skupnost

Kako se soočiti z osamljenostjo med prazniki?
V prazničnem času, ko se svet odene v bleščeče okraske, veselje in toplino družinskih srečanj, se v ozadju pogosto skriva tema, o kateri se premalo govori – osamljenost.

Kakšen je pomen prostovoljstva in kaj ima to z vami, mladimi?
Si kdaj razmišljal, kakšen je pomen prostovoljstva? Je dejanje nesebične pomoči drugim, skupnosti ali družbi brez pričakovanja materialne nagrade. Nagrada, če se izrazimo tako, se namreč skriva nekje drugje.

Raziskovanje lastne identitete: kdo sem in kam grem?
Najstniška leta so obdobje, ko se postavljajo temelji za vašo prihodnost. To je čas, ko se pogosto vprašate, kdo ste in kam želite iti v življenju. Raziskovanje lastne identitete postane ključnega pomena, saj vam pomaga razumeti sebe, svoje vrednote, interese in cilje.

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''
Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''
Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Če kdaj, se bomo sedaj začeli zavedati pomena skupnosti
Naravne katastrofe so nepredvidljive sile, ki imajo lahko uničujoče posledice za ljudi, okolje in infrastrukturo. Poplave, ki smo jim bili priča v preteklem vikendu, so prizadele celo Slovenijo.

Psihološki vpliv naravnih katastrof
Naravne katastrofe, kot so potresi, poplave, orkani in požari, so dogodki, ki lahko povzročijo obsežno škodo na življenjih, infrastrukturi in okolju, predvsem pa na duševnem zdravju.

Zdrava meja med potrebo po pripadnosti in avtentičnostjo
Vsak od nas želi pripadati in biti sprejet. Vsi ljudje, prav vsi, smo socialna bitja, ki iščejo skupnost, povezanost in družbo, kjer smo sprejeti in razumljeni.

Vodnik za uravnoteženo poletno prehrano
Ni treba, da je poletna prehrana nujno izziv. Ne poslužujte se strogih diet, temveč poskrbite za uravnoteženo prehrano, ki vam bo pomagala najbolje izkoristiti prednosti sezonskih pridelkov. Poglejmo si nekaj več na to temo.

6 preprostih načinov za lajšanje napihnjenosti, če ste vegan
Ne bomo filozofirali o tem, ali je veganska dieta zdrava in pametna ali ne, temveč se bomo osredotočili na to, zakaj lahko pri veganih večkrat pride do napihnjenosti in kako si lahko glede tega pomagamo.

'Ob prihajajoči smrti podporo potrebujejo tudi svojci umirajočega'
Zadnje obdobje življenja, ki s seboj prinaša umiranje in smrt, je tema, ki jo pogosto odrivamo na stran in še danes velja za precejšen tabu. A če bi se s takšnimi temami tekom življenja soočali sproti in šibkost dojemali in priznavali kot del življenja, bi bilo tudi umiranje lažje – naše in tisto, ki ga spremljamo. V Slovenskem društvu Hospic nudijo številne programe, ki uporabnikom brezplačno pomagajo v najbolj ranljivem obdobju življenja, med drugim pa delujejo tudi na področju spremljanja umirajočih bolnikov in njihovih svojcev na domu. O tem, kako dojemamo umiranje in kako si lahko pri tem pomagamo, smo govorili z Alenko Križnik, vodjo omenjenega programa v Slovenskem društvu Hospic.

'Ne smrti, ljudje se bojijo bolečine pred njo'
Slovensko društvo Hospic že 28. leto stopa v stik s Slovenci v najbolj ranljivem obdobju njihovega življenja: ko se soočajo z izgubo najbližjega in celo, ko se soočajo z bližajočim se koncem svojega življenja. Zakaj umiranje in smrt še vedno veljata za tabu in zakaj bi bilo treba o tem veliko bolj naglas in iskreno govoriti ter se s tem tudi soočiti, smo tokrat klepetali z Andrejo Cilenšek, vodjo programa Prostovoljstvo pri omenjenem društvu.

To morate vedeti, če imate odvečne kilograme
Še posebej v času pred poletjem se mnogi soočajo s pomanjkanjem samozavesti in se nikakor ne morejo sprijazniti s tem, kar vidijo, ko se pogledajo v ogledalo. Večini glavno težavo predstavlja zunanji videz in v želji po hitrih rezultatih posegajo po raznih instant rešitvah, ki v danem trenutku morda delujejo, dolgoročno pa zagotovo niso prava pot. Ne bomo odkrili tople vode, če rečemo, da je za fit postavo in boljšo samopodobo pomembno spremeniti življenjski slog, lahko pa vam namignemo, kako se lotiti tistega najtežjega dela: začetka!

Vse, kar morate vedeti o probiotikih
Tudi vi nenehno poslušate o tem, kako dobri in zdravi so probiotiki za naše telo, pa sploh ne veste, kaj so probiotiki? V tem članku predstavljamo vse ključne informacije, ki jih morate vedeti o njih.

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''
Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

To naj bi bile lastnosti ljudi, ki imajo dobro psihično zdravje
Določene kombinacije osebnostnih lastnosti so lahko povezane z boljšim osebnim počutjem. Se sprašujete, katere so te lastnosti?

Kako začeti telovaditi?
Največkrat je najbolj prikladen izgovor dejstvo, da se vsi soočamo s pomanjkanjem časa. Seveda moramo vsi opravljati svojo službo, tako ali drugače poskrbeti za svojo družino, opraviti dodatne obveznosti, za rekreacijo lastnega uma in telesa pa ostane bolj malo časa. Je to res ali je to samo izgovor?

Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar. Kako si pomagati?
Prehodi iz različnih življenjskih obdobij so pogosto povezani z določeno mero krize in nič drugače ni na prehodu v upokojitev. Čeprav jo marsikdo nestrpno pričakuje in morda celo leta dela načrte za obdobje, ko bo imel končno več časa zase, pa obstaja verjetnost, da se ob tem pomembnem prehodu pojavi določena psihološka kriza. Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar, ne glede na starost, spol in poklic.

Zakaj je pomembno, da smo pozorni, kaj objavljamo na družbena omrežja?
Družbena omrežja so del naših življenj, a to ne pomeni, da moramo na njih deliti čisto vse, kar nam pade na pamet. Dobro je namreč vedeti, da to, kar damo na internet, tam ostane, in to za vedno. Podobno kot z motivom za tatu moraš biti prepričan, ali je to res to, kar želiš narediti. In če nisi, imaš mogoče kakršne koli pomisleke, že najmanjši dvom, pa tudi če samo za trenutek, je v tem primeru tvoj angel varuh prej odgovor NE kot da.

Kaj moraš vedeti, preden prvič vkorakaš na fakulteto?
S koncem srednje šole se konča, priznamo ali ne, pomembno obdobje našega življenja. Nismo več najstniki, nismo pa še odrasle osebe. In prvi vstop na fakulteto, ki si si jo izbral, je vsekakor pomemben mejnik v tvojem življenju!

Adlerjeva teorija: ljudje potrebujemo občutek pripadnosti
Adlerjeva teorija je celosten pristop v psihoterapiji, ki poudarja premagovanje občutkov manjvrednosti in pridobivanje občutkov pripadnosti za doseganje uspeha in sreče. Teorija se osredotoča tudi na pomen socialnih interakcij in vključenost v skupnost za spodbujanje rasti posameznika. Ta pristop temelji na teorijah avstrijskega psihiatra in kolega Sigmunda Freuda, Alfreda Adlerja.

Lahko zdravo črevesje pomaga pri zdravljenju raka?
Manj kot 50 odstotkov ljudi z napredovalim melanomom naj bi se pozitivno odzivalo na imunoterapijo, zdravje črevesja pa naj bi bilo eden od načinov za uspešnejše zdravljenje te vrste raka in drugih. To je pokazala študija, ki je preučevala pomen in korelacijo črevesnega mikrobioma in uspešnost zdravljenja bakterij in raka.

Napitek, ki lahko pomaga razstrupiti jetra
Ta recept temelji na načelih ajurvede in kitajske medicine, pa tudi sodobne znanosti. Ta recept je primeren za čiščenje in razstrupljanje jeter ali preprosto za podporo delovanja jeter in žolčnika ter splošno zdravje.

Znani so prvi dobitniki nagrad Social Impact Award Slovenia
13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe Social Impact Award Slovenija, ki so jo letos kot glavni partnerji podprli Mestna občina Koper, Univerza na Primorskem, trgovec Spar Slovenija, Luka Koper, banka Sparkasse in drugi. Projekt v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.

7 stvari, ki bi jih moral narediti, preden zapustiš srednjo šolo
Srednja šola je nekako zadnje obdobje v našem življenju, v katerem nam še visijo nad glavo starši, hkrati pa smo vezani v neko skupnost. Študij v tem pomenu ni več enak, saj smo vsaj delno prepuščeni sami sebi. Katere so torej zabavne, nore, a tudi uporabne stvari, ki bi jih moral narediti, preden zapustiš srednjo šolo?

Kaj morate vedeti o CBD olju?
Uporaba CBD olja je priljubljena v alternativni medicini za zdravljenje različnih bolezni. Kaj morate vedeti o njem, kaj je res in kaj zgolj mit?

V boju je 20 nadarjenih posameznikov
Letošnjih 20 nadobudnih mladih talentov je posnelo svoje predstavitvene videe, v katerih vas pozivajo h glasovanju. Na spletni strani Mladi upi lahko spoznate vseh 20 finalistov in vse do 10. 1. 2021 glasujete za svojega favorita.

To so finalisti razpisa Mladi upi 2020
Izjemno pozitiven projekt Mladi upi se letos odvija že osmič. Razpis za vse mlade talente z različnih področij, kot so šport, parašport, umetnost in znanost, se je zaključil 10. novembra. Predstavljamo vam finaliste, ki so prepričali strokovno komisijo in se uvrstili v ožji krog.

Spopadanje z neprijetnimi občutki ob trenutnem dogajanju
Šolanje na domu, preživljanje večine časa s starši in sorojenci, opravljanje vseh obveznosti in odrezanost od 'družbene normalnosti', ki smo jo še nedolgo nazaj poznali in imeli radi ... V trenutnih razmerah verjetno ni nikomur rožnato, posebej, ko dodatno vidimo, da vsak od nas stvari doživlja na svojevrsten način – eni bolj pozitivno, drugi negativno. Kako se spopasti z neprijetnimi občutki in celotnim dogajanjem?

PVD Sever Dolenjska in Bela krajina in tovarna zdravil Krka donirala sredstva za nakup kombija Sončku
PVD Sever Dolenjska in Bela krajina in Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto sta Sončku – Društvu za cerebralno paralizo Dolenjske in Bele krajine z donacijo omogočila nakup kombija, posebej prilagojenega za osebe z najtežjimi oblikami oviranosti. Vrednost donacije je 35.000 evrov. Z novim, sodobnim, prilagojenim vozilom, predanim namenu na svetovni dan cerebralne paralize, bodo v Sončku lahko zagotovili kakovosten in varen prevoz oseb na invalidskih vozičkih ter tako v še večji meri prispevali k njihovi mobilnosti in varnemu vključevanju v družbo.