razvoj

V EU 32 milijonov sladkornih bolnikov
Sladkorna bolezen je med najbolj razširjenimi kroničnimi boleznimi. Lani je na svetu živelo 382 milijonov sladkornih bolnikov, v EU pa 32 milijonov. Ocene kažejo, da bo število diabetikov v EU do leta 2035 naraslo na 38 milijonov.

Slovenski raziskovalci odkrili pomemben mehanizem pri razvoju limfoma
Raziskovalci Kemijskega inštituta in Centra odličnosti EN-FIST v Ljubljani so v sodelovanju z raziskovalci Univerze v Tübingenu v Nemčiji odkrili, zakaj in kako pride pri nekaterih vrstah limfoma do aktivacije signalnih poti, ki so potrebne za preživetje rakastih celic. Prav tako so ugotovili, da te lahko rakave celice ubijejo z dodatkom peptida.

Neverjetno! Debeli ljudje so v resnici PODHRANJENI!
Ljudje s prekomerno telesno težo so v resnici podhranjeni, saj je njihova hrana tako slabe kakovosti, da jim primanjkuje številnih hranilnih snovi, je pokazala zadnja ameriška raziskava. Pica, čips in sladkarije sicer vsebujejo veliko kalorij, a le malo hranljivih snovi, ki jih telo potrebuje za dobro delovanje.

Opravite test in odkrijte pravo starost vaših možganov
Vas zanima, koliko so vaši možgani v resnici stari? Opravite preprost test in odkrijte, ali starost vaši možganov ustreza dejanski starosti.

Novo odkritje o zdravilnih gobah
Japonske shiitaki gobe slovijo po svojih zdravnilnih učinkih. Nova ameriška raziskava pa je pokazala, da bi bile lahko celo učinkovite pri uničevanju HPV virusa, ki je glavni vzrok za razvoj raka na materničnem vratu.

medi – kompresijske nogavice po vašem okusu
Ali imate utrujene,boleče in otečene noge? Ali imate že težave s krčnimi žilami? Nemško podjetje medi ima rešitev za vas.

Mleko zdravju prej škodi kot koristi
Dolgoletno prepričanje, da mleko koristi našemu zdravju, so švedski strokovnjaki s svojo zadnjo raziskavo postavili pod vprašaj. V njej se je pokazalo, da vsakodnevno uživanje večje količine mleka lahko vodi do zdravstvenih težav.

Tragična smrt komaj 22-letne mamice
22-letna mamica Naomi Hulme je tragično preminila, ko ji zdravniki niso uspeli najti novih pljuč za presaditev. Naomi se je spopadala s cistično fibrozo, zaradi katere so se njena pljuča pričela sesedati, stanje pa se je poslabševalo tako hitro, da so zdravniki lahko le še nemočno opazovali, kako umira.

Slab zadah je lahko znak bolezni jeter, afte pa celo …
Priznani britanski zobozdravnik dr. Sameer Patel razkriva, kako lahko različna stanja ustne votline nakazujejo nekatere zdravstvene težave. Kot pravi, je lahko slab zadah znak bolezni jeter, afte pa lahko celo nakazujejo raka.

Sanje 'Supermana' se uresničujejo
40-letni gasilec, ki je imel podobne poškodbe kot Christopher Reeve - ki se ga vsi spominjamo po njegovi vlogi v filmu Superman - je s pomočjo najsodobnejše operacije, prvi moški s to vrstno poškodbo hrbtenjače, ki je shodil. Zahtevno operacijo, ki prinaša upanje tudi številnim drugim pacientom, so izvedli britanski kirurgi v sodelovanju s poljskimi strokovnjaki.

Razkrili ključni vzrok za tako gnile zobe
Vsi dobro vemo, da so mlečni zobje tisti, ki izpadejo in jih nato nadomestijo stalni. A to še ne pomeni, da lahko dovolimo, da otroški zobje popolnoma zgnijejo, opozarjajo strokovnjaki, ki pravijo, da je ključni vzrok za tako gnile zobe slaba higiena in preveč zaužitega sladkorja.

Ne le, da je boleč in neprijeten. Odkrili so še eno slabo stran herpesa!
Herpes je boleč in neprijeten sam po sebi, sedaj pa so strokovnjaki odkrili še eno neprijetno stran tega kožnega izpuščaja. Okužba z virusom herpes simpleks tipa 1 lahko podvoji tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni v starosti.

Prizadene vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega
Osteoporozni zlom bo v življenju utrpela vsaka tretja ženska, starejša od 50. let. A osteoporoza ni le bolezen žensk. Takšen zlom bo v življenju doletel vsakega petega moškega, je ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze za STA pojasnil endokrinolog, ki se ukvarja s hormonskimi motnjami ter z osteoporozo in drugimi boleznimi kosti, Tomaž Kocjan.

Čudodelno arganovo olje
MELVITA predstavlja novo kolekcijo L'Argan Bio, ki v srcu nosi čudodelno moč arganovega olja.

S petimi preprostimi koraki lahko preprečite raka debelega črevesa
Z nekaj preprostimi spremembami življenjskega stila lahko v večji meri preprečite nevarnega raka debelega črevesa, za katerim vsako leto v Sloveniji umre okoli 350 moških in 300 žensk. Preverite, katerih pet sprememb svetujejo strokovnjaki.

Bi prepoznali to najpogostejšo bolezen ščitnice?
Premalo delujoča ščitnica ali hipotiroza je najpogostejša bolezen ščitnice, ki jo najpogosteje povzroča avtoimunsko vnetje ščitnice imenovano Hashimotov tiroiditis. Bi ga prepoznali?

