Vizita.si

sevanje

Koža 29. 06. 2025 03.43

Vas po sončenju srbi koža, a ni opeklin? Morda gre za to skrito stanje

Po dnevu na soncu pričakujemo lahko nekoliko občutljivejšo kožo, a če vas začne srbeti, peči ali celo nastanejo drobni izpuščaji – brez vidnih znakov opeklin – je zelo verjetno, da ne gre za klasično sončno poškodbo.

Koža 20. 06. 2025 03.29

Opekline: Kaj morate nujno vedeti o preventivi, posledicah in zdravljenju sončnih opeklin?

Vas je poletno sonce presenetilo? Sončne opekline niso zgolj nadležne – so opozorilni znak, da je vaša koža že utrpela škodo.

Koža 17. 06. 2025 14.18

Vaša koža po 30. letu: koliko sonca je še varno in kdaj začne škodovati?

Zdi se, da z nekaj sonca ni nič narobe – celo dobro naj bi bilo za razpoloženje, vitamin D in imunski sistem. A po 30. letu se koža začne odzivati drugače. Manj kolagena, počasnejša obnova, večja občutljivost na UV žarke.

Lepota 31. 05. 2025 03.31

Kako ohraniti zdrave lase med poletjem: nasveti strokovnjakov

Za zdrave lase tudi po poletnih dogodivščinah: Visoke temperature, žgoče sonce in slana voda na laseh pustijo posledice. Preprečite poškodbe in ohranite sijaj svojih las s temi preprostimi nasveti. Ne pozabite na hidratacijo, UV zaščito in pravilno nego, da bodo vaši lasje ostali lepi in zdravi.

Preventiva 24. 05. 2025 03.25

Zakaj je krema za zaščito pred soncem nuja?

Ko se temperature dvignejo in dnevi podaljšajo, sonce postane nepogrešljiv del vsakdanjika. A ravno takrat, ko nam ponuja največ užitkov, skriva tudi največje tveganje za kožo. Poletni žarki so intenzivnejši, UV-sevanje močnejše, tveganje za poškodbe kože pa večje kot kadar koli. Krema za zaščito pred soncem zato ni le dodatna kozmetika – je obrambna linija, ki varuje pred prezgodnjim staranjem, opeklinami, poškodbami DNK in kožnim rakom.

Koža 14. 05. 2025 09.07

Ob evropskem dnevu kožnega melanoma opozorila o zaščiti pred soncem

Melanom je vrsta kožnega raka, ki nastane iz pigmentnih celic in je najbolj agresivna oblika kožnega raka, so ob evropskem dnevu kožnega melanoma opozorili v Nacionalnem društvu bolnikov z melanomom. Ustrezna zaščita pred soncem in zgodnje odkrivanje raka sta po njihovih navedbah ključnega pomena pri boju s kožnim melanomom.

Zdravje 10. 05. 2025 03.45

Spomladansko sonce: kako se zavarovati pred sončnimi žarki?

Ko se po dolgi zimi pojavijo prvi sončni žarki, je občutek prijetne topline na koži pogosto nekaj, česar se veselimo vsi. A spomladansko sonce je lahko varljivo in pogosto podcenjeno.

Koža 10. 04. 2025 03.49

Imate takšno znamenje na stopalu? Lahko gre za skriti simptom kožnega raka

Če že dolgo niste, si poglejte stopala. Kožna znamenja se namreč lahko pojavijo tudi tam.

Rakave bolezni 30. 03. 2025 18.10

Zdravnik razkriva presenetljivo hrano, ki bi lahko povečala tveganje za izjemno smrtonosnega raka trebušne slinavke

Najbolj omembe vredna je nevarnost uživanja zoglenele ali zažgane hrane, ki vsebuje strupene spojine, ki lahko povečajo možnosti za nastanek raka prostate, črevesja in ultra smrtonosnega raka trebušne slinavke.

Zdravje 27. 03. 2025 03.31

Hitite na sonce? Je spomladansko sončenje sploh zdravo?

