s

Zima se je poslovila, drevje zacvetelo
Na naši spletni strani boste vsak teden lahko spremljali napoved o vsebnosti cvetnega prahu v zraku, ki ga redno pripravlja Inštitut za varovanje zdravja. S tem se boste lažje izognili težavam, ki vam jih povzroča cvetni prah. Tokrat za vas objavljamo napoved od 11. do 16. marca.

Avtizem in avtistične motnje
Avtizem je razvojna motnja, pri kateri je prizadet predel za komunikacijo in socialne odnose.

Premalo spanja lahko povzroči raka
Ameriška raziskava med 6 tisoč ženskami je pokazala, da pomanjkanje spanca povzroča veliko tveganje za razvoj obolenj z rakom. Ženske, ki spijo manj kot 7 ur na noč, imajo kar dvakrat večjo možnost, da zbolijo za rakom.

Sadež, ki odžene zdravnika stran
Znanstveniki so ugotovili, da jabolka vsebujejo snovi, ki zmanjšujejo rast rakavih celic, zmanjšajo možnost srčnega infarkta ter pomagajo ohranjati zdrave zobe in kosti.

Nezdravi prigrizki
S kozarcem kole zaužijemo ogromno sladkorja, saj so sladke gazirane pijače narejene tako, da spodbujajo žejo. Enako je tudi s sladkarijami. Po koščku čokolade si boste zagotovo želeli vsaj še enega.

Shizofrenija
Shizofrenija je duševna bolezen, ki zbuja niz zablod in predsodkov, občutek nelagodja in strahu.

Kapsulna endoskopija
Kronične vnetne črevesne bolezni najlažje diagnosticirajo s pomočjo kapsulne endoskopije.

Kontracepcija za zrele ženske
Ženske se lahko, poleg kontracepcijskih tablet, odločijo tudi za kontracepcijsko sredstvo, ki zaščito nudi kar pet let.

Shranjevanje izvornih celic
Starši se tudi pri nas lahko odločijo, da otroku takoj po porodu odvzamejo popkovno kri, ki vsebuje velike rezerve izvornih celic.

Aparat za diagnosticiranje bolezni mrežnice
Aparat s pomočjo laserskega žarka prikaže odboje od različnih slojev mrežnice. Z njim lahko strokovnjaki opazujejo spremembe na očesni mrežnici.

Naprava za zdravljenje raka
Na onkološkem inštitutu imajo napravo za zdravljenje raka, ki zdravnikom omogoča, da s posebnim postopkom bolnikom odstranijo rakave tvorbe v samo 8 minutah.

Magnetna resonanca
Magnetna resonanca je naprava za slikanje celotnega telesa. Aparat, ki s pomočjo močnega magneta omogoča izredno natančne preiskave različnih organov.

Kloniranje izvornih celic
Angleškim in Korejskim znanstvenikom je uspelo klonirati izvorne celice, ki gensko povsem ustrezajo originalnim celicam poškodovanih ali obolelih ljudi.

Lasersko pomlajevanje kože
Zanki staranja so odvisni predvsem od dedne zasnove in načina življenja. S pravilno prehrano, izogibanju stresu, kajenju, alkoholu in predvsem soncu jih lahko omilimo sami. Sicer pa tudi dermatologi poznajo načine kako lahko pomladimo kožo.

Elektromagnetno sevanje
Elektromagnetnemu sevanju smo izpostavljeni vsak dan, na delovnem mestu in doma. Ali to res škoduje zdravju si strokovnjaki niso enotni. Obstajajo študije in raziskave, ki sevanje povezujejo s pojavom levkemij, nekaterih oblik raka in tumorjev.

Endoskopske ginekološke operacije
Gre za minimalne ginekološke operacije v trebušni votlini, ki jih kirurgi opravijo brez velikih rezov. S tem pa bolnicam prihranijo številne nevšečnosti.

Operacija solznih kanalov
Zapora solznih poti je precej pogosto obolenje, bolnikom pa povzroča vrsto težav. Pri nas že nekaj let te težave operirajo s pomočjo laserja.

Očesna laserska operacija
Vse več Slovencev se odloča za laserske operacije oči s katerimi odpravljajo kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem. Zanjo se odločajo tisti, ki ne želijo več nositi očal ali kontaktnih leč.

Ne pozabite na stopala!
V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala. Predvsem topla zima ustvarja dobre pogoje za razvoj glivičnih infekcij.

Kako se izognemo čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo?
Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe. Raziskali smo, kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo.

Nesreče na smučiščih izenačene z ostalimi vrstami nesreč
Za enkrat sta oskrba poškodb na smučišču in prevoz do najbližje ustrezne zdravstvene pomoči v Sloveniji še vedno brezplačna.

Zdravstveno zavarovanje
Zdravstveno zavarovanje je pri nas obvezno za vse državljane s stalnim prebivališčem v Sloveniji, plačilo predpisanega prispevka pa je vezano na vir, ki zavarovancu zagotavlja osnovno socialno varnost.

Bolnikove pravice
Bolniki imajo nedvomno pravico do dobre zdravstvene oskrbe, prav pa je, da poznajo svoje pravice, načine, kako jih lahko uresničijo, pa tudi, kaj storiti, če so kršene.

Postanite darovalec krvi!
Z enkratnim darovanjem krvi lahko rešite več življenj hkrati. V Sloveniji namreč vsakih pet minut nekdo potrebuje kri.

Pravica do izbire osebnega zdravnika
Vse zavarovane osebe imajo pravico, da si izberejo osebnega zdravnika, in sicer si lahko izberejo osebnega zdravnika splošne medicine, osebnega zobozdravnika, ženske pa tudi osebnega ginekologa.

Čakalne dobe
Nujne zdravstvene storitve za zavarovano osebo morajo izvajalci opraviti takoj oziroma v najkrajšem možnem času. Čakalne dobe za zdravstvene storitve lahko preverite tudi na spletni strani ministrstva za zdravje in ZZZS.

Darovanje spolnih celic
Kadar tudi s pomočjo zdravljenja ne pride do zanositve po naravni poti, se pari lahko odločijo za oploditev z biomedicinsko pomočjo.

Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Onkolog, ki opravlja diagnostične postopke za odkrivanje rakavih obolenj, usmerja bolnike v nadaljnje preiskave in jim svetuje najprimernejše metode zdravljenja.

Zatrdela rama
Zatrdela rama je posledica adhezivnega vnetja ovojnice ramenskega sklepa.

Zadelan sluhovod
Ušesno maslo, ki čisti, vlaži in ščiti površino sluhovoda, izločajo posebne žleze. Če ga izločajo preveč, lahko čep ušesnega masla povzroči zaporo sluhovoda in okrni sluh.