Vizita.si

ritma

Zdravje 22. 06. 2024 04.42

Kaj se zgodi, če pijete preveč kave?

Čeprav je kofein na splošno varen v majhnih do zmernih količinah, lahko visoke ravni uživanja povzročijo neprijetne in celo nevarne stranske učinke.

Srčno žilne bolezni 11. 06. 2024 04.23

Tak srčni utrip ni normalen

Občutek utripa na zapestju nam lahko da številne odgovore o delovanju in zdravju srca. Od tega, koliko smo stari, kakšno je vreme in ali se ukvarjamo s športom, je odvisen tudi naš utrip.

Zdravje 30. 05. 2024 04.04

To lahko hormoni naredijo našemu telesu

Kaj so hormoni? Katere stvari v našem telesu so podvržene optimalnemu delovanju hormonov? Kaj hormoni delajo za nas, nam in našemu telesu? Predvsem pa, kako natančno delujejo ti kemični prenašalci sporočil?

Simptomi in bolezni 05. 05. 2024 04.24

Kaj se zgodi, ko pride do pomanjkanja kalija?

Kalij je esencialni mineral, ki ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja našega telesa. Igra pomembno vlogo pri številnih fizioloških procesih, vključno z uravnavanjem krvnega tlaka, delovanjem srca in mišic ter ravnotežjem elektrolitov. Pomanjkanje kalija, imenovano hipokalemija, lahko povzroči različne zdravstvene težave.

Srčno žilne bolezni 17. 01. 2024 04.48

Srčni bolniki - raje se izogibajte tem zeliščem

Čeprav naslednja zelišča veljajo za splošno varna, lahko pri srčnih bolnikih, v povezavi z zdravili, ki jih jemljejo, povzročijo resne zaplete. Zato previdno z uživanjem.

Vitamini in minerali 15. 01. 2024 04.36

Kdo je nagnjen k pomanjkanju magnezija?

Magnezij je mineral, ki ima številne ključne vloge v telesu. Njegova pomembnost izhaja iz različnih funkcij, ki jih opravlja, in vpliva na različne vidike našega zdravja. Poglejmo si, na kaj vpliva magnezij, zakaj je pomemben, nekaj zanimivosti o tem mineralu, navsezadnje pa tudi, kdo je nagnjen k pomanjkanju?

Vitamini in minerali 03. 01. 2024 05.00

Pomanjkanje magnezija lahko povzroči te težave

Magnezij je esencialen mineral, ki ima v našem telesu številne pomembne funkcije. Zakaj je pomemben za naše telo in kakšni so znaki pomanjkanja? Navsezadnje pa, kakšne težave povzroči pomanjkanje tega minerala?

Srčno žilne bolezni 17. 12. 2023 05.00

Znaki, ki lahko kažejo na bolno srce

Ko je govor o boleznih srca, poznamo določene značilne znake, veliko pa je takšnih, ki ostajajo neopaženi. Se na primer zadihate že med kratkim sprehodom? Vam otekajo dlesni? To sta le dva znaka, ki lahko kažeta na bolezni srca, a so te po navadi zadnje, na katere pomislimo.

Aktivno življenje 12. 10. 2023 05.00

Kaj storiti, ko pade motivacija za vadbo?

Konec poletja prinaša vrnitev v ustaljeno rutino, ki smo jo med dopusti in počitnicami nekoliko zanemarili ali celo povsem opustili. Na novo je treba oblikovati urnik dnevnih aktivnosti, v katerem je dobro najti čas tudi za gibanje, ki nas ohranja zdrave ter vitalne. Sprva običajno ni večjih težav, a ko začetna zagnanost popusti, običajno pride do pomanjkanja motivacije, kar lahko hitro vodi v opustitev aktivnosti. Ker gre za razmeroma pogosto prakso, smo preverili, pri katerih oblikah fizične aktivnosti ljudje najdlje vztrajamo in od kod črpamo motivacijo za izbrano vrsto vadbe.

Prebava 06. 10. 2023 05.00

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'

V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Duševno zdravje 05. 09. 2023 05.00

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih

Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Prehrana 05. 07. 2023 05.00

Vse zdravstvene koristi koriandra

Koriander je zelišče, ki ponuja pomembna hranila, kot so vitamini A, K in C ter antioksidanti za zdravje srca. Za kaj vse je (še) dober?

Novice 14. 06. 2023 05.00

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu

Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Zdravje 17. 05. 2023 05.00

Kako vedeti, katerega vitamina primanjkuje v našem telesu?

Da bi naše telo nemoteno delovalo, potrebuje pomoč vitaminov, ki imajo vsak svojo vlogo.

Novice 12. 04. 2023 05.00

Raziskava pokazala, da lahko kava podaljšuje življenje in pomaga pri vadbi

Kava je za mnoge najljubša pijača, brez katere si ne predstavljajo jutra. Zadnja raziskava pa ponuja tudi zanimive ugotovitve.

Srčno žilne bolezni 20. 12. 2022 05.00

Simptomi benignih tumorjev srca

Čeprav jih imenujemo benigni tumorji, njihov pojav v srcu nikakor ni nenevaren in ga ne smemo prezreti.

Duševno zdravje 12. 12. 2022 05.00

Zimska depresija – mit ali resnica?

Zimska depresija je pogovorni izraz za sezonsko depresijo, ki se pojavi v zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in je manj sončne svetlobe. Stanje se natančneje imenuje depresija s sezonskim vzorcem, znana pa je tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD). Oseba, ki ima to motnjo, običajno doživlja ciklična depresivna obdobja, pri čemer se epizode pojavijo jeseni ali pozimi in izginejo v pomladnih ali poletnih mesecih.

