se

Zakaj je samota nujno potrebna?
Zdi se, da se čas, ki ga preživimo le sami s seboj ponekod še vedno povezuje z negativno konotacijo. Samota, pa čeprav le občasna, je za nekatere znak čudaštva, osamljenosti, morda celo egoizma, kar je precej povezano s tem, iz kakšnega okolja prihajamo. A vse omenjene predpostavke ne bi mogle biti dlje od resnice. Samota je nekaj čudovitega, saj se le v tihi prisotnosti sebe lahko razvijamo in spoznavamo.

5 proteinskih smutijev, ki lahko nadomestijo polnovreden obrok
Smutiji so odličen način, da dobite prehransko uravnotežen obrok, ki vsebuje vse od beljakovin, zdravih maščob do zelenjave in sadja. Bistvena prednost je, da se jih da hitro pripraviti, enostavno pa jih tudi lahko nosimo s seboj. Če se odločimo, da smuti nadomestimo s celotnim obrokom, moramo le paziti, da dodamo vsa živila, ki so potrebna za zdrav in uravnotežen obrok.

Napitek, ki lahko pomaga pri hujšanju
Vsestranski ingver in limona sta nepogrešljivi živili tako pozimi kot poleti. Iz teh dveh sestavin lahko naredimo izjemno okusne in blagodejne čaje, napitke in marsikaj drugega. Pomagata pa lahko tudi pri hujšanju!

Kaj nam povedo tumorski markerji?
So povišane vrednosti tumorskih markerjev vedno znak rakavih obolenj ali lahko nakazujejo tudi kaj drugega? Tumorski markerji so biomarkerji, ki jih resda najpogosteje najdemo v krvi, urinu ali tkivih ljudi z maligno boleznijo.

Pravočasno prepoznajte simptome nizkega krvnega tlaka
Hipertenzija ali visok krvni tlak je ena najbolj razširjenih nadlog današnjega časa, medtem ko je njegovo nasprotje, hipotenzija ali nizek krvni tlak, neupravičeno v njegovi senci. Nizek tlak sicer ni tako nevaren, je pa vseeno zelo neprijeten.

Kaj je pomembno pri vstopu v prvo resno zvezo?
Saj veš, kako pravijo: »Prvega ne pozabiš nikoli.« Prvi fant ali dekle, prvo razmerje, prvo odkrivanje spolnosti, prva prava ljubezen, prva strta srca ... Da bo spomin na najstniške izkušnje ljubezni in odnosov tudi v odraslosti lep, ti tokrat predstavljamo nekaj ključnih stvari, na katere je treba biti pozoren pri vstopanju v prvo ljubezensko zvezo.

Logoterapija: iskanje smisla in namena
Logoterapija je terapevtski pristop, ki ljudem pomaga najti življenjski namen in smisel. Metodo je razvil Viktor Frankl, potem ko je v 40. letih prejšnjega stoletja uspel preživeti holokavst. Na podlagi svojih izkušenj kot zdravnik, psihiater, nevrolog in študent filozofije je oblikoval svoj smiselno usmerjen pristop, ki spodbuja osebno odgovornost in svobodo izbire. Njegove izkušnje in teorije so podrobneje opisane v njegovi knjigi Človekovo iskanje smisla.

Vse, kar moraš vedeti o paničnih napadih
Kako jih prepoznaš, kateri so najpogostejši vzroki in kako si lahko pomagaš?

To so zlata pravila za uspešen zmenek
Prvi zmenki so lahko zelo stresni, a z naslednjimi nasveti ti bo morda vsaj malo lažje.

Kako premagamo strah pred učenjem in se začnemo učiti zase?
Strah in učenje sta pojma, ki ju pogosto najdemo v istem stavku. A strah v povezavi z učenjem ni samo strah pred testi ali izpiti, pač pa tudi strah, ki nas oddaljuje od končnega cilja – dobre oz. zadovoljive ocene. Je povsem naraven pojav, ki pa se ga lahko znebimo, kar nam bo pomagalo dosegati zastavljene cilje in se začeti učiti zase. To bo prineslo tudi želene rezultate na testih in izpitih, saj večji, kot je strah, slabši je naš učni uspeh.

