je treba poudariti, da so ljudje, ki se znajo obkrožiti z različnimi ljudmi, srečnejši. Poglejmo si, zakaj je temu tako.

Naslovnica 04. 02. 2022 05.00

Je izguba las med prejemanjem kemoterapije res dejstvo ali obstaja rešitev?

4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, za katerim v Sloveniji vsako leto zboli več kot 15.000 ljudi. Ker bolezen ne izbira in bi lahko trdili, da že vsakdo od nas pozna nekoga, ki je za rakom zbolel ali pa je ta bolezen prizadela tudi vas, bi tokrat z vami želeli deliti pomembno novico, ki je, če lahko tako rečemo, pozitivna točka na poti trnovega zdravljenja.

Življenjske zgodbe 31. 01. 2022 05.00

Ana Praznik iskreno o svojem življenju: od otroštva do 40. rojstnega dne

Ana Praznik je pri svojih rosnih 19. letih stopila na avdicijski oder šova Popstars, vse ostalo pa je zgodovina. S skupino Bepop, v katero je bila izbrana, je ustvarila čudovito zgodbo, ki traja še danes, vmes postala mamica in voditeljica Delovne akcije ter bogatejša za številne življenjske izkušnje. Tokrat sva z Ano iskreno govorila o vsem: o njenem otroštvu, prvih korakih v svetu glasbe, bolečih izgubah, materinstvu, osebni rasti in vsem ostalem, kar je Ano zaznamovalo, da je danes to, kar imajo radi vsi Slovenci.

Simptomi in bolezni 24. 01. 2022 05.00

7 razlogov za bolečino in krče po spolnem odnosu

Če se bolečine v trebuhu in krči po spolnem odnosu pri ženski pojavljajo redko, ni nobenega razloga za paniko. Če se to dogaja pogosto ali celo redno, pa je dobro, da v prvi vrsti poznate razloge, dodatno pa, da v primeru resnejših bolečin obiščete svojega ginekologa.

Simptomi in bolezni 06. 01. 2022 05.00

Kri v blatu – kdaj je nevarna?

Nemalo ljudi postane zaskrbljenih, če se v blatu opazijo kri, a razlogi niso vedno resne narave.

Koža 29. 12. 2021 13.01

Črtica, ki lahko močno zaznamuje življenje

Ljudje smo v življenju izpostavljeni kopici nesrečnih dogodkov in nezgod, ki poškodujejo našo kožo. Če imamo srečo, so rane samo površinske in za njimi ostane le bleda lisa. Hujše poškodbe, carski rez in operacije pa pustijo trajne sledi v obliki brazgotin, ki ne povzročajo samo neugodja in bolečine, temveč lahko tudi zmanjšajo samozavest, zlasti če so na vidnih mestih. Kako zmanjšati njihovo izrazitost?

Duševno zdravje 23. 12. 2021 05.00

'Siva ločitev': razhodi v jeseni življenja

Z izrazom 'siva ločitev' opisujemo razhode oziroma ločitve zrelih parov v dolgotrajnih zakonih, najpogosteje po 50. letu starosti. Čeprav je vsaka ločitev težka ne glede na trajanje odnosa in starost para, pa so lahko posledice v tem obdobju še toliko večje, tako čustveno kot tudi finančno in socialno. Preverite, kateri so najpogostejši razlogi za razhode v jeseni življenja.

Imunski sistem 20. 12. 2021 05.00

S tem se pozimi sooča kar 80 odstotkov Slovencev

Z vdorom hladnejšega zraka so se še dodatno razplamtele že tako pogoste akutne okužbe dihal, zato je zelo pomembno, da pravočasno poskrbimo za svoj imunski sistem. Okrepimo ga lahko na več načinov, tudi z zdravo in uravnoteženo prehrano, s katero organizem dobi ustrezne količine vseh potrebnih hranil. Izjema je vitamin D, ki ga telo v največji meri proizvaja ob izpostavljanju sončni svetlobi. Ker je te v zimskih mesecih zelo malo, je sončni vitamin potrebno ustrezno nadomeščati. Preverite, kako!