Z novim načinom nad več oblik raka
Imunoterapija je razmeroma nov pristop v zdravljenju raka, čeprav je zamisel o tem, da obramba lastnega telesa napade in uniči rakave celice, stara desetletja. In čeprav imunoterapija pri zdravljenju raka trenutno še ni na stopnji, da bi jo lahko označili za čarobno palico, gre razvoj zdravil sodeč po rezultatih kliničnih raziskav prav v to smer.

Razkrili resnico o marihuani!
Strokovnjaki so v svoji 20 let trajajoči študiji sedaj dokončno ovrgli trditve, da kajenje marihuane ni škodljivo. Kajenje marihuane povzroča odvisnost, težave duševnega zdravja in vpliva na intelektualni razvoj mladostnikov, so zatrdili.

Preprečite najpogostejšega ženskega raka
Ena od osmih žensk bo v času svojega življenja zbolela za rakom dojke, kar je statistika, ki marsikomu nažene strah v kosti. Prav zato je dobro, da vemo, kaj lahko storimo same, da se zavarujemo pred njim. Predstavljamo vam nekaj nasvetov strokovnjakov.

Svetovni dan cerebralne paralize
Danes obeležujemo svetovni dan cerebralne paralize, motnje gibanja, drže ali koordinacije, ki je posledica okvare ali poškodbe nedozorelih možganov. V okviru tega dne že tradicionalno poteka mednarodna kampanja zbiranja idej in inovacij za izboljšanje življenja oseb s to okvaro.

Ne boste verjeli, koliko je star ...
Komaj 3-letni brazilski deček tehta že neverjetnih 70 kilogramov in se spopada z redkim sindromom, zaradi katerega preprosto ne more nehati jesti. K dodatnem poslabšanju stanja je pripomogla še premalo delujoča ščitnica.

Kako je možno, da lahko z maslom in sirom shujšamo?
Številni izmed nas v trgovini še vedno avtomatično najprej posežemo po posnetem mleku, siru z manj maščobami in nizko-kaloričnih namazih, s katerimi nadomeščamo maslo. Nasičene maščobe so namreč dolgo časa veljale kot nekaj najhujšega v naši prehrani, a sedaj raziskave kažejo popolnoma drugačno sliko.

S samo štirimi preprostimi spremembami lahko živite dlje
Le 4 preproste življenjske spremembe lahko moškim za kar 80 odstotkov zmanjšajo možnost za srčni infarkt. Čeprav so strokovnjaki že prej vedeli, da zdrav življenjski stil podaljšuje življenje, pa so bili ob novi raziskavi presenečeni nad dejstvom, da ima resnično tako velik vpliv. Preverite, katere spremembe so ključne.

Privoščite si ga brez bolečin in težav!
Dragocenosti kakovostnega spanca, po katerem se zbudimo naspani in spočiti, se pogosto zavemo šele takrat, ko nas začnejo mučiti nespečnost, bolečine v hrbtenici ter občutek 'polomljenosti', ko se zbudimo. Vse to so lahko posledice starega, izrabljenega ležišča, ki ga je treba zamenjati. A kako v pestri ponudbi pravzaprav izbrati pravega?

Mlečni izdelki varujejo pred eno najpogostejših bolezni
Raziskava centra za sladkorno bolezen Univerze v Lundu na Švedskem potrjuje ugotovitve več epidemioloških raziskav, da pogosto uživanje mlečnih izdelkov lahko deluje zaščitno.

Zdrava živila, ki jih ni dobro pojesti preveč
Vsi dobro vemo, da ni dobro, da na enkrat pojemo celo škatlo piškotov, zaradi česar se pogosto še pravočasno ustavimo. A pri nekaterih zdravih živilih včasih pozabimo na pravo mero. Nekatera nam to dovoljujejo, spet druga je treba omejiti. Preverite, s katerimi zdravimi živili ne gre pretiravati.

Nov test razkriva sladkorno bolezen leto dni prej
Nov test bo diagnosticiral sladkorno bolezen tipa 2 kar nekaj let prej, s tem pa bi lahko preprečil zaplete bolezni, kot so kap, srčni zastoj, slepota, bolezni ledvic, poškodbe živcev in težave s cirkulacijo krvi. Sladkorna bolezen je namreč pogosto prepozno odkrita, ko so krvne žile že poškodovane.

Poznate zdravilne učinke kisa?
Zagotovo ste že slišali o pozitivnih učinkih kisa, zlasti jabolčnega, a ta starodavna 'začimba' v zadnjem času doživlja pravi preporod. Številne prečiščevalne diete in sokovi, ki postajajo vse bolj priljubljeni, namreč pogosto vključujejo tudi kis. Tu je nekaj razlogov, zakaj je temu tako.

Z jesenskimi plodovi do boljšega zdravja
Tople in živahne barve jesenskih sadežev niso le prijetne na pogled, temveč predstavljajo tudi pravo zakladnico antioksidantov, ki še kako pripomorejo k okrepitvi našega imunskega sistema. Ali veste, kateri plodovi so v jeseni še posebej ugodni za vaše zdravje?

September mesec osveščanja o demenci
Mednarodno združenje za Alzheimerjevo bolezen je september določilo za mesec osveščanja o demenci. Na svetu je več kot 44 milijonov obolelih za demenco, v Sloveniji pa za posledicami bolezni trpi več kot 32.000 bolnikov, njihovih svojcev in drugih življenjskih sopotnikov.