Zdravje 28. 09. 2022 12.29

Tega zagotovo še ne veste

Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo, ki je središče naše imunosti. Razkrivamo, zakaj je temu tako, in svetujemo, kako lahko okrepite svoj imunski sistem na povsem naraven način.

Žensko zdravje 12. 07. 2022 05.00

Gre za predmenstrualni sindrom ali kaj drugega?

Nemalo žensk opaža, da je kakšen mesec predmenstrualni sindrom 'hujši' kot preostale mesece. Zakaj se pojavijo hujše bolečine, večja nihanja razpoloženja in večja utrujenost? Razlogi so včasih zelo preprosti, zelo velikokrat pa se morda sploh ne dotikajo menstruacije.

Prehrana 20. 06. 2022 05.00

3 zajtrki, ki bodo pospešili vaš metabolizem

Dokazano je, da zaradi obilnega, zdravega in ustreznega zajtrka čez dan čutimo manj lakote, redkeje hrepenimo po prigrizkih, poleg tega pa ne posegamo tako pogosto po nezdravih prigrizkih.

Zdravje 15. 06. 2022 05.00

Kdaj postane odvajanje blata skrb vzbujajoče?

Redno odvajanje blata je ključno za dobro zdravje. Zaprtje ali driska sta lahko opozorilo za resnejše težave s prebavo. Vaše blato pri tem razkriva veliko več, kot si mislite. O tem smo se pogovarjali s Tatjano Puc Kous, dr. med. spec, ki je endoskopistka z bogatimi vsestranskimi izkušnjami na področju interne medicine in gastroenterologije.

Srčno žilne bolezni 10. 06. 2022 05.00

6 stvari, ki vam upočasnjujejo presnovo

Dobra presnova je ključnega pomena za številne procese v telesu. Ta nam pomaga pri uravnavanju telesne teže in nas lahko varuje pred najrazličnejšimi boleznimi sodobnega časa, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in rak. Prav zato je dobro, da vemo, kaj nam upočasnjuje presnovo.

Srčno žilne bolezni 26. 05. 2022 05.00

Redka bolezen, ki povzroča srčno popuščanje

Transtiretinska amiloidna kardiomiopatija je redka progresivna smrtno nevarna bolezen, ki je redko diagnosticirana, pogosto pa ostane neprepoznana ali pa je prepoznana prepozno.

Zdravje 11. 04. 2022 08.08

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga

Dokler nam zdravje dobro služi, se običajno ne ukvarjamo preveč z mislijo, kakšen je naš življenjski slog. Pa bi se morali. Predvsem redna telesna aktivnost in zdrava ter uravnotežena prehrana sta namreč ključnega pomena za ohranjanje vitalnosti in kakovostnega življenja. Pa še vedno aktualni odvečni kilogrami potem niso več problem. Odločitev za spremembo morate sprejeti sami, a ker vemo, da so prvi koraki vedno najtežji, razkrivamo način, kako v 60 dneh zgraditi prave temelje za zdrave navade in bolj vitalno telo.

Bolezni 24. 03. 2022 05.00

Občutek pomanjkanja zraka – kako si lahko pomagamo?

Dispneja ali zasoplost se v zadnjem času pogosto omenja v povezavi s covidom-19, vendar obstajajo številni vzroki, ki lahko vodijo do pomanjkanja zraka ali zasoplosti.

Naslovnica 18. 03. 2022 05.00

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki!

Vam in vašemu zdravju zvesta Moja lekarna ter naši strokovnjaki se v tokratnem prispevku posvečamo srcu, sinonimu življenja. Metaforično tega seveda povezujemo s čustvi, sicer pa gre za organ v obliki mišice, velike kot pest, ki leži za prsnico.

Življenjske zgodbe 14. 01. 2022 05.00

Koronakriza: Slovenski igralec iskreno o času, ki smo ga preživeli ločeni

Pandemija covida-19 se je zgodila nepričakovano, a hkrati močno zarezala v naš vsakdan, po slabih dveh letih pa se vse bolj zdi, da se 'nova normalnost', ki smo jo imeli zgolj za začasno, vse bolj uveljavlja kot povsem običajen vsakdan. O tem smo klepetali tudi z Juretom Henigmanom, priznanim slovenskim igralcem, ki trenutno blesti v novi slovenski seriji Gospod profesor.

Duševno zdravje 13. 01. 2022 05.00

Zakaj v življenju potrebujemo spremembe?

»Sprejemanje sprememb je kot začetek novega poglavja v knjigi,« pravi ena od misli. A dejstvo je, da nas včasih že misel na spremembe plaši, saj je z njimi vedno povezana negotovost, neznano, strah, občutek izgube kontrole. Brez sprememb se izgubimo v monotonosti življenja, stagnaciji in vse večjem nezadovoljstvu s seboj in drugimi.

Zdravje 10. 11. 2021 05.00

Spalna paraliza – pogosta motnja ali težava?

Motnje spanja so zaradi stresa in ostalih stvari, ki jih povezujemo z dobo, v kateri živimo, vse pogostejše. Med mladimi odraslimi osebami je po poročanju portala Adiva zelo pogosta tudi spalna paraliza.

Imunski sistem 27. 10. 2021 05.00

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga

Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo. Zakaj prebavo? Ker se kar 80 odstotkov celic našega imunskega sistema nahaja prav v prebavnem traktu.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996