Vizita.si

snovi

Rakave bolezni 20. 04. 2025 03.33

Vsak tretji rak je posledica tega, kar jemo, pijemo in dihamo

Čeprav genetika igra pomembno vlogo, raziskave vse bolj jasno potrjujejo, da imajo tudi naše vsakodnevne izbire – kar jemo, pijemo, kako živimo in celo kako dihamo – bistven vpliv na tveganje za razvoj raka.

Zdravje 20. 04. 2025 03.17

Se zjutraj zbujate vedno bolj utrujeni? To je tiha navada, ki vam uničuje energijo

Mnogi posamezniki se vsakodnevno soočajo z občutkom utrujenosti ob prebujanju, kljub zadostni količini spanja. Zakaj se nekateri zbujajo še bolj utrujeni kot pred spanjem?

Prehrana 18. 04. 2025 03.38

Rdeče meso: Ali ga jeste preveč in ali bi se mu morali izogniti?

Raziskava o vplivu rdečega mesa na zdravje razkriva, da čeprav je bogato s hranili, lahko prekomerno uživanje poveča tveganje za zdravstvene težave, vključno z boleznimi srca in rakom debelega črevesa. Posebno pozornost namenja skupinam, ki bi se morale rdečemu mesu izogibati ali njegovo uživanje omejiti.

Zdravje 18. 04. 2025 03.31

Nevroplastičnost: Neverjetna sposobnost možganov, da se spreminjajo

Odkrijte čudesa nevroplastičnosti, neverjetne sposobnosti možganov, da se spreminjajo in prilagajajo. Spoznajte različne vrste nevroplastičnosti, kako deluje in kako lahko to pripomore k boljšemu spominu, učenju in okrevanju po poškodbah. S temeljitim razumevanjem lahko izboljšate svoje možganske funkcije.

Alergije 16. 04. 2025 03.16

Nepričakovane spomladanske alergije: Kako se spopasti z novimi simptomi?

Spomladanske alergije se lahko pojavijo nenadoma v odrasli dobi. Strokovnjaki pojasnjujejo, da gre pogosto za posledico sprememb v okolju, povečane izpostavljenosti alergenom ali hormonskih sprememb. Ključnega pomena je prepoznati simptome in poiskati pomoč, saj se alergije lahko poslabšajo.

Alergije 15. 04. 2025 03.21

Aprilske alergije: 5 znakov, da vaš imunski sistem pretirava

Alergije so lahko zelo moteče, zlasti v času cvetenja. Prepoznajte ključne znake, ki kažejo na alergijsko reakcijo, kot so dolgotrajno kihanje, solzne oči, utrujenost in težave s kožo. Naučite se, kako razlikovati alergijske simptome od drugih bolezni in kako zmanjšati vpliv alergenov na vaše počutje ter zdravje.

Prebava 13. 04. 2025 03.49

Imate po vsakem obroku napihnjen trebuh? To so lahko resni vzroki

Občutek napihnjenosti po obroku ni le neprijetna motnja – lahko je opozorilo, da prebavni sistem ne deluje optimalno. Če se vam po vsakem obroku pojavi napet, trd ali boleč trebuh, to ni le posledica prevelike količine hrane.

Razstrupljanje 11. 04. 2025 03.40

6 živil, ki 'čistijo' telo naravno – brez diet in brez odrekanja

Ko govorimo o razstrupljanju telesa, se pogosto pojavljajo napačne predstave. Telo ima svoje lastne, izjemno učinkovite mehanizme za odstranjevanje toksinov – predvsem prek jeter, ledvic, pljuč, kože in prebavnega sistema.

Prebava 08. 04. 2025 16.30

Živila, ki uničujejo vašo prebavo – in kaj jesti namesto njih

Če pogosto občutite napihnjenost, težo v želodcu, zaprtje ali celo zgago, niste edini. Prebavne težave so med najpogostejšimi razlogi, zaradi katerih ljudje iščejo nasvete na spletu – in pogosto je kriva prav hrana. Nekatera živila lahko vašo prebavo dobesedno ohromijo, medtem ko druga dokazano pomagajo vzpostaviti ravnovesje v črevesju in izboljšajo vaše počutje že po nekaj dneh.

Prehrana 08. 04. 2025 03.17

Jeste krompir? Pet možnih stranskih učinkov vsakodnevnega uživanja

Strokovnjaki so identificirali pet možnih stranskih učinkov in zdravstvenih težav, ki se lahko pojavijo, če boste vsak dan uživali krompir.

