Vizita.si

rojstvu

Zdravje 07. 10. 2020 05.30

Helena Kos: Predsodki in zadrege nastanejo iz nepoznavanja drugačnosti in strahu pred neznanim

Cerebralna paraliza ni bolezen, temveč stanje in je skupina neprogresivnih motenj gibanja in telesne drže. Vse o njej in o sami stigmi, ki se včasih še vedno drži določenih posameznikov v naši družbi, smo se pogovarjali s Heleno Kos, univ. dipl. psih. in strokovno vodjo Varstveno-delovnega centra Sonček.

Seks & razmerja 24. 06. 2020 10.00

Koliko spolov pravzaprav obstaja?

Termin spol se lahko navezuje na biološki, družbeni spol ali spolno identiteto in spolno vlogo. Iz prej domnevnih dveh spolov se je število spolov pomnožilo; zdaj poznamo npr. trans moške in trans ženske, interseksualce, transseksualce ipd. Koliko pa je pravzaprav vseh spolov?

Bolezni 22. 06. 2020 07.30

Kaj je interseksualnost, redko stanje, s katerim se zdravniki soočijo ob rojstvu?

Interseksualnost je redko stanje, s katerim se zdravniki soočijo ob rojstvu otroka. Gre za zunanje spolovilo novorojenčka, ki ni izrazito moško niti žensko. Novorojenčkove genitalije niso v popolnosti formirane, zato lahko otroka obeležijo pod oba spola. Zunanji spolni organi ni nujno, da se ujemajo z notranjimi.

Neplodnost 29. 05. 2020 10.00

Ženske nosečnost odlašajo že v 40. leta

"Na žalost nimamo nobene čarobne palčke, s katero bi vplivali na jajčnike, da bi še malo dlje časa producirali kakovostne jajčne celice," je jasna dr. Eda Vrtačnik - Bokal, ki se dnevno srečuje s pari, ki imajo težave z zanositvijo. Kot enega ključnih problemov omenja tudi starost ženske in dejstvo, da pari z zanositvijo odlašajo v vedno poznejše obdobje. Starost ženske je namreč eden ključnih dejavnikov, ki vpliva na možnost zanositve.

Rakave bolezni 29. 05. 2020 08.45

Prepoznajte prve simptome raka na modih

Rak na modih je najpogostejše rakavo obolenje med mladimi moškimi, starimi med 20 in 35 let. Obolevnost za to vrsto raka je v zadnjih letih močno narasla – danes zboleva kar 70 odstotkov več moških kot pred 20 leti.

Bolezni 08. 04. 2020 08.32

Bolečine v križu med nosečnostjo: Zakaj jih ne smemo spregledati?

S kar polovico nosečnic se v času nosečnosti ne pogovarja samo dojenček, temveč tudi križ. A kljub temu, da je veliko zdravil in mazil v nosečnosti prepovedanih, se to bolečino lahko omili in premaga. In ne samo, da se lahko – vsako močno bolečino je treba resno obravnavati, saj lahko ignoriranje težav, ki se pojavijo v nosečnosti, vodi do poslabšanja po rojstvu. Kot opaža fizioterapevtka Ana Krajnc, se namreč »vse skupaj navadno samo stopnjuje«. Z njo smo se pogovarjali o različnih vzrokih bolečin v križu in o tem, kako jih omiliti.

Odnosi in spolnost 23. 03. 2020 18.33

Ko zaradi stresa zdrsnemo v partnersko apatijo

Čustvena oddaljenost, izguba intimnosti in konec romantike se v partnerskem odnosu velikokrat pojavijo kmalu po začetnih fazah vsega lepega. Pri nekaterih se to zgodi že pol leta po poroki, pri drugih po rojstvu otroka, pri tretjih po prvih letih skupnega življenja. Vsak par ima svojo zgodbo in zato ni pravil, kdaj začne partnerski odnos drseti v apatijo, kronično nezadovoljstvo in čustveno hladnost, ki vodijo v vse večjo odtujenost.

Zdravje 17. 03. 2020 07.28

S pomočjo teh nasvetov boste lahko lažje zaspali

Imate težave s spancem? Dolgo v noč pogledujete k stropu, premlevate in premišljujete ter kljub utrujenosti ne morete zaspati? Za vas imamo nekaj nasvetov, kako si pomagati pri težavah z nespečnostjo.

