Vizita.si

spolno zdravje

Duševno zdravje 15. 10. 2020 06.00

12 tipov spolne usmerjenosti

Spolna usmerjenost ali spolna orientacija se nanaša na vzorec čustvene, romantične in spolne privlačnosti do osebe določenega spola. Spolnost je pomemben del tega, kdo smo kot ljudje. Poleg sposobnosti razmnoževanja nas spolnost opredeljuje tudi na način, kako se doživljamo in kako se fizično navezujemo na druge. Najpogostejše oblike spolne usmerjenosti so heteroseksualnost, homoseksualnost in biseksualnost, poleg omenjenih pa izpostavljamo še 10 ostalih, ki so nekoliko manj znane.

Zdrav Lajf 28. 09. 2020 08.16

Vse, kar moraš vedeti o menstruaciji

Morda si v letih, ko šele pričakuješ svojo prvo menstruacijo, morda pa si jo že dobila. V vsakem primeru pa je dobro, da veš določene stvari, ki se tičejo menstruacije ali 'mesečnega perila', kakor tudi rečemo menstruaciji, ki jo imajo ženske.

Odnosi in spolnost 18. 09. 2020 08.14

Čustvene, telesne in odnosne koristi urejenega spolnega življenja

V zdravem partnerskem razmerju ima urejena spolnost velik pomen. Ne le, da so redni spolni odnosi povezani z večjim občutkom povezanosti med partnerjema in nižjo stopnjo ločitve, temveč vplivajo tudi na telesno zdravje. Seveda pa v spolnosti ni enotnih pravil in zapovedi, vsak par pa zase najbolje ve, kaj in koliko mu pomenita čutna bližina in povezanost.

Moško zdravje 10. 09. 2020 07.18

Ta hrana naj bi blagodejno vplivala na moški spolni organ

Prehrana vpliva ne samo na obseg pasu, ampak je ključna tudi za spolno zdravje, saj naj bi vplivala na vse – od erektilne moči do gibljivosti sperme.

Koža 17. 08. 2020 05.00

K nastanku aken prispevajo številni dejavniki, najpogostejša je dedna nagnjenost

Že dolgo je znano, da so akne in druge nečistoče na koži ne le mladostniška težava, pač pa jih imajo tudi odrasli. K njihovemu nastanku prispevajo številni dejavniki, med katerimi je najpogostejši dedna nagnjenost.

Rakave bolezni 07. 08. 2020 06.00

Ali obstaja spolnost med in po raku dojke?

Spolnost je le ena izmed komponent, na katero vpliva bolezen raka dojke, nikakor pa ni zanemarljiva. Zdravljenje se namreč v določeni točki konča in takrat se je treba spoprijeti tudi z vsakdanjim življenjem, v katerem pa spolnost nedvomno igra pomembno vlogo. Le redko pa o tem spregovorimo na glas.

Prehrana 07. 08. 2020 06.00

8 živil, dobrih za zdravje moških

Hrana je vir energije. Z izbranim načinom prehranjevanja in živili lahko vplivamo na naše zdravje, počutje in količino energije. Čedalje več je na tržišču industrijsko predelane hrane, ki ji primanjkuje prehranskih vrednot vitaminov in mineralov. Posledično se pojavijo mnoge zdravstvene težave, slabo počutje in utrujenost. Zato bomo tokrat malo več besed namenili hrani, ki je primerna za krepitev zdravja in telesa moških.

Bolezni 22. 06. 2020 07.48

Poskrbite za varno spolnost tudi v času počitnic

Čas dopustov in počitnic je pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos spolno prenosljivih okužb. Po vsem svetu in tudi v Sloveniji opažamo trend naraščanja spolno prenosljivih okužb, kot so HIV, virusni hepatitisi, gonoreja, sifilis, humani papiloma virusi, klamidijske okužbe in druge, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Okužbe in zastrupitve 19. 06. 2020 09.45

Z njim se okuži kar 50 % Slovencev

Okužba s HPV je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Vsaj 50 % ljudi, ki so spolno aktivni, se bo enkrat v življenju okužilo s HPV-virusi. Okužba je vseeno najpogostejša pri adolescentih in mlajših odraslih, pišejo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Duševno zdravje 11. 06. 2020 07.45

Travmatični dogodki v otroštvu lahko privedejo do fizičnih težav in bolezni

Rezultati raziskave o slabih in grdih izkušnjah iz otroštva kažejo, da je večina anketiranih v otroštvu doživela vsaj eno obremenjujočo izkušnjo.

Duševno zdravje 02. 06. 2020 10.53

8 psiholoških kompleksov, ki jih je vredno poznati

Kompleksi so osnovniki gradnik naše psihe. Gre za temeljne vzorce čustev, zaznav in želja v našem nezavednem, ki vplivajo na naše življenje. Med najbolj znana zagotovo sodita kompleks manjvrednosti in večvrednosti, ki ju poznamo vsi. Mnogi kompleksi pa so dobili ime tudi po literarnih junakih in grški mitologiji, kot je denimo Ojdipov kompleks. Sicer pa je kompleks psihoanalitični izraz, ki ga obsežneje najdemo v delih Carla Junga in Sigmunda Freuda.

