razloga

8 načinov za pospešitev metabolizma
Hitrost vašega metabolizma je neposredno povezana s hitrostjo izgorevanja kalorij. Pospešite svoj metabolizem in povečali boste možnosti za uspešno hujšanje. Se sprašujete, kako?

Zakaj v življenju potrebujemo spremembe?
»Sprejemanje sprememb je kot začetek novega poglavja v knjigi,« pravi ena od misli. A dejstvo je, da nas včasih že misel na spremembe plaši, saj je z njimi vedno povezana negotovost, neznano, strah, občutek izgube kontrole. Brez sprememb se izgubimo v monotonosti življenja, stagnaciji in vse večjem nezadovoljstvu s seboj in drugimi.

Je to nepremagljiv dvojec te zime?
Vsi imamo dneve, ko smo enostavno utrujeni in imamo prazne baterije. Če gre le za občasna stanja, ni razloga za skrb. V kolikor pa utrujenost, pomanjkanje energije in prebavne težave postanejo dolgotrajne spremljevalke, lahko to kaže tudi na oslabljen imunski sistem, kar ne vpliva zgolj na kakovost vsakdana, temveč tudi na večjo dovzetnost za okužbe. In ker smo v hladnejši polovici leta bolj izpostavljeni virusnim obolenjem, je izjemno pomembno, da še pravočasno okrepimo svoj obrambni mehanizem. Pri tam nam je lahko v pomoč nepremagljiv dvojec te zime, ki ga sestavljata izurjen telesni stražar ter spreten vitez, ki nas zagotovo ne bosta pustila na cedilu!

Fantje so povedali, kaj si želijo, da bi punce vedele o njih
Kaj so tiste stvari, za katere si fantje želijo, da bi jih dekleta poznala?

Vitamin D in Slovenci - številke so šokantne
Večina ljudi se zdaj že zaveda, kako pomemben je vitamin D. Naše telo ga tvori, ko je koža izpostavljena sončnim žarkom, zato ga imenujemo tudi “sončni vitamin”. Spomladi in poleti zadostuje 15-20 minut uživanja na opoldanskem soncu na dan. Kaj pa jeseni in pozimi?

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti
Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Napake, ki jih delate pri umivanju zob
Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

8 znakov, da te tvoj fant v resnici ne spoštuje
Ne govori si, da bosta spoštovanje in dober odnos enkrat prišla, ker ne bosta. Če te tvoj fant ne spoštuje zdaj, te ne bo nikoli. Ne glede na vse stvari, ki si jih praviš, in stvari, ki jih morda poslušaš od drugih, za določena vedenja preprosto ni opravičila. In verjemi, vsekakor in z gotovostjo si zaslužiš nekoga, ki te bo spoštoval!

Je kokosova maščoba res zdrava?
Razširilo se je prepričanje, da je pri kuhanju in peki oljčno olje bolj zdravo nadomestiti s kokosovo maščobo. Je to res in kako zdrava je sploh kokosova mast?

Kako komunicirati z osebo z demenco?
Demenca sčasoma poseže tudi na področje komunikacije, kar predstavlja poseben izziv zlasti svojcem bolnikov. Mnogi se znajdejo v stiski, saj naenkrat ne vedo več, na kakšen način in kaj se sploh z njimi pogovarjati ter kako sploh vzdrževati stik, kar lahko vodi v izgubljanje dragocene medosebne vezi. V nadaljevanju so predstavljena ključna vodila za komunikacijo z osebami z demenco.

Ste kronično nezadovoljni?
Osnovna predpostavka človeškega vedenja je, da iščemo užitek in dobro počutje ter se skušamo izogniti bolečini in neprijetnim občutkom. A včasih se zdi, da nekateri pravzaprav gojijo slabo voljo, zagrenjenost in nezadovoljstvo. Tudi če jim v življenju ničesar ne manjka in nimajo nikakršnega razloga za nerganje, se kar naprej pritožujejo. Nekateri pravijo temu kronično nezadovoljstvo, v zadnjem času pa se pojavlja celo termin zasvojenost z nesrečo.

Tako lahko poskrbite zase
Besedno zvezo 'skrbeti za svojo rit' lahko razumemo na različne načine: najpogosteje z njo označujemo ljudi, ki delajo vse za to, da jim je udobno, da imajo ležerno življenje in jim nič ne manjka. A tudi v dobesednem smislu bi morale te besede večkrat švigati skozi naše misli, sploh glede na dejstvo, da je rak na debelem črevesu in danki peti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri nas. V tem smislu lahko za svojo zadnjo plat ustrezno poskrbimo samo z ustrezno preventivo, saj se bolezen dolgo razvija brez očitnih znakov. Na srečo imamo v Sloveniji odličen javnozdravstveni ukrep, ki je pripomogel k občutnemu padcu novih primerov raka debelega črevesa in danke.

Najpogostejše napake pri ličenju, ki jih moraš poznati
Vsakdo se seveda liči na način, ki mu najbolj ustreza, a določene stvari so še vedno 'napačne' oz. veljajo za velike 'kikse v prazno'. Poglejmo si nekatere izmed njih.

