razvoja

9 nenavadnih stvari, ki smo jih o sebi izvedeli v letu 2009
Glede na to, da znanost človeka proučuje že tisoče let, bi si mislili, da o človeku vemo že vse. Pa ni tako! Preberite, katere nenavadne stvari smo o nas izvedeli v letu 2009!

Z nonijem do daljšega življenja
Znanstvenik Steven Charles Gallant, biokemik, je ugotovil, da si z nonijem lahko podaljšamo življenje. Testi, ki jih je izvajal na mušicah, so pokazali, da je uživanje tropskega sadeža kar enkrat podaljšalo življenje mušic.

'40 gramov čokolade na dan odžene stres stran!'
Temna čokolada zmanjšuje stres. Jesti jo morate vsak dan malo. Ne bo težko, kaj?

Ni vseeno, kaj daste v usta!
Ob svetovnem dnevu hrane je že prav, da se vprašamo, kakšno hrano jemo. Že dolgo je namreč znano, da je tudi od hrane odvisno, kako hitro bomo ozdraveli. Vedno več pa jih verjame, da je prav nezdrava hrana vzrok številnim boleznim, tudi raku.

Stres
Manjša količina stresa na marsikoga učinkuje spodbudno, do neke mere nam celo pomaga dati vse od sebe. Preveč stresa, še posebej dolgotrajnega, pa lahko povroči hude zdravstvene težave.

Razvoj dojenčka po mesecih: 1 mesec
1. mesec: Dojenčkov nasmeh je gotovo ena od stvari, ki nikogar ne pusti hladnega, še najmanj starše. Za ta čudoviti nasmeh je dovolj že to, da novorojenček prepozna vaš obraz.

VIDEO: Upanje za male sladkorne bolnike
Dve in polletni Tai Tristan ima sladkorno bolezen tipa 1. Napravica z inzulinom mu rešuje življenje. A preden mu starša preko črpalke vbrizgata inzulin v telo, mu morata izmeriti nivo sladkorja v krvi. Z vbadanjem v prst, vsako uro ali še pogosteje.

Ultrazvočna preiskava v nosečnosti
Ultrazvočna preiskava je metoda, s katero v porodništvu za pridobivanje slike plodu uporabljajo zvok s frekvenco visoko nad našim slušnim področjem.

Bolezni prsnih bradavic
Prsni bradavici omogočata dojenčku sesanje mleka, pomembni pa sta tudi pri spolnem vzburjenju.

Ustanovljen Center matičnih celic
Konzorcij Centra matičnih celic je predstavil ustanovitev in delovanje Centra CMC, v okviru katerega bodo v prihodnosti potekale raziskave, ki bodo osredotočene na razvoj in uvajanje mezenhimskih matičnih celic v klinično zdravljenje težje ozdravljivih bolezni na način osebnostnega zdravljenja.

Izstradani do smrti!
Osebe, ki bolujejo za anoreksijo, ne jedo skoraj nič in živijo le od majhnih grižljajev hrane. Oseba s tovrstno motnjo potrebuje strokovno pomoč, saj gre za samouničevalni način poskusa reševanja problemov in nadzorovanja življenja, ki ga žrtev anoreksije ne razume, pravi sociologinja Dragica Sternad.

Evropski teden cepljenja
Danes se začenja evropski teden cepljenja, ki je namenjen zlasti poudarjanju pomena cepljenja in ga obeležujemo že od leta 2005.

Otrok mora zaužiti dovolj železa
Po podatkih ameriškega centra za nadzor nad boleznimi so majhni otroci zaradi rasti in razvoja ter nenehnega gibanja nagnjeni k pomanjkanju železa, zato bi morali uživati dovolj raznolike hrane, ki vsebuje veliko železa in drugih snovi.

Koliko spanja potrebuje dojenček?
Spalni vzorci vašega dojenčka so edinstveni in jih določa tako njegov temperament in stopnja razvoja kot tudi okolje, v katerem se nahaja. Vendar lahko na splošno rečemo, da potrebuje novorojenček okoli šest tednov, preden začne ponoči spati dlje kot podnevi.

Smeh in veselje - formula za srečo?
Sposobnost, da občutimo srečo, je v veliki meri odvisna od 'igre' kemičnih procesov med hormoni in živci. Za dobro voljo namreč skrbi eden od hormonov.

Premalo spanja lahko povzroči raka
Ameriška raziskava med 6 tisoč ženskami je pokazala, da pomanjkanje spanca povzroča veliko tveganje za razvoj obolenj z rakom. Ženske, ki spijo manj kot 7 ur na noč, imajo kar dvakrat večjo možnost, da zbolijo za rakom.

AIDS/HIV
Okužba z virusom človeške imunske pomanjkljivosti običajno vodi v razvoj aidsa.

Segrevanje škoduje astmatikom
Globalno segrevanje podaljšuje obdobja rasti rastlin, zato se cvetni prah pojavlja na vse večjem prostoru.

Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med.
Pediater, ki se je specializiral za zdravljenje bolezni na področju endokrinologije, diabetologije in metabolizma.