Vizita.si

slab

Starostne bolezni 31. 05. 2019 11.30

Kaj poveča tveganje za zgodnjo Azheimerjevo bolezen?

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence; kar 60 do 80 odstotkov bolnikov jo ima. Ne vemo, kaj jo povzroča. Je pa dejavnik tveganja vsekakor starost, saj se običajno pojavi po 65. letu. A okoli 10 odstotkov bolnikov Alzheimerjevo bolezen dobi pred 65. letom. Takrat govorimo o zgodnji obliki. Raziskovalci so odkrili, kaj bi lahko bil dejavnik tveganja.

Duševno zdravje 31. 05. 2019 11.30

Še ena posledica prekomernega uživanja slabih maščob

Prehrana, ki vsebuje veliko slabih nasičenih maščob vodi v debelost. In ne le to – vodi tudi v depresijo, so odkrili raziskovalci univerze v Glasgowu na Škotskem. V obvestilu za javnost so zapisali, da znanost že nekaj časa raziskuje povezavo med debelostjo in depresijo. A šlo naj bi za eno prvih študij, ki je razkrila, kakšen je vpliv prevelike količine slabih maščob.

Bolezni živčevja in možganov 24. 05. 2019 13.49

Opustitev pogoste razvade zmanjša tveganje za kap

Še ena študija je pokazala, kako škodljivo je kajenje. Kadilci, ki jih zadene kap, imajo, če s svojo razvado ne prenehajo, večje tveganje, da se jim ta neljubi dogodek ponovi. Kajenje povzroča odvisnost, tako da je seveda o prenehanju lažje govoriti kot to storiti. A pomagalo bo že zmanjšanje števila pokajenih cigaret.

Življenjske zgodbe 17. 05. 2019 12.01

Mislila je, da je le nerodna, a izkazalo se je, da ima resno bolezen

20-letna Medelyn Frederick iz mesta Dallas v Teksasu se je leta in leta spopadala z nerodnostjo. Ves čas je imela težavo z ravnotežjem in zato ni mogla voziti niti kolesa. Prav zato so jo doma označili kot najbolj nerodno članico družino. A kmalu se je izkazalo, da gre za nekaj bolj resnega.  

Zdravje 15. 05. 2019 09.50

Žal ji je, da je shujšala 42 kilogramov

Polnozaposlena mati Steph O'Shera je nekoč tehtala 131 kilogramov, a je z veliko volje in trdega dela uspela shujšati na 42 kilogramov. Ker ji je ostalo veliko odvečne kože, danes to obžaluje, saj pravi, da je z odvečno kožo videti slabše kot prej.

Življenjske zgodbe 13. 05. 2019 15.24

Novoporočena 26-letnica izvedela tragično novico

Novoporočena 26-letna Julia Cullen se je vrnila iz medenih tednov, ko je izvedela tragično novico, da se spopada z rakom. Julia je ravno dve leti pred tem zaradi raka izgubila tudi svojo mamo.

Zdravje 09. 05. 2019 13.35

Slab zrak v pisarni slabša umske sposobnosti

Če se ob koncu delovnega dne spopadate z občutkom zamegljenostji misli in občutkom, da preprosto ne morete več razmišljati, za to nujno ni kriv le dolg delovnik, a tudi zrak v vaši pisarni. Še posebej, če so pisarne v stavbi, kjer je slabo prezračevanje in ni oken.

Neplodnost 01. 05. 2019 10.45

Odkrili nov učinek marihuane, ki ga še niste poznali

Marihuana lahko poslabša moško plodnost, je pokazala nova raziskava strokovnjakov iz Washingtona. Ekipa je odkrila, da imajo moški, ki uporabljajo kanabis, (in celo četudi prenehajo) več abnormalnosti semenčec, zmanjšan volumen semenske tekočine in manjšo koncentracijo semenčic v spermi.  

Novice 01. 05. 2019 10.36

Pevka iskreno spregovorila o neplodnosti

Znana britanska sopranistka Joanna Forest se je z rakom dojk bila primorana spopasti, ko je bila stara komaj 21 let. Danes jih šteje 39 in je vesela, da je zdrava. Toda nekaj obžaluje, in to je, da se pred začetkom zdravljenja ni odločila za zamrznitev jajčec. S svojo zgodbo bi rada ljudem položila na srce, da so bolj pozorni tudi na to možnost.

