razvoj

Razvoj dojenčka: 10. mesec
Vaše najljubše bitje na tem svetu, ki je bilo ne dolgo nazaj popolnoma odvisno od vas, že poskuša narediti prve korake. Pije iz kozarca in ne neha čebljati.

Razvoj dojenčka: 9. mesec
Devetmesečni dojenček je čedalje bolj samostojen. Lahko se že dvigne na lastne noge in verjetno že obvlada besede, kot so mama in ata.

Razvoj dojenčka: 8. mesec
Dojenček v osmem mesecu osvaja »vrhove.« Začel se je plaziti. Vsepovsod ga je dovolj. Zdaj je čas, da resnično poskrbite za varnost malega kobacača.

Razvoj dojenčka: 7. mesec
Ku-ku, jaz sem tu! Dojenček je dobil posebno mesto v vašem življenju. V sedmem mesecu se tega zelo dobro zaveda.

Razvoj dojenčka: 6. mesec
Imate najboljšo družbo, svojega šestmesečnika! Dojenček uživa v odkrivanju novih dogodivščin v svojem malem svetu. Dobro se zaveda svojega obstoja in se odziva, ko ga pokličete po imenu.

Razvoj dojenčka: 5. mesec
Petmesečna »vrtavka« postaja vse bolj aktivna in živahna. Dojenček se že samostojno prevali z enega boka na drugega. Navdušen je ob spoznanju, da ima tudi na nogicah prstke, ki jih z veseljem tlači v usta.

Razvoj dojenčka: 4. mesec
Štirimesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda okolice in svojega telesa. Ko leži na trebuhu, se že lahko privzdigne in se razgleduje okoli sebe. Prepoznava ljudi, ki ga obkrožajo in svoj pogled usmeri tudi na manjše predmete.

Razvoj dojenčka: 3. mesec
Najbolj čaroben trenutek z dojenčkom v prvih mesecih je gotovo njegov smeh. Prepozna vaš obraz in se glasno smeji, ko se z njim igrate. Življenje z dojenčkom postaja vse bolj veselo.

Razvoj dojenčka: 2. mesec
Vaš dvomesečni dojenček se z vsakim dnem bolj zaveda sveta okoli sebe. Najbolj je srečen, ko sliši vaš glas. Dobro se že odziva nanj – tako čuti, kdaj ste umirjeni, jezni ali razburjeni.

Razvoj dojenčka po mesecih: 1 mesec
1. mesec: Dojenčkov nasmeh je gotovo ena od stvari, ki nikogar ne pusti hladnega, še najmanj starše. Za ta čudoviti nasmeh je dovolj že to, da novorojenček prepozna vaš obraz.

Alergije pri otrocih in njihov razvoj
Kljub splošnemu porastu alergij je treba vedeti, da so alergije danes ozdravljive in da boste s pravočasnim ukrepanjem veliko naredili za svojega otroka.

Dojenčkova bio zelenjavna kašica
Prvi tedni navajanja na hrano so čas, ko otroka spodbujamo, da poskusi nove okuse. Poleg zelenjave ta recept vsebuje tudi nekaj kapljic okusnega ekološko pridelanega olivnega olja.

VIDEO: Masaža dojenčka
Masaža dojenčka je najstarejša in najbolj naravna oblika zdravljenja, s katero so v svoji zgodovini ljudje novorojenčke ohranjali pri življenju.

Preprečite poškodbe otrok!
Poškodbe so v Sloveniji eden izmed glavnih vzrokov za umrljivost otrok in mladostnikov v starosti od 0 do 19 let, saj so »krive« za 29 odstotkov vseh smrti v tej starostni skupini. Vsako leto zaradi poškodb umre 44 otrok in mladostnikov te starosti, 990 pa jih je sprejetih na zdravljenje v bolnišnico.

Kako prepoznati Alzheimerjevo bolezen?
Pozabljivost v zgodnejših letih še ne pomeni, da ste zboleli za Alzhaimerjevo boleznijo. Ta je namreč lahko zgolj posledica vsakodnevnih stresov, hitrega tempa življenja, depresije in drugih bolezni.

