ritem

Kdaj je utrujenost simptom bolezni?
Utrujenost je danes že pogosta težava mnogih ljudi. Nekateri se z njo spopadajo občasno, medtem ko drugi doživljajo kronične epizode utrujenosti. Kdaj je utrujenost posledica stresa, okoliščin in kdaj nakazuje na določene bolezni in je dejansko simptom?

Kako prepoznati angino in kdaj k zdravniku?
Angina pektoris se lahko giblje od blage do hude in jo je običajno mogoče obvladati s spremembo življenjskega sloga ali z medicinskimi posegi – vse to v nadaljevanju.

Kakšen je vpliv vadbe na spanec?
Gibanje je najboljša stvar, ki jo lahko naredite za svoje zdravje. Kako pa sta povezana gibanje in spanec?

Kakšna je razlika med srčnim zastojem in srčnim infarktom?
Mnogi so prepričani, da je srčni zastoj enak kot srčni infarkt, prav tako pa se uporabljata izraza za obe stanji. Slednji pa si vseeno nista enaki.

Zakaj je dobro vstajati zgodaj?
Hočemo ali ne, nekateri imajo radi zgodnje vstajanje, drugi pa prisegajo na dolgo spanje. Nekateri so bolj kreativni v nočnih urah, spet drugi več stvari postorijo zjutraj. Ljudje smo si različni, vseeno pa je nekaj dobrobitnih stvari, ki jih dobimo z zgodnjim vstajanjem.

10 vitaminov in mineralov, ki lahko pomagajo pri nespečnosti
Nespečnost se lahko pojavi zaradi psihičnih ali fizičnih dejavnikov. Sproža jo lahko denimo stres, določene duševne motnje ali stanja, tudi in predvsem pa določene bolezni, stanja in velikokrat tudi pomanjkanje vitaminov in mineralov.

To so znaki zastrupitve z nikotinom
Zastrupitev z nikotinom je posledica prevelike količine nikotina v telesu.

Pogosta jesenska obolenja in kako se jim izogniti
S spreminjanjem barv listov in prihodom hladnejšega vremena prihaja tudi izziv za ohranjanje zdravja. Prehod iz poletja v jesen nas lahko naredi bolj dovzetne za nekatere bolezni. Razumevanje pogostih bolezni, ki se pojavljajo v tem letnem času, in sprejemanje proaktivnih ukrepov nam lahko pomaga, da ostanemo zdravi in uživamo v lepotah jeseni.

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno
Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Vse, kar morate vedeti o amiloidozi
Amiloidoza je, ko se nenormalna beljakovina, imenovana amiloid, kopiči v vaših tkivih in organih. Ko se to zgodi, vpliva na njihovo obliko in delovanje.

Kdaj je najboljši čas za jutranjo kavo?
Veliko ljudi si težko predstavlja začetek dneva brez jutranje kave. A strokovnjaki svetujejo, da je s kavo bolje nekoliko počakati.

7 razlogov, zakaj se pojavijo težave s spanjem
Težave s spanjem pri mladostnikih so lahko posledica različnih dejavnikov, ki se pogosto prepletajo. Kateri so najpogostejši vzroki, kakšne so rešitve?

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh
Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

V vročini ne delajte teh napak
Vročina ne vpliva le na našo kožo, temveč je obremenjen celoten organizem. Seveda imamo radi poletje in z njim toplejše dni, toda, kot smo že neštetokrat poudarili, je izjemno pomembno, da se držimo določenih vsesplošno znanih nasvetov, na katere pa radi pozabljamo!

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov
Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Kaj odvajanje blata pove o vaši prebavi?
Redno odvajanje blata je osnova zdrave prebave. Res pa je, da ima besedica 'redno' pri tem precej relativen pomen. Nekateri namreč blato odvajajo trikrat dnevno, drugi samo vsake tri dni - in v obeh primerih gre lahko za redno odvajanje blata, če ni prisotnih bolečin, neznačilne barve in nenavadnih vonjav. Kako torej sploh vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu?