Življenjske zgodbe 30. 04. 2019 11.15

Zbudila se je z luknjo v trebuhu

43-letna Michelle Oddy se je vse od 14. leta starosti spopadala s Crohnovo boleznijo, zaradi česar je prestala sedem operacij, s katerimi so ji odstranili del črevesja. Takrat je dobila tudi stomalno vrečko, v katero vse odtlej odvaja blato. Leta 2004 je rodila svojo hči Kiero s pomočjo carskega reza, deset let po tem pa se je spopadla s hudimi zapleti.

Zdravje 29. 04. 2019 08.08

Kaj lahko pomeni 16 minut spanca manj?

Že če spite čez noč le 16 minut manj kot po navadi, se bo to pokazalo na vašem počutju in produktivnosti naslednji dan, pravijo raziskovalci univerze Južna Florida. Na svoji spletni strani so zapisali, da "izguba le 16 minut spanca lahko pomeni razliko med jasno glavo na delovnem mestu in težavami z osredotočanjem."

Zdravje 23. 04. 2019 15.06

Kaj za 87 odstotkov poveča tveganje za smrt zaradi bolezni srca?

Redno uživanje zajtrka že dolgo velja za zdravo navado. Nedavno pa so bili objavljeni rezultati prve študije, ki je pogledala, kako vpliva na naše srce izpuščanje tega obroka. Kaj je bila ugotovitev? Tisti, ki nikoli niso jedli zajtrka, so imeli v primerjavi s tistimi, ki so redno zajtrkovali, kar za 87 odstotkov večje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja.

Zdravje 23. 04. 2019 11.47

Pogosta navada lahko poslabša izid infarkta

Ste med tistimi, ki ne zajtrkujejo? Se najeste šele pozno zvečer oziroma tik pred tem, ko se odpravite spat? Ljudje s takšnimi prehranskimi navadami imajo ob srčnem infarktu več možnosti za slabši izid, je pokazala brazilska študija, ki je bila objavljena v medicinski reviji Evropskega združenja kardiologov.

Zdravje 19. 04. 2019 10.43

Zakaj med vikendom ne morete nadoknaditi spanja?

Vas med tednom zjutraj zbudi budilka, saj se sami ne bi zbudili tako zgodaj? To bržkone pomeni, da zvečer hodite spat prepozno. Niste edini. Gre za pogosto odločitev, saj je dolgo veljalo, da je preveč spanca bolj luksuz. Nekaj, čemur se je mogoče odreči, če želimo biti produktivnejši. Toda vse več študij razkriva, da je spanje za naše zdravje enako ključno kot zdrava hrana in gibanje.

POPovi zdravniki 21. 02. 2019 12.59

Srbečica lasišča

Pozdravljeni. Dermatologa sem obiskal zaradi srbečice lasišča, ki se vztrajno slabša in traja že 4 leta. Nikakor mi niso pomagali šamponi za občutljivo lasišče (z blagimi sestavinami), šampon Head&shoulders mi pomaga za zelo kratek čas, če sploh, nato pa se huda srbečica zopet pojavi. Očitno niti nima veze, kako pogosto si umivam lase, ker sem si nekaj časa lase umival vsak dan, sem pomislil, da je to lahko vzrok za težave, nakar sem za več mesecel umivanje omejil na enkrat tedensko, zopet brez uspeha. Prav tako očitno vzrok za težave ni bil sušilec za lase, odkar ga ne uporabljam več, ni nič boljše. Postavljena dg. pri dermatologu je bila seoborhoe capilitii L21. Mi lahko svetujete, kaj v lekarni pride v poštev pri tej diagnozi. Se mi izplača opraviti še dermatoskopijo? Lp

POPovi zdravniki 21. 02. 2019 13.19

Implantat za mp sklep prsta

Spoštovani gospod doktor, ali obstaja ustrezni implantat za mp sklep drugega prsta roke zaradi izboljšanja gibljivosti. Izteg zaostaja za 30 stopinj, sklep je samo pasivno gibljiv navzgor do vodoravne lege prsta, stisk pesti ni mogoč zaradi neke blokade v sklepu, navzdol gre le nekaj stopinj, ob stisku pesti se bp skrčita sklepa dip in pip , vendar se prst v mp takrat malo dvigne. Od operacije po poškodbi s strojem je minilo 40 let, star sem 59 let, stanje se slabša v smislu gibljivosti, pogostih bolečin in otekline, ter okorelosti roke, če ne razgibavam non-stop. Mnenje travmatologov in kirurgov je zadržano glede operacije, rtg kaže slabo stanje mp sklepa, UV ne kaže težav s kitami, vendar mene moti občutek blokade v sklepu, ko stisnem pest. Občutek imam, da bi z odstranitvijo te blokade lahko bistveno izboljšal gibljivost. Ali bi MR pokazal, če obstaja ovira mehkih tkiv, da sklep ne gre? Hvala za odgovor in lp

Zdravje 03. 04. 2019 11.39

Zelo razširjena navada poveča tveganje za prezgodnjo smrt

Vse več študij razkriva, da preveč sedenja vodi v pojav kroničnih bolezni in prezgodnjo smrt. V nevarnosti so celo tisti, ki trikrat tedensko odidejo potelovadit za eno uro, če sicer veliko sedijo. Treba je obdobja sedenja prekinjati z vsaj nekaj minutami hoje in gibanja.

Zdravje 02. 04. 2019 14.51

Pijete mleko? Polnomastnega ali posnetega?

''Zakaj se zaradi polnomastnega mleka ne boste zredili, zaradi posnetega pa,'' je v svoji kolumni zapisal dr. Michael Mosley. Kot pravi, so v njegovem otroštvu vsi pili polnomastno mleko in je bilo veliko manj težav z debelostjo kot danes, ko vsi pijejo posneto mleko. Navedel pa je kar nekaj razlogov, zakaj danes tudi sam pije polnomastno mleko.

Zdravje 01. 04. 2019 09.50

Pomanjkanje spanja lahko privede do resnih težav

Pomanjkanje spanja ima lahko resne posledice na naše zdravje. Povzroča prekomerno telesno težo, visok krvni pritisk, bolezni srca in spremembe razpoloženja. Zaradi pomanjkanja spanja pa lahko celo resno zbolite, saj lahko poveča tveganje za bolezni, kot je rak, in vodi do prezgodnje smrti.

Zdravje 29. 03. 2019 11.43

Odpravite razlog za preveliko željo po sladkem

Imate slabo vest, ker vas muči nenehna želja po sladkem? Morda si očitate, ker se ne uspete vedno zaustaviti. Četudi se to ne pozna na vaši teži, se bojite, da se kdaj bo. Oziroma si enostavno želite, da bi se prehranjevali bolj zdravo. Dejansko vas pri tem lahko ovira pomanjkanje spanja, je pokazala študija univerze v Michiganu.

Zdravje 27. 03. 2019 11.32

Znanstveniki razkrili, kar bi vsi morali vedeti o maslu

Maslo je prišlo na slab glas, ker vsebuje nasičene maščobe. Številni ljudje mislijo, da bodo zaradi visokega nivoja maščob, ki jih vsebuje maslo, dobili povišan holesterol, da se jim bodo zamašile žile in da imajo povečano tveganje za srčni infarkt. A temu ni tako, pravijo strokovnjaki.

Bolezni 26. 03. 2019 14.42

Povsem običajen kašelj se je sprevrgel v najhujšo nočno moro

18-letna Marlee Pincus je nekaj tednov po tem, ko je pričela svoj študij na Univerzi Cornell v New Yorku, začela močno kašljati. Takrat je v študentskem domu, v katerem je živela, ravno razsajala gripa, zato so vsi mislili, da se je le prehladila. A kmalu se je kašelj poslabšal, dobila je vročino in mrzlico. Izkazalo se je, da se spopada z levkemijo.

Zdravje 26. 03. 2019 07.12

Spijete dovolj vode?

Dejstvo, da vodo nujno potrebujemo za svoje življenje, poznamo že od malih nog, pa tudi to, da lahko brez vode človek preživi največ štiri dni, saj je voda ključna za vzdrževanje vitalnih funkcij. Kar več kot polovico naše telesne mase namreč sestavlja ravno voda. In če je popijemo premalo, je to lahko povod za različne težave: od glavobolov, upočasnitve presnove, pomanjkanja koncentracije do različnih zdravstvenih težav.

Rakave bolezni 20. 03. 2019 09.52

Rekli so ji, da gre za prehlad, a šlo je za raka

27-letno Meagen Beachtold so zdravniki kar trikrat odslovili, češ da ni nič narobe z njo in da se spopada le s prehladom ali alergijo, preden so ji postavili pravo diagnozo. Ko so jo le pričeli jemati resno, se je izkazalo, da ima 13 centimetrski tumor v diafragmi.

Duševno zdravje 20. 03. 2019 08.14

Ko ne uživate v življenju in le še izpolnjujete obveznosti

“Izgorelost se začne s tem, da se ženete in delate, pa niste zadovoljni. Morda se ne počutite cenjene, mislite, da za svoje delo niste dovolj nagrajeni. Morda vam niso všeč sodelavci, šef. Ali pa vam zaradi preobilice dela stvari uhajajo iz rok.” Tako zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina opiše, kaj nas lahko pripelje v stanje izgorelosti. Počutimo se vse slabše. Na koncu je telo lahko tako izčrpano, da ne moremo več niti vstati iz postelje.

Zdravje 19. 03. 2019 16.05

Ste eden od 64,3 odstotkov Slovencev?

Po podatkih iz leta 2016 si le 64,3 odstotkov Slovencev, ki so stari od 25 do 74, zobe umiva vsaj dvakrat dnevno, poroča naš Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Po podatkih iz leta 2014 pa enako velja tudi le za 71,6 odstotkov naših otrok in mladostnikov. Z dobro ustno higieno pa je mogoče preprečiti karies, paradontalno bolezen, izgubo zob in še kaj.

Duševno zdravje 18. 03. 2019 08.07

Telo trpi, če je stres preveč intenziven

S stresnim odzivom nam naše telo želi pomagati, razlaga zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina. Daje nam val energije, da bi lahko dokončali nalogo, ki je pred nami. Poleg tega nam omogoči, da se osredotočimo le nanjo. Če se nam zdi naloga pomembnejša, je stresni odziv intenzivnejši. Ter obratno. Težava nastane, ko je odziv ves čas močan in se kar ne konča.

Zdravje 14. 03. 2019 14.50

Čas je, da sebe postavite na prvo mesto

Tako za telesno kot za duševno zdravje je izjemnega pomena, da znamo prisluhniti sebi in svojim potrebam ter da si na različnih področjih v življenju postavimo prioritete. To pomeni, da se moramo naučiti reči NE, kadar nečesa ne zmoremo, da znamo presoditi, kdaj se upreti določeni razvadi, ki nam tako ali drugače škoduje, da ne vztrajamo v odnosih, ki nas ne osrečujejo in da pravočasno poiščemo pomoč, ko nas telo opozori, da nekaj ni v redu. Če ne znamo ali se bojimo reči NE, s tem sporočamo, da so nam drugi pomembnejši od nas samih, nam potrdi tudi psihologinja dr. Eva Boštjančič.

Življenjske zgodbe 11. 03. 2019 07.47

Razkrila modne trende za kemoterapijo

40-letna Lollie Todd, ki se spopada z neozdravljim rakom jajčnikov, je na svojem blogu, ki ga bere 100 000 ljudi, razkrila modne nasvete, kako se urediti za kemoterapijo. Kot pravi, se na zdravljenje vedno odpravi urejena, saj ji to vliva moč in pogum.

Rakave bolezni 05. 03. 2019 13.51

Najbolj glamurozna pacientka na kemoterapiji

39-letna Britanka mati štirih otrok Lisa Fry se spopada z neozdravljivim sekundarnim rakom. Za rakom je zbolela, ko je bila noseča. Kljub temu, da redno hodi na kemoterapije, na zdravljenje ne pride v udobni trenerki, a nadane visoke pete, izbere najlepša oblačila in modne dodatke. Prav zato se je je prijel vzdevek 'najbolj glamurozna pacientka'.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996