sistema

Prim. Irena Bricl, dr. med.
Specialistka transfuzijske medicine, ki se ukvarja predvsem s prenatalno diagnostiko. Opravlja krvne preiskave med nosečnostjo in ob porodu.

Čezmerna poraščenost
Čezmerna poraščenost lahko prizadene tako ženske kot tudi moške.

Ko me prime, da bi nekoga ubila!
Imate tri dni pred menstruacijo izjemen apetit in se počutite kot napihnjen balon? Ste najprej presrečni in že čez nekaj trenutkov povsem na psu? Ja, PMS je lahko neprijetna stvar in to ne samo za vas, ampak tudi za vašega partnerja in okolico.

Vsaka hoja ne koristi zdravju!
Hoja koristi zdravju le v primeru, da se je lotimo na pravi način. Če želite, da boste od hoje 'kaj imeli', morate upoštevati nekaj pravil. Nikoli pa ne smete spregledati prvega pravila, ki pravi, da hodimo v skladu s svojo kondicijo.

Nad virus HIV z limono!
Znanstveniki trdijo, da je limona močan antioksidant, pomaga pri prehladih ter pri hujšanju. Učinkovita je v boju proti plešavosti, nekateri pa celo pravijo, da je limonin sok učinkovita obramba proti aidsu.

Čimvečkrat si privoščite med!
Med ima veliko protimikrobno učinkovitost in deluje proti številnim bakterijam in nekaterim glivicam. Razlog za to je visoka vsebnost sladkorja, ki preprečuje razmnoževanje bakterij ter delovanje encimov in drugih antibiotičnih snovi.

Kako znani Slovenci skrbijo za zdravje?
Danes je svetovni dan zdravja. Letos je posvečen opozarjanju na problem izrednih razmer in na pomembnost zagotavljanja učinkovitega zdravstvenega sistema. Nas pa je zanimalo kako za svoje zdravje skrbijo znani Slovenci. Večina jih prisega na zdravo prehrano in gibanje.

POMARANČA
Vsi poznamo vitamin C, ki je glavni vitamin po katerem slovi pomaranča. Poleg njega pa vsebuje tudi številne druge vitamine skupine B, ki so med drugim potrebni predvsem za zdravo kožo in lase, zaradi bogate vsebnosti selena in drugih snovi pa je koristna predvsem za izboljšanje imunskega sistema.

Multipla skleroza
Multipla skleroza (MS) je najpogostejše obolenje živčnega sistema pri mlajših odraslih.

Niti dve osebi na svetu nimata enakih možganov
Možgani so najbolj zapleten del živčnega sistema, ki sprejema informacije iz zunanjega okolja, notranjosti telesa in usmerja odzive nanje.

ZZZS prenavlja sistem zdravstvene kartice - v enem letu brez potrjevanja zdravstvene kartice
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prenavlja sistem zdravstvene kartice, ki uvaja neposreden dostop do podatkov zdravstvenega zavarovanja. Poskusno so nov sistem, ki za začetek ukinja potrjevanje zdravstvene kartice, že uvedli v Novi Gorici.

Začenja se sezona alergij
Imate težave s senenim nahodom ali kakšno drugo vrsto alergijo? Nič nenavadnega. Doktorica Bajrovićeva iz bolnišnice Golnik pravi, da so alergeni zaradi onesnaženega okolja vse bolj agresivni.

Zadnji čas, da poskrbite za svojo odpornost!
Najbolj pomembni vitamini, ki jih telo potrebuje, so vitamin C, E in betakaroten. Vitamin E med drugim povečuje število obrambnih celic. Zakaj ne bi tokrat za spremembo poskusili potrebnih vitaminov za telo dobiti z zelišči?

Shranjevanje izvornih celic
Starši se tudi pri nas lahko odločijo, da otroku takoj po porodu odvzamejo popkovno kri, ki vsebuje velike rezerve izvornih celic.

Kako se izognemo čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo?
Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe. Raziskali smo, kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo.

Basedowova bolezen in hipertiroidizem
Z izrazom hipertirodizem označujemo čezmerno delovanje ščitnice.

Novo zdravilo za sladkorno bolezen
Končno je tudi na slovenski trg prišlo novo zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2.

Januarske diete so neumnost
Ne nasedajmo izdelkom za "čiščenje telesa", saj smo se rodili z že vgrajenim mehanizmom za razstrupljanje.

Dojenje in umrljivost dojenčkov
Pričetek z dojenjem v prvi uri po porodu lahko v veliki meri prepreči umrljivost dojenčkov.

Srce ni samo fiziološka črpalka
Večina zahodnih znanstvenikov je srce v zadnjih 300 letih predstavlja »samo« kot črpalko za kri.

Verniki živijo dlje
Študija je pokazala, da redni obiskovalci cerkve živijo dlje, imajo zdrava pljuča in dober imunski sistem.

Mag. Peter Popovič, dr. med.
Radiolog, ki se ukvarja s slikovno diagnostiko ter zdravljenjem srčno-žilnega sistema in trebušnih organov.

Hipoterapija
Hipoterapija ali terapija s konji je po mnenju strokovnjakov eden najboljših načinov za odpravljanje gibalnih motenj nastalih zaradi možganske kapi, obolenj živčnega sistema, cerebralne paralize ali kakršnih koli nesreč.