Nutricionistka razkriva 6 zdravih živil, ki jih uživa vsak dan
Nutricionisti naj bi se skoraj vsak dan srečevali z vprašanjem, kaj jedo, kako jedo zdravo in kako razporejajo svoje obroke. No, nutricionistka Keri Glassman je, kot povzemajo na portalu Ordinacija.hr, za today.com razkrila, katera živila so na njenem jedilniku tako rekoč vsak dan, pa tudi, kako jih najraje pripravlja.

Z brati Jezeršek na jadranju
Bratje Jezeršek imajo radi veter, saj z njim pride aktivnost, ki jo naravnost obožujejo – jadranje. Voditeljica oddaje Nasmeh zdravju se je v zadnji oddaji vetru naproti pridružila Luki, Martinu, Roku in Juretu. Luka, ki v MasterChefu ocenjuje napredek tekmovalcev, je povedal, kako se je rodila strast do jadranja in zakaj imajo to aktivnost tako radi.

To je pogosto spregledan razlog, da ste brezvoljni
Čeprav se vsi trudimo uživati raznoliko hrano, je določena hranila včasih težko pridobiti v količinah, ki jih organizem potrebuje za optimalno delovanje. Še posebej to velja za nekatere minerale, ki jih za razliko od vitaminov telo ne more proizvesti samo in je njihova vsebnost odvisna od hrane in tekočine, ki ju uživamo. Prav zaradi tega se je treba prehranjevati zdravo in uravnoteženo, zajeten delež mineralnih snovi pa lahko pridobimo tudi s premišljeno izbiro tekočine, s katero vsakodnevno odžejamo svoj organizem.

Tanatofobija: izrazit strah pred smrtjo
Smrt, umiranje in zaključek življenja so teme, ob katerih ni prijetno nikomur. Normalno je, da so ob tem prisotni nelagodni občutki in nekaj tesnobe. Pa vendar lahko pri nekaterih osebah razmišljanje o lastni smrti, minljivosti ali procesu umiranja povzroči neobvladljiv strah. V tem primeru govorimo o tanatofobiji.

Kako se motivirati za učenje in kako se izogniti pastem, ki nas odvračajo od njega
Pri učenju pogosto pozabimo na najpomembneje – motivacijo. Ta je eden ključnih koščkov mozaika učnega procesa in kot tak veliko pripomore k temu, da osvojimo potrebno znanje in dobimo oceno, ki si jo želimo. A motivirati se ni vedno lahko, zato si bomo tokrat pogledali, kako lahko iz sebe izvabimo svoj maksimum ter se izognemo pastem, ki nas morda nevede držijo proč od uspeha.

Ana Klašnja: kdaj pa kdaj je treba reči tudi ne in se umiriti
Marsikomu se je življenje v preteklem letu in pol praktično obrnilo na glavo. Nekateri so delali več, drugi manj, nekateri so se z različnimi razmerami soočali bolje, drugi slabše. Kako pa je bilo balerini Ani Klašnja? V tokratni, zadnji oddaji Nasmeh zdravju nam je zaupala, kako je doživljala razmere v zadnjem letu in kako so vplivale nanjo. Več v spodnjem prispevku.

Česnovo olje: močan ojačevalec imunosti
Če je česen že tisočletja znan kot izjemno zdravo živilo, pa se o česnovem olju govori manj. Ne glede na to, ali ga uporabljate, ali ga boste uporabljali, ali pa le razmišljate o njegovi uporabi v obliki prehranskega dopolnila ali pa za druge potrebe, se o njegovi uporabi najprej posvetujte s svojim osebnim zdravnikom!

To je vaš manjkajoči člen do fit telesa in boljšega počutja
Poletje je pred nami in zdaj se bolj kot kadar koli prej zavedamo pomena uravnotežene prehrane ter aktivnega načina življenja. In prav v tem obdobju smo najbolj obremenjeni s svojo podobo v ogledalu, zato ne smemo zanemariti tistega, kar je najpomembnejše – skrbi za svoje telo.

Tipi osebnosti in prilagajanje koncu pandemije
Čeprav mnogi čutijo neizmerno olajšanje in navdušenje zaradi postopnega vračanja v ’normalno’ življenje, vsi ne doživljajo enakega vznemirjenja pri prehodu v svobodnejše obdobje. Razlike v doživljanju so v veliki meri odvisne od tipa osebnosti.

Znaki, da tvoji 'prijatelji' pravzaprav niso iskreni
Če imaš občutek, da se tvoja 'družba' obnaša nenavadno, te morda ta občutek ne vara.