Znamo zgolj 'poslušati' ali zares slišimo človeka?
Biti poslušan ali biti zares slišan … Razlika na prvi pogled morda ni tako zelo očitna, a je v resnici precej velika.

Želite izgubiti kilograme? Ne delajte teh napak
Nekateri ljudje gredo na raznovrstne diete pred prazniki, drugi po njih. Vsi vemo, da v prazničnem času velikokrat pride do prenajedanja, zaradi česar je lahko naša dieta manj uspešna, a pregrehe so lahko z nami vse leto. Zaradi katerih stvari ne moremo shujšati in koliko pregreh si v resnici lahko privoščimo, da bi nam vseeno uspelo izgubiti določeno težo?

8 simptomov, ki lahko odkrivajo vnetja v vašem telesu
Kronična vnetja povzročajo številne nevarne bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in ožilja ter avtoimunske bolezni. Vnetja so način, ki ga telo uporablja za varovanje samega sebe. Ne veste ali imate težave s kroničnim vnetjem? Potem preverite spodnje simptome.

Vse, kar moraš vedeti o paničnih napadih
Kako jih prepoznaš, kateri so najpogostejši vzroki in kako si lahko pomagaš?

Znaki, da tvoji 'prijatelji' pravzaprav niso iskreni
Če imaš občutek, da se tvoja 'družba' obnaša nenavadno, te morda ta občutek ne vara.

Se zavedate, kako pomembna je pravočasna obravnava?
Življenje je nepredvidljivo in kadar koli se lahko pojavijo določene težave ali bolečine, ki nam zagrenijo vsakdan. Ob tem pa si prej ali slej postavimo tudi vprašanje, ali je čas, da obiščemo zdravnika, ali si lahko pomagamo tudi sami doma in kako?

Rastlinska prehrana – kaj vsebuje in kje jo najdemo?
Ste že slišali za rastlinsko hrano in njene koristi za človeka, planet in živali? Danes je to tema št. 1 v svetu prehrane, zdravja in okoljevarstva, zato je pomembno, da razumete, zakaj in kako je ta prehrana postala pomembna.

11 simptomov anksioznih motenj
Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke
Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Zato pravimo, da je smeh pol zdravja
Se kdaj smejite brez razloga? Simona Krebs učiteljica joge smeha nam je 7. oddaji Nasmeh zdravju zaupala, zakaj ni nič narobe, temveč je celo svetovano, da se velikokrat smejimo celo kar brez razloga.

Preveri, kaj barva izcedka razkriva o tvojem zdravju
Ne veš, kaj pomenijo določeni izcedki? Brez skrbi, pri večini ni razloga za paniko, posebej, če se pojavljajo pred menstruacijo ali po njej. Če pa izcedek spremljajo tudi drugi simptomi, je morda bolje, da obiščeš ginekologa!

Krepi telo in pospešuje izločanje toksinov iz telesa
Pomlad je idealen čas za nabiranje spomladanskih dobrot, med katerimi je tudi vsestranski bezeg. Iz njega lahko naredimo okusne napitke, obroke in tisto, kar ima večina najraje – domač in naraven bezgov sirup.

Kaj barva izcedka razkriva o ženskem zdravju?
Ginekologinja prim. dr. Ulla Marton razkriva, kaj vse vpliva na količino in videz izcedka iz nožnice ter opozarja, na kaj bi morale biti ženske pozorne. Največkrat ni razloga za preplah in paniko, a dobro je vedeti, kaj pomeni sprememba barve izcedka.

8 rastlin, ki lahko pomagajo pri virusnih okužbah
Zdravilne lastnosti eteričnih olj so že dolgo znane, zlasti v zimskih mesecih. Številna med njimi so se znašla pod lupo sodobnih znanstvenikov.

Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov?
Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov? Stavimo, da večina še ne. V tokratni že tretji oddaji Nasmeh zdravju je dr. Karla Oblak, strokovnjakinja za promocijo zdravja in vadbe, voditeljici Anji Markovič razkrila prečudovite in prekrasne vadbe, ki si jih lahko lotimo ljudje vseh starosti in vseh stopenj kondicij.

Si živčen, če nimaš telefona v roki?
Mobilni telefoni so bili prvotno namenjeni prenašanju sporočil in komunikaciji s tistimi, s katerimi si ljudje niso bili blizu. Danes so, kakor vsi prav dobro vemo, v bistvu manjši računalniki, ki lahko nadomestijo vse multimedijske naprave.

Kako komunicirati z verbalno žaljivimi ljudmi?
Ker ljudje jezo izražamo na različne načine, ima lahko mnogo obrazov. Nekateri je ne želijo čutiti, zato jo potlačijo ali pa jo izražajo s pasivno agresijo. Drugi jo težko obvladujejo, zato kričijo, žalijo in so tudi fizično agresivni. Kako se torej znajti v situacijah, ko moramo komunicirati z osebo, ki jo preplavi jeza?