Kako se spopasti z napihnjenostjo in vetrovi?
Ste si zaradi nabreklega trebuha in neprijetnega tiščanja, pritiska in polnosti v predelu črevesja že kdaj morali odpeti pas in hlače? Potem zagotovo veste, kako neprijetna tegoba je napihnjenost. Res je, da običajno popusti še isti dan, a če se ves čas ponavlja, je pametno, da poiščete vzrok te prebavne tegobe in jo z ustreznimi ukrepi poskušate omiliti oziroma se ji izogniti. Toda, kako ugotoviti, zakaj ste napihnjeni?

Kdo je nagnjen k pomanjkanju magnezija?
Magnezij je mineral, ki ima številne ključne vloge v telesu. Njegova pomembnost izhaja iz različnih funkcij, ki jih opravlja, in vpliva na različne vidike našega zdravja. Poglejmo si, na kaj vpliva magnezij, zakaj je pomemben, nekaj zanimivosti o tem mineralu, navsezadnje pa tudi, kdo je nagnjen k pomanjkanju?

Kako preprečiti utrujenost in izgubo energije pozimi?
Pozimi se pogosto soočamo z izzivi, kot so zmanjšana energija, utrujenost in manjša koncentracija, vse zaradi krajših dni, manjše dnevne svetlobe in seveda hladnejših temperatur. Vsekakor obstajajo tudi preprosti koraki, s katerimi lahko tudi pozimi ohranjamo dobro raven energije, vitalnost in dobro počutje. Poglejmo si, kako.

Kako prestavljanje ure vpliva na naše zdravje?
Ste se kdaj vprašali, zakaj dvakrat letno prestavljamo uro? Glavni razlogi za to prakso segajo v zgodovino in so povezani z energijskimi prihranki, varnostjo in izkoriščanjem naravne svetlobe.

'Deci vina na dan' – dobro za zdravje ali pač ne?
Na Inštitutu za nutricionistiko so pripravili vrsto sporočil z izjavami strokovnjakov, v katerih razkrivajo in preverjajo ozadja prehranskih mitov in raziskujejo vprašanja. Nazadnje so lotili koristi kozarca rdečega vina na dan. Je res zdravo?

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih
Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

To so najpogostejše dopustniške napake
V času dopusta je dobro vsaj za nekaj dni zamenjati domače okolje, se sprostiti ter spočiti telo in duha. A tudi med brezskrbnim počitnikovanjem lahko pride do raznih nepredvidenih situacij, na katere niste pripravljeni in nanje med načrtovanjem morda niti ne pomislite. Še posebej pogoste so prebavne težave, ki so lahko posledica različnih 'počitniških' dejavnikov. Razloga za paniko ni, dobro pa je vedeti, kako v takih primerih poskrbeti za čimprejšnje olajšanje.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Kako vedeti, katerega vitamina primanjkuje v našem telesu?
Da bi naše telo nemoteno delovalo, potrebuje pomoč vitaminov, ki imajo vsak svojo vlogo.

Ali najstniki spijo dovolj?
Mladostništvo je eno najbolj posebnih obdobji v življenju vsakega od nas. Gre za obdobje iskanja, prehod iz otroštva v odraslo dobo, obdobje polno sprememb v telesnem, kognitivnem in čustvenem razvoju. Spanje pa je pri vsem naštetem bistvenega pomena za razvoj in rast. Na žalost pa mnogo najstnikov spanju ne posveča dovolj pozornosti.

Navade ljudi, ki imajo dober spanec
Ste med tistimi ljudmi, ki se ne morejo niti spomniti, kdaj so se nazadnje dobro naspali? Se pogosto zbujate sredi noči in preostanek prebedite? Če se v ozadju ne skriva kakšna bolezen, vam bodo morda naslednji nasveti pomagali do boljšega spanca.

'Energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike'
Energijske pijače vsebujejo visoko vsebnost kofeina, sladkorja in različnih drugih sicer dovoljenih poživil. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko energijske pijače zvišajo krvni tlak in povzročijo nepravilen srčni ritem, dodatno pa s seboj nosijo številna druga tveganja za zdravje – tudi in predvsem za mladostnike!

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''
Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.