Odnosi in spolnost 06. 03. 2020 14.05

Življenjski dogodki, ki najpogosteje vodijo do ločitve

Nekateri stresni dogodki lahko zakon postavijo na kocko. Med njimi na žalost tudi resna bolezen, izguba službe, tramvatična izkušnja in še bi lahko naštevali. Newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta za ABC News pojasnili, kdaj je partnerski odnos najbolj ogrožen.

Bolezni 28. 02. 2020 08.11

Tudi podpora materam otrok z redkimi boleznimi je izjemnega pomena

Na mednarodni dan redkih bolezni 29. februarja bodo letos v 13 krajih po Sloveniji potekali Svetovni pohodi z rdečimi baloni, s čimer želijo opozoriti na otroke z redkimi boleznimi. Šest let mineva od prvega pohoda z rdečimi baloni, ki se je odvil v Mariboru. Letošnji pohodi bodo med drugim opozarjali tudi na pomen psihološke pomoči za matere otrok z redkimi boleznimi in posebnimi potrebami.

Bolezni 05. 02. 2020 13.56

V Wuhanu so okužbo z virusom potrdili tudi pri novorojenčku

Peking, 5. februarja - V Wuhanu, žarišču epidemije novega koronavirusa iz Kitajske, so okužbo z virusom potrdili tudi pri novorojenčku, in sicer 30 ur po rojstvu, današnje poročanje kitajskih medijev povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Bolezni 04. 02. 2020 08.56

Znaki, ki kažejo na to, da ste slabokrvni

Ste pogosto utrujeni, slabotni, celo omotični? Vas že ob manjših naporih boli v prsih in se močno zadihate? Morda ste slabokrvni. Preverite, kaj povzroča slabokrvnost in kako se lahko spopadete z njo.

Tuje 23. 12. 2019 08.22

Postavili 'varne zabojnike' za nezaželene dojenčke

V frančiškanski bolnišnici v Hammondu, ameriški zvezni državi Indiana, so postavili prvi Safe Haven Baby Box. Gre za pravi zabojnik, v katerega lahko starši, ki ne morejo skrbeti za otroka, varno odložijo svojega dojenčka.

Tuje 13. 12. 2019 07.57

Zaradi kožne bolezni ga zamenjujejo za plastičnega dojenčka

Michael Winter se je rodil v Derbyju v Veliki Britaniji. Ob rojstvu so mu diagnosticirali kožno bolezen, in sicer najhujšo vrsto ihtioze – ithiozo harlekin. Beseda ihtioza izvira iz grške besede 'ichthys' in pomeni 'riba'. Za bolezen je značilna močna suha koža, ki lahko raztegne kožo in obrne ustnice in veke. Novorojenčki z ihtiozo potrebujejo takojšnjo intenzivno obravnavo, saj je njihova koža dovzetna za povečano izgubo toplote in tekočin, večje pa je tudi tveganje za nastanek okužb.

Bolezni 08. 11. 2019 08.29

Poznate hemofilijo, ki prizadene predvsem moške?

Hemofilija je najbolj pogosta motnja strjevanja krvi. Prizadene predvsem moške, saj je pojav hemofilije vezan na moški spolni kromosom. Z zdravljenjem in ustrezno zdravstveno oskrbo lahko oseba s hemofilijo živi zdravo življenje.

Neplodnost 30. 10. 2019 13.37

Iskrena izpoved Katarine Venturini: To je res težko obdobje.

Profesionalna plesalka Katarina Venturini je bila ena izmed mamic, ki so se za materinstvo odločile pozno. Za njo je bila uspešna tekmovalna kariera, nato pa se je odločila še, da odpre svojo plesno šolo. Ko sta bila s partnerjem pripravljena na naraščaj, pa ni mogla zanositi.

Zdravje 26. 09. 2019 12.59

Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje

26. septembra po vsem svetu obeležujemo svetovni dan kontracepcije. Ta dan je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih in je vrhunec vsakoletnih prizadevanj aktivnosti, ki želijo izboljšati spolno zdravje in oblikovati svet, v katerem je vsaka nosečnost zaželena.

Življenjske zgodbe 10. 09. 2019 07.32

Tragična novica za lepo modno oblikovalko

42-letna avstralska modna oblikovalka Camila Franks je komaj rodila hčerko Luno, ko je v prsih med dojenjem zatipala nenavadno bulico. Kmalu se je izkazalo, da se spopada z rakom dojke v tretji fazi in, kot kaže, zaradi zdravljenja ne bo več mogla imeti otrok. To pa Camilla močno obžaluje.

