slovenski zdravniki

Prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med.
Kirurg, ki se ukvarja s plastično, rekonstrukcijsko in estetsko kirurgijo ter z zdravljenjem opeklin.

Mag. Branko Šibanc, dr. med.
Infektolog, ki se ukvarja z zdravljenjem borelioze, z usmerjenim predpisovanjem antibiotikov, opredeljevanjem nepojasnjenih vročinskih stanj, s tropsko medicino in z ostalimi nalezljivimi boleznimi.

VIDEO: S posebno vadbo nad kronične bolezni
K zdravi prehrani gre tudi gibanje. S posebno vrsto vadbe, kinergetix, ki jo je razvil Avstralec David Labauschagne, pa je mogoče ne le zdravo živeti, temveč tudi lajšati kronične in neozdravljive bolezni.

Slovenski igralec za las ušel smrti
Redke bolezni je zelo težko prepoznati, zato je ozaveščanje o njih izjemno pomembno. Pravočasno odkritje namreč lahko prepreči marsikateri življenjsko ogrožajoč zaplet. Z eno redkih bolezni, pljučno hipertenzijo, za katero pri nas trpi okoli 100 ljudi, se bori tudi slovenski igralec Maks Soršak, ki je za las ušel smrti.

Bi se tudi dečki morali cepiti proti HPV?
Pri nas imajo šestošolke že tretje leto zapored možnost brezplačnega cepljenja proti virusom HPV. Tak je trend tudi v svetu. A v ZDA so šli še korak dlje in vladi predlagali, da bi preventivno cepljenje uvedli tudi za dečke. Pa je to res potrebno?

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

Življenje so mu rešila jetra neznanca
Pred dvema letoma je takrat 34-letni Aleksander zaradi pljučne embolije pristal na urgenci ljubljanskega kliničnega centra. Zaradi zapletov pri bolezni so mu začela odpovedovati jetra in če ne bi bilo 42-letnega Nemca, ki je bil darovalec organov, danes tudi Aleksandra ne bi bilo več med nami.

Slovenci odkrili nov način zdravljenja raka!
Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo v sam svetovni vrh. Oblikovali so namreč edinstven način zdravljenja raka z učinkovitim dostavnim sistemom za zdravila, ki bi ga lahko začeli uporabljati v roku pet ali šest let.

Andreja Čampa Širca, nutricistka
Andreja Širca Čampa je po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, ki je začetna znanja s področja prehrane pridobila na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Specifična znanja dietoterapije pa je poleg rednega dela na kliniki pridobivala z rednim izobraževanjem tudi v tujini.

Slovenci razvili nov način rekonstrukcije dojke
Cilj rekonstrukcije dojke je zagotoviti uspešnost operacije, preprečiti odmiranje tkiva in zagotoviti čim večjo simetrijo dojk. Vse to omogoča slovenski izum, ki je plod sodelovanja kirurgov in strokovnjakov s Fakultete za strojništvo.

Preudarno z antibiotiki
Poraba antibiotikov je pri nas še vedno prevelika, je opozorila Bojana Beović z infektološke klinike. Odnos ljudi do antibiotikov se je v zadnjih desetih letih sicer izboljšal in bolniki v ambulantah družinske medicine ne zahtevajo več tako množično antibiotikov.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

'Tudi zdravniki smo potencialni pacienti!'
Za letošnjega POPovega zdravnika leta ste bralci izbrali infektologa, mag. Branka Šibanca! Ob tej priložnosti smo z njim naredili intervju in izvedeli marsikaj zanimivega, tako o njem kakor tudi o njegovem delu.

Naj grem po drugo zdravniško mnenje?
''Dober dan, Ana pri telefonu, vas lahko nekaj vprašam?“ se je na drugi strani telefona, ki mi je zazvonil v službi včeraj, oglasilo prijazno dekle. Povedalo mi je, da ima resne zdravstvene težave in da ima občutek, da njena zdravnica ne naredi vsega, kar bi lahko.

VIDEO: Smrčanje je lahko znak zastojev dihanja!
Ste tudi vi med tistimi, ki smrčijo, ali pa smrči vaš partner in s tem krati vaš spanec? Potem niste edini. Smrčanje je namreč pogost pojav, ki se pojavlja že pri otrocih. A smrčanje je lahko tudi nevarno, saj je lahko povezano z zastoji dihanja med spanjem.

VIDEO: Presaditev jeter
Presaditve jeter spadajo med najzahtevnejše kirurške posege, v Sloveniji so jih začeli delati leta 1998 in do zdaj naredili 120 presaditev. Ob svetovnem in evropskem dnevu darovanja in transplantacije spoznajte zgodbo Metke, ki ji je presaditev jeter, podarila novo življenje.

Zunaj telesna oploditev
Slovenski zdravniki so paru z genetsko boleznijo uspešno opravili zunaj telesno oploditev. Še pred vnosom v maternico so genetiki pregledali zarodke in poiskali tiste, ki ne bodo podedovali hudega genetskega obolenja.

Mag. Matej Cimerman, dr. med.
Ttravmatolog, ki se ukvarja s splošno travmatologijo, njegovo ožje področje pa so poškodbe medenice.