smer

10 vrst bolečine, ki so lahko povezane s čustvi
Psihosomatske bolezni so tiste, ki vključujejo tako um kot telo. To pomeni, da je bolezen posledica nakopičenih čustvenih napetosti, strahov in se izraža s telesnimi simptomi, kot je bolečina. Tu je seznam vrst bolečine, pri kateri je pogosto vzrok stres.

Čimprej prepoznajte simptome, največ bolnikov diagnozo dobi pred 30. letom
Ko beseda nanese na multiplo sklerozo, si marsikdo predstavlja osebo na invalidskem vozičku, ki je v veliki meri odvisna od pomoči drugih in zato ni zmožna za delo. A gre za povsem izkrivljeno predstavo. Res je, da gre za neozdravljivo bolezen, toda v zgodnjih fazah so simptomi zelo blagi, zato ni razloga, da bolniki ne bi bili vključeni v delovno okolje. Pomembno pa je, da imajo po pridobljeni diagnozi na voljo čim več informacij in priporočil za lažje vračanje oziroma vključevanje na trg dela.

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'
Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Dobra novica za 'bojazljivce': morda pa strah sploh ni tako slab?
Seveda strah ni prijeten občutek, vendar pa ga je nemogoče nikoli občutiti. Vsi po vrsti ga kdaj pa kdaj čutimo, sicer v različnih situacijah in z različno intenzivnostjo.

Zakaj in kako bakterije v črevesju odločajo o našem razpoloženju?
V zadnjem desetletju so znanstveniki odkrili osupljivo povezavo med zdravjem črevesja in duševnim zdravjem, ki presega zgolj prebavne funkcije. Črevesje, pogosto imenovano 'drugi možgani', vsebuje milijarde bakterij, ki vplivajo na naše razpoloženje, čustva in vedenje.

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe
Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Novoletne zaobljube so super, kaj pa večja vizija?
Tu je januar, čas, da novoletne zaobljube, ki smo si jih zadali konec prejšnjega leta, tudi uresničimo. Ni skrivnost, da to večini ne uspe. In če se v večini člankov osredotočamo na to, da je krivda za neuspeh v nespecifičnosti naših ciljev ali pomanjkanju jasno začrtanih korakov, bomo tokrat šli v nekoliko drugo smer. Marsikatera novoletna zaobljuba žalostno propade, ker manjka jasna širša vizija, ki nam pove, kaj na dolgi rok, ne le v enem letu, želimo doseči v svojem življenju.

Vaja za boljše ravnotežje in preprečevanje padcev
Možnost padcev, predvsem v starejši populaciji, se poveča prav v tem letnem času, v hladnejšem in slabšem vremenu. Zato je ključnega pomena delo na preventivi in zmanjševanju tveganja padcev.

Pravočasno prepoznajte simptome bolezni srčnih zaklopk
Pri bolezni srčnih zaklopk ena ali več zaklopk v srcu ne deluje pravilno.

Ogroziti prijateljstvo zaradi simpatije ali ne?
Ljubiti prijatelja je zapletena situacija. Na eni strani je globoka povezanost, ki jo že imata, kar vam daje občutek, da bi lahko vajino prijateljstvo postalo nekaj več. Po drugi strani pa obstaja tveganje, da bi izpoved ljubezni preveč spremenila vajin odnos in ogrozila prijateljstvo, ki ti je zelo dragoceno. Vprašanje, ali narediti korak naprej ali obdržati prijateljstvo takšno, kot je, je težko – in prav je, da se mu posvetiš z nekaj premisleka.

Investiraj v svojo prihodnost
V prejšnjih prispevkih smo predelali prve korake do finančne svobode – naučili smo se upravljati z denarjem, ustvarili smo varnostno rezervo in našli študentsko delo, s katerim solidno zaslužimo in tudi precej prihranimo. Če je vse šlo kot po maslu, se zdaj kupček na strani nabira, z njim pa bi si želeli nekaj narediti. Jasno, da bi ga s prijatelji zapravili v klubu, ob neskončnih kavicah ali kosilih, je vedno mamljiva opcija. Ampak verjetno ni treba posebej poudarjati, da obstajajo veliko pametnejše opcije.

''Že zgodaj v odraščanju mi je postalo jasno, da ne morem živeti po pričakovanjih družbe''
Transspolne osebe so posamezniki, ki se ne identificirajo s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu, na podlagi bioloških značilnosti. Transspolnost je sicer širši izraz, ki vključuje najrazličnejše spolne identitete in izraze, denimo trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe in podobno. Ker je v družbi še vedno veliko mitov, napačnih prepričanj, predvsem pa predsodkov o transspolnosti in transspolnih osebah, sem se odločila, da predstavim zgodbo Liama. Spregovorila sva o čustvih, dojemanjih, lastnih in tujih, predsodkih in njegovem življenju. Fotografije so splošne, zgodba je njegova. Vabljeni k branju.

Na čem temelji tvoje samospoštovanje?
Vsak je že srečal koga, ki je na površju deloval neverjetno samozavestno, a se je zlomil ob najmanjši kritiki. Paradoks je enostavno pojasniti, če poznamo razliko med samopodobo in samospoštovanjem. Samopodoba ti pove, kako se vidiš; samospoštovanje ti pove, kako se vrednotiš oz. kakšno vrednost pripisuješ sebi.

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami
TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

Kaj je Peyronijeva bolezen, ki prizadene moške?
Peyroniejeva bolezen je stanje, pri katerem brazgotinsko tkivo povzroči, da se penis ukrivi ali izgubi dolžino ali obseg. V nekaterih primerih lahko povzroči bolečino in moškemu prepreči spolne odnose.