Duševno zdravje 15. 12. 2021 05.00

6 ključnih aspektov uravnoteženega življenja

Življenje je večdimenzionalno in dinamično, zato ni mogoče izpostaviti zgolj enega področja, ki bi bilo za dobro počutje, srečo in zdravje bolj pomembno. V resnici gre za šest aspektov, ki skupaj tvorijo popolno sliko uravnoteženega življenja. Gre za fizično, duševno, čustveno, socialno, finančno in duhovno dimenzijo, z njihovim zavedanjem pa lažje ugotovimo, na katerega se moramo bolj osredotočiti za dvig kakovosti našega vsakdana.

Osebna rast 12. 11. 2021 05.00

Osebna rast je vseživljenjski proces brez konca

Osebnostna rast je neskončno potovanje, ki vključuje samoraziskovanje in samoizpopolnjevanje ali – z drugimi besedami – odkrivanje vseh skritih kotičkov sebe, brskanje po starih vzorcih, preseganje omejujočih prepričanj, razvijanje potencialov in doseganje vse večje pomirjenosti s seboj in drugimi. V tem pestrem in zanimivem procesu sicer lahko dosegamo pomembne mejnike na poti k sebi, a končne stopnje v bistvu ne moremo doseči, saj se razvijamo in rastemo vse življenje.

Vitamini in minerali 26. 10. 2021 05.00

Ste že poskusili to močno mešanico, ki lahko pomaga pri različnih obolenjih?

Klasičnega prehlada, ko ga enkrat že imamo, ne moremo pozdraviti s čarobno palčko, vsekakor pa si lahko olajšamo simptome in se z določenimi živili in navadami počutimo vsaj malo bolje. Pesto iz česna in peteršilja nam vsekakor lahko pomaga pri tem!

Osebna rast 14. 10. 2021 05.00

Kaj so moralna načela in zakaj so pomembna?

Ste se že kdaj vprašali, na podlagi česa se v življenju odločate? Zakaj sprejemate prav takšne odločitve in ne drugačnih, zakaj se vam morda zdijo dejanja drugih neprimerna in zakaj imate v prsih neprijeten občutek, ko počnete nekaj, kar se vam ne zdi prav? Rdeča nit vsega navedenega so pogosto prav moralna načela, ki pa so lahko za vsakogar drugačna, saj so odvisna tudi od tega, kako je bil nekdo vzgojen in kaj mu je v življenju pomembno.

Zdrav Lajf 20. 07. 2021 06.00

Do katere starosti rastejo dekleta in do katere fantje?

Na to, koliko smo visoki, močno vpliva genetika, za razliko od naše teže pa na to ne moremo vplivati. A ravno zato je višina velikokrat predmet pomanjkanja samozavesti.

Duševno zdravje 19. 07. 2021 06.00

Od kje izvira kompleks krivde in njeni občutki?

Vzbujanje občutkov krivde je lahko močan motivator človeškega vedenja, saj jo lahko določeni posamezniki zlorabljajo kot orodje za spreminjanje načina razmišljanja, počutja in vedenja drugih. Včasih lahko vzbujanje krivde vključuje naslanjanje na nekaj, za kar se nekdo že počuti krivega.

Duševno zdravje 27. 05. 2021 06.00

Kdo so milenijci in kaj je zanje značilno?

Izraz milenijci ali generacija Y se nanaša na generacijo ljudi, rojenih med začetkom 80. in poznih 90. let. Obdobje pred njimi zaznamuje generacija X, obdobje za njimi pa generacija Z. Zanje je značilno, da imajo več lastnosti, ki se precej razlikujejo od preteklih generacij.

Duševno zdravje 10. 05. 2021 06.00

7 manj znanih vrst terapevtskih pristopov

Čeprav vsi poznamo psihoterapijo in svetovanje, na področju pomoči ljudem obstaja še veliko zanimivih pristopov, ki so lahko v pomoč klasičnim oblikam. Terapija s peskom, glasbo, knjigami, petjem, živalmi – to so le nekatere od zanimivih in nadvse sproščujočih metod, ki pomagajo pri različnih težavah s stresom, čustvovanjem ali težjih duševnih motnjah.