Skoraj vsi se razveselimo prvih pomladnih sončnih žarkov. Pa ste se vprašali, je spomladansko sončenje zdravo?

Rakave bolezni 24. 03. 2025 03.49

Vse, kar morate vedeti o obsevanju

Obsevanje ali radioterapija je običajno zdravljenje raka, ki uporablja sevanje (običajno močne rentgenske žarke) za ubijanje rakavih celic. Radioterapija se lahko uporablja neodvisno ali skupaj z drugimi zdravljenji, kot sta operacija ali kemoterapija.

Preventiva 23. 03. 2025 02.39

To povzroča držanje prenosnika na trebuhu

Tudi vi velikokrat ležite s prenosnikom na trebuhu ali v naročju? Morda boste po branju tega prenehali.

Zdravje 22. 01. 2025 04.27

Kako na nas vpliva vsakdanja izpostavljenost elektromagnetnim poljem?

V zadnjih desetletjih je vedno večja pozornost posvečena vplivu elektromagnetnih polj (EMP) na zdravje ljudi. Elektromagnetna polja so povsod okoli nas, saj so nenehno prisotna v naši okolici zaradi uporabe tehnologije, kot so mobilni telefoni, brezžični usmerjevalniki, električni aparati in druge naprave. Vendar pa so s temi tehnološkimi napredki prišli tudi pomisleki o tem, ali ta izpostavljenost predstavlja nevarnost za naše zdravje.

Zdravje 17. 12. 2024 04.56

Je skeniranje celega telesa nevarno?

Računalniška tomografija, imenovana tudi CT, je vrsta slikanja, ki uporablja rentgenske tehnike za ustvarjanje podrobnih slik telesa. Je tovrstno slikanje nevarno?

Estetska medicina 16. 11. 2024 04.44

Učinki polnil: kako dolgo trajajo in kako jih vzdrževati?

Polnila so priljubljena metoda za pomlajevanje kože in izboljšanje videza obraza. Pogosto se uporabljajo za izpolnitev gubic, izboljšanje volumna kože in obnavljanje mladostnega videza. Vendar pa se mnogi sprašujejo, kako dolgo trajajo učinki polnil in kako jih vzdrževati.

Koža 22. 10. 2024 04.35

Zakaj se pojavi suha koža okoli nosu?

Suha koža okoli nosu je vsem dobro poznano stanje ob in po prehladu. Nenehno brisanje nosu lahko povzroči manjše ali večje drgnjenje kože, ki povzroči suho in razpokano kožo. Do slednjega lahko pride tudi zaradi suhega in slabega vremena, navsezadnje pa lahko suho kožo okoli nosu povzročijo tudi zdravstvena stanja, genetika, neustrezna nega kože in podobno. Poglejmo si bolj podrobno.

Koža 28. 08. 2024 04.31

Se pege pojavijo kot poškodba kože zaradi sonca?

Zakaj se pojavijo pege in ali so znak poškodb zaradi sonca?

Preventiva 28. 08. 2024 04.25

Ali krema za sončenje res pomaga pri zmanjševanju gub na obrazu?

Krema za sončenje je nepogrešljiv izdelek za zaščito kože pred škodljivimi učinki sončnih žarkov. Poleg zaščite pred soncem se v zadnjem času pogosto omenja tudi njena vloga pri zmanjševanju gub na obrazu. Pa jih res zmanjšuje?

Koža 28. 08. 2024 04.23

7 razlogov, zakaj lahko vaša koža spremeni barvo

Zakaj lahko pigmentacija naše kože spremeni barvo?

Koža 21. 08. 2024 04.38

7 dejstev, ki jih morate vedeti o kremi za sončenje

Krema za sončenje nas ščiti in je eno izmed najpomembnejših sredstev za preprečevanje kožnega raka. Kako izbrati pravo, kako jo pravilno uporabljati in nanašati, in navsezadnje, kako lahko skrbimo za ustrezno zaščito pred soncem zase in za ljudi, ki jih imamo radi?

Rakave bolezni 16. 08. 2024 04.54

Kako sonce in UV-sevanje povzročata raka?

