socialne

Ko uhaja urin ...
Nenadzorovano uhajanje urina ali urinska inkontinenca je pogosta in neprijetna nadloga, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih in pri obeh spolih. Težave s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem in zadrževanjem vode ima vsaj petina ljudi, starejših od 35 let.

Na Hrvaškem po operaciji ugotovili, da so zamenjali pacientki
Kot poroča portal 24 sata, sta v bolnišnici v Dubrovniku na operacijo čakali dve ženski z istim imenom in priimkom. Ker je osebje bolnišnice njuno dokumentacijo zamenjalo, so ženski, ki bi ji morali operirati hrbtenico, odstranili zdravo ledvico.

VIDEO: Nad motnje hranjenja s pomočjo konjev
V svetu, kjer je biti vitek, lep in samozavesten že skorajda nekakšna modna zapoved, so vse pogostejše motnje hranjenja in čustvovanja. Kot učinkovita oblika zdravljenja se je v zadnjih letih uveljavila posebna oblika psihoterapevtskega zdravljenja - terapija s pomočjo konj.

Devet stvari, ki so skupne nesrečnim ljudem
Vsi si želimo biti srečni in pomirjeni, da bi to dosegli, moramo vedeti, kaj nas onesrečuje. In čeprav se nam zdi, da imamo drugačne težave kot vsi drugi, so raziskave pokazale, da imajo nesrečni ljudje marsikaj skupnega.

Iz ljubosumja ga je polila z loncem vrelega olja
Moški, ki je svojo partnerico spoznal na medmrežju, je preživel kar pet mesecev v komi. Medtem ko je spal, mu je ona namreč iz ljubosumja na glavo zlila lonec vrelega sončničnega olja.

Prehrana po življenjskih obdobjih
Prehrano je treba prilagoditi posameznemu življenjskemu obdobju, saj najstnica potrebuje druge prehranske snovi kot na primer ženska v menopavzi. O tem je za našo spletno stran spregovorila hrvaška prehranska strokovnjakinja dr. Lejla Kažinić Kreho, avtorica knjige Prehrana 21. stoletja za ženske.

Zakaj nekateri pari ostajajo za vedno skupaj?
Ste se že kdaj vprašali, kako to, da pri nekaterih parih začetna strast in ljubezen tako hitro izgori, spet pri drugih pa traja in traja … To poskušajo pojasniti tudi znanstveniki.

Možganska kap vsako leto terja 4000 življenj
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi srca in ožilja ter rakom. V Sloveniji možganska kap vsako leto prizadene okoli 4000 ljudi, v Evropi pa zaradi nje vsako leto umre 650.000 ljudi.

7 načinov, kako si izboljšati spomin
Se vam pogosto zgodi, da ne najdete svojih ključev od avta? Se nikakor ne morete spomniti imena svojega osebnega trenerja? Niste edini, vsi namreč včasih pozabimo kakšno informacijo. Kljub vsemu pa obstajajo nekateri triki, s katerimi si lahko pomagate in izboljšate svoj spomin.

Kakšna je bolezen, s katero se spopada Catherine Zeta-Jones?
Z bipolarno motnjo se spopada od dva do tri odstotke populacije. Gre za motnje razpoloženja, ki lahko močno načnejo življenje obolelega. O simptomih bolezni, vzrokih in možnostih zdravljenja smo povprašali psihologinjo dr. sci. Andrejo Pčeničny.

Nevarnosti, ki pretijo otrokom na spletu
Otroci in mladostniki, ki cele dneve preživljajo za računalnikom, so bolj dovzetni za tako imenovano Facebook depresijo in "sexting". Preverite, kako pomagati otroku v takem primeru!

Prepoznajte simptome socialne fobije!
Becky se je želela družiti z vrstniki, a jo je vsakič, ko je stopila v sobo, polno ljudi, zajela nepopisna panika. Namesto da bi se družila, je tako zbežala na stranišče, se zaklenila in jokala. Najstnica je namreč trpela za tako imenovano socialno fobijo.

Redke, vendar enakovredne bolezni!
Pri nas s katero od redkih bolezni trenutno živi okrog 100 tisoč ljudi, ki se v primerjavi z drugimi bolniki pogosto znajdejo v neenakovrednem položaju. Ne le z vidika zagotavljanja primerne zdravstvene oskrbe, temveč tudi z vidika socialne obravnave. Tako letošnji tretji evropski dan redkih bolezni poteka pod geslom 'Redko, vendar enakovredno!'

Preverite, ali ste zasvojeni s Facebookom!
Z uporabo interneta narašča tudi odvisnost od socialnih omrežij. Kakšni so znaki odvisnosti in koga socialna omrežja prej zasvojijo, smo povprašali psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.