Načini, kako v hladnejših mesecih ohraniti zdravo telesno težo
Na žalost nekateri gibanje in telesno aktivnost še vedno povezujejo zgolj s hujšanjem in potrebo po 'preoblikovanju' telesa. Pa ne bi smeli. Gibanje in razgibavanje našega telesa, v vseh letnih časih, je pomembno v prvi vrsti zaradi skrbi za naše zdravje, tako fizično, kot psihično.

To je smisel obšolskih dejavnosti
S kakšnim občutkom in čustvi se lotevaš obšolskih dejavnosti? Po šoli komaj čakaš, da greš na trening ali delavnico, ali greš tja z odporom? Smisel obšolskih dejavnosti naj bi bil v tem, da te seveda naučijo tudi discipline in delovanja v smeri, v kateri deluješ, smisel pa je vsekakor tudi v tem, da te ta smer tudi veseli! Poglejmo si, kaj je o tem povedal naš Oskar.

Ali je prehranjevanje pred zasloni res tako slabo?
V današnjem hitrem svetu, kjer nam pogosto zmanjkuje časa za sprostitev, je prehranjevanje pred zasloni postala vsakdanja navada. Kljub udobju in prijetnem vzdušju se strokovnjaki strinjajo, da gledanje televizije med jedjo prinaša številne negativne posledice. V tem članku bomo raziskali, zakaj je ta navada škodljiva in kako vpliva na naše telesno ter čustveno stanje.

Največji miti pop psihologije in znanost, ki se skriva za njimi
Kljub mnogim znanstvenim spoznanjem na področju psihologije smo v današnjem času še vedno obkroženi z miti, neresnicami in posploševanjem informacij. Koliko resnice se skriva v tem, da ljudje uporabljamo samo 10 odstotkov možganov? In ali je res, da nasmeh reši vse težave ter izboljša počutje? Se nasprotja res privlačijo? Veliko informacij še vedno temelji na starih prepričanjih, znanost pa na srečo z vsakim dnem znova odkriva zmote in resnice. Preverite 10 najbolj zanimivih.

Stanje, ki zmanjša in blokira pretok krvi iz srca
Ena najpogostejših in najresnejših težav z zaklopko se imenuje stenoza aortne zaklopke.

Veste, kako dejansko deluje prebava?
Vsi že vemo, kako pomembna je zdrava in urejena prebava. Pa vemo, kako dejansko deluje? Kaj je prebavni sistem, kje se začne in kje konča prebava? Zakaj so pomembni prebavni encimi, zakaj potrebujemo probiotike? Poglejmo si vse, kar moramo vedeti o prebavi.

Intimnost nikakor ne zajema le spolnosti
Menite, da je spolnost najpomembnejši element v razmerju, ali ne? Dejansko na to vprašanje ni enoznačnega odgovora, ker vsakemu od nas spolnost pomeni nekaj drugega – bolj ali manj pomembnega. Ljudje smo si različni, in kar je pomembno za nekatere, drugim morda sploh ni.

dm trajno znižal cene izdelkov za žensko higieno lastne blagovne znamke Jessa
Od 1. februarja 2024 so izdelki za žensko higieno blagovne znamke Jessa v dm prodajalnah in spletni trgovini dm.si na voljo po novih, nižjih cenah.

Po kakšnih kriterijih izbrati študij?
Ste že pomislili, po katerih kriterijih bi morali izbrati svoj študij? Veliko je odvisno od vaših interesov, a ne vse. Poglejmo si, na kaj vse je dobro biti pozoren.

Umrla je mati nekdanje prve dame ZDA
Amalija Knavs, mati nekdanje prve dame ZDA Melanie Trump, je v starosti 78 let umrla v bolnišnici v Miamiju. Nedavno je Donald Trump potrdil, da je Amalija zelo bolna. Melania je opisala svojo mamo kot močno žensko, polno miline in toplote. Trump je na profilu na Instagramu delil žalostno novico in označil Amalijo kot neverjetno žensko.

Če se pojavi poporodna depresija, pravočasno poiščite pomoč
Poporodna depresija je dokaj pogosta in resna težava, ki prizadene ženske po porodu. Gre za obliko depresije, ki se pojavi v prvih nekaj tednih ali mesecih po rojstvu otroka.

Morje zdravi vse rane – mit ali resnica?
Verjetno ste že slišali za rek, da morska voda zdravi vse rane – metaforično in dobesedno. O tem obstajajo tudi številni verzi v različnih pesmih, bajke o tem pa krožijo že stoletja. Kaj je res in kaj ni, posebej, ko je govora o odprtih ranah in morski vodi?

Ste v razmerju z 'maminim sinom'? Potem morate vedeti to
Čeprav je izraz mamin sin pogosto povezan z negativno konotacijo, saj nakazuje na moškega, ki je pretirano navezan na svojo mater, zgodba ni vedno samo črno-bela. Raziskave kažejo, da so moški, ki imajo zdrave odnose s svojimi materami, duševno bolj zdravi, bolj empatični in imajo boljše odnose z ženskami na sploh.

Miti o 'pravilni' negi kože
Veliko ljudi je vsak dan na 'lovu' za najnovejšimi strategijami, kako ohranjati kožo zdravo, mladostno, čvrsto in sijočo. Pri tem naletimo na marsikateri mit, ki je v naši družbi še vedno prisoten in, roko na srce – preprosto ne deluje.

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''
Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.