Za pravi odgovor vprašajte znanost
Po tednu evropskega javnega zdravja, ki je bil namenjen tudi krepitvi zaupanja v zdravstvo, se pri nas začenja ozaveščevalna kampanja Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika. Strokovnjaki s področja zdravstva bodo v sklopu kampanje ljudem, ki danes zaradi preobilja informacij že težko ločijo med miti in resnicami, dali preverjene odgovore na njihova vprašanja, obenem pa jih bodo spodbudili k temu, da kritično presojajo informacije, ki jih dobivajo iz nepreverjenih virov ali slišijo od drugih.

Znate prepoznati znake depresije?
Ko govorimo o težjih občutkih, čustvih in navsezadnje tudi o težjem obdobju v življenju posameznika, se nam ob srečnih dnevih kaj takšnega zdi nepredstavljivo. A dejstvo je, da v življenju pridejo takšni in drugačni izzivi, na katere se ljudje odzivamo različno. V tokratni oddaji Nasmeh zdravju smo zato spregovorili o depresiji, njenih znakih, o izkušnji z njo pa je z novinarko spregovoril tudi Zlatko.

Tekmovalka Sanjskega moškega spregovorila o izkušnji z rakom
Čeprav tega sprva ni pokazala, je minula ceremonija vrtnic in dejstvo, da je vrtnico prejela prva, Nini Radi v šovu Sanjski moški pomenilo ogromno. Pred petimi leti je bila v precej slabši poziciji, saj je bíla bitko z rakom. Tokrat bo o tem v nedeljski epizodi šova odkrito spregovorila z Gregorjem Čeglajem.

Vam zatekajo ti deli telesa? Telo vam lahko kaže simptome diabetesa
Otekanje katerega koli dela telesa vsekakor ni prijetna izkušnja, razlogi pa se skrivajo v najrazličnejših težavah in bolezni. Če pa vam zatekajo naslednji trije deli telesa, gre lahko za simptom diabetesa.

Ste že slišali za načelo prehranjevanja z imenom BEZEG?
V kopici novodobnih prehranjevalnih, takšnih in drugačnih, trendov, imamo poplavo informacij, kaj je prav, kaj je narobe in navsezadnje, kako se je pametno prehranjevati. Strokovnjaki so si v enih stvareh enotni, pri drugih stvareh imajo deljena mnenja. Skoraj zagotovo pa še niste slišali za načelo prehranjevanja, ki mu pravimo BEZEG?

To so navade, s katerimi si uničuješ lase
Pogosto mislimo, da dobro skrbimo za svoje lase, in se niti ne zavedamo, kako škodljive so nekatere navade.

Zakaj se pojavlja erektilna disfunkcija?
Med erektilno disfunkcijo in srčnimi boleznimi obstaja močna povezava. Veliko raziskav je namreč pokazalo, da moški, ki trpijo za erektilno disfunkcijo, pogosteje trpijo tudi za srčnimi boleznimi.

Prednosti in slabosti spletnih terapij
Zaradi različnih omejitev preteklega obdobja je marsikateri strokovnjak na področju duševnega zdravja svoje storitve preselil na splet. Nenadoma so se pojavila različna spletna svetovanja, terapije, coachingi in tudi predavanja z različnimi tematikami. Ob tem se je marsikateri uporabnik soočal z dilemami, tudi takšnimi, ali je tovrstna oblika enako učinkovita kot srečanja v živo. Prav zato predstavljamo prednosti in slabosti spletnih terapij in svetovanj, za katere gre pričakovati, da jih bo v prihodnosti še več.

Nomofobija: patologija sodobnega časa
Mobilni telefoni so postali vseprisotni del sodobnega življenja. Ne samo, da nam služijo kot način komunikacije, ampak so tudi osebni organizator, orodje za spletno nakupovanje, koledar, budilka, mobilna banka, športni motivator in še mnogo več. Čeprav gre nedvomno za koristno napravo, brez katere si ni več mogoče predstavljati življenja, pa je s seboj prinesla tudi vedenjsko odvisnost – nomofobijo.

Tanja Ribič: Vse se da
Kako skrbi za svoje zdravje uspešna igralka Tanja Ribič? Kako se rekreira, kako aktivno življenje ima, kaj rada je in česa ne mara? Vse to in še več je v tokratni oddaji Nasmeh zdravju Tanja razkrila voditeljici Anji Markovič. Če ste oddajo zamudili, in tudi sicer, si lahko prispevek ogledate zdaj.