Zdravje 07. 04. 2025 03.34

Zdravniki opozarjajo: mesojeda dieta povečuje tveganje za raka in druge zdravstvene zaplete

Mesojeda dieta, čeprav jo nekateri zagovarjajo zaradi domnevnih koristi pri izgubi teže in izboljšanju razpoloženja, nosi resna zdravstvena tveganja. Zdravniki opozarjajo predvsem na povečano tveganje za raka na črevesju, ki je povezano z visoko vsebnostjo rdečega in predelanega mesa ter pomanjkanjem vlaknin. Poudarjajo, da dieta izključuje ključne hranilne snovi, ki so bistvene za zdravje. Priporočila izhajajo iz znanstvenih raziskav in smernic, ki jih podpirajo strokovnjaki.

Simptomi in bolezni 06. 04. 2025 03.53

Odpoved ledvic: takšna barva urina razkriva težavo!

Kakšne barve je vaš urin, ko vam odpovedujejo ledvice?

Vitamini in minerali 06. 04. 2025 03.40

Pomen magnezija: Katera živila so bogata z magnezijem in zakaj ga potrebujete?

Magnezij je ključni mineral, potreben za delovanje številnih procesov v telesu, od sproščanja energije iz hrane do ohranjanja zdravih kosti in mišic. Kako lahko magnezij pridobimo s prehrano in zakaj je včasih potrebna dodatna podpora s prehranskimi dopolnili?

Zdravje 06. 04. 2025 03.35

Sedem razlogov, zakaj je hidracija spomladi ključnega pomena za vaše zdravje

Zadosten vnos vode je v spomladanskem času ključen za ohranjanje optimalnega zdravja in dobrega počutja. Pitje zadostne količine vode ima številne pozitivne učinke, vključno z uravnavanjem telesne temperature, izboljšano prebavo in podporo imunskemu sistemu. Hidracija pripomore tudi k ohranjanju zdrave kože in višji ravni energije. V članku so predstavljene znanstveno podprte koristi pitja vode v spomladanskem času, ki omogoča boljše zdravje in vitalnost.

Prehrana 05. 04. 2025 03.15

Vrsta jagodičevja, ki bi jo morali jesti vsak dan. Odlična je za zdravje srca

Uživanje borovnic je lahko ključno za ohranjanje zdravega srca in ožilja. Bogate z antioksidanti, vlakninami in vitamini, borovnice zmanjšujejo oksidativni stres in vnetje, kar pomaga pri preprečevanju srčnih obolenj.

Zdravje 04. 04. 2025 09.43

Trije čaji, ki bi jih morali pogosteje piti, če želimo boljšo prebavo in energijo

Določeni čaji ne le izboljšujejo prebavo, ampak imajo tudi dodatne koristi za splošno počutje. Zeleni čaj denimo zmanjšuje vnetje, metin čaj pomaga pri krčih, ingver pa lahko pospešuje prebavne procese.

Simptomi in bolezni 03. 04. 2025 03.42

Prepoznajte in preprečite možgansko kap: 5 ključnih dejavnikov tveganja

Možganska kap je resna zdravstvena težava, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti s poznavanjem dejavnikov tveganja in zgodnjim ukrepanjem. Visok krvni tlak, ateroskleroza, sladkorna bolezen, nezdrav življenjski slog ter genetski dejavniki so glavni krivci za možgansko kap.

Prehrana 03. 04. 2025 02.38

Vplivajo na srce, kožo in prebavo: zakaj jesti jagode vsak dan?

Strokovnjaki za prehrano so izpostavili nekaj najbolj znanih prednosti jagod. Jih tudi vi obožujete?

Prebava 02. 04. 2025 04.47

Kako podnebne spremembe vplivajo na zdravje prebavil in povečujejo tveganje za raka?

Podnebne spremembe imajo širok spekter negativnih vplivov na zdravje ljudi, povezava med spremembami v okolju in zdravjem prebavil pa je še posebej zanimiva in pomembna. Zaradi naraščajočih temperatur, pogostejših ekstremnih vremenskih pojavov in povečanega onesnaženja sta naš organizem in prebavni sistem pod vedno večjim stresom.

Alergije 31. 03. 2025 03.59

Kako spomladanski prehladi vplivajo na zdravje srca?