Glivice - prekletstvo sodobnega človeka!
Kandida je ena izmed najbolj pogostih okužb sodobnega človeka, saj prizadane skoraj vsako tretjo osebo. Medtem ko kot kandido večina zdravnikov prizna le vaginalno kandidozo, pa nekateri trdijo, da gre pri kandidozi za zakisanost celega organizma.

Zakaj pri seksu lahko boli?
Boleči spolni odnosi se pojavljajo pri 10 odstotkih žensk, čeprav ima spolne motnje kar 40 odstotkih žensk in nekoliko manj moških. Boleči spolni odnosi imajo lahko telesni, ali psihološki vzrok, v vsakem primeru pa zelo obremenijo partnerski odnos.

Kako omilimo bolečino pri poškodbah?
Topli spomladanski dnevi v ljudeh zbudijo željo po gibanju, hkrati pa se poveča tudi število poškodb. Ljudje si namreč prevečkrat zadajo pretežko nalogo, na katero fizično še niso pripravljeni. Pogosto pa je vzrok za poškodbe tudi premalo ogreto telo. Poškodbe niso nedolžne, saj lahko pustijo trajne posledice.

Ultrazvočna preiskava v nosečnosti
Ultrazvočna preiskava je metoda, s katero v porodništvu za pridobivanje slike plodu uporabljajo zvok s frekvenco visoko nad našim slušnim področjem.

Previdno s kontracepcijskimi tabletami!
Tabletka je najbolj popularna oblika kontracepcije na svetu. Kar pa ne pomeni, da je tudi najbolj zdrava.

Toksoplazmoza, v nosečnosti nevarna okužba
Toksoplazmoza je najbolj razširjena zajedalska bolezen. Obolevajo tako ljudje kot živali. Sveža okužba je najbolj nevarna nosečnicam.

Dobrodejno dojenje
Dojeni otroci so običajno bolj zdravi in odporni, dojenček pa pri maminih prsih poteši tudi osnovno potrebo po varnosti in toploti.

Vegetarijanstvo v nosečnosti – da ali ne?
O tem, ali je brezmesna prehrana v času nosečnosti priporočljiva ali ne, obstajajo različna stališča. Zagovorniki trdijo, da proteine, vitamine in minerale, ki jih dobimo z mesom, lahko nadomestimo tudi z drugimi živili. Nasprotniki pa pravijo, da je vegetarijanstvo med nosečnostjo nesprejemljivo.

Nosečnost ni bolezen!
Bodoča mamica lahko veliko pripomore k boljšemu počutju, če bo telesno aktivna tudi med nosečnostjo.

Jogurt lahko olajša vnetje nožnice
Glivično vnetje nožnice je ena izmed najpogostejših okužb pri ženskah. Do 25. leta starosti ima občasno glivično vnetje kar polovica žensk. Vnetje zdravimo z zdravili, ki jih predpiše ginekolog, pomagamo pa si lahko tudi z jogurtom!

Ste v menopavzi in imate boleče spolne odnose?
V času menopavze se veliko žensk spopada s številnimi tako fizičnimi kot psihičnimi težavami. Ena izmed njih je tudi ostra bolečina med seksom.

Nadležno srbenje nožnice
Mnogo žensk se poleti sooča z nadležnim srbenjem nožnice, ki ga povzroča spremenjen vaginalni ekosistem. Da se vaginalni ekosistem poruši je možnih več vzrokov.

VIDEO: Ženske, redno si pregledujte dojke!
Rak dojke je bolezen, pri kateri iz neznanega vzroka pride do nekontroliranega razmnoževanja in rasti različnih vrst izrojenih celic. Če vdrejo v limfni in krvni obtok, tvorijo metastaze v oddaljenih tkivih in organih.

Ženska s penisom?
Z vprašanjem, ali je Lady Gaga hermafrodit ali ne, so se pred kratkim ukvarjali oboževalci ameriške pevke, ki je v eni od izjav dejala, da ima moški in ženski spolni organ.

Nad spomladansko utrujenost z zaljubljenostjo
Prava zaljubljenost traja le nekaj mesecev, potem pa preraste v ljubezen ali pa se konča, pravijo strokovnjaki. Stanje zaljubljenosti je zato za telo velik stres in zaradi njega se lahko porušita tako hormonsko kot tudi čustveno ravnovesje.