Na žalost se danes v družbi pojavlja mit, da sonce in z njim sončni žarki sploh niso škodljivi, temveč so celo zdravi. Stroka je jasna, pretirana izpostavljenost soncu je zelo škodljiva za zdravje! Preveč ultravijoličnega (UV) sevanja sonca lahko poškoduje DNK v kožnih celicah in povzroči kožnega raka.

Zdravje 01. 08. 2024 04.53

Znaki vročinske izčrpanosti, ki jih ne smete spregledati

Sončne opekline, vročinski udari in navsezadnje izčrpanost, ki je posledica visokih temperatur, lahko med poletnim časom predstavljajo resno grožnjo našemu zdravju. Kako si pomagati pri sončnih opeklinah in vročinski izčrpanosti? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da nobena pretirana izpostavljenost soncu tako ali drugače ni priporočljiva!

Koža 27. 07. 2024 04.00

Strokovnjakinji za kožo razkriva najpogostejše poletne težave

Sončne opekline, alergijske reakcije in izpuščaji ter podobno so le ene od mnogih poletnih tegob in težav s kožo.

Zdrav Lajf 22. 07. 2024 04.13

Zakaj je krema za sončenje nujna za zdravo poletje?

Poletje je čas, ko se večina nas najraje zadržuje na prostem, uživa v soncu, plava v morju ali bazenu, se ukvarja s športom in se sprošča. Čeprav sonce prinaša veliko pozitivnih vplivov na naše počutje in zdravje, je nujno, da se zavedamo tudi njegovih škodljivih učinkov. Eden najpomembnejših ukrepov za zaščito pred sončnimi žarki je uporaba kreme za sončenje.

Alergije 09. 07. 2024 04.46

Naj vam nikar ne pokvarijo poletja

Nekateri se skrajno veselijo poletnega časa, drugi malo manj. Razlog so seveda tudi poletne alergije, med katerimi je najbolj težavna seveda alergija na sonce. Kako si lahko pomagamo, kaj moramo vedeti o poletnih alergijah in predvsem, kako se lahko zaščitimo?

Zdravje 04. 07. 2024 04.41

Kaj narediti, ko vas opeče sonce – jogurt, soda ali aloe vera?

Najboljša je preventiva – zadrževanje v senci v najbolj kritičnih urah, krema za sončenje in veliko hidratacije. Toda če pride do najhujšega in vas opeče, kaj izbrati? Kaj pomaga? Hitrih rešitev kot pri vsem ostalem v življenju ni.

Ginekologija in porodništvo 01. 07. 2024 04.29

Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?

Spontani splav je spontana izguba nosečnosti pred 20. tednom. Približno 10 do 20 odstotkov znanih nosečnosti naj bi se končalo s spontanim splavom. Toda dejansko število je verjetno višje, ker se veliko spontanih splavov zgodi zelo zgodaj v nosečnosti – preden ženska sploh ve, da je noseča.

Zdravje 29. 06. 2024 04.23

Veste, kaj je indeks UV?

Poleg dnevnih temperatur vremenska poročila običajno vsebujejo UV opozorilo za določen čas. Toda, kaj indeks UV dejansko pomeni, kaj lahko iz njega razberemo in zakaj je tako pomemben?

Zdravje 18. 06. 2024 04.41

V vročini ne delajte teh napak

Vročina ne vpliva le na našo kožo, temveč je obremenjen celoten organizem. Seveda imamo radi poletje in z njim toplejše dni, toda, kot smo že neštetokrat poudarili, je izjemno pomembno, da se držimo določenih vsesplošno znanih nasvetov, na katere pa radi pozabljamo!

Bolezni živčevja in možganov 13. 06. 2024 04.44

Previdno, če imate te simptome

Simptomi možganskega tumorja so zelo podobni simptomom nekaterih drugih stanj, pri katerih se pojavijo glavoboli in omotica. Prav zato pa ga velikokrat ne diagnosticiramo takoj oz. dovolj zgodaj.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996