Rakave bolezni 10. 05. 2021 06.00

8 simptomov tumorja hipofize

Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Rakave bolezni 07. 05. 2021 06.00

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka

Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

Zdravje 29. 04. 2021 13.33

Navade, ki vam lahko pomagajo do zdravega življenja

Dejavnosti, ki jih iz dneva v dan ponavljamo, slej ko prej postanejo navade, ki predstavljajo dobršen del našega vsakdana. Določene navade nas podpirajo, spet druge na nas delujejo zaviralno, nas omejujejo ter so pomemben vzrok za slabo voljo, pomanjkanje energije in bolezni. Življenje nam ponuja kopico navad, na nas pa je, da izberemo tiste, ki bodo pozitivno vplivale na naše zdravje ter počutje.

Osebna rast 25. 03. 2021 06.00

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?

Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Duševno zdravje 18. 03. 2021 05.45

Ključ do uspeha sta disciplina in vztrajnost

Veliko ljudi se ukvarja s čarobno formulo za uspeh. Vsak se po svoje sooča z izzivi in išče napredek. Nekateri prisegajo na afirmacije in zakon privlačnosti, drugi ne morejo brez tabel in pisanja dnevnih ciljev, tretji stremijo k nenehnemu strokovnemu izpopolnjevanju. Nobena od metod ni napačna. Prav je, da smo osredotočeni na cilje, ki jih želimo doseči, in da se pri tem tudi motiviramo. A če povlečemo črto, sta za uspeh na koncu vedno potrebni dve ključni stvari, ki nas pripeljeta od razmišljanja do dejanskega doseganja svojih zamisli, dosežkov in sanj. To sta disciplina in vztrajnost. Gre za spretnosti, ki ju lahko uspešno razvijamo, če se le tako odločimo.

Prehrana 11. 03. 2021 06.00

3 spomladanska živila, ki očistijo jetra in pospešijo prebavo

Pomlad je pred nami, z njo pa tudi priložnost, da iz telesa izločimo toksine, ki so se nabrali med dolgo in hladno zimo. Hrana, ki prinaša prve sončne žarke, je bogata z barvami, a tudi s pomembnimi hranili, ki blagodejno vplivajo na jetra, glavni razstrupljevalni organ. Brez obotavljanja posezite po špargljih, artičokah in mladi špinači.

Osebna rast 11. 03. 2021 06.00

Uspeh je bolj kot od IQ-ja odvisen od naše čustvene inteligence

Kako opredeljujete uspeh? Vsak od nas ima številne taktike in strategije, za katere meni, da delujejo tako pri življenju samem kot pri različnih stvareh in v različnih situacijah v družbi. A ena stvar je pri uspehu enotna za vse – vse je odvisno zgolj od tega, kako sami definiramo uspeh.

Odnosi in spolnost 03. 03. 2021 06.00

Empatično poslušanje je temelj pristne interakcije

Ob nekaterih ljudeh se zazdi, da so se pravzaprav že rodili z veščino poslušanja. V pogovorih z njimi brez težav delimo svoje občutke in se počutimo razumljene ter cenjene. Ste že kdaj razmišljali, zakaj se nam nekateri zdijo tako zaupanja vredni? Odgovor se skriva v empatičnem poslušanju, ki se ga lahko tudi naučimo - a pozor, brez avtentičnosti tukaj ne gre.

Naslovnica 28. 01. 2021 06.00

Zakaj je pedikura tako pomembna za naše zdravje?

Redno negovane noge so pogoj za naše zdravje in lahkotnejši korak. Zaradi epidemije je morala počakati marsikatera storitev, ki nam izboljšuje kvaliteto našega življenja, pa vendar ne smemo pozabiti na naša stopala, ki so predvsem iz zdravstvenega vidika ključna za naše zdravje in počutje. Z nepravilnim striženjem nohtov, napačno obutvijo, zaradi pojava diabetesa in težavami s hrbtenico, kolki ter koleni, lahko pride do vnetij, vraščenih nohtov, okužb in celo do deformacij stopal, ki privedejo do močnih bolečin in onemogočenega normalnega gibanja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996