Spomladanski prehladi so pogost pojav zaradi sprememb temperature in povečane izpostavljenosti virusom, ki krožijo v tem obdobju. Čeprav so ti prehladi običajno blagi, lahko vplivajo na srčno-žilni sistem, še posebej pri tistih, ki že imajo obstoječe srčne bolezni.

Imunski sistem 31. 03. 2025 03.48

Najboljši načini za krepitev imunosti s preprostimi spremembami prehrane

Pravilna, uravnotežena prehrana lahko bistveno okrepi imunski sistem, pomaga preprečevati bolezni in pospeši okrevanje po okužbah.

Rakave bolezni 30. 03. 2025 18.10

Zdravnik razkriva presenetljivo hrano, ki bi lahko povečala tveganje za izjemno smrtonosnega raka trebušne slinavke

Najbolj omembe vredna je nevarnost uživanja zoglenele ali zažgane hrane, ki vsebuje strupene spojine, ki lahko povečajo možnosti za nastanek raka prostate, črevesja in ultra smrtonosnega raka trebušne slinavke.

Rakave bolezni 30. 03. 2025 03.28

Nezdrav življenjski slog in rak: 7 dejstev, ki se jih morate zavedeti

Nezdrav življenjski slog ima močan vpliv na tveganje za razvoj različnih vrst raka. Raziskave so pokazale, da dejavniki, kot so prehranjevalne navade, telesna aktivnost, kajenje in uživanje alkohola, lahko bistveno povečajo verjetnost za nastanek raka.

Simptomi in bolezni 28. 03. 2025 03.28

9 simptomov slabokrvnosti

Če se ves čas počutite izčrpane, je morda čas, da povečate vnos železa in vitamina B12. Seveda pa v primeru anemije oz. slabokrvnosti ni tako preprosto. V primeru, da pri sebi zaznate in prepoznate simptome slabokrvnosti, obiščite svojega zdravnika!

Prebava 25. 03. 2025 03.18

Kdaj je napihnjenost znak resnejšega stanja?

Vlaknine so pomemben del zdrave prehrane, saj prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi in podpirajo zdravo črevesno mikrobioto. A te iste vlaknine so tudi izjemno pogost vzrok za vetrove in napenjanje. Kako jih torej vključiti v prehrano, ne da bi pri tem tvegali prebavne težave?

Duševno zdravje 22. 03. 2025 02.36

Kaj so halucinacije?

Ste vedeli, da so nekatere halucinacije celo normalne? Denimo tiste, ki nastanejo, ko zaspite ali se prebudite. Vse ostalo so vsekakor lahko znak resnejše bolezni, kot je shizofrenija ali demenca.

Zdravje 20. 03. 2025 03.44

Koliko časa lahko pijemo koprivin čaj?

Kopriva (Urtica dioica) je rastlina, ki je že stoletja cenjena zaradi svojih številnih zdravilnih lastnosti. Eden izmed najpogostejših načinov uporabe koprive je priprava koprivinega čaja. Kako ga pripravimo, kakšne so 'zdravilne' lastnosti in koliko časa je sploh priporočljivo piti koprivin čaj?

Duševno zdravje otrok 18. 03. 2025 02.57

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov

Otroci se do polnoletnosti, pogosto tudi v zgodnji odraslosti, zanašajo na starše oziroma odrasle, saj jim ti zagotavljajo varnost in zaščito. So neizpodbitno odvisni od skrbnikov, na žalost pa le-ti, če živijo v revščini, težko zagotovijo osnovne življenjske potrebščine za svoje otroke.

Bolezni 16. 03. 2025 04.43

Najslabša hrana za vaša jetra – kaj lahko povzroča največ škode?

Jetra so ključni organ, ki filtrira toksine, presnavlja hranila in uravnava energijsko ravnovesje telesa. Vendar pa nezdrava prehrana lahko vodi v resne poškodbe jeter, vključno z zamaščenimi jetri, vnetjem in celo cirozo.

Zdravje 16. 03. 2025 04.15

7 zelišč, živil in trikov za takojšnjo pomiritev

Morda se z občutki anksioznosti borite nenehno ali le občasno potrebujete način, da bi se čimprej pomirili. Pomagate si lahko z določenimi zelišči pa tudi s telovadbo ter uživanjem živil, ki vsebujejo omega-3 maščobne kisline.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996