Danes anonimno in brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C
V organizaciji Društva za zmanjševanje škode zaradi drog Stigma bo danes v mobilni ambulanti pred dnevnim centrom društva na Petkovškovem nabrežju med 9. in 12. uro anonimno in brezplačno testiranje krvi na okužbo z virusom hepatitisa C.

Začel se je drugi festival avtizma
Mestni muzej Ljubljana je odprl vrata trodnevnemu festivalu avtizma, ki ga organizira Center za avtizem. V okviru festivala se bo zvrstilo več predavanj in projekcij filmov, zaključil pa se bo v petek s koncertom priznanega pianista.

Obkrožite se s prijatelji in živeli boste dlje
Prijatelji in družina so pomemben del našega življenja. Ti z nami delijo srečne trenutke in nam stojijo ob strani, ko nam je hudo. Pomagajo nam pri preživljanju vsakodnevnega stresa in so nam v oporo s koristnimi nasveti, včasih pa le tako, da poslušajo.

FOTO: V Tivoliju zagorel olimpijski ogenj
V ljubljanskem Tivoliju je včeraj zagorel olimpijski 'ogenj upanja', ki zaznamuje specialno olimpijado in sta ga prižgala specialni olimpijec Karli Kranjc in telovadec Mitja Petkovšek.

Kirurgi pisali na Twitter med transplantacijo opečenih rok
Očitno so internetne socialne mreže nepogrešljive tudi med življenjsko pomembnimi dogodki, kot je na primer zahtevna operacija. Kirurgi v louisvillski bolnišnici so namreč obvestila o poteku operacije na Twitterju objavljali kar medtem, ko so operirali.

Kako Facebook vpliva na zvezo?
Facebook je zagotovo dobro mesto, če se želite povezati s starimi prijatelji in ustvariti nova poznanstva. Kako pa ta socialna mreža vpliva na vaš odnos s partnerjem?

Doprinesimo k neodvisnemu življenju invalidov
Letošnji mednarodni dan invalidov poteka pod geslom Ustvarjajmo pogoje za neodvisno življenje invalidov. Ti so namreč kljub številnim prizadevanjem in spremembam na boljše pogosto še vedno zapostavljeni.

Umetna prekinitev nosečnosti
"Zdravniki bi radi naredili kar se le da malo splavov. Najraje nobenega. Toda ženske morajo imeti pravico do splava," pravi dr. Sašo Drobnič.

Ali je pozabljivost v starosti normalna?
V Sloveniji je skoraj 10.000 bolnikov z Alzheimerjevo demenco. Zaradi te bolezni pa niso prizadeti le bolniki, temveč predstavlja veliko breme tudi za njihove najbližje. Kljub temu pa veliko bolnikov ni prepoznanih in se tudi ne zdravi.

Življenje v dvoje izboljšuje spomin
Ste vedeli, da z življenjem v dvoje lahko preprečite demenco? Švedski znanstveniki so namreč ugotovili, da življenje v skupnosti prepolovi tveganje za razvoj starostne izgube spomina.

Kako prepoznamo morebitnega samomorilca?
Slovenija se uvršča med šest samomorilno najbolj ogroženih držav v svetu. V Evropi celo med prve štiri. Kljub temu da število samomorov z leti upada, je ta podatek še vedno skrb zbujajoč. Zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej prepoznamo samomorilne znake.

Fobije – življenje s strahom
Kaj imajo skupnega Barbra Streisand, Abraham Lincoln, Nikola Tesla in Oprah Winfrey? Vsi so v svojem življenju trpeli in trpijo zaradi anksioznih in fobičnih motenj. Fobije so del naše družbe in z njimi se spopada več žensk kot moških. Razmerje je približno 3:1.

RESNIČNA ZGODBA: Strah me je zaspati!
Kot dojenček sem veliko jokala, zato sta me sestri nekoč hoteli utišati tako, da sta name poveznili blazino. Na srečo je ravno takrat v sobo stopila mama in mi rešila življenje, pripoveduje 63-letna Rozalija Kovač.

Izšel obsežen zdravstveni leksikon o raku
Mladinska knjiga je izdala obsežen zdravstveni leksikon - Onkologija. Gre za najsodobnejšo celovito strokovno literaturo, v kateri najdete temeljna onkološka področja, diagnostične postopke in zdravljenja, kakor tudi socialne vidike te bolezni.

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.

Avtizem in avtistične motnje
Avtizem je razvojna motnja, pri kateri je prizadet predel za komunikacijo in socialne odnose.