razvoj govora

To so hranila, ki vam jih lahko primanjkuje
Slaba prehrana lahko vodi do simptomov, kot so utrujenost, šibkost v mišicah, mišični krči, slaba odpornost in še bi lahko naštevali. Britanski nutricist Rob Hobson je sestavil seznam hranil, ki nam jih najpogosteje primanjkuje.

Bi prepoznali, da se spopadate s sivo mreno?
Očesna siva mrena je najpogostejši vzrok za slab vid v odrasli dobi. V Sloveniji na operacijo sive mrene čaka od 10 do 20 tisoč obolelih. Da lahko gre za sivo mreno, pomislimo, ko se pojavi slab vid, vidimo lahko dvojno, kontrastnost vida se slabša, dioptrija se začne spreminjati. Večje težave so pri močnem soncu in ponoči. O najsodobnejših metodah zdravljenja sive mrene nam je več povedala oftalmologinja mag. Kristina Mikek.

Tako se zagotovo znebite maščobe na trebuhu
Maščobne obloge na trebuhu. Tiste, ki se jih je najtežje znebiti, in tiste, ki si jih najmanj želimo. A vse ni tako črnogledo. Z nekaj ukrepi se jih lahko za vedno znebimo. Tu je nekaj nasvetov, ki vam morda pridejo prav.

To se zgodi, če med nosečnostjo pijete alkohol ...
Na svetu živi na milijone oseb s fetalnimi alkoholnimi motnjami, katerih kakovost življenja je slabša zato, ker so njihove matere v nosečnosti pile alkohol. Alkohol namreč škodljivo vpliva na razvoj zarodka oziroma ploda in povzroča nepopravljive, trajne poškodbe pri še nerojenem otroku. Preverite, katere.

Preprosto se obvarujete pred najbolj smrtonosno boleznijo
Bolezni srca in ožilja so največji globalni ubijalec, saj povzročajo kar 30 odstotkov vseh smrti. A obstajajo povsem preprosti koraki, s katerimi lahko zmanjšate tveganje zanje. Preverite, kako.

Zdrava živila, ki jih ni dobro pojesti preveč
Vsi dobro vemo, da ni dobro, da na enkrat pojemo celo škatlo piškotov, zaradi česar se pogosto še pravočasno ustavimo. A pri nekaterih zdravih živilih včasih pozabimo na pravo mero. Nekatera nam to dovoljujejo, spet druga je treba omejiti. Preverite, s katerimi zdravimi živili ne gre pretiravati.

Največji miti - razkriti!
No, skoraj vse ... Ko je govora o debelosti in hujšanju, se posamezniki spopadajo z veliko večjo težavo kot topljenjem le nekaj odvečnih kilogramov. In če se lotevate hujšanja je pomembno, da spoznate resnico in se ne slepite z miti, ki močno otežujejo doseganje zastavljenega cilja.

Prekipeva od življenjske energije, a dnevi so ji šteti
Eliza O’Neill je zelo živahna štiriletnica. Obožuje park, žogo in nenehne borbe s svojim velikim bratcem. Rada poje pesmice, ki se jih učijo v vrtcu in že zna črkvati svoje ime. A če kmalu ne razvijejo zdravila za njeno bolezen, bo vsega konec. Tudi življenja, ki se je komaj prav začelo.

Svetovni strokovnjak razkril, kako dolgo živeti
Eden največjih strokovnjakov za zdravljenje raka dr. David Argus je v svoji zadnji knjižni uspešnici A short guide to a long life razkril, s katerimi ukrepi lahko poskrbite za dolgo in zdravo življenje. Nekaj nasvetov smo zbrali v članku.

Kako dobro poznate svoje možgane?
Možgani so še vedno najbolj neraziskan in kompleksen del našega telesa, zato strokovnjaki o njih vsak dan izvedo kaj novega. A marsikaj je kljub vsemu že razkrito. Več o tem nam je ob tednu možganov, ki se je začel pri nas in po svetu, povedala pediatrinja Tina Bregan.

Tako se lahko izognete raku
Najprej vas moramo razveseliti z dobro novico, in sicer da se lahko v kar 70 odstotkih izognete rakavim obolenjem, če živite zdravo. Zdrava prehrana, vadba, izogibanje alkoholu in kajenju so vaša prva obramba pred rakom. K temu pa lahko pripomorejo tudi naslednje strategije.

Nevarni izdelki v vašem domu
Številni izdelki, ki jih uporabljamo v domačem gospodinjstvu, so škodljivi zdravju, posebno če jih uporabljamo dolgotrajno. Preverite, kateri so najbolj nevarni.

Se tako res lahko zaščitite pred rakom kože?
Kava znižuje tveganje za najpogostejšo obliko kožnega raka. Tako dokazuje najnovejša ameriška raziskava.

8 korakov do resne zveze
Številni odnosi ne uspejo razviti bližine in vezi, ki je potrebna za kakovostno razmerje. Pri tem so vam lahko v pomoč spodnji nasveti.

Ashtonov dvojček se je rodil s hudo boleznijo
Mnogi zanj sploh še niso slišali, a Michael Kutcher je brat dvojček slavnega igralca Ashtona. Rodil se je s cerebralno paralizo, motnjo, pri kateri imajo prizadeti poškodovane centre v možganih, ki nadzorujejo gibanje.

HIV naj bi spremenili v manjšo okužbo
Strokovnjaki so odkrili novo cepivo, s katerim naj bi bilo mogoče smrtonosni virus HIV spremeniti v manjšo infekcijo, podobno herpesu.

Urša Dular Kolar
Logopedinja, profesorica defektologije, ki se ukvarja z osebami z motnjami sluha in govora.

Moški, ali poznate Klinefelterjev sindrom?
Klinefelterjev sindrom velja za eno najpogostejših genetskih motenj pri moških, ki vpliva na rast testisov in povzroči, da ti zrastejo manjši, kot bi sicer. Ker je prizadeta proizvodnja testosterona, je posledica okvare običajno neplodnost.

Dojenček živi s polovico možganov
Komaj enoletni Evan Stauff je vsak dan doživljal po več kot sto napadov na dan. Čeprav so ga zdravniki zdravili s številnimi zdravili, pa so bili ti vse in vse pogostejši. Edina njegova možnost je bila operacija, s katero so mu odstranili polovico možganov.

Hrana bi morala biti nadzorovana
Kakovost hrane na naših prodajnih policah je iz dneva v dan bolj vprašljiva. So podatki, ki jih ima na voljo kupec, resnični? Glede na uporabo pesticidov, kemikalij, obsevanja hrane in drugih prehranskih dodatkov je dandanes težko reči, da jemo zdravo.

13-letnik s 180 kilogrami
Višina: 158 centimetrov. Teža: 180 kilogramov. Obseg telesa: 220 centimetrov. Takšne so mere 13-letnega fanta iz Rusije, ki se na mesec zredi skoraj za tri kilograme in ki je ves čas nenasitno lačen.

Tranzitorna ishemična ataka (TIA)
Tranzitorna ishemična ataka je bolezen, podobna možganski kapi, le da ima blažje posledice.