Vizita.si

samo

Duševne motnje 12. 03. 2020 08.24

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice

Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Bolezni 10. 03. 2020 08.37

Preverite nove ukrepe za preprečevanje širjenja okužb s koronavirusom

Več kot 111.000 ljudi se je okužilo z novim koronavirusom, več kot 62.000 jih je ozdravljenih. Med Evropskimi državami je največ okuženih in smrti, posledično je italijanska vlada sprejela nov previdnostni ukrep in karanteno razširila na celotno državo. V Sloveniji so prvi primer okužbe potrdili šele 4. marca, od takrat pa do danes jih je novo okuženih skupaj 25. Kakšni so ukrepi?

Duševno zdravje 10. 03. 2020 08.33

'Zelo me je pretreslo, ko sem spraševala bolnike o tem, kakšne težave pestijo njihove bližnje'

Ko človek zboli za težjo obliko bolezni, se nenadoma vsuje na tisoče vprašanj. Med drugim tudi, ali nekaj časa obdržati diagnozo kot skrivnost ali povedati družinskim članom in prijateljem. Kdaj povedati, komu povedati? Predvsem pa, kako takšno informacijo podati svojim otrokom, mlajšim in najstnikom? O tem smo se pogovarjali z dr. Vesno Radonjič Miholič, specialistko klinične psihologije.

Dieta 10. 03. 2020 08.08

5 vrst sadja, ki lahko pomagajo pri hujšanju

Če ste se odločili, da bi radi izgubili nekaj odvečnih kilogramov in da boste ob tem vseeno skrbeli za svoje telo ter se zdravo prehranjevali, vam je na voljo kar nekaj vrst sadja, ki vam lahko pri tem pomagajo. Med njimi so hruške, zelena jabolka, ananas, borovnice in jagode. Preverite, zakaj.

Bolezni 06. 03. 2020 14.51

Kako si pomagati, ko se pojavijo hemoroidi?

Hemoroidi so nabrekla tkiva v steni danke in zadnjika, ki lahko privedejo do pekočega občutka, srbečice, bolečine med odvajanjem, krvi na toaletnem papirju ali v blatu, lahko pa tudi izstopijo. Ob vsaki krvavitvi iz črevesja, morate obiskati zdravnika, saj gre lahko tudi za kaj bolj resnega. Tudi hemoroide lahko prepozna in potrdi samo zdravnik, kljub vsemu pa po diagnozi hemoroidov marsikaj za odpravo le-teh lahko storite tudi sami.

Bolezni 06. 03. 2020 14.14

10 presenetljivih razlogov za zaprtje

Spoznajte glavne razloge za zaprtje. Nekaj najbolj očitnih je zagotovo prehrana s premalo vlakninami, nenehno ignoriranje potrebe po odvajanju, jemanje določenih zdravil in premalo gibanja. A tu je še nekaj razlogov, na katere morda niste pomislili.

Bolezni 06. 03. 2020 14.10

Kdaj vas lahko krvni strdek ogroža, četudi ste mladi?

V Sloveniji letno za vensko trombozo zboli okrog 3000 ljudi. Okoli 10 odstotkov primerov je smrtnih. A če bolezen dovolj hitro diagnoziramo, je zdravljenje po navadi zelo uspešno. Čeprav je s staranjem tveganje za krvni strdek v veni večje, pa obolevajo tudi mladi.

Koža 06. 03. 2020 14.06

Kako pravilno negovati kožo po 50. letu?

Neizogibni proces staranja kože se začne po 25. letu starosti. Koža postaja manj elastična, tanjša, gube pa postajajo vedno globje in bolj vidne. Da bo koža tudi v tem obdobju negovana in sijoča, vpeljite zdrav življenjski stil in negujte kožo s primernimi izdelki, ki lahko vidno zmanjšajo znake staranja kože.

Odnosi in spolnost 06. 03. 2020 14.05

Življenjski dogodki, ki najpogosteje vodijo do ločitve

Nekateri stresni dogodki lahko zakon postavijo na kocko. Med njimi na žalost tudi resna bolezen, izguba službe, tramvatična izkušnja in še bi lahko naštevali. Newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta za ABC News pojasnili, kdaj je partnerski odnos najbolj ogrožen.

Odnosi in spolnost 06. 03. 2020 14.04

Kako prepoznati, da vas partner vara?

Sprememba obnašanja, skrivanje telefona, kasnejše prihajanje domov, nenapovedani izostanki, nenadna skrb zase in čustvena odtujenost. To je nekaj znakov, ki lahko kažejo, da vas partner vara. A kaj storiti, če pride do nezvestobe. O tem smo se pogovarjali z zakonsko terapevtko dr. Veroniko Podgoršek.