Zdravje 17. 04. 2020 11.04

7 znakov, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem

Imate občutek, da se zadnje čase počutite vse slabše in slabše? Vzrok je lahko hormonsko neravnovesje. Preverite, kako hormoni vplivajo na vaše počutje.

Duševno zdravje 14. 04. 2020 08.05

15 vprašanj, ki napovedo, ali bo vaš odnos trajal

Biti zaljubljen je lahko nekaj neverjetnega, a močna zaljubljenost še ne pomeni, da bo vaš odnos s partnerjem trajal dolgo časa. V resnici je odnos, ki bo trajal, težko zgraditi. Če ste na dobri poti, lahko sedaj preverite tako, da odgovorite na 15 vprašanj, ki jih je sestavil strokovnjak.

Odnosi in spolnost 09. 04. 2020 08.33

Kakšni so lahko vzroki za motnjo spolnega vzburjenja pri ženskah?

Motnja spolnega vzburjenja je vztrajna nesposobnost spolnega vzburjenja kljub ustreznemu draženju. Pri ženskah je podobna moški impotenci. Obe motnji pa imata tako telesne kot duševne vzroke. Padec libida občuti kar tretjina žensk, v starosti od 18 do 60 let.

Duševno zdravje 13. 03. 2020 11.59

Stres, depresija in številne psihosomatske bolezni so vedno pogostejše

Histerija je duševna motnja, ki nastane zaradi intenzivne anksioznosti človeka. Kljub temu, da so jo v preteklosti pripisovali zgolj ženskam, pa danes vemo, da se lahko histerija pojavi pri obeh spolih. Pogostejša pa je pri ženskah v starosti med 14 in 25 letom.

Duševne motnje 12. 03. 2020 08.24

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice

Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Rakave bolezni 23. 02. 2020 15.48

Gre za prvi rak, ki ga bomo lahko eliminirali

Rak materničnega vratu lahko postane prvi rak, ki nam ga bo uspelo eliminirati, razlaga Urška Ivanuš, dr. med. Toda pod dvema pogojema. Če se bodo ženske udeleževale presejalnega programa ZORA, deklice (in dečki) pa bodo cepljeni proti HPV (humanim papilomavirusom). Danes je jasno, da so ti povzročitelji okužb, ki se lahko razvijejo v raka. “Če je bila ženska cepljena in se udeležuje presejalnega pregleda, pa je verjetnost, da bo kadar koli zbolela, izjemno majhna.”

Seks & razmerja 12. 02. 2020 12.30

10 mitov o virusu HIV, ki ne držijo

Za vas smo zbrali in razkrili 10 najpogostejših mitov in zmot o virusu HIV, ki še vedno krožijo med nami.

Rakave bolezni 23. 01. 2020 07.58

12 ukrepov za preprečevanje raka

Rak je huda bolezen, ki zahteva naporno zdravljenje. A kar nekaj lahko naredimo za preventivo. Evropski kodeks proti raku, ki je bil sprejet leta 2014, tako našteva 12 preventivnih ukrepov. Ti izboljšajo naše zdravje in nas ščitijo ne le pred rakom, temveč še pred mnogimi drugimi boleznimi.

Zdravje 30. 12. 2019 08.29

Razbijamo mite o alkoholu in mačku!

O zdravljenju mačka in pitju alkohola krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.

Zdravje 30. 10. 2019 07.47

Kakšno kontracepcijo izbrati?

Širok izbor različnih metod kontracepcije omogoča individualno izbiro glede na zdravstveno stanje, želje in način življenja uporabnice oziroma uporabnika, ki je v današnjem času vse pomembnejši. Pomembno je, da se o izbiri kontracepcije pogovorite z zdravnikom in da svoje telo poleg tega, da ne pride do neželene nosečnosti, zaščitite tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi. Zato priporočamo, da uporabljate dvojno zaščito, kot je uporaba kontracepcijskih tablet in kondoma hkrati.

Bolezni 06. 10. 2019 15.08

Nevaren stranski učinek oralnega seksa, za katerega bi morali vedeti

Svetovna zdravstvena organizacija je opozorila, da je spolno prenosljiva bolezen gonoreja vse pogostejša predvsem zaradi oralnega seksa, pri katerem partnerja ne uporabita zaščite.

Zdravje 26. 09. 2019 12.59

Slovenske ženske postavljajo dobro počutje svojih najbližjih pred lastno zdravje

26. septembra po vsem svetu obeležujemo svetovni dan kontracepcije. Ta dan je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih in je vrhunec vsakoletnih prizadevanj aktivnosti, ki želijo izboljšati spolno zdravje in oblikovati svet, v katerem je vsaka nosečnost zaželena.

