samo

Vadba v vodi za nosečnice
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

Prehrana doječe matere
Mama, ki doji, potroši toliko energije, kot če bi 24 ur fizično delala! Zato je zanjo pomembna zdrava, hranljiva ter raznolika hrana in pijača.

Dojenje koristi otroku in mamici
Slovenija je po številu doječih mater v samem vrhu. Doji kar 95 odstotkov mamic, zasluge za to pa gredo tudi strokovnim delavcem v porodnišnici.

Nosečnost ni bolezen!
Bodoča mamica lahko veliko pripomore k boljšemu počutju, če bo telesno aktivna tudi med nosečnostjo.

Menstrualna bolečina
Bolečina, ki jo poznajo samo nekatere ženske, se pojavi ob menstruaciji. Gre za krčevito bolečino v spodnjem delu trebuha, ki navadno traja od enega do treh dni. Spremljajo jo lahko glavobol, razdražljivost, slabost, bruhanje, šibkost in driska.

Cepljenje proti virusu HPV – ZA
Dr. med. Marjetka Uršič Vrščaj z Onkološkega inštituta zagotavlja, da je cepivo varno in učinkovito. Želi si, da bi se čim več staršev odločilo za cepljenje svojih hčerk proti virusu HPV, saj bi tako zmanjšali obolevnost za rakom na materničnem vratu in nekaterimi spolnimi boleznimi.

Cepljenje proti virusu HPV – PROTI
Predsednik Društva za svobodno odločanje Primož Verbič pravi, naj starši pri odločitvi za cepljenje upoštevajo, da je lahko cepljenje deklic proti virusu HPV celo smrtno nevarno. Zato naj se pred odločitvijo dobro informirajo.

Zdravniki so jo pustili umreti
26-letna Kerrie Wooltorton je obupala nad življenjem. V zadnjem letu se je poskusila ubiti kar devetkrat, a so jo zdravniki še pravi čas rešili ...

Najpogostejša spolna težava pri moških
Čeprav je prezgodnji izliv ena od najpogostejših seksualnih težav moških, vsak prezgodnji izliv ni skrb vzbujajoč. Skrb je upravičena le, če nima nadzora nad svojim telesom in ga izliv pravzaprav preseneti.

Nad spomladansko utrujenost z zaljubljenostjo
Prava zaljubljenost traja le nekaj mesecev, potem pa preraste v ljubezen ali pa se konča, pravijo strokovnjaki. Stanje zaljubljenosti je zato za telo velik stres in zaradi njega se lahko porušita tako hormonsko kot tudi čustveno ravnovesje.

INTERVJU: Tudi moški imajo meno
Ste se kdaj spraševali, zakaj moški z leti postanejo bolj razneženi in prijazni? Strokovnjaki pravijo, da je to povezano z upadom moškega spolnega hormona – testosterona.

Kirurško povečanje spolnega uda
Tisti, ki imajo zares majhen spolni ud, se lahko odločijo za kirurško povečanje spolnega uda. Na voljo je več vrst posegov, s katerimi lahko penis podaljšajo in povečajo njegov volumen.

Moški, preverite, ali je vaš trebuh nevaren za zdravje
Če imate nekaj kilogramov preveč, niste edini. Pri tem vam ne priporočam, da sledite množicam. Odvečni kilogrami, posebno okoli pasu, so lahko zelo tvegani. Pa ne gre samo za pivske trebuhe!

Vsestransko uporabna šentjanževka
Šentjanževka je vsestransko uporabna rastlina, ki nam pomaga tudi pri depresiji, glavobolih, nespečnosti ... Predstavljamo vam nekaj uporabnih receptov, s katerimi boste lahko kar sami ustvarili uporabne pripravke iz te rastline.

Koristni nasveti za zdravo srce
28. september je svetovni dan srca. Marsikdo se premalo zaveda, kako pomembno funkcijo igra in kako pomembno je, da ga ohranjamo zdravega.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Ko nas čustvena bolečina zaboli fizično
Na univerzi v Kaliforniji so znanstveniki s pomočjo nove tehnologije skeniranja možganov ugotovili, da je del možganov, ki procesira fizično bolečino, zadolžen tudi za čustveno bolečino.