Duševno zdravje 06. 03. 2020 14.03

Današnja družba narcizma ne le tolerira, a ga celo spodbuja

Današnja družba je do narcizma ne samo tolerantna, celo spodbudna. Čeprav je na prvi pogled videti, da nanj gledamo s prezirom, je resnica daleč od tega. Ne da bi to sploh vedeli, veliko narcističnih lastnosti dojemamo kot vrednote – po navadi zaradi napačne interpretacije. Seveda pa to še ne pomeni, da narcizem ni potencialno patološka osebnostna struktura, ki se v nekaterih primerih manifestira tudi kot osebnostna motnja.

Duševne motnje 03. 03. 2020 18.27

Se bojite biti v središču pozornosti?

Socialna anksioznost ali socialna fobija je ena od oblik anksioznosti, pri čemer pa je potrebno vedeti, da so meje med različnimi oblikami anksioznosti lahko zabrisane. Tako se lahko tudi pri generalizirani anksioznosti pojavljajo simptomi socialne anksioznosti. Bolj kot da ju poskušamo ločiti, je pri terapiji pomembno, da najdemo mentalni vzrok za njen pojav.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 15.12

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?

Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

Življenjske zgodbe 01. 03. 2020 17.09

Rene in Nik prosita za pomoč: 'Mama ne dava te!'

Suzana Bažato je pred letom in pol zbolela za rakom žolčnih vodov, ki se sicer imenuje holangiokarcinom. V operaciji, ki je bila sicer uspešna, so ji poleg tumorja odstranili tudi del jeter in žolč. Toda kmalu je izvedela, da se rak vrnil in bolečine so postajale neznosne. "Brez predaha je iskala informacije, dokler se ni dokopala do medicinskih terapij in načinov zdravljenja raka, ki so ji vlila upanje. To upanje pa je našla na Kitajskem in tu je nastal problem finančne narave," v zapisu, ki je zaokrožil po spletu piše njen sin Rene ter vse prosi za pomoč. "Obupan sem. Res sem. Na vas se obračam, saj ne vem več, kako bi ji lahko pomagal. Da bi uspešno zaključila zdravljenje na Kitajskem, potrebuje še kar precej denarja."

Duševno zdravje 28. 02. 2020 13.25

Rdeča luč naj zasveti, ko preležite cel vikend in ste utrujeni še v ponedeljek

Če si po službi ali čez vikend želite le počitka ter ste nato kljub dvodnevnem poležavanju utrujeni še v ponedeljek, je to znak za alarm, pravi psihiatrinja prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije. Pogovarjali smo se, kdaj je stres normalen, kdaj pa ga je preveč. In kdaj nam zaradi stresa pripada tudi bolniška.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 13.24

Je perfekcionizem nekaj pozitivnega ali negativnega?

"Perfekcionizem je človekova težnja, da bi v vseh stvareh vse naredil najboljše možno in brez napake," pojasnjuje klinična psihologinja Aleksandra P. Meško. Medtem ko to deluje kot povsem lepa in smiselna želja, pa je napaka perfekcionistov, da ne znajo ločiti, kje bi bilo perfekcionizem smiselno uporabiti, kje pa ne. Kar vse bi moralo biti popolno. Tu pa se potem zalomi.

Zdravje 28. 02. 2020 13.18

6 težav, ki se pojavijo, če pijete premalo vode

Da bi bili zdravi in bi se dobro počutili, moramo piti dovolj vode. To, da je ne uživamo dovolj, je lahko vzrok vrste neprijetnih tegob, od glavobola do slabe koncentracije.

Bolezni 28. 02. 2020 08.36

Zakaj je ničelni pacient koronavirusa še vedno neodkrit?

Izraz »ničelni pacient« izvira iz študije ameriškega Centra za nadzor bolezni in preventivo (CDC) in pomeni prvega okuženega pacienta ali izvor virusne oz. bakterijske bolezni. Ugotovitve kdo je ničelni pacient lahko odgovorijo na ključna vprašanja o tem, kako, kdaj in zakaj se je začela epidemija virusa, posledično pa se lahko prepreči njegovo nadaljnje širjenje. Kako to, da ničelni pacient v primeru koronavirusa še vedno ni znan?

Duševno zdravje 11. 09. 2019 07.37

Človek, ki razmišlja o samomoru

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Prehrana 22. 05. 2017 08.06

Presenetljivo je, kaj lahko teh 10 živil naredi za vaše srce

Da bi imeli bolj zdravo in močno srce, se izogibajte hrani, ki vsebuje veliko nasičenih maščob, sladkorja, soli. Izogibajte se živilom, ki vsebujejo prazne kalorije – z njimi zaužijemo veliko kalorij, a malo hranil, ki jih naše telo potrebuje. Kaj pa bi morali jesti?