Bolezni 17. 05. 2019 12.03

Nihče ji ne pomaga

12-letna deklica s tumorjem na vratu v velikosti nogometne žoge išče zdravljenje, ki bi ji pomagalo znova normalno zaživeti. A zaradi finančnih težav in pomanjkanja znanja na tem področju, bo to težka naloga.

Zdravje 03. 05. 2019 08.03

Test razkriva, ali bo vaš otrok čez 10 let debel

Znanstveniki lahko danes že predvidijo, ali bo vaš otrok čez deset let debel ali ne. Pri tem uporabijo 12 dejstev o otroku in starših in natančno napovedo, ali se bo otrok v najstniških letih spopadel z debelostjo ali ne. V nekaj letih bo na voljo tudi aplikacija, ki bo natanko napovedala prihodnost vašega otroka.

Bolezni 14. 03. 2019 13.34

Čudežna deklica še kar živi

Mali Charlotte Patt, ki se je rodila z redko genetsko boleznijo, Shprintzen-Goldbergovin sindromom, so zdravniki napovedali le nekaj dni življenja, a čudežna deklica bo kmalu praznovala drugi rojstni dan in se še kar bori za svoje življenje.

POPovi zdravniki 16. 02. 2015 13.36

Astma - zdravljenje s homeopatijo

Pozdravljeni, sem mama 17letnega sina kateri ima astmo od petega leta starosti. Prav tako ima alergijo na vse živali razen papig,pršice in trave. Takoj po rojstvu velike težave nevrodermitis. Danes ze...

POPovi zdravniki 03. 12. 2014 16.16

Bolečina nad simfizo

Pozdravljeni, Po rojstvu hčere, dva meseca nazaj, imam bolečine pri počepu, pri uriniranju - še posebaj kadar je mehur poln. Bolečina ni podobna vnetju mehurja. Je nekakšen pritisk in tiščanje navzdol...

POPovi zdravniki 03. 12. 2014 16.12

Cistitis

Pozdravljeni, Po rojstvu hčere, dva meseca nazaj, imam bolečine pri počepu, pri uriniranju - še posebaj kadar je mehur poln. Bolečina ni podobna vnetju mehurja. Je nekakšen pritisk in tiščanje navzdol...

POPovi zdravniki 27. 08. 2014 20.45

STRAH PRED BOLEZNIJO DUŠE

Moja zgodba je precej dolga, v upanju, da mi boste lažje pomagali. Mami me je rodila pri 17. letih. Ker je hodila še v šolo, me je čuvala stara mama, katero sem imela zelo rada. Do mojega 7. leta sta ...

POPovi zdravniki 13. 08. 2014 11.26

Atlas

Spoštovani, Prosim za mnenje, ali prvo vratno vretence v nepravem položaju res lahko povzroča migrene, skoliozo... oziroma prosim za vaše mnenje o tej terapiji: http://www.atlantotec.com/sl Lep pozdra...

POPovi zdravniki 18. 06. 2014 14.31

Ponovitev krčnih žil

Pozdravljeni! Leta 2012 sem bila kirurško zdravljena zaradi verikoznega sindroma. Narejena je bila tudi endoluminalna obliteracija velike safenske vene z radiofrekvenco (na obeh nogah). Po šestih mese...

POPovi zdravniki 22. 01. 2014 20.57

GENERALIZIRANA ANKSIOZNOST Z DEPRESIVNOSTJO

Pozdrav...sem 23 letno dekle. imam leto dni staro hčerko in sem 3 leta v razmerju. po rojstvu, oz. nekaj mesecev po rojstvu so se začele moje težave, ki so se kopičile po smrti babice od mojega fanta....

POPovi zdravniki 27. 01. 2013 20.56

Strah pred okužbo

Pozdravljeni!Star sem 22 in kak teden dni po porodu sem zaradi komplikacij pri in po samem porodu dobil transfuzijo krvi.Kri bi naj pregledali,ki naj ne bi bila okužena z virusom HIV.Bil sem tud...

POPovi zdravniki 16. 01. 2013 14.26

Tašča presztopa meje

Pozdravljeni. Moje vprašanje se na odnos s taščo, ki se je po rojstvu otroka popolnoma spremenil in se samo še slabša. Tašča ga namreč želi previjati, hraniti, ujčkati, uspavati, delati vse, kar je po...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996