Od svetega tempeljskega drevesa do sodobnega zdravila
Ginko biloba (dvokrpi ginko) je najstarejša še živeča drevesna vrsta na svetu. Drevo lahko doseže starost 1000 let in višino 30 metrov. V mezozoiku, pred približno 150 milijoni let, je bil ginko razširjen po vsej Zemlji, tudi po Evropi.

Učinkovita pomoč pri pojemanju spomina in koncentracije
Vsakemu se občasno zgodi, da se ne more spomniti datuma prijateljevega rojstnega dne, kakšne telefonske številke ali pa, da se kdaj ne more zbrati. Huje pa je, ko te težave postanejo vsakodnevne.

Obrazec za učinkovito pomnjenje
Če si želite informacije zapomniti za krajše ali daljše časovno obdobje, morate upoštevati tri pomembne korake. Ti trije koraki sestavljajo obrazec za učinkovito pomnjenje, ki ga nekateri imenujejo tudi Obrazec 1-2-3.

Čustveno vampirstvo
Ko začne partnerski odnos načenjati nezaupanje, se rodi ljubosumje. Posledica je, da eden izmed partnerjev želi nadzirati življenje drugega in si ga lastiti. Razvije se posesivnost, ki globoko poseže v odnos.

Ste se zastrupili z gobami? Preverite!
Slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu in driska so lahko znak, da ste se zastrupili z gobami. V tem primeru čim prej poiščite zdravniško pomoč. Podobni znaki lahko pojavijo tudi, če ste se gob le preobjedli.

Gobe vas lahko stanejo življenja!
Jesenski dež je dodobra namočil naše gozdove in sezona nabiranja gob se lahko začne. Hkrati pa se poveča tudi možnost zastrupitve z njimi. Čeprav je zadnja leta vse manj sprejemov v bolnišnico zaradi zastrupitev z gobami, pa se še vedno vsako leto z gobami precej ljudi resno zastrupi in tudi umre.

Zakaj se jeseni zredimo?
Poleti uživamo lažjo hrano, se več gibamo, zato lažje izgubimo kilograme oziroma vzdržujemo težo. Ko nastopijo hladnejši dnevi, se običajno tudi naša prehrana spremeni. Hitro se zredimo, naša prehrana pa postane "težja". Zakaj prihaja do takšnih nihanj, nam je razložil dietetik Jože Lavrinec.

SLIVA
Slive vsebujejo veliko antioksidantov in drugih pomembnih snovi, zato veljajo za odlično hrano za živce, izboljšujejo prebavo in pomagajo odvajati vodo iz telesa. Slive, ki jih poznamo že skoraj 2000 let, prihajajo iz Azije.

ROBIDA
Če boste zadnje toplejše dni izkoristili v naravi, ne pozabite nabrati še nekaj robid. Z malo sreče jih boste še dosti našli. Gre za izjemno zdrav sadež, iz katerega lahko naredite zdravilen čaj, sok ali jih preprosto uživate surove.

Kako prepoznamo morebitnega samomorilca?
Slovenija se uvršča med šest samomorilno najbolj ogroženih držav v svetu. V Evropi celo med prve štiri. Kljub temu da število samomorov z leti upada, je ta podatek še vedno skrb zbujajoč. Zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej prepoznamo samomorilne znake.

Strto srce ga je skoraj stalo življenja!
Ko se je Mateja pozno zvečer vračala z dela, svojega sina Davida, kot običajno, ni našla v njegovi sobi. Ker je svojega Davida poznala zelo dobro, je stekla v garažo, kjer ...

Bi imeli bučo na penisu?
Koteke so posušene buče, ki še danes služijo kot zaščita penisa nekaterim domačinom v Indoneziji. Uporabljajo jih v obredne namene, pa tudi v vsakdanjem življenju.

RESNIČNA ZGODBA: Vesela sem, da je konec!
Končno! Konec je panike, histerije, razmišljanja o kajenju, štetja cigaret ... Ko se poskušaš odvaditi kajenja, najprej zmanjšuješ, nato pa dodajaš in najdeš tisoč in en izgovor, zakaj moraš ravno zdaj še eno prižgati, čeprav si že zdavnaj presegel dnevni limit.