skrbi

Življenjski dogodki, ki najpogosteje vodijo do ločitve
Nekateri stresni dogodki lahko zakon postavijo na kocko. Med njimi na žalost tudi resna bolezen, izguba službe, tramvatična izkušnja in še bi lahko naštevali. Newyorška psihoterapevtka Beth Israel in zakonska svetovalka Elizabeth Ochoa sta za ABC News pojasnili, kdaj je partnerski odnos najbolj ogrožen.

Spregovorimo na glas o eni najpogostejših psihiatričnih motenj
Depresija je druga najpogostejša psihiatrična motnja, takoj za anksioznostjo. Pri 10 odstotkih ljudi, ki se pri osebnem zdravniku oglasijo zaradi različnih fizičnih težav, gre pravzaprav za depresijo. Pa vendar o tej temi premalo govorimo.

''Sprejeti moraš, da je zdravje za vedno izgubljeno''
Multipla skleroza je bolezen, ki je neozdravljiva, a z njo v Sloveniji živi okoli 3000 ljudi. Med nimi tudi predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar, ki pojasni, da multipla skleroza pomeni, da je zdravje za vedno izgubljeno. Kljub temu obstajajo načini, s katerimi lahko bolnikom olajšajo bolezen in blažijo simptome.

To so olja, ki so najboljša za vaše zdravje
Predstavljamo vam zdravilne učinke nekaterih najbolj zdravih olj, ki jih lahko vključite v svojo prehrano. Z njimi lahko prelijete solato ali jih dodate k že pripravljenim jedem. Ni pa jih dobro segrevati na previsoki vročini, da ne izničite njihovih zdravilnih lastnosti.

Kako je tudi sladica lahko del zdrave prehrane?
Trenutno se police šibijo pod težo pustnih krofov. Pa tudi sicer imamo čez vse leto ogromno izbiro slastnih sladic. Vsaj kdaj si jih želimo privoščiti. Hkrati se želimo prehranjevati zdravo. Prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš smo vprašali, ali lahko na čim bolj zdrav način v svojo prehrano vključimo tudi male pregrehe.

Preprosto se znebite napihnjenosti
Zdrav prebavni sistem je ključnega pomena za zdrav organizem in za to, da smo polni energije. Britanska nutricistka Robyn Youkilis pojasnjuje, kako se lahko na naraven način znebite napihnjenosti, bolečin zaradi prebave in neugodja v trebuhu.

6 živil, ki jih v tem letnem času morate imeti v kuhinji
Ko razsajata prehlad in gripa, je priporočljivo poskrbeti, da imate v kuhinji živila, ki krepijo vaš imunski sistem in vam pomagajo, da se pred boleznijo odbranite. Nekatera so vam lahko v pomoč celo, če ste že končali v postelji. Če jih boste uživali, boste hitreje ozdraveli.

'Šele "overdose" mi je odprl oči'
“Ko mi je zadal prvi “šus“, je bil občutek nebeški!“ Tina tudi v sanjah ni vedela, da je bil to trenutek, ki bo za vedno zaznamoval njeno življenje in pomenil začetek poti, ki bo vodila v boj za življenje.

Vse kar moraš vedeti o anksioznosti
Te pogosto skrbi in se ti zdi, da so stvari ušle izpod nadzora? Se ti zdi, da nisi dovolj dober/a, četudi se močno trudiš? Se ti ne ljubi ven in med vrstnike? Raje ostaneš doma?

Kaj je samopodoba?
Gre za našo lastno predstavo o tem, kdo mislimo, da smo. Gre za odnos samega do sebe. Tisti, ki ima dobro in pozitivno samopodobo, se bo tudi cenil in spoštoval. Tisti z nizko samopodobo pa bo dovolil drugim, da ga izkoriščajo, ustrahujejo in 'pometajo' z njim.

6 mitov o duševnem zdravju
Kljub hitremu razvoju na vseh področjih delovanja, smo v današnjem času ponekod še vedno priča širjenju nepreverjenih informacij, izogibanju določenim temam in posploševanju, ki bolj kot kar koli drugega spominja na ‘čenče’. Ko je posredi govor o duševnem zdravju, pa vse skupaj dobi še toliko večje razsežnosti, zlasti v okoljih, kjer je izobrazbena struktura nižja. V izogib širjenju neresnic in z namenom razbiti vsaj nekaj napačnih dejstev objavljamo najpogostejše teme, ki običajno nimajo veliko povezave z resnico.