Lepota 25. 09. 2019 09.41

Za zadovoljno kožo je ključno ravnovesje hormonov

Že v času pubertete lahko prepoznamo močno povezanost med spolnimi hormoni in kožo. Ta se vsekakor pokaže v obliki neprijetnosti, ki se pojavijo na našem obrazu, kot so mozolji in akne. Žal pa doba teh ne mine s puberteto, saj ima lahko veliko žensk v času pred ovulacijo in v prvih dveh trimesečjih težave s kožo. Zakaj je temu tako in kako jih preprečiti?

Okužbe in zastrupitve 05. 08. 2019 07.54

V Sloveniji porast spolno prenosljivih okužb

Najnovejši podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da se tako v Sloveniji kot svetu povečuje število spolno prenosljivih okužb. Raziskave kažejo, da med počitnicami zlasti mladi pogosteje sklepajo nova znanstva in prijateljstva ter tudi intimne stike, pri tem pa se jih še vedno veliko ne zaščiti. Zato na NIJZ mladim in vsem spolno aktivnim pri spolnih odnosih priporočajo dosledno uporabo kondoma, tudi če uporabljajo druge kontracepcijske metode, kajti kondom je najzanesljivejša zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami. Tveganje za epidemijo je vse večje. Odstotek obolelih se je v zadnjih letih namreč v povprečju povečal za 70 odstotkov.

Razstrupljanje 12. 03. 2019 07.58

Zdravilne pomladne rastline: Ste jih že nabrali?

Zima se je že skoraj čisto poslovila in prišla je pomlad, ko se narava in mi z njo začnemo prebujati. Pomlad pa poleg sonca prinaša tudi ogromno zdravih divjih rastlin, od divjih špargljev do regrata, med njimi zelo zdravilen pa je tudi čemaž. Vsi od naštetih znanilcev pomladi imajo pozitivne učinke na naše telo: pomagajo mu pri prilagajanju na nov letni čas in ga tudi razstrupljajo.

Zlata leta 16. 07. 2019 10.20

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?

Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.  

Bolezni 07. 06. 2019 11.47

Več kot milijon ljudi na dan zboli za to vrsto bolezni

Več kot milijon ljudi na dan zboli za spolno prenosljivo boleznijo, je opozorila Svetovna zdravstvena organizacija, ki je dodala, da so spolno prenosljive bolezni veliko pogostejše, kot si mislimo. Preverite, za katerimi zbolevamo najpogosteje.

Bolezni 12. 04. 2019 12.34

Z njimi se hitreje okužite med menstruacijo

Spolnost v času menstruacije ima lahko izjemno pozitivne učinke na naše zdravje. Študije so pokazale, da lahko zmanjša menstrualne krče, ublaži utrujenost in izboljša razpoloženje. A negativna plat spolnost med menstruacijo je, da se takrat lažje prenašajo spolno prenosljive bolezni. Preverite, zakaj.

POPovi zdravniki 10. 04. 2019 14.09

Interscitijski cistitis

Pozdravljeni ! Stara sem 37 let in se od maja 2016 borim z diagnozo Interscitijski cistitis, za katero potrjene diagnoze nimam saj mi niso opravili histologije. Imam par vprašanja glede moje bolezni in sicer, na urološkem oddelku so me zdravili z aplikacijami Cystistat-a, po protokolu torej 4 x zaporedno tedensko in potem mesečno 1 leto, vendar kakor so mi "zdravljenje" prekinili se mi zadeva poslabša na stanje, ko ne zmorem hoditi biti v službo, o drugih morebitnih načinih zdravljenja mi urolog ni podal nikakršnih napotkov in sem namreč ostala tako rekoč številka v našem javnem zdravstvenem sistemu pomagaj si kot veš in znaš. Zagotovo veste, kako je bolezen moteča, kako spremeni način življenja, sem relativno mlada imam majhnega otroka in se želim boriti naprej za svoje zdravje, kot bi se vsakdo. Po vsem tem sem se obrnila na svojega ginekologa, ki mi redno mesečno ali po potrebi omogoči prejemanje aplikacije Cystistat-a, a vseeno bi si rada zagotovila še dodatno mnenje drugega urologa. Zanima me če aplikacije Cystistat-a prejemam doživljensko, če mi to pomaga, kakšne obcije zdravljenja ima še v Sloveniji, vem da se je registriralo zdravilo Elmiron, kako je z tem načinom zdravljenja. Naj vam omenim, da nikoli prej v življenju nisem imela nikakršnih težav z mehurjem, nikoli nobenega vnetja. Ginekolog , ki me dal tudi vse možne preiskave na spolno prenosljive bolezni vse je b.p, tudi cistoskopija je bila b. p. Prosim vas za nasvet, namreč vem, da je to diagnoza, ki me bo spremljala celo življenje, rada bi si omogočila kolikor se le da normalen način življenja. Zagotovo imate izkušnje, s katerimi upam, da mi boste lahko odgovorili na vprašanja. Že v naprej se vam lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996