slovenija

Z darovanjem organov podarite življenje
Za darovanje organov in tkiv se lahko odloči vsak ter s tem pomaga rešiti življenje sočloveku. Svojo odločitev pa mora potrditi na Slovenija – transplantu oziroma na prijavnih mestih po Sloveniji.

Kako prepoznamo morebitnega samomorilca?
Slovenija se uvršča med šest samomorilno najbolj ogroženih držav v svetu. V Evropi celo med prve štiri. Kljub temu da število samomorov z leti upada, je ta podatek še vedno skrb zbujajoč. Zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej prepoznamo samomorilne znake.

Alkohol pobija Ruse!
Alkohol je kriv za smrt kar pol milijona prebivalcev Rusije in to vsako leto. Pa ne samo to, skrajšuje tudi življenjsko dobo predvsem moških. Tako danes v Rusiji že beležijo nižjo življenjsko dobo kot denimo v najrevnejših deželah, kot sta Bangladeš in Honduras.

Razlik v zdravju med socialnimi sloji je vedno več
Zdravje celotne populacije v svetu in tudi v Sloveniji se izboljšuje, vendar se pri tem zdravje nekaterih skupin iz višjih socioekonomskih skupin izboljšuje hitreje. Zaskrbljujoče je, da se razlike na področju zdravja še naprej povečujejo.

Vlada spremlja prašičjo gripo
Slovenska vlada je ustanovila koordinacijsko skupino, ki se bo ukvarjala s prašičjo gripo. Sporočili so, da je tamifluja, zdravila, ki ne zdravi, le lajša simptome, za četrtino prebivalstva.

Evropski teden cepljenja
Danes se začenja evropski teden cepljenja, ki je namenjen zlasti poudarjanju pomena cepljenja in ga obeležujemo že od leta 2005.

Slovenci se bolj zdravo prehranjujemo kot Hrvati in Srbi
Raziskava agencije Mediana je pokazala, da se več kot tri četrtine vprašanih v Sloveniji zaveda škodljivosti hitre prehrane. Na Hrvaškem se škodljivosti hitre prehrane zaveda približno polovica vprašanih, v Srbiji pa le tretjina državljanov.

Svetovni dan boja proti tuberkulozi
V svetu je tuberkuloza zelo razširjena bolezen. Strokovnjaki ocenjujejo, da vsako leto za njo na novo zboli okoli 10 milijonov ljudi, pri katerih se zaradi slabih življenjskih razmer in pomanjkanja zdravil bolezen lahko usodno konča. Slovenija na srečo spada med države z nizkim številom bolnikov.

Nesreče na smučiščih izenačene z ostalimi vrstami nesreč
Za enkrat sta oskrba poškodb na smučišču in prevoz do najbližje ustrezne zdravstvene pomoči v Sloveniji še vedno brezplačna.

Lymska borelioza
Lymsko boreliozo povzroča bakterija Borrelia burgdorferi, ki jo prenašajo okuženi klopi.

Škodljivost soli v prehrani
Slovenija se z 12 do 13 gramov porabe soli na dan uvršča med večje porabnike soli v Evropi in presega priporočeni dnevni vnos.

Slovenija transplant
Slovenija transplant

Vojka Gorjup, dr. med.
Kardiologinja, ki se ukvarja s kritično bolnimi pacienti, posebno s tistimi z boleznimi srca in ožilja.

Darovanje organov
Darovanje organov je za mnoge lepo, humano dejanje, za mnoge pa to predstavlja veliko moralno dilemo.