Duševno zdravje 28. 02. 2020 08.29

Psihiatrinja svetuje, kako pomagati mladostniku v stiski

Čas, ko mladostnik postaja odrasel človek, je poln čeri, ki se jim ni vedno lahko ogniti, zato ni nič čudnega, da jih v tem občutljivem obdobju toliko zadene vsaj ob kakšno. Kako priskočiti na pomoč, smo se pogovarjali s psihiatrinjo dr. Arijano Turčin.

Bolezni 27. 02. 2020 08.22

Kaj ugotovimo, če primerjamo koronavirus s sezonsko gripo?

Vsak virus ima svojo inkubacijsko dobo in rok trajanja. Kadar se pojavi, zboli veliko ljudi, vendar s časoma izzveni. Kako dolgo bo trajala epidemija, je odvisno od ljudi, ki so ga preboleli, in ljudi, ki se lahko okužijo. Tako naj bi bilo tudi s koronavirusom, trdijo strokovnjaki.

Duševno zdravje 27. 02. 2020 08.23

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko

Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Bolezni 25. 02. 2020 08.35

Ne nasedajte lažnim zdravilom proti koronavirusu

Zaradi širjenja okužb s koronavirusom je precej napetosti in nesigurnosti javnosti čutiti tudi v Sloveniji. Sicer za zdaj potrjenega primera okužbe ni, zato oblasti pomirjajo, da razloga za preplah naj ne bi bilo. Kljub temu pa se mnogi želijo informirati o preventivni zaščiti, zato podlegajo tudi lažnim objavam.

Zlata leta 25. 02. 2020 08.36

Odkrijte vzrok bolečine v sklepih

Vsaka bolečina je zoprna, če prizadene sklepe, pa še toliko bolj, saj močno vpliva na kakovost življenja. Ker brez vzroka ni mogoče odpraviti bolečine, preverite, kaj vse je lahko vzrok vaših težav!

Bolezni 23. 02. 2020 20.35

Koronavirus: kako se ustrezno zavarovati?

V Sloveniji ta trenutek ni potrjenega primera okužbe s koronavirusom in ni razloga za preplah, je danes zagotovil minister za zdravje Aleš Šabeder. Vendar pa, kot je opozorila infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, skoraj ni več dvoma, da se bo virus pojavil tudi pri nas. Kako se pred njim zaščititi?

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.38

7 načinov, kako živeti bolj polno življenje

Dejstvo je, da veliko časa preživimo v svojih mislih. Premlevamo o sebi, drugih in svetu. Razmišljamo o preteklih dogodkih in načrtujemo prihodnost. Težava nastane, če smo večji del misli naravnani negativno in črnogledo. Dogodke povezujemo z negativnim izidom, iščemo krivce, morda nas je strah ali pa nas preveva večni pesimizem. Negativne misli igrajo veliko vlogo pri tem, kako kakovostno sploh živimo, saj nam preprečijo, da bi uživali v novih izkušnjah, izničijo osredotočenost na to, kar je pomembno in nenazadnje tudi čustveno izčrpavajo. Zaradi negativnih misli se lahko počutimo tesnobne in depresivne in zdi se nam, da v življenju zares nimamo sreče.

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.37

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?

Kadar se človek spopada s težavami na duševnem področju, se ponavadi najprej zateče k svojemu splošnemu zdravniku in/ali k psihiatru, ki mu predpišeta zdravila. Kadar so simptomi duševne motnje tako močni, da motijo vsakdanje življenje in delo, pa ga napotita, naj si poišče psihoterapevtsko zdravljenje.

Domače 23. 02. 2020 15.51

Vesna iz Radeč: bolezen je prišla brez znakov, povsem nepričakovano

Pred štirmi leti je izvedela za diagnozo, je svojo izkušnjo z rakom jajčnikov z nami delila Vesna Bregar iz Radeč. Svet se ji je sesul jutro, preden so se z družino čez vikend odpeljali na morje. “In zgodilo se je povsem nepričakovano, brez kakršnih koli znakov, da bi se kaj takega lahko zgodilo.”

Rakave bolezni 23. 02. 2020 15.48

Gre za prvi rak, ki ga bomo lahko eliminirali

Rak materničnega vratu lahko postane prvi rak, ki nam ga bo uspelo eliminirati, razlaga Urška Ivanuš, dr. med. Toda pod dvema pogojema. Če se bodo ženske udeleževale presejalnega programa ZORA, deklice (in dečki) pa bodo cepljeni proti HPV (humanim papilomavirusom). Danes je jasno, da so ti povzročitelji okužb, ki se lahko razvijejo v raka. “Če je bila ženska cepljena in se udeležuje presejalnega pregleda, pa je verjetnost, da bo kadar koli zbolela, izjemno majhna.”

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032