Vizita.si

slabo

Duševne motnje 03. 05. 2020 09.45

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'

Ste vedeli, da poznamo več kot 100 simptomov in znakov, ki se kažejo pri anksioznih motnjah? Gre za skupino duševnih motenj, ki včasih posameznika zaznamujejo do te mere, da se ne more več učinkovito spopadati z vsakodnevnimi opravili.

Zdravje 03. 05. 2020 09.45

Se spopadate s sindromom računalniškega vida?

Novodobna tehnologija vsekakor prispeva k boljšemu in naprednejšemu življenju ljudi, vendar ima kljub mnogim prednostim tudi veliko negativnih posledic. Predvsem za naše zdravje.

Duševno zdravje 29. 04. 2020 11.00

Kdaj je pravi čas za samozdravljenje?

V življenju prehajamo v obdobja in odnose, ki nas kdaj tudi ranijo, izkušnje pa so lahko za nas boleče, zato nas naš organizem preko samozdravilnega mehanizma opozarja, kdaj se moramo ustaviti, poglobiti vase, se soočiti s težavami ali umakniti od okolja in ljudi, ki na nas vplivajo negativno.

Bolezni 29. 04. 2020 07.58

10 razlogov, zakaj vam lahko zamuja mesečno perilo

Normalni menstrualni cikel traja okoli 28 dni, krvavitev pa običajno do sedem dni. Včasih lahko menstruacija zamuja, kar pa nujno ne pomeni nosečnosti. Razlogov je lahko več.

Zdravje 28. 04. 2020 08.58

Vaja, ki pokuri več kalorij, kot 30 minutni tek

Če želite oblikovati celotno telo, izboljšati svojo kardiovaskularno kondicijo, ni nujno, da se morate zato potiti več ur skupaj ali zapraviti celega bogastva za športne naprave in razne pripomočke. Vse, kar potrebujete je namreč dobra, stara kolebnica.

Zdravje 23. 04. 2020 09.24

Razlog za vašo utrujenost je lahko nepravilno delovanje nadledvične žleze

Ste kronično utrujeni, razdražljivi in čutite, da ste preobremenjeni? Imate težave s stresom in spancem? Se vam zdi, da morate biti neprestano v pogonu? Se težko skoncentrirate in ste pozabljivi? Ali imate občutek tesnobe, depresije in obupa? Če so vaši odgovori pozitivni, lahko vaša čustva in počutje predstavljajo nepravilno delovanje nadledvičnih žlez. Kaj to pomeni?

Zdravje 23. 04. 2020 08.21

S hrano proti napihnjenosti pa tudi depresiji, alergijam …

Vse več raziskav se po svetu ukvarja s tem, ali ima črevesje v našem telesu pomembnejšo vlogo, kot smo do sedaj mislili. V njem seveda potekata zapletena procesa prebave in presnove. Toda raziskovalci se ukvarjajo tudi s hipotezo, da lahko stanje v našem črevesju vpliva še na kaj drugega, denimo na naše počutje ali pojav avtoimunskih bolezni.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.13

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Bolezni 17. 04. 2020 11.06

Stiskajoča bolečina v mečih? Preverite, kako toge so vaše žile

Se spopadate s stiskajočimi bolečinami v mišicah meč med hojo? Vse težje prehodite tudi kratko razdaljo? Potem se morda spopadate s periferno arterijsko boleznijo, ki največkrat prizadene arterije spodnjih udov in se najpogosteje pojavi pri sladkornih bolnikih. Preverite, kako si pomagati.

Zdravje 17. 04. 2020 11.05

10 znakov, da je vaše telo dehidrirano

Voda je pomemben del našega telesa, saj med drugim sestavlja 75 odstotkov naših mišic in 85 odstotkov možganov. Če ne uživamo dovolj vode, se bomo slabo počutili, bomo nerazpoloženi in bomo imeli zdravstvene težave.

Vitamini in minerali 14. 04. 2020 14.22

6 znakov na vašem telesu, ki kažejo, da vam primanjkuje vitaminov

Imate tanke lase? Morda vam primanjkuje biotina. Je vaša koža suha? Morda potrebujete cink. Ameriška nutricistka Charlotte Gilbert je za Healthista.si razkrila, kaj naš videz pove o vitaminih, ki jih naše telo potrebuje.

Odnosi in spolnost 09. 04. 2020 11.19

Spletne zlorabe, prevare in izsiljevanja

Naivna misel bi bila, da smo na spletu povsem varni. Vse kar objavimo, sploh, če gre za vsebine zasebne narave, ostane v neskončni mreži informacij. Prav zaradi takšnih razlogov bi morali vedno imeti pred očmi pravilo, da na medmrežju delimo čim manj takšnih vsebin, ki bi nam utegnile kdaj škodovati ali postati sredstvo zlorabe. V današnjem času, ki v veliki meri temelji na digitalnem svetu, se lahko pojavljajo številni poskusi napadov, nadlegovanja, ustrahovanja, izsiljevanja, sramotenja, izključevanja … zato je prav, da se znamo zaščititi in s tem izogniti težavam.

Razstrupljanje 10. 04. 2020 10.03

Recepti za razstrupljanje telesa, ki vas bodo navdušili

Skozi leto se v našem telesu nabirajo razni toksini. Te povzročajo zunanji dejavniki, stres ter nezdrav življenjski slog, ki vključuje neprimerno prehrano in nezadostno gibanje. Telo je ustvarjeno tako, da se je sposobno razstrupljati samo. Vendar pa včasih pri tem procesu potrebuje malo vaše pomoči.

Osebna rast 10. 04. 2020 09.57

Znate biti sočutni do sočloveka?

O empatiji oz. zmožnosti vživljanja v čustva drugih se v zadnjem času veliko govori, kar je tudi prav. Sočutje do sočloveka je pomemben del življenja in predstavlja temelj za zdrave medosebne odnose. Ta vrlina pride še posebej do izraza v manj lepih trenutkih življenja, ko se naši najbližji spopadajo z razočaranjem, izgubami, žalovanjem ... Ali res znamo začutiti drugega v stiski, ki jo doživlja?

Okužbe in zastrupitve 08. 04. 2020 10.35

Začenja se sezona klopov

V zadnjem času je vsa pozornost usmerjena v obolenje s koronavirusom, vseeno pa ne smemo pozabiti tudi na ustrezno zaščito pred klopi in samopregledovanje. Sploh zdaj, ko se več gibamo v naravi.

Bolezni 08. 04. 2020 09.10

5 bolezni, ki se lahko pojavijo, če ne spite dovolj

Spanje je ključnega pomena za vaše fizično zdravje. Med spanjem se naše telo obnavlja, vključno s krvnimi žilami in srcem. Pomanjkanje spanja lahko zato vodi do povečanega tveganja za bolezni srca in ožilja, visokega krvnega pritiska, sladkorne bolezni in kapi.  

Bolezni 08. 04. 2020 08.32

Bolečine v križu med nosečnostjo: Zakaj jih ne smemo spregledati?

S kar polovico nosečnic se v času nosečnosti ne pogovarja samo dojenček, temveč tudi križ. A kljub temu, da je veliko zdravil in mazil v nosečnosti prepovedanih, se to bolečino lahko omili in premaga. In ne samo, da se lahko – vsako močno bolečino je treba resno obravnavati, saj lahko ignoriranje težav, ki se pojavijo v nosečnosti, vodi do poslabšanja po rojstvu. Kot opaža fizioterapevtka Ana Krajnc, se namreč »vse skupaj navadno samo stopnjuje«. Z njo smo se pogovarjali o različnih vzrokih bolečin v križu in o tem, kako jih omiliti.

Duševno zdravje 06. 04. 2020 07.43

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji

Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Osebna rast 06. 04. 2020 07.42

5 mitov o samopodobi, ki jih čim prej pozabite

Se tudi vi v nekem trenutku počutite prav zmagoslavno, verjamete vase in ste prepričani, da ni izziva, ki ga ne bi zmogli? Po drugi strani pa pridejo dnevi, ko vas že vsaka najmanjša pripomba ali nepričakovano slab izzid vržejo iz tira? Nenadoma se ne počutite več tako suverene in zdi se vam, da vam življenje morda ni tako naklonjeno. Kaj bi rekli, imate dobro ali slabo samopodobo?

Koža 06. 04. 2020 07.38

Kako se lotiti zdravljenja aken?

Akne so pogosta kožna bolezen, pri kateri se kožne pore zamašijo, posledica pa se kaže v nastanku mozoljev in vnetih, okuženih ognojkov. Najpogosteje se pojavljajo pri najstnikih, zaradi vpliva nihanja hormonov, loja in bakterij na koži.

Rakave bolezni 03. 04. 2020 11.31

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka

V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Bolezni 03. 04. 2020 11.31

'Najlažje bo, če sladkorno bolezen sprejmem kot najboljšo prijateljico, saj se bova neprestano družili'

Sladkorno bolezen tipa 1 so včasih imenovali od inzulina odvisna ali juvenilna sladkorna bolezen. Po navadi se pojavi pri otrocih ali mlajših odraslih, lahko pa tudi v katerikoli starosti. Sladkorno bolezen tipa 1 ima približno od 5 do 10 % vseh ljudi s sladkorno boleznijo. Pogovarjali smo se z 21-letno Ano, ki ima sladkorno bolezen tipa 1.

Koža 03. 04. 2020 08.12

Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?

Gre za vezivno tkivo, mreno, ki se nahaja pod našo kožo in ovija naše mišice. To pa ni edina naloga fascije, saj ta namreč obdaja in nosi naš skelet, mišice, sklepe, kosti, notranje organe in živčna vlakna. Nepravilni gibalni vzorci se lahko hitro odražajo na poteku same fascije, zato je treba biti previden.

Zdravje 14. 01. 2020 06.55

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti

Kognitivno vedenjska terapija trenutno velja v svetu in pri nas *za najboljši način zdravljenja nespečnosti. S tem področjem se v UKC Ljubljana ukvarja klinična psihologinja Vita Štukovnik, ki smo jo vprašali, kako terapija poteka in kaj bi morali vedeti, če imate težave s spanjem. S kognitivno vedenjsko terapijo se te običajno začnejo izboljševati že v nekaj tednih.

Aktivno življenje 02. 04. 2020 08.04

Samo 15 minut na dan ima neverjetne učinke

Samo 15 minut teka v naravi vsak dan zmanjša tveganje za depresijo. Celo toliko, da mnogi zdravniki svojim pacientom najprej predpišejo telovadbo v naravi, nato pa jemanje antidepresivov.

Zdravje 03. 04. 2020 11.17

Zaradi številnih mineralov ima izjemno pozitivne učinke na telo

Povsod po svetu so naravne mineralne vode izjemno priljubljene, zato v nadaljevanju razkrivamo, kakšen je njihov vpliv na zdravje.

Življenjske zgodbe 27. 03. 2020 14.04

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni

Pogovarjali smo se s Kisovčanko, Romano Skrinjar Alauf, mlado samostojno podjetnico in mamo dveh hčera, kateri se je leta 2016 v trenutku sesul svet. Začelo se je meseca februarja, ko se je začela počutiti slabo, bila je brez energije, izgubila je menstruacijo, opažala je brezvoljnost, kar se ji je kot sicer energični ženski zdelo čudno, vendar je prve simptome pripisovala prekomerni obremenjenosti z delom in stresu.

Prehrana 27. 03. 2020 09.12

Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?

Ste ostali doma in razmišljate, kako prilagoditi prehrano, da se ne bi preveč zredili ali pa vas je strah, da bo stres vplival na vaše zdravje? Po nasvet smo se obrnili na nutricionistko Mojco Cepuš.

Osebna rast 23. 03. 2020 18.35

Porušeno energetsko stanje vpliva na delovanje notranjih organov

Porušeno energetsko stanje človeka vpliva na delovanje notranjih organov in povzroči energijsko neravnovesje. Posledice se kažejo tako v fizični bolečini kot v kožnih boleznih, kroničnih obolenjih in drugih resnih boleznih. Vaša energija potrebuje nego, obnovo in zdravljenje.

Prehrana 20. 03. 2020 07.36

6 živil, ki bi se jih morali izogibati, če želite ostati fit

Mnogi prehranski strokovnjaki trdijo, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva. To drži, ampak samo, če ga pripravite na pravi način oz. s pravimi živili. Zdrav in hranilen zajtrk lahko okrepi vaše zdravje in imunski sistem, medtem ko si lahko z nekaterimi živili, ki jih zaužijete zjutraj, naredite več škode kot koristi. Za katera živila gre?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996