Tresenje rok kot posledica socialne anksioznosti
Ste že bili kdaj priča posameznikom, ki so jim drhtele roke, na prvi pogled brez pravega razloga. Tresenje rok pa tudi ostalih delov telesa je zelo pogosto znak socialne anksioznosti, ki se pojavi v trenutkih, ki jih posameznik dojema kot stresne. Gre za primarni odziv na nevarnost – boj ali beg. Če se tudi sami soočate s to težavo, naj vas malce pomirimo, v večini primerov drugi le redko opazijo tresenje. Seveda pa velja ukrepati, če imate tovrstne težave že dolgo ali vam te celo otežujejo vsakdanje delovanje.

Več kot deset let se borim s stisko in občutki osamljenosti
Pozdravljeni, na Vas se obračam z upanjem, da ste prvi korak do rešitve. Stara sem 38 let in že več kot 10 let se borim z stisko in občutkom osamljenosti. dvakrat sem pristala na antidepresivih, pa nimam občutka, da je to kaj pomagalo, saj sem se po opustitvi terapije prej ali slej vrnila na dno. Zadnjih nekaj let sem se trudila z pozitivnim pristopom, iskanjem svetlih točk, zakopala sem se v obveznosti in skrb za druge, ker sem mislila, da ne bo časa za samopomilovanje. Po 10 letih skrbi za dve obnemogli osebi, sem sedaj ostala sama. V manj kot 2 letih sem doživela 4 smrti v krogu mojih ljubih in zdaj ne gre več. Veliko iščem vzroke, analiziram vzorce, pa ne najdem odgovora zakaj se vračam. Sorodstvo se ves čas giblje v moji okolici, vendar me ''popravljajo'' bolj z kritiko in dokazovanjem sebe pred mano, kot pa da bi kdo res slišal. Po konkretnem premisleku sem ugotovila, da živim med ljudmi, pa brez realnih stikov z komer koli, dobro in varno se počutim samo ko sem sama, nimam več volje ne veselja do česar koli, čez dan se privlečem le z muko. Ob smrti bivšega pred nekaj dnevi sem spoznala, da že 21 let živim v razmerju, iz katerega je on odšel pred 11 leti (našel srečo in ustvaril družino, medtem ko sem jaz čakala na drobtinice, ki jih ni bilo). Želim si druge priložnosti za srečo, pa me je strah ljudi, bolečine; tudi ene dobre lastnosti na sebi več ne vidim, da bi se je lahko oprijela. Letos sem bila sprejeta na doktorski študij, sem upala da me bo to izvleklo, ker je bil moja velika želja, po tej zadnji smrti pa je tudi to zvodenelo. Prosim svetujte mi, kako bi se s vsem tem spopadla s tem, da ne bi bila rešitev spet začasna, ker se bojim, da sem ob vsakem povratku globje. Sem iz okolice Ptuja, če morda veste za koga, s komer bi se lahko pogovorila. Najlepša hvala, LP, Mateja

Moški, veste, kaj vse povzroča impotenco?
Motnje erekcije so pogosta težava, s katero se spopade vsak deseti moški, starejši od 21 let. Skrajna stopnja motenj erekcije pa je impotenca, pri kateri gre za popolno nezmožnost doseganja ali vzdrževanja erekcije. Preverite, kaj jo povzroča.

Najboljša živila za ženske, starejše od 40 let
Z leti telo upočasnjuje proizvajanje določenih hormonov, vitaminov, mineralov in beljakovin. Med drugim se začne spreminjati menstrualni ciklus, pojavi se lahko nočno potenje, slabši spomin, težje je izgubiti odvečne kilograme, gostota kosti začne upadati, libido pa se lahko poveča.

Se tudi vam zdi življenje brezupno?
Depresija je najbolj razširjena duševna bolezen, okrog 20 odstotkov ljudi se srečuje z njo. V svetu je depresivnih 100 milijonov ljudi, zaradi gospodarske krize bo številka še narasla. Kako depresijo prepoznamo in kako si pomagati?

Zato s tetovažami ne smete prikrivati telesnih znamenj
Tetovaže so večne. Zato je, preden se zanjo odločite, izjemno pomembno doreči najpomembnejše odločitve. Kakšna naj bo tetovaža, ki jo bomo nosili celo življenje? Na katerem mestu si jo želimo tetovirati? Gre za varen poseg, nas bo bolelo? In najpomembnejše – pri kom si bomo dali tetovirati izbrano tetovažo.

Pacientka izkrvavela do smrti, zobozdravnik suspendiran
Zobozdravnik je bil suspendiran za leto dni, ker je njegova pacientka izkrvavela do smrti le nekaj ur za tem, ko ji je izpulil deset zob. Zobozdravnik, dr. Tushar Patel, iz mesta Purley, ki se nahaja južno od Londona, je pacientko zdravil zaradi hude oblike bolezni dlesni.

Imate namen darovati kri? Potem si morate nujno prebrati spodnja navodila
Kri je tekoče tkivo, zgrajeno iz številnih vrst specializiranih celic in krvne plazme. V telesu normalnega odraslega človeka je približno 5 do 6 litrov krvi. Pri transfuziji krvi gre za prenos krvi oz. njenih pripravkov od ene osebe oz. darovalca, k drugi osebi oz. prejemniku. S pomočje transfuzije krvi, povečamo sposobnost krvi za prenos kisika, nadomestimo prostornino krvi v krvnem obtoku, povečamo imunost in zmanjšamo motnje pri strjevanju krvi.

Zaradi kožne bolezni ga zamenjujejo za plastičnega dojenčka
Michael Winter se je rodil v Derbyju v Veliki Britaniji. Ob rojstvu so mu diagnosticirali kožno bolezen, in sicer najhujšo vrsto ihtioze – ithiozo harlekin. Beseda ihtioza izvira iz grške besede 'ichthys' in pomeni 'riba'. Za bolezen je značilna močna suha koža, ki lahko raztegne kožo in obrne ustnice in veke. Novorojenčki z ihtiozo potrebujejo takojšnjo intenzivno obravnavo, saj je njihova koža dovzetna za povečano izgubo toplote in tekočin, večje pa je tudi tveganje za nastanek okužb.

Bulica na očesu
Dušan Pušnik, oftalmolog

6 najboljših spodbujevalcev imunskega sistema
Ste v teh dneh nenehno prehlajeni in kar ne pridete na zeleno vejo? Potem preverite, kako lahko okrepite svoj imunski sistem, da boste bolj odporni in pripravljeni na nove izzive, ki jih prinaša novo leto.

Se še spomnite rožičev? Preverite, za kaj vse so dobri
Nekaj časa nazaj so rožiči veljali za hrano siromakov, saj so jih v preteklosti uporabljali kot nadomestek čokolade, kave in ostalih takrat predragih in luksuznih priboljškov. Zdaj so rožiči postali težje dostopni in se jih prodaja v specializiranih trgovinah. Za kaj vse pa so dobri?

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'
Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

Poznate to neverjetno antioksidantno bombo?
Narava nas jeseni obda v tople jesenske barve in te se lahko znajdejo tudi na krožniku. Buče so odličen vir vitaminov in mineralov, ki bodo pred zimo naše telo dodobra nahranile s številnimi vitamini in minerali. So izjemno zdrave, saj so bogate z antioksidanti, hkrati pa vsebujejo malo kalorij, zato so odlična izbira za tiste, ki pazijo tudi na svojo linijo.

Presenetljiv učinek rednega uživanja oreščkov
Če imate sladkorno bolezen in redno uživate oreščke, naj bi imeli v primerjavi s tistimi, ki jih uživajo redko, manjše tveganje za bolezen srca. To je ugotovila ameriška študija, strokovnjaki pa so se te teme lotili, ker je pri sladkorni bolezni, še posebej če ni dobro zdravljena, tveganje za bolezen srca večje.

Kolikokrat na dan odvajate blato?
Hitra prebava je temelj našega zdravja in dobrega počutja. Zaužita hrana se na ta način hitro predela na posamezne dele, absorbira, nas gradi ter nam daje potrebno energijo. Obstajajo določene smernice, kako pogosto je najbolj optimalno odvajati blato in kaj storiti, če v blatu opazimo različne spremembe. Preverite jih.

Očistite svoje čakre z jutranjo meditacijo
Čakre so energetska središča, ki skozi telo potiskajo vitalno življenjsko energijo in tako vplivajo na naše fizično in psihično počutje. Če so te čiste, smo polni energije, če se umažejo, je pretok energije oviran ali se ustavi. Takrat se počutimo leno in neuravnoteženo, vse dokler jih ne očistimo.

Kdo so v resnici empati?
V zadnjem času se veliko govori o empatiji in sočutju – od tod tudi izraz empat, ki pomeni osebo z visoko zmožnostjo doživljanja in čutenja vseh drugih bitij. Pri tem ne gre za nikakršno novodobno izmišljotino, saj vse temelji na dogajanju v zrcalnih nevronih v možganih. Kdo so v resnici ti izjemno senzibilni ljudje in ali ste med njimi tudi sami, preverite v spodnjih vrsticah.

To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas
Ena najpogostejših vrst raka pri moških je rak prostate. V Sloveniji je rak prostate četrta najpogostejša oblika raka med moškimi, medtem ko v Evropi zaseda drugo mesto po umrljivosti za rakom, takoj za pljučnim.