razvoju

'Downov sindrom naju nikoli ni motil!'
Bliža se dobrodelni tek čez vso Slovenijo, s katerim bo več kot 80 zaposlenih s podjetja PRO PLUS na pobudo ekipe Sveta pomagalo zbirati sredstva za odprtje prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom. Njegovo ustanovitev je navdihnil šestletni Val, ki se je rodil s to kromosomsko okvaro.

Zakaj moramo piti mleko?
Mleko in mlečne izdelke bi morali uživati vsak dan tako otroci kot odrasli. Zakaj je uživanje teh izdelkov tako pomembno ter katere in koliko jih moramo na dan zaužiti, so nam zaupali strokovnjaki.

So materina znamenja nevarna?
Čeprav se imenujejo rojstna znamenja, to še ne pomeni, da se vedno rodimo z njimi. Nekatera se namreč lahko razvijejo tudi pozneje. Katera rojstna znamenja je treba zdraviti?

Plesen je izjemno nevarna za zdravje
Črna plesen, ki jo najdemo v številnih slovenskih domovih, je eden pogostejših vzrokov za respiratorne in druge zdravstvene težave. Preverite, kako prepoznati z njo povezane težave!

Na tveganje za diabetes lahko vplivate sami!
Nova študija je pokazala, da lahko prehrana, gibanje, kajenje in uživanje alkohola neodvisno vplivajo na posameznikovo tveganje za razvoj sladkorne bolezni.

Nadja Ružič Medvešček, dr. med.
Internistka kardiologinja, ki se ukvarja z diagnostiko in zdravljenjem srčnih bolezni.

Prof. dr. Rok Vengust, dr. med.
Ortoped, ki se posveča predvsem operativnemu zdravljenju ledvene, prsne in vratne hrbtenice.

Tanja Križaj
Fizioterapevtka, katere delo obsega predvsem zgodnjo terapijo dojenčkov z motnjo v razvoju drže in gibanja. Vodi terapije otrok in izobraževanje staršev za pravilno ravnanje z njihovimi otroki (handling).

En aspirin na dan, prežene raka vstran
Majhna dnevna doza aspirina pomembno zmanjšuje tveganje za smrt zaradi najrazličnejših oblik raka, je pokazala britanska študija, objavljena v zdravstveni reviji The Lancet.

Začutil sem, da želim pomagati ljudem
21-letni Danar Wicaksono je študent medicine. V Sloveniji se bo v mesecu dni skušal kar največ naučiti o kožnih boleznih. Pred prihodom ga je bilo malo strah, saj ni vedel, kako ga bodo sprejeli. Zdaj je popolnoma navdušen.

Potujete v daljne dežele? Cepite se proti hepatitisu
Boste v kratkem odpotovali v daljne dežele, kot so Afrika, Bližnji in Daljni vzhod, Indija, Azija, Južna in Srednja Amerika? Potem se cepite proti okužbi z virusom hepatitisa A in B.

Andreja Čampa Širca, nutricistka
Andreja Širca Čampa je po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, ki je začetna znanja s področja prehrane pridobila na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Specifična znanja dietoterapije pa je poleg rednega dela na kliniki pridobivala z rednim izobraževanjem tudi v tujini.

Pritlikavka, ki podira vse meje
Jasmine se je rodila z redko obliko pritlikavosti. V višino tako meri zgolj 119 centimetrov, a se je pogumna 17-letnica vseeno podala v svet in odselila na svoje. Kako se znajde v velikem svetu?

Brezplačno testiranje hepatitisa
Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL bodo od ponedeljka do četrtka (od 25. do 28. julija) med 16. in 18. uro omogočili anonimno brezplačno testiranje na okužbo z virusoma hepatitisa B in C.

Najpogostejša vprašanja o orgazmu
Orgazem nekaterim predstavlja neznanski užitek, tistim, ki ga ne morejo ali ne znajo doseči, pa pravo uganko. Preberite, kaj je orgazem, ali je seks brez njega prav tako dober in še več o orgazmu.

21 medalj za slovenske specialne olimpijce
Na letošnjih 13. poletnih svetovnih igrah Specialne olimpijade, ki so potekale v Atenah, je sodelovalo več kot 7000 športnikov z motnjami v duševnem razvoju. Tekmovanja so se udeležili tudi slovenski športniki, ki so osvojili kar 21 medalj.

Deček, ki se je rodil brez kože
Brody ima na obrazu velik nasmešek, a je to edini del njegovega telesca, ki ni povit. Komaj mesec star deček se je namreč rodil z boleznijo, zaradi katere je na večjem delu telesa brez kože, tam kjer jo ima, pa je ta tako tanka, da se zlahka predre.

Katarakta
Z izrazom katarakta označujemo izgubljanje prosojnosti očesne leče.

7 načinov, kako zaščititi vid
Pri vsej skrbi za lepoto, kožo in telo vse prepogosto pozabljamo na zdravje oči. Ker imamo le ene, je zanje treba še kako poskrbeti. Preverite, kako.

Najbolj nenavadni dvojčici na svetu
Sienna 'Sinny' Bernal je ob rojstvu tehtala zgolj pol kilograma, velika pa je bila kot materina dlan. Zdravniki so ji dali samo 10 odstotkov možnosti preživetja, a je deklica več kot le preživela.

Kaj razkriva koža na vašem obrazu?
Že sam pogled na vaš obraz lahko razkrije resnico o vašem zdravstvenem stanju. Kaj vse lahko pomeni rdečica obraza, povečan nos, zabuhel obraz in druga stanja, preverite spodaj.

S čim si pomagati, da boste hitreje shujšali?
Pri hujšanju je zelenjava skorajda nepogrešljiva. Vsebuje namreč veliko vitaminov in mineralov ter ima razmeroma malo kalorij. Predstavljamo vam zelenjavo, s pomočjo katere ne boste le vitki, temveč tudi zdravi, priprava takšnih obrokov pa vam bo vzela le malo časa.

Metoda Feldenkreis – drugačen pristop k razvojnim motnjam otrok
Ta konec tedna je v Ljubljani potekala delavnica, ki je predstavila drugačen pristop k motnjam v razvoju otrok. Namenjena je bila razvojnim pediatrom, fizioterapevtom in ostalim, ki delajo na področju razvojnega zaostanka otrok, ter staršem otrok z različnimi razvojnimi zaostanki.

Špela Gorenc Jazbec, fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave
Staršem svetuje o razvoju in razvojnih težavah, ki se pojavijo pri njihovih otrocih ter o pravilnem ravnanju z dojenčkom (handling).

'Redno spremljajte znamenja na koži'
Znamenja na koži bi morali sami opazovati enkrat na mesec, enkrat na leto pa jih pokazati dermatologu, saj je na žalost vedno več pojava melanoma, ki je tudi posledica nevarnega in prekomernega izpostavljanja sončnim žarkom.

Odkrijte skrivnosti moških testisov
Testisi številnim ženskam predstavljajo popolno neznanko, vendar pa moškemu stimulacija le-teh prinaša veliko zadovoljstva. Da bi svojega moškega še bolje zadovoljile, odkrijte nekaj dejstev o testisih – z boljšim poznavanjem se jih boste namreč tudi lažje lotile.

Presenetljive napake in zmote pri skrbi za vagino
Čeprav ženske večinoma vedo, kako je treba skrbeti za zdravje vagine, se v obdobju menopavze zaradi sprememb začnejo zatekati k drugačnim metodam negovanja intimnega predela, ki so lahko še kako škodljive.

Rodila se je z deformirano glavo in zlepljenimi prsti
Tinley se je rodila z redko motnjo, zaradi katere je imela deformirano glavo, sprijete prste na rokah in nogah in volčje žrelo. Pred prvim rojstnim dnem je prestala že dve obsežni operaciji, starša pa verjameta, da bo njena prihodnost polna in lepa.

VIDEO: Ultrazvok kolkov je za otroka sila pomemben
Z ultrazvočnimi pregledi kolkov lahko pri novorojenčkih zelo zgodaj odkrijemo nepravilnosti v razvoju kolkov, najpogostejša je prirojen izpah. Število operacij se je zaradi ultrazvočnih pregledov po tako imenovani Grafovi metodi v zadnjih letih zelo zmanjšalo. Na pediatričnem kongresu v Mariboru so gostili očeta te metode, profesorja doktorja Reinharda Grafa.

10-letnik si je dal spremeniti spol
10-letnik je najmlajši Avstralec, ki mu je sodišče dovolilo spremembo spola, poročajo avstralski mediji. Za to se je odločil, ker se je od nekdaj bolj